přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Red Hat vydělává, Dell rozšiřuje nabídku notebooků s Linuxem

Red Hat vydělává, Dell rozšiřuje nabídku notebooků s Linuxem

dvatydny.gif

Red Hat i nadále vylepšuje výsledky hospodaření. Integrovaný Linux zákazníci Dellu oceňují. Dell bude prodávat netbooky s Moblinem. Linus Torvalds: Linux je veliký a odulý. GNOME 2.28. Amarok 2.2 Sunjammer. Ubuntu pro Afriku. Moblin 2.0. Sabayon Linux 5.0.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Red Hat i nadále vylepšuje výsledky hospodaření

redhat.jpgAmerické společnosti Red Hat, největší linuxové firmě na světě, se i nadále daří a drží se na rostoucí vlně. Zatímco většina softwarových společností se potýká s propadem tržeb, Red Hat jakoby krizi ani nepociťoval a ve druhém čtvrtletí tohoto roku vykázal opět zlepšené výsledky. Tržby za poslední čtvrtletí činily 183,6 milionů dolarů, což je meziroční nárůst o 12 %. Nejvíce se na to podepsaly příjmy z placené podpory, které vzrostly o 15 % a nyní činí 85 % veškerých příjmů společnosti. Čistý zisk vzrostl meziročně o 37 % na 28,9 milionů.

Kolik stojí podpora Red Hatu v porovnání s jinými enterprise systémy se dozvíte z článku Kolik stojí Linux?

Obchodní model, který je postavený na předplatném podpory, se zdá být jako velmi dobrý pro udržení stabilních hospodářských výsledků a velmi dobrého cash-flow. Příjmy, které společnost vykazuje nyní, byly podepsány v průměru před rokem. Nyní Red Hat vykazuje 581 milionů dolarů (o 17 % více než loni) výnosů příštích období, neboli peněz, které už zákazníci zaplatili, ale ještě za ně nedostali služby. Výnosy jsou tak snadno predikovatelné minimálně na rok dopředu a společnost se nemusí potýkat s náhlými výpadky tržeb.

Významným milníkem v růstu společnosti bylo zařazení do indexu S&P 500, k čemuž došlo zhruba deset let poté, co společnost umístila své akcie na burzu. Společnost také pokračuje v odkupu vlastních akcií, což má za následek zvyšování hodnoty akcií, které drží akcionáři. Akcie Red Hatu kontinuelně rostou od listopadu loňského roku, kdy si sáhly na dno 7,89 dolarů za akcii, až po letošní vrchol 24. září, kdy se obchodovaly za 27,95.

Integrovaný Linux zákazníci Dellu oceňují

Asi jste už slyšeli o integrovaných linuxových systémech, které slouží jako záložní nebo doplňkový systém k tomu hlavnímu, v drtivé většině případů k Windows. První mezi výrobci osobních počítačů s touto myšlenkou přišel ASUS, který začal instalovat speciálně upravenou linuxovou distribuci do základních desek. Účelem takového systému není jen rychlý přístup k datům a internetové brouzdání, ale také mnohem delší výdrž na baterie.

Dell nedávno uvedl novou řadu notebooků Latitude Z, které mají kromě standardní základní desky ještě doplňkovou s procesorem ARM. Na ní je nahrána speciálně upravená distribuce openSUSE, která umožňuje základní funkcionalitu jako kontrolu e-mailu, brouzdání po internetu nebo přehrávání multimédií. Výdrž na baterii přitom činí více než den, což je v porovnání se standardními Windows, které vydrží 4 hodiny, výrazný rozdíl. A zdá se, že u zákazníků to zanechává odezvu. Dell tvrdí, že někteří uživatelé v průzkumech odpovídají, že používají upravený Linux 70 % času, který tráví u notebooku.

Dell Latitude Z, zdroj thehypervisor.comDell Latitude Z, zdroj thehypervisor.com

Dell bude prodávat netbooky s Moblinem

Dell je mezi velkými výrobci počítačů jednoznačně nejotevřenější vůči Linuxu. Své počítače prodává s předinstalovaným Ubuntu již dva a půl roku a s největší pravděpodobností úspěšně, protože počet modelů s Ubuntu se neustále zvyšuje. Představitelné Dellu také prohlásili, že 30 % prodaných netbooků od Dellu má předinstalované právě Ubuntu.

Ubuntu Moblin Remix, zdroj blog.canonical.comUbuntu Moblin Remix, zdroj blog.canonical.com

Nyní se Dell chystá linuxovou nabídku ještě více rozšířit. Zákazníkům dá totiž u vybraných modelů možnost vybrat kromě klasického Ubuntu a Windows také Ubuntu, které je postavené na distribuci Moblin, za jejíž vývojem stojí především Intel. Systém se oficiálně nazývá Ubuntu Moblin Remix Developer Edition a bere si to dobré z obou distribucí. Nabízí široké repozitáře Ubuntu a přináší velmi povedené prostředí Moblinu a rychlý start. Momentálně je dostupný pouze pro Dell Inspiron Mini 10v, ale nabídka by se měla rozšířit i na další netbooky. Ti, kteří chtějí upgradovat naUMR, mohou využít návodu na wiki Dellu.

Představení Ubuntu Moblin Remixu

Linus Torvalds: Linux je veliký a odulý

Během panelové diskuse na konferenci LinuxCon jeho zakladatel Linus Torvalds prohlásil, že Linux (ve smyslu jádra) se stává příliš velikým a že to negativně ovlivňuje jeho výkon. Jak do jádra rychlým tempem přibývají nové a nové funkce, dostává se do stavu, když již není efektivní. Travis Fisher z Inacom k tomu dodává: “Čím více funkcí do jádra přidáváte, tím pomalejším se stává. Jak Linux dozrává, začíná se potýkat s problémem, kterému už Apple a Microsoft čelí.“

Pochyby nad udržitelností vývoje Linuxu jakožto monolitického jádra se objevují již řadu letu. Zatímco někteří tvrdí, že přechod na architekturu mikrojádra, jakou mají například systémy Minix a Hurd, je dříve nebo později nevyhnutelný, jiní tvrdí, že současný vývoj Linuxu je trvale udržitelný. Je to však poprvé, co své pochybnosti vyjádřila osoba tak důležitá, jako je Linus Torvalds.

Novinky ze světa softwaru

GNOME 2.28

Sdílení obrazovky v EmpathySdílení obrazovky v Empathy

V druhé polovině září bylo uvolněno podzimní vydání populárního prostředí GNOME. Stejně jako v jarním vydání, ale s ještě větší intenzitou, se práce přesunuly pod povrch. V rámci přechodu na GNOME 3 a GTK+ 3 probíhá rozsáhlé čištění knihoven a odstraňováním závislostí programů na těch zastaralých.

Přesto vývojáři připravili několik novinek, které se dotknou i uživatelů. Asi nejzásadnější novinkou je GNOME Bluetooth, které integruje nástroje pro správu bluetooth zařízení a rozšiřuje možnosti jejich nastavení. Momentálně podporuje stovky zařízení jako jsou mobilní telefony, myši, klávesnice nebo headsety. Komunikační program Empathy se i nadále dynamicky rozvíjí. Tentokráte mimo jiné přináší podporu podporu videa a to nejen pro Jabber, ale také pro MSN. Podporuje geolokaci a umožňuje sdílet obrazovku, aniž by počítač měl veřejnou IP adresu.

Přepracovaný je program Hamster, který slouží ke sledování času stráveného nad různými činnostmi. Aplikace Cheese pro práci s webkamerou má změněné rozhraní tak, aby se s ním lépe pracovalo na malých obrazovkách netbooků. Epiphany se konečně dočkalo vykreslovacího jádra WebKit. V ovládání zvuku lze nastavovat výstupní zařízení, např. u zvukového systému 5.1 lze potlačovat jednotlivé kanály nebo subwoofer. Přehrávač Totem získal podporu DVD menu a dokáže obnovit přehrávání z určité pozice. Ve standardním nastavení se v nabídkách a lištách nezobrazují ikony, ale pouze text. Správa napajení podporuje notebooky s více bateriemi a umožňuje vypínat disk.

GNOME 2.28 je také velmi dobře lokalizované. Do 50 jazyků je přeložené z více než 80 % a čeština si udržuje pěkných 95 %, přičemž uživatelské rozhraní je přeloženo prakticky kompletně. Výrazně se zlepšily překlady dokumentace, které jsou nyní přeloženy z 63 %. Více se dozvíte v článku GNOME 2.28 - Velký podzimní úklid a příprava na GNOME 3.

Amarok 2.2 Sunjammer

Amarok byl nekorunovaným králem linuxových hudebních přehrávačů a patřil k nejlepším napříč platformami. Poté se jej však autoři rozhodli kompletně přepsat za pomoci Qt4. Amarok získal nový vzhled, který se hodně uživatelům nelíbil, a ztratil hodně funkcí, což se uživatelům líbilo ještě méně. Přitom konkurence nespala a výhody Amaroku, jako velmi dobré propojení s online službami, dohnala. Vývojáři však nepolevují a chtějí Amarok vrátit navrchol. Verze 2.2 se dá v tomto považovat za přelomovou, protože už se co se týče funkcí vyrovná původnímu Amaroku a těží z výhod, které přinesl kompletně nový návrh aplikace.

Tolik diskutovaný vzhled si nyní mohou uživatelé přizpůsobit podle vlastního vkusu. Přibyly také funkce v playlistu, jeho obsah lze nyní třídit a přesouvat. Posluchači audioknih nebo delších skladeb jistě ocení záložky. Přibyly applety pro zobrazení fotografií a videí právě přehrávaného umělce. Kolekce získala rychlejší a přesnější skenování. Byl vylepšen import z Amaroku 1.4 a znovu lze kolekci ukládat v MySQL. Pokud vložíte hudební CD (nebo jiné úložné zařízení s hudbou) do mechaniky, skladby se objeví v kolekci a můžete je přehrávat přímo ze zařízení. Dynamické playlisty, které vybírají následující skladby tak, aby navazovaly na skladby před nimi, využívají Last.fm a Echonest.

Amarok 2.2, zdroj amarok.kde.orgAmarok 2.2, zdroj amarok.kde.org

Porty na Mac OS X a Windows jsou zatím v nedohlednu, i když hodně rané a nestabilní verze již existují. Pokud však používáte Linux, můžete se podívat, v jaké verzi je Amarok ve vaší distribuci.

Ubuntu pro Afriku

Ač je Ubuntu mnohdy označováno za africkou distribuci, z Afriky má pouze zakladatele a název. Jinak společnost Canonical, která jej vyvíjí, sídlí ve Velké Británii a drtivá většina jeho vývojářů a uživatelů pochází odjinud než z Afriky. Nyní se však Canonical ve spolupráci s IBM zaměřil i na ni.

Již před rokem IBM oznámilo uvedení distribuce postavené na Ubuntu a doplněné o software IBM. Nyní je IBM Client for Smart Work, jak se distribuce oficiálně nazývá, dostupná napříč celou Afrikou a pilotní projekty probíhají i dalších rozvojových zemích mimo Afriku. Systém je zaměřen především na netbooky, ale hodí se i na ostatní typy počítačů. Základní softwarovou výbavou je kancelářský balík, e-mailový klient a nástroje pro podporu spolupráce. Konkrétně se jedná o produkty Lotus Symphony, Lotus Sametime, and LotusLive. Podle IBM toto řešení vyjde po zohlednění nákladů licence, administrace a správy až o 50 % levněji než obdobné řešení od Microsoftu.

Novinky ze světa distribucí

Moblin 2.0

Bylo uvolněno druhé vydání distribuce optimalizované na procesory Atom, které své uplatnění nacházejí především na netboocích. Podle toho je také uzpůsobeno rozhraní, které si můžete prohlédnout na videu na začátku článku. Projekt Moblin rozjela společnost Intel, aby podpořila své úsporné procesory, přece jen hrozba ze strany ARM je čím dál výraznější. Aby se však do projektu zapojily i ostatní subjekty převedla vedení na neutrální Linux Foundation. To však nic nemění na tom, že Intel zůstává i nadále hlavní hybnou silou.

Mezi hlavní novinky nového vydání patří ukázky Moblin Garage a Moblin Application Installer. Moblin Garage je online katalog aplikací a Moblin Application Installer klient, v kterém můžete vybírat a instalovat programy z Moblin Garage. Vylepšeno bylo také rozhraní, které je vyvíjeno na základě sledování uživatelů.

Moblin Garage, zdroj moblin.orgMoblin Garage, zdroj moblin.org

Moblin lze stáhnout v podobně obrazu (IMG) o velikosti 722 MB. Na stránkách projektu naleznete také návod, jak obraz dostat na flashku a nainstalovat systém.

Sabayon Linux 5.0

Sabayon je distribuce vyvíjená především v Itálii a byla pojmenována podle italského moučníku. Do povědomí šiřší uživatelské základny Linuxu se zapsala především tím, že patřila mezi první distribuce, které nabízely 3D akcelerovaný desktop. Oproti Gentoo, z kterého vychází, není třeba celý systém zkompilovat, ale jsou dostupné předkompilované balíčky základního systému.

Nová verze nabízí ještě více předkompilovaných balíčků, které jsou zkompilovány pomocí gcc 4.1.1. Obsahuje prostředí KDE 4.3.1, GNOME 2.26 a E17. Je postavena na posledním stabilním jádře – 2.6.31, které by mělo být optimalizované pro desktop. V repozitářích jsou i jádra optimalizovaná pro server. Novým výchozím souborovým systémem je Etx4. Díky přítomnosti multimediálního centra XBMC lze Sabayon jednoduše předělat do domácího multimediálního centra.

Obrazy instalačních médií naleznete na stránkách projektu. K dispozici je verze s KDE i GNOME jak v 32bitové verzi, tak v 64bitové.

Dell Latitude Z, zdroj thehypervisor.comDell Latitude Z, zdroj thehypervisor.com

 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog