přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tomáš Hanusek

Tomáš Hanusek

hanusek.jpg

Tomáš pracuje v současné době jako analytik v softwarové firmě. Linuxu se věnuje od roku 2001. Vystudoval gymnázium v Orlové a poté VŠE v Praze, obor hospodářská politika, vedlejší specializace peněžní ekonomie a bankovnictví. V Linuxu se zajímá hlavně o oblast multimediálních aplikací, tj. střih a zpracování videa a manipulace s TV, DVD, CD. Je fanouškem seriálů jako Červený trpaslík, Black Books, skupiny Monty Python atd.


reklama

K Linuxu jsem se dostal, jak se říká, jako slepý k houslím. V roce 2001 jsem si domů pořídil první (a dodnes stále ještě poslední :-)) PC, které mi tehdy stavěl Ivan Bíbr. Po dlouhém dohadování byla stanovena hardwarová konfigurace – Intel P4 1,8 GHz v desce Intel, 768 MB RAM, Matrox G550, AverMedia TV karta, Sound Blaster Live!... Na tu dobu docela stroj. O softwaru nebylo v případě Ivana debat – Mandrake, tuším 9.0 (či 8.2?).

Jelikož jsem měl sklony k programování, technický typ, demokratické vyznání, radost z učení se nových věcí, dostatek času a za své jsem považoval „co si člověk neudělá sám...“, neměl jsem nic proti instalaci systému, ve kterém jsem se ani trochu nevyznal. Má první činnost v Linuxu byla kompilace jádra :-), protože tehdejší verze Mandraku neuměla můj počítač vypnout. Jak lze tušit, nezdařilo se. Nicméně krátce na to vyšla nová verze a tam už to běhalo. Dnes mám doma stejný desktop s drobnými obměnami nepodstatných komponent na Mandrivě 2006 coby „produkční prostředí“, ladím Mandrivu 2008.

Abych se ale dostal k meritu věci. Osobně na Linuxu obecně oceňuji jeho svobodu, dostupnost zdrojových kódů, možnost opravit si chyby v systému či aplikacích, transparentnost, konfigurovatelnost, otevřenost a dostupnost informací. V poslední době je to také dynamika vývoje směrem k podpoře uživatelského komfortu, rozmanitost aplikací pro jednotlivé oblasti použití počítače a stále rostoucí popularita mezi běžnými uživateli a zvyšující se podpora ze strany výrobců. Dnes již jen zcela výjimečně musím sáhnout po konkurenčních operačních systémech. Rovněž mi vyhovuje politika free a open-source software v porovnání s Main $treamem. A miluju práci v příkazové řádce :-)

Shrnuto a podtrženo – proč Hanus používá Linux: Ivan, já (radost poznávat nové), svoboda bez diktátů, použitelnost, otevřený kód, mé jméno v Ivanově knize :-)

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016