přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ondřej Skuhravý

Ondřej Skuhravý

skuhravy.jpg

Jmenuji se Ondřej Skuhravý a pracuji jako správce sítě. O Linuxu jsem slyšel před mnoha lety, ale tehdy jsem neměl odvahu „jít do toho“. Bylo to v době, kdy kralovaly Windows 3.11. Moje první zkušenost byla taková, že když mi ho kamarád nainstaloval do PC, nemohl jsem se později zbavit zavaděče LILO, a tak jsem musel provést low-level format celého disku :-).


reklama

Na dlouhá léta u mě pak Linux upadl v zapomnění. Po nějakém čase jsem se opět potkal s tím kamarádem, ze kterého se postupně začal stávat zkušený linuxák. V hloubi srdce jsem mu tiše záviděl. Jenže příkazová řádka a holý X window mi stále nepřipadaly nějak přitažlivé.

skuhravy1.jpgJak šel čas, přicházely další operační systémy – Win 95, Win NT, Win 98, atd. S každou novou verzí Winů jsem se vzrůstajícím „zděšením“ sledoval i stále propracovanější „péči“ Microsoftu o své zákazníky. Dříve pro mě bylo běžné, že „jsem si to prostě přepálil“, protože CD media se stávala stále dostupnější. Neměl jsem potřebu se tímto aspektem hlouběji zabývat. S nástupem WIN XP ve mně začalo růst rozhodnutí, že nechci jít dále cestou paliče. Navíc s nástupem XP Microsoft svou „péči“ o zákazníky dotáhl k „dokonalosti“ do takové míry, že mi to začínalo vadit. To ve mně vyvolávalo dávné vzpomínky na to něco, co se jmenovalo Linux.

Začal jsem si prohrávat s myšlenkou, že ho zkusím. Na internetu jsem narazil na článek o Ubuntu Ultimate. Neodolal jsem, stáhl ISO a otestoval. Byl jsem velmi překvapen, jak se Linux změnil a že už to dávno není jen příkazová řádka. Našel jsem několik drobností, které mi nevyhovovaly, a tak jsem sebral odvahu a začal testovat různé distribuce. Klíčovým zlomem bylo licenční školení Microsoftu, kterého jsem se kvůli své práci zúčasnil. Všechno nám tam tak pečivě vysvětlili, že ve mně dozrála myšlenka přejít na Linux. Pokračoval jsem v testování distribucí a nakonec jsem narazil na Mandrivu. Koupil jsem si knihu Mandriva 2008 s DVD a začal testovat. Poslední tečkou bylo, když mi automatické aktualizace něco stáhly do PC a nabídl se mi restart, který nešel vypnout.

Začal jsem směrovat všechno své úsilí, abych se „přeučil“ na Linux. Musím přiznat, že v notebooku mám stále dual boot, ale používám jej stále méně a méně. Postupně jak objevuji nové programy pro Linux, opouštím svět Windows. Linux považuji za hodně nadějný směr a fandím mu – i celému open source softwaru. Věřím, že je otázka času, kdy si svobodný software vydobude své právoplatné místo.

Programy, které nejčastěji používám, jsou K3b, Autoscan, Amarok, Skype, OpenOffice.org, Krusader, Evolution, Kdenlive, Mozilla Firefox, Putty a další.

Nechci vychvalovat Linux do nebe – vzpomínám na chvíle, kdy jsem myslel, že už ho vyhodím a zapomenu na něj. Jenže mě tak chytnul, že mi to nedalo a když jsem vychladl, tak jsem to zkusil znova, a tak se postupně dostával dál a dál. Nakonec to vyřešil můj notebook za mě – začal se mi v něm rozpadat obraz – a jedině v Linuxu to nezlobí, takže pokud chci pracovat, aniž bych trnul strachy, kdy se mi rozpadne obraz a budu muset natvrdo restartovat, musím používat Linux.

Nechci ani pomlouvat Windows – s XP jsem byl dost spokojený, ale velmi mi začala vadit ta věc, že i když si systém koupím, tak si s ním nemohu dělat, co chci a i přes to, že jsem za něj zaplatil, tak mi někdo neustále určuje, jak s ním můžu zacházet. S Linuxem mohu experimentovat a když mi v PC něco „klekne“, tak to vyměním a nemusím systém znova aktivovat a jiné podobné komplikace.

Na Linuxu je přitažlivá svoboda. Každý normální člověk miluje svobodu. Je to výzva. Myslím, že je na čase zahodit předsudky o příkazové řádce, najít si „distribuci svého srdce“ a Linux alespoň jednou pořádně vyzkoušet. Součástí svobody je totiž i možnost volby ...

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 1
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016