přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GNOME 2.12

GNOME 2.12

gnome.png

GNOME 2.12 je na scéně už nějaký ten pátek, pojďme si shrnout jeho vlastnosti. David Kovář si dal tu práci a sepsal je.


GNOME je pracovní prostředí, které je postavené na knihovně GTK. Vyznačuje se vysokou mírou ergonomičnosti a snadností ovládání. Pokud jej chcete zkusit, stáhněte si distribuci Ubuntu (live CD, které můžete nainstalovat).

Obrázek: obr4.jpg

Změna, které si všimnete na první pohled, je nové standardní téma Clearlooks. Samozřejmě je možné, že jste toto téma používali již dříve, to by se vás změna netýkala, ale ostatní jistě potěší. Druhou novinkou, která má upoutat váš zrak, je použití nové verze knihovny GTK+, aktuálně s označením 2.8.x. Není jistě žádnou novinkou, že tato verze nativně používá knihovny Cairo, která vylepšuje vyhlazování, práci s vektorovou grafikou, přináší podporu gradientních výplní atd.

S novinkou přichází též Nautilus. Dosavadní adresářový řádek, ve kterém se zobrazovala aktuální cesta, byl nahrazen tlačítkovým zobrazením, které znáte z dialogu Otevřít/Uložit. Milovníky adresářového řádku uklidním, že původní možnost je stále možné zapnout jednoduchým stisknutím klávesové zkratky [Ctrl-L].

Ještě však tento manažer neopustíme. Stromový pohled na adresáře, který trůní v levé části okna, byl rozšířen o zajímavou novinku. Přibyla záložka s přednastavenými cestami a záložkami. Princip je stejný jako v dialogu Otevřít/Uložit v levé části. Jen nechápu, proč tato vlastnost nebyla již v předchozí verzi, když do dialogu si cestu našla.

Obrázek: obr7.jpg

Zkrášlující liposukcí prošel též applet "Sledování stavu baterie" (na malém obrázku - vlevo nová verze). V nové verzi si totiž můžete vybrat mezi původním "obézním" zobrazením, nebo novějším, které zabere znatelně méně místa. To je však jen drobná změna, pro někoho příjemná, pro ostatní, kteří nevlastní baterií napájený počítač, nic zajímavého. Co však zasáhne všechny, je přepracovaný dialog "Přidat na panel...". Musím uznat, že jeho přehlednost a komfort vzrostl minimálně o 100 %.

Obrázek: obr1.jpg

Jednodušší práci budete mít, i když si budete chtít změnit téma kurzoru. Nový dialog je k tomuto účelu již přizpůsoben, změna tedy proběhne na pár kliknutí. Škoda jen je, že není možné pomocí toho dialogu nová témata stahovat tak, jak to umožňuje dialog "Téma". Ale snad se toho dočkáme v nové verzi.

Obrázek: obr2.jpg

Novinky zazáří

Neproběhly však jen úpravy aplikací rázu kosmetického. Mezi nové aplikace lze zařadit editor hlavního menu. Nutno poznamenat, že tento program doposud v GNOME chyběl jako sůl. Navíc volba padla na jedničku mezi editory: Smeg, na obrázku. Teď bude přizpůsobování hlavního menu hračka.

Obrázek: obr6.jpg

Další novinkou je dialog "O mně". Využití (a hlavně použití) je možná diskutabilní, ale její funkčnost nikoli. Jedná se o jednoduchý dialog, do kterého zadáte informace o sobě, tyto budou později použity při předvyplňování dotazníků (něco na způsob zapamatování informací o osobě v internetových prohlížečích).

Obrázek: obr3.jpg

Mnoho novinek spadlo do kategorie Administrátorské nástroje. Pomineme-li výše zmíněný Smeg, máme tu nový nástroj pro správu profilů s tajuplným názvem Sabayon. S jeho pomocí můžete mít v rámci jednoho uživatelského účtu různé sady programů spouštěných při startu, různé pozadí plochy, rozložení ikon, GConf položky atd.

Další novinkou, která potěší zejména administrátory, je "Log Viewer". Pomocí tohoto nástroje lze jednoduše prohlížet, třídit a filtrovat obsah všech logovacích souborů v počítači.

Obrázek: obr5.jpg

Mezi standardní aplikace je též zařazen přehrávač filmů Totem, správce vaší hudební sbírky Rhythmbox a ripovací nástroj Sound Juicer, pomocí něho můžete jednoduše extrahovat nahrávky z CD a uložit si je rovnou buď do svého či vzdáleného počítače nebo přenosného přehrávače. Nově program umožňuje přehrát si skladbu pro větší přehlednost ještě před začátkem extrakce.

Pohled pod kapotu

Systém D-BUS se dostává do širšího povědomí a podporuje ho větší škála aplikací. Také GnomeVFS pracuje mnohem lépe díky podpoře systému HAL. Jestliže tedy vlastníte MP3 přehrávač, stačí ho vložit do USB portu a následně veškerá rutinní práce s připojováním proběhne automaticky. Na vás už je jen spustit oblíbený přehrávač.

Obrázek: obr8.jpg

Nové chování zaznamenává také operace drag'n'drop a celkově operace se schránkou. Data se ze schránky neztrácejí, když se zavře zdrojová aplikace, jak se dělo doposud, ale zůstávají zde až do chvíle, kdy jsou přepsána daty novými. Přetažení textu z aplikace do okna s adresářem vám ušetří čas, neboť textový soubor bude nově rovnou vytvořen. Zajímavou změnou je také to, že místo obyčejné ikony GNOME zobrazuje při přetahování náhled textu.

Ztráty bez nálezů

Není však všechno zlato, co se třpytí. I tato nová verze s sebou přináší změny těžko pochopitelné a některé ne zcela dotažené. Pokud jste si zvykli spouště terminál přes kontextovou nabídku na ploše, nyní se vám to už nepodaří. Tato položka odsud totiž zmizela. Pokud ji tam chcete zpět, musíte sáhnout po pluginech třetích stran, nebo si pro tuto akci v dialogu "Klávesové zkratky" definovat vlastní klávesovou zkratku.

Prohlížeč Evince ještě není zcela vyladěn, na internetu jsou zobrazeny ukázky PDF souborů, se kterými si zobrazovač neporadil. Nicméně mně se nepodařilo najít žádný podobně problematický soubor.

Závěrečné postřehy

Pod zkratkou HAL se neskrývá světoznámý počítač z pera A.C. Clarka, ale Hardware Abstraction Layer, což je sada knihoven usnadňující programátorům práci s hardwarem.

D-BUS je poměrně nový systém vyvinutý pro komunikaci mezi procesy v rámci GNOME. Pomocí něho může aplikace jednoduše zobrazovat informace na panelu a naopak. Podrobnosti hledejte na domovské stránce.

Používáte-li GNOME nebo XFce (taktéž založené na GTK+), jistě vyzkoušejte tyto programy: Graveman (vypalování), Rhythmbox (přehrávač hudby ve stylu iTunes) a Sound Juicer (extraktor CD). Všechny se skvěle doplňují a představují to nejlepší, co může knihovna GTK+ 2 nabídnout.

Pokud chcete začít s programováním v GTK+, tak kromě samotné knihovny a dokumentace budete potřebovat překladač jazyka C (v sadě GCC) a editor či vývojové prostředí. Doporučit mohu programy Anjuta nebo Eclipse s pluginem CDT. Pro jiné jazyky navštivte domovské stránky příbuzných knihoven (C++, Java, Python, Perl).

Řadu hlavních novinek jsem zde zmínil, ale proč nové GNOME nevyzkoušet? Těch drobností je mnoho, pokud tedy GNOME používáte, už nyní se těšte na balíčky pro vaši distribuci. Aktualizace se vyplatí, o tom nemám pochyb.

Nahoru

Odkazy

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz