přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Aleš Kapica

Aleš Kapica

V pravěku studoval na strojní průmyslovce, nedokončil studium fyziky a základů techniky na pedagogické fakultě, zkoušel také studovat politologii a religionistiku. Pracoval všude možně, naposledy na ÚMOb Ostrava-Jih coby správce intranetového systému, VMware, serverů MS Windows a CITRIXu. Žije prozatím v Ostravě, za nějaký čas v Praze. Je mu 38 let, je svobodný, má družku a téměř čtyřletého syna. Koníčky a zájmy mají momentálně utrum, ale jinak mezi ně patří woodcrafterské hnutí, lyžování na starých ski, turistika...


reklama

K práci s počítači jsem se dostal oklikou. Do svých třiceti let jsem neuvažoval, že by mě to mohlo někdy živit. Leč stalo se. Asi to bude díky mému pudu přicházet věcem na kloub. Ten stojí také za tím, proč používám Linux.

Na počátku byla touha sdílet informace s kamarády, strojopisem psaný bulletinek. Snaha o jeho vyšší úroveň zpracování mne přivedla k DTP. Pak se objevil web a s ním fenomén webových stránek. Přes jejich zpracování jsem se dostal k otázce: Jak to funguje? A pak, přes webové skriptování a zpracovávání dokumentů do elektronické formy, se můj zájem oklikou dostal k Linuxu.

Když pracuji s Linuxem, jsem uvolněný. Nepotřebuji cracky a sériová čísla, když chci něco vyzkoušet, netrnu obavou, co by mohlo následovat, kdyby mi někdo prohrabal počítač, nemusím nikoho otravovat s tím, aby mi koupil potřebný software a licenci. A pokud někde ještě není to, co potřebuji, tak není problém si to vytvořit.

Těší mě, že když se někde objeví problém, je pro mne mnohem snazší zjistit, co za ním stojí a případně ho i vyřešit. Mám raději operační systém a aplikace, které lze přirovnat k hodinovému strojku než k černé skříňce. Jistě i tady se občas narazí na problém, který je nad mé síly. Nicméně - takový je pro mne výzvou. Vím, že je jen na mých schopnostech, zda ho vyřeším, protože nástroje a informace k jeho řešení jsou k dispozici.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss