přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, AVG 7.1 Free v testu

AVG 7.1 Free v testu

Lukáš Zapletal poodkryl pokličku nové verze antiviru pro linuxové stanice.


Pokud nečtete naši rubriku Business, asi vás podtitul článku trochu překvapil. Ano, skutečně. Firma Grisoft nyní dodává zdarma antivir AVG pro linuxové stanice. Řeknete si, že je to úplný nesmysl, vždyť viry pro Linux vlastně neexistují. Ony existují, budou existovat a úspěch Linuxu přímo zaručuje, že jich bude víc a víc. Jedno moudré přísloví praví: "Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek."

Ale brzká připravenost na linuxové viry není tím jediným, co vám může instalace antiviru přinést. Možná i vy dostáváte do schránky kromě spamu velký počet zavirovaných zpráv. Sice počítači s Linuxem nemohou ublížit, ale proč je mazat ručně, když se o to může postarat správně nakonfigurovaný poštovní klient právě s antivirem AVG?

Obrázek: 1.jpg

Stáhnutí a instalace RPM balíčku pro Mandriva Linux 2006 proběhlo bez problémů. Stránka free.grisoft.com nabízí připravené balíčky také pro Red Hat a SUSE. Do menu se přidala ikonka, takže jsem ji spustil a spatřil jsem okno podobné tomu, jaké známe ze systémů Windows. Prostředí je velmi intuitivní, prvním tlačítkem spustíme test na požádání, druhým můžeme prohlížet zaznamenané výsledky a třetím provést aktualizaci.

AVG Free Edice je pro domácí uživatele dostupná zdarma, ale je určena pouze pro soukromé a nekomerční použití na jednom domácím počítači. Komerční varianta má přijatelnou cenu. Můžete si vybrat, zda budete platit za schránky, nebo za celý server. Podle toho, jak bude vaše firma růst, můžete zvolit i licenční model, což považuji za velmi rozumné.

Nastavení je také poměrně široké, ačkoli nedosahuje takové detailnosti jako u verze pro Windows. Na stránkách programu je naštěstí k dispozici podrobný manuál, takže nebudete tápat. Aktivovat můžete heuristiku, runtime dekompresi binárek, testování archivů a "chytré" rozpoznání typu souboru (ne podle přípony). Velmi mě potěšila možnost nastavení automatických testů i aktualizací - program upraví cron tabulku uživatele.

Cron je program, přesněji řečeno démon, který se stará o to, aby se v určeném čase spouštěly zadané úlohy. Je přítomen snad v každém linuxovém systému a mnohé na něj velmi spoléhají. Spouštějí se tak pravidelné aktualizace systému, indexování souborového systému či podobné periodické úkoly.

Obrázek: 2.jpg

Celé uživatelské rozhraní je napsané v Pythonu pomocí GTK a obsahuje, stejně jako vlastní antivirové jádro, minimum závislostí. Nebudete mít tedy problém nainstalovat i na nepodporované systémy - mně se například podařilo asi za dvě hodiny laborování všechny služby tohoto programu zprovoznit pod Gentoo Linuxem. Pokud používáte Gentoo, tak vás možná bude zajímat stránka v odkazech, na které jsem shromáždil svoje poznatky a také startovací skript AVG démonu.

Velmi silnou zbraní je však inkrementální update, který můžete spouštět přímo z rozhraní, automatizovaně, nebo pomocí příkazu z terminálu. AVG Free Edition obsahuje totiž také konzolové verze, se kterými si můžete nastavit vlastní skripty, nebo si snadno integrovat toto antivirové řešení do svého poštovního klientu.

Že má AVG rychlé testovací jádro, mi potvrdil následující pokus. Na testovacím stroji (Pentium 3, 256 MB) jsem nechal otestovat v jednouživatelském režimu adresář /usr/lib (cca 400 MB převážně binárních souborů). K testu jsem si "přizval" populární open-source antivir ClamAV, který je oblíben zejména tím, že je zcela zdarma i pro komerční účely. Výsledek mě nepřekvapil, antivirus AVG byl o 30 % rychlejší. Jistě, není to moc, ale toto číslo může třeba rozhodovat o tom, zda budete muset provést upgrade vytíženého firemního poštovního serveru, nebo ne.

Ceny nejsou nikterak přemrštěné, dvouletá licence pro 10 mailboxů stojí 3000 korun, kompletní ochranu celé firmy s jedním poštovním serverem pořídíte už za 13500 korun. Linuxová verze antiviru AVG má jednu velkou výhodu - v ceně licence je také on access skener, který je použitelný například pro fileserver, což byste v případě Windows museli pořídit zvlášť.

Image

Výhodou je také přítomnost démonu, který můžete využít pro on-access skenování. V hantýrce Windows bychom hovořili o rezidentním skeneru či programu na pozadí. Ten je instalován, konfigurován a spuštěn automaticky a pokud máte v jádře modul Dazuko, ihned zahájí svoji činnost. Démon můžete využít také pro kontrolu příchozí pošty pomocí perlového programu Amavisd, pokud používáte na stanici lokální poštovní server.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Ivo Byrtus Avast rozhodně není pozadu,
Ivo Byrtus 21. 03. 2006, 12:30:27
Odpovědět  Odkaz 
takže kdo preferuje tohoto výrobce, může ho mít ve svém systému zdarma pro domácí použití také.
Viz http://www.avast.cz/cze/avast-for-linux-workstation.html
AVG 7.1 Free v testu
Dominik 29. 09. 2007, 14:57:10
Odpovědět  Odkaz 
0

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz