přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Flash na Linuxu - pole neorané

Flash na Linuxu - pole neorané

V článku jsem se pokusil rozebrat situaci s tvorbou flashového obsahu na Linuxu. V současné chvíli pod Linuxem neexistuje nic tak masivního (či jen částečně podobného), jako je Macromedia Flash MX ve Windows.


Podíváme se na DrawSWF, což je velmi jednoduchý program na tvorbu kreslené ruční grafiky, který lze využít do různých hlaviček a log. Také zde najdete několik odkazů na různé podpůrné programátorské knihovny v jazyce C++ nebo Javě.

Flash v Linuxu? Pole neorané.

Ústředním tématem tohoto čísla je Internet. S Internetem úzce souvisí i tvorba flash animací. Používají se dnes na mnoha stránkách a oživují jejich vzhled. Setkáte se s nimi například v podobě reklamních bannerů nebo různých textových efektů případně animovaných menu. Kolegové užívající Windows mají volbu jasnou. Pro tvorbu flash animací mohou použít mnoho produktů, ale je zde jeden nejsilnější. Je jím Macromedia Flash MX. Dal jsem si za cíl najít podobnou aplikaci pro Linux. Prohledal jsem mnoho různých stránek a k svému velkému úžasu jsem zjistil, že taková linuxová alternativa prostě neexistuje.

Slibně mohl být projekt Flash for Linux, který se zdá být ovšem v tuto chvíli mrtev. Poslední verze, která je k dispozici, je alfa verze označená číslem 0.1 z prosince loňského roku. Ke stažení je na f4l.sourceforge.net a některé distribuce mají i příslušný balíček (vím o Mandrake verzi). Nutno říci, že to, že se jedná o alfa verzi, je znát. Program je v podstatě nepoužitelný, protože v něm jde prakticky jen kreslit tvary a to je vše. Obrázky na domovské stránce sice vypadají pěkně, ale je to jen efekt. Odkazy na něj najdete ve všech kolekcích zabývajících se linuxovým softwarem, všude stále stejné obrazovky, ale nemá cenu jej instalovat.

Pídil jsem se po tom, co v Linuxu na tvorbu Flash obsahu použít místo Macromedia Flash MX a v různých fórech se mi dostávalo pouze jediné odpovědi. Počkejte až Macromedia vyrobí Linux verzi jejich programu (uvažuje se o tom) nebo zakupte Windows verzi a zkuste ji provozovat pod WINE. To není dobrá zpráva. Na druhou stranu pokud s Flashem potřebujete pracovat i pod Linuxem, nemáte jinou volbu.

A tak jediným zajímavějším produktem pro tvorbu alespoň nějakého flash obsahu zůstal program s názvem DrawSWF. Verze, kterou jsem testoval, je 1.2.9 z června letošního roku. Jedná se o program vytvořený v Javě (a tudíž použitelný všude tam, kde funguje Java), který dokáže ručně kreslenou grafiku, kterou nakreslíte přímo v programu, převést na soubor SWF. Je velmi jednoduchý, ale své poslání plní velmi dobře.

Image
Stáhnout si jej můžete z domovské stránky a jedná se jen o jeden soubor typu jar a velikosti kolem 500 kB. Instalaci není zapotřebí provádět vůbec, stačí jen spustit příkazem java --jar drawswf--1.2.9.jar. Po spuštění vás přivítá uvítací obrazovka, kde se zobrazuje průběh načítání programu. Start je rychlý.

Program má jednoduché a přehledné rozhraní. K dispozici je několik nástrojů jako je volná křivka, čáry, obdélníky, kružnice, text a obrázek. Práce jde rychle od ruky - vyberete si patřičný nástroj a začnete kreslit po vyhrazené ploše (její velikost můžete nastavovat v rámci předdefinovaných rozměrů založených na poměrech stran, např. 4:3). Vždy, když uvolníte tlačítko myši, je vložena nová vrstva. Váš obrázek se tak rozpadne na několik vrstev, jejichž pořadí můžete měnit. Vrstvy jsou vykreslovány shora dolů a změnou pořadí tak dosáhnete i změnu ve vykreslování objektů umístěných na jedné vrstvě. Objekty však nelze z vrstvy nějak přenášet na jinou vrstvu.

Samozřejmostí je možnost změny barvy čáry a výplně objektů, nepřekvapí ani možnost změny tloušťky čáry. Dalšími funkcemi je také možnost návratu k předcházejícímu kroku. Program má zabudovaný přehrávač animací, takže se vždy můžete podívat, jak vaše animace právě vypadá. Kliknete na tlačítko Show animation a vidíte výsledek. Pokud máte animaci delší, můžete také použít tlačítko Stop animation, které spuštěnou animaci přeruší.

Možnosti práce se soubory jsou překvapivě obsažné. Můžete totiž importovat nějaký soubor jako šablonu, případně spojit několik souborů do jednoho. Soubor můžete také uložit nebo i exportovat. Jedná se o funkci, která k danému souboru SWF vygeneruje i patřičný HTML soubor, který lze pak snadno otevřít v libovolném internetovém prohlížeči podporujícím přehrávání flash animací. Při exportu můžete nakonec i určit rychlost, s jakou se bude animace přehrávat.

Pokud to ovšem s obrázkovou galerií plnou flashových efektů myslíte vážně, neměli byste minout program zphoto (namazu.org/~satoru/zphoto). Jedná se o povedený japonský program ke generování obrázkových galerií. Výsledkem je prezentace "vyšperkovaná" flash animací, kdy fotografie při načítání přilétají na obrazovku a při zastavení kurzorem myši na daném obrázku se fotografie zvětší. Jinak program disponuje standardními funkcemi jako je tvorba html stránek s obrázky a generování náhledů dané velikosti.

Další program, který generování SWF souborů podporuje, byť jen částečně, je OpenOffice.org. Konkrétně se jedná o jeho modul Impress, ve kterém se vytvářejí prezentace. Prezentaci je tak možno uložit v interním formátu, ale také v SWF. Není to ovšem dokonalé, protože při exportování do flash formátu přijdete o veškeré přechodové efekty. Ve flash animaci tak máte jen statickou podobu své prezentace. Hodí se to ovšem pro rychlý náhled na prezentaci a také pro generování jakési obrázkové galerie.

Svůj výčet možností práce se SWF formátem v Linuxu zakončím ještě alespoň několika zmínkami o programech, které alespoň nějakým způsobem dokáží pracovat s tímto typem souborů. Skoro až překvapivé se jeví množství různých knihoven, které můžete při vytváření svých projektů v C++ nebo Javě použít. Najdete mnoho knihoven, za všechny jmenujme alespoň JavaSWF nebo SWFSource. V těsném závěsu za nimi jsou různé konverzní programy, které dokáží převádět SVG animace na SWF (SVG2SWF), případně pracují s GIF animací a umí ji ukládat i do SWF (gAnim8) nebo podporují SVG a nabízí konverzi na SWF (Spalah Flash). Můžete převádět i XML (XML2SWF) a JPG (JPG2SWF).

V podpoře flash animací v linuxových programech nevidím problém, knihoven je opravdu dostatek, jen jaksi chybí ty projekty. Programy však přibývají jak houby po dešti, takže snad můžeme doufat v to, že se najde někdo, kdo naprogramuje i nějaký použitelný program. V současné době si s flash dílky můžete v Linuxu jen hrát.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Flash na Linuxu - pole neorané
Andrej Pavelka 28. 04. 2010, 16:14:46
Odpovědět  Odkaz 
Zaujímavý článok. Ja skúšam práve ten Drawswf a skúšam v ňom spraviť prílet obrázku z prava, lebo práve to budem potrebovať do jedného banneru, ale nedarí sa mi to v ňom. A naozaj by mi bodlo vedieť ako na to. Skúsim ešte openofisácky program.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Svatopluk Vít

Svatopluk Vít

Narodil se v Karviné, momentálně je však trvale usazen v Praze. Pracuje na pozici technologického konzultanta pro firmu zabývající se elektronickou komunikací obchodních partnerů. V rámci svých pracovních povinností je často nucen navrhovat rozličná řešení založená na firemních produktech a spolupracující s všemožnými komerčními i opensource nástroji. Je hrdým uživatelem Linuxu a rád prosazuje alternativní řešení do praxe. Ve volném čase poslouchá dobrou hudbu nebo pomáhá kamarádům s provozem webových stránek. A kloubí svůj život s manželkou a dvěma již školou povinnými dcerami.


  • Distribuce: Zorin OS
  • Grafické prostředí: GNOME