přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Průvodce Linuxem 1 - Co je Linux?

Průvodce Linuxem 1 - Co je Linux?

frozen_bubble.png

Co bude cílem celého seriálu jménem Průvodce Linuxem? Seznámit linuxové začátečníky s operačním systémem GNU/Linux. Po přečtení Průvodce Linuxem byste měli být schopni si Linux vybrat, nainstalovat, spravovat a také s ním pracovat.


Na internetu najdete mnoho podrobných vysvětlení, pro začátečníka jistě postačí následující:

Linux je základ operačních systémů, obecně nazývaných Linux, správně označovaný jako GNU/Linux. Můžete si představit Linux jako jádro jablka. Na základě Linuxu, neboli jádra jablka, je vytvořeno mnoho variant operačních systémů, jako jsou Ubuntu, PClinuxOS, Mandriva Linux, OpenSUSE, Debian, Slax, Greenie Linux, SAM Linux, Dreamlinux, Linux Mint, Fedora a další a další. Všechny tyto linuxové operační systému v sobě zahrnují již zmiňované jádro jablka, tedy "samotný Linux".

Celý operační systém pak sestává z celého jablka. Jednotlivé operační systémy na bázi Linuxu, jako jsou výše zmiňované, jsou odrůdami jablek, nazývaných distribuce. Stačí si jen vybrat podle chuti.

Někteří z vás možná do chvíle, než jste si přečetli výše zmiňované řádky, mohli žít v domnění, že operační systém je jen jeden, absolutně majoritní MS Windows. Ne, není tomu tak. Existuje mnoho operačních systémů. Linuxové operační systémy jsou alternativou k operačním systémům MS Windows, MacOS, BSD, Solaris, BeOS atd.

Linuxové operační systémy jsou v drtivé většině zdarma. Existují placené výjimky, které mají alternativu zdarma, a ty co nemají, k těm se jako začátečník pravděpodobně ani nedostanete. Můžete se setkat například s operačním systémem Mandriva Linux nebo Ubuntu, které můžete zakoupit i v obchodech. Cena těchto distribucí je poměrně nízká, jedná se především o cenu knihy, kterou se samotným systémem na DVD pořídíte.

Pokud vás zajímá podrobnější vysvětlení pojmu Operační systém GNU/Linux, můžete se podívat na stránku Wikipedie.

Pro předběžnou představu, jak může vypadat upravený Linux - OpenSUSE 11 a Ubuntu 8.04 vidíte na následujících dvou obrázcích.

OpenSUSE 11OpenSUSE 11

Ubuntu 8.04Ubuntu 8.04

Pokud jste absolutními začátečníky a o operačním systému Linux jste se dozvěděli až z tohoto článku, pak doporučuji vybrat jednu z "velkých linuxových distribucí", jako jsou distribuce Ubuntu, Mandriva Linux nebo OpenSUSE, samozřejmě můžete vyhledat i další. Základní vzhled distribuce Mandriva Linux 2009 vidíte na následujícím obrázku.

Mandriva Linux 2009 nainstalovaný na počítačiMandriva Linux 2009 nainstalovaný na počítači

Existuje mnoho distribucí Linuxu, ze kterých si můžete vybírat, jak jsem již uvedl v úvodu článku. Operační systémy Linux bych rozdělil do tří skupin.

  1. Distribuce zaměřená na linuxové začátečníky
  2. Distribuce zaměřená na pokročilé
  3. Distribuce zaměřující se na starší a méně výkonné počítače

Na portálu Distrowatch najdete nejrůznější distribuce Linuxu, které jsou vyvíjeny po celém světě.

Pokud se podíváte na "velké distribuce" zaměřené na začátečníka, pak zjistíte, že instalace bývá zcela bezproblémová, ačkoliv existují určitá pravidla a zásady, které by si měl i začátečník přečíst a zjistit předem, než začne s instalací jakéhokoliv operačního systému. Samozřejmě je ideální - pokud nemáte vůbec žádné zkušenosti s instalací žádného operačního systému - požádat někoho, kdo alespoň někdy nějaký operační systém nainstaloval. Víc hlav víc ví.

Běžná práce ve "velkých linuxových distribucích" je stejně lehká, pro někoho možná obtížná, jako v jakémkoliv jiném operačním systému. Pravdou zůstává, že Linux a jeho distribuce mají odlišný vzhled než majoritní operační systém, programy jsou odlišné, struktura systému je jiná, ale práce zůstává stejná - klikání a klikání.

Možná někdo z vás zaslechl pověru, že s Linuxem pracují jen programátoři a počítačoví blázni. Samozřejmě s Linuxem pracují i tací lidé, stejně tak jako pracují s MS Windows či MacOS. Na druhou stranu s Linuxem pracují i lidé, kteří o počítačích nic nevědí, jen potřebují ten systém dostat na své PC a pak pracovat - jako na jakémkoliv jiném operačním systému.

Pokud jste už hledali nějaké informace o operačním systému Linux, narazili jste zřejmě na obrázek tučňáka. Tučňák Tux je logem operačního systému Linux.

V dalším článku se podíváme na to, zda je právě pro vás smysluplné se operačním systémem Linux dále zabývat a následně ho používat.

Tux, maskot LinuxuTux, maskot Linuxu

Možná by vás mohly zajímat tyto sekce našeho portálu:

Distribuce

vyberte.jpg

Máte zmatek v informacích ohledně Linuxu? Nevíte, co je distribuce a proč se někdy píše Linux a jindy zase GNU/Linux? Nevíte, který Linux si máte vybrat? Připravili jsme pro vás profil několika oblíbených linuxových distribucí společně s vysvětlením.


 

Proč používá Linux

proc.jpg

Zajímá vás, proč se o Linuxu říká, že je tak dobrý? Přemýšlíte, proč jej všichni ti lidé používají a co na něm vidí? Přečtěte si následující příběhy - zeptali jsme se uživatelů Linuxu, čím je Linux oslovil.


 

Blog

Blog na našem portálu není určen zájemcům o blogování - nejedná se o veřejnou službu. Jedná se způsob, jakým redakce a autoři komunikují se čtenáři, případně je informují o dění kolem portálu. V zápiscích ovšem najdete hlavně množství zajímavých postřehů, které se třeba nedostaly do článků, nebo z nich článek teprve vznikne.


 

Lexikon

Základní pojmy ze světa Linuxu a svobodného softwaru vysvětluje Lubomír Čevela.


 

Komunita

cosedeje.jpg

Na různých místech České republiky a Slovenské republiky existují skupiny příznivců open source a Linuxu, které pořádají různé akce a setkání. Rádi je podpoříme.


 
1 2   Následující   ››

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Průvodce Linuxem 1 - Co je Linux?
eM 10. 11. 2008, 18:25:36
Odpovědět  Odkaz 
Didakticky čisté, na úvod dobré, řekl bych :)
Jen by to chtělo přidat zmínku o tom, že si každý může systém "nezávazně a hned" vyzkoušet díky "live CD" ... takové "namlsání"! ;)
Bc. Alois Hýbl, DiS. Re:Průvodce Linuxem 1 - Co je Linux?
Alois Hýbl, DiS. 10. 11. 2008, 20:23:45
Odpovědět  Odkaz 
Zmínka o Live CD by možná mohla být namlsáním pro některé uživatele. Pro některé však může být, podle mého, kontraproduktivní = zbrklost a následné zklamání z nepochopení určitých odlišností GNU/Linuxu. Průvodce Linuxem bude rozdělen do jednotlivých fází (článků), které mají účel postupného seznámení s tímto operačním systémem a tedy, až "přijde čas" i možnosti vyzkoušení a instalace.
Pravda, která neměla být nikdy odhalena
p3tr1c3k 10. 11. 2008, 22:11:02
Odpovědět  Odkaz 
Tak už se provalilo, jak je to doopravdy s tím Linuxem.

http://media.photobucket.com/image/linux/lastninja/linux.gif?o=126

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz