přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, HandBrake: Zálohování DVD v Linuxu pro náročnější

HandBrake: Zálohování DVD v Linuxu pro náročnější

handbrake.jpg

Když se řekne "handbrake", většina lidí by si mohla představit ruční brzdu v automobilu. Že to nemusí být vždy pravda, si ukážeme v následujícím článku. Řeč bude o dalším z řady programů určených k převodu video disků (typicky pochopitelně DVD) do některého z jiných formátů. Pojďme se tedy podívat, co je na něm tak zvláštního a čím se od ostatních programů tohoto typu tolik odlišuje.


Úvod

Program HandBrake by se dal stručně charakterizovat asi takto: Jedná se o multiplatformní open-source konvertor DVD do formátu MPEG-4, který je vydaný pod licencí GNU GPL, podporuje vlákna a je k dispozici pro operační systémy MacOS X, Linux a Windows.

Program si můžete snadno stáhnout na oficiální stránce projektu. V Linuxu ovšem bude stačit nainstalovat program obvyklou cestou typickou pro vaši distribuci. Sekce download na stránkách projektu je ovšem přímo příkladová, stačí si jen vybrat verzi určenou pro váš operační systém.

Hlavní okno programu s otevřeným videemHlavní okno programu s otevřeným videem

Po spuštění programu z hlavního menu používaného desktopového prostředí, nebo ručně zadáním příkazu handbrake-gtk, se objeví hlavní okno programu, které můžete vidět na obrázku. Nutno poznamenat, že program přichází i s rozhraním určeným pro příkazovou řádku - verze s tzv. CLI (Command Line Interface), které umožní především pokročilým uživatelům využít schopnosti aplikace přímo z příkazové řádky. My se budeme dál zabývat pouze grafickým rozhraním programu, které je vhodné pro širokou škálu uživatelů. Pokud vás zajímá i ovládání tohoto programu z příkazové řádky, můžete si přečíst podrobný návod na jeho stránkách.

Základy práce s programem

Kliknutím na tlačítko Source (Zdroj) vlevo nahoře pod hlavní nabídkou programu vyberte zdroj převáděného programu. Tím může být DVD umístěné v mechanice nebo adresář obsahující strukturu DVD a dokonce také ISO obraz video DVD.

Po pravdě řečeno, program umí přečíst libovolný video-soubor, který je podporován knihovnou libavcodec. Výstupem pak může být soubor ve formátu MP4, MKV, AVI a OGM.

HandBrake přichází s celou řadou přednastavených profilů, které by měly pomoci s převodem především začátečníkům, ale inspiraci v nich mohou najít i pokročilí uživatelé. Seznam profilů naleznete vpravo v hlavním okně programu v části Presets (Předvolby). Předvoleb je poměrně dost a tak si na své přijdou nejen počítačoví nadšenci, ale i majitelé takových zařízení, jako je iPod, Xbox či PSP nebo PS3.

Dostupné předvolby programuDostupné předvolby programu

Zvolením předvolby v pravé části okna programu dojde k přenastavení aplikace tak, aby převod odpovídal vámi zvolenému zařízení či formátu výstupu. Cokoliv se vám nebude na nastavení líbit, můžete snadno přenastavit a v případě, že si takto vyladíte své vlastní nastavení, můžete toto nastavení přidat mezi přednastavené volby pomocí tlačítka se symbolem plus vpravo dole. Kliknete-li poté na "zelenou fajfku", bude zvolená předvolba nastavena jako výchozí při každém otevření nového zdroje převodu.

Po kliknutí na obrázek videa v části Preview se vám zobrazí jeho náhled. Tady můžete nastavit ořez (Cropping) a velikost (Scaling) výsledného videa. Pro nastavení ořezu nezapomeňte odškrtnout volbu Auto Crop (Automatický ořez), což vám umožní detailní ruční nastavení jednotlivých parametrů.

Automatický ořez videa se může hodit např. při odstranění nadbytečných tmavých částí obrazu či při úpravě převodu pořízeného z videokazety. Bez změny velikosti stran výsledného videa se pak při převodu na jiná zařízení snad neobejdete, také to hraje svou roli při zmenšování velikosti videa na požadovanou velikost souboru.

Nastavení ořezu a velikosti výstupního videaNastavení ořezu a velikosti výstupního videa

Na kartě Video se nastavují takové věci, jako je použitý kodek a zda se má program zaměřit na cílovou velikost videa, kvalitu převodu či průměrný datový tok. Jinými slovy, zde se nastavuje kvalita výsledku. Také si nezapomeňte vybrat použitý kontejner (MP4, AVI, MKV, OGM, M4V) a umístění výsledku. Obojí se nachází v části Destination (Cíl) zhruba uprostřed hlavního okna.

Dostupné jsou tyto video-kodeky: H.264, XVid, FFMPEG a Theora.

Nastavení videaNastavení videa

Zvuk a titulky najede hned vedle karty Video. U zvuku se opět nastavuje použitý kodek (často AAC či MP3), datový tok a také formát výstupu (např. stereo či kvalitnější Dolby Surround, atp.). Práce s titulky je opravdu pouze základní, a tak jsou titulky umístěny přímo do obrazu.

Zvuk a titulkyZvuk a titulky

Karta H.264 je aktivní pouze při zvolení příslušného kodeku H.264 na kartě Video a umožní vám pokročilé doladění všech jeho možností. Poznamenejme také, že H.264 je ekvivalentem MPEG-4 a klade si za cíl vytvoření videa velmi dobré kvality a přitom nízkého datového toku. Více informací si můžete přečíst třeba na anglické Wikipedii.

Detailní nastavení H.264Detailní nastavení H.264

Převod videa

Máte-li vše nastaveno, můžete se pustit do převodu videa. K tomu slouží tlačítko Start nahoře pod hlavním menu programu. Co je ovšem ještě lepší než zmiňované tlačítko, je tlačítko Add to Queue (Přidat do fronty), které vám umožní vytvořit frontu požadovaných převodů souborů. Tu pak můžete v příhodný okamžik spustit a nechat počítač chvíli pracovat zcela samostatně.

Zobrazení fronty převodů v podaní HandBrakeZobrazení fronty převodů v podaní HandBrake

Tři, dva, jedna, start. Přesně tak by se dal popsat proces převodu i práce s frontou. Všimněte si také tlačítek pro pozastavení a ukončení převodu videí umístěných ve frontě. Poslední tlačítko slouží pro úpravu nastavení vybraného převodu. Tuto možnost oceníte určitě při hromadných převodech více souborů.

Určitě žádná brzda

Program zatím neumí česky, a také vám neuloží titulky filmu do jiného formátu. Zato však přináší řadu předvoleb, které vám umožní snadno a rychle provádět i pokročilé převody videa, na které byste si zpočátku třeba netroufli. Díky podrobnému nastavení parametrů převodu, možnosti uložení voleb do vlastního nastavení a především díky schopnosti práce s frontou převáděných videí však patří mezi ty lepší programy, které umí nejen převádět DVD, ale poskytnou svému uživateli i něco navíc. Tou přidanou hodnotou se pak rozumí třeba možnost převodu souborů podporovaných knihovnou libavcodec, kterých není nikterak málo. A nač ještě čekáte? Program určitě vyzkoušejte! ;-)

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

tpelc Výborný program
tpelc 11. 05. 2009, 07:29:18
Odpovědět  Odkaz 
Taky jsem nedávno tenhle program objevil a úplně mě dostal v tom smyslu, že bez sebemenších problémů dokázal jednoduše zpracovat MTS soubory z FULL HD videokamery. Do té doby jsem zkoušel různé mencoder a ffmpeg skripty, ale nikdy výsledek tak dobrý. On asi nějak využívá tyhle knihovny, ale umí to prostě lépe než jsem byl schopen jinde "vy-googlit".
HandBrake: Zálohování DVD v Linuxu pro náročnější
lzap 11. 05. 2009, 12:59:30
Odpovědět  Odkaz 
Male doplneni: H.264 neni kodek, je to standard. Kodek implementujici H.264 v Handbraku je zrejme x264.
HandBrake: Zálohování DVD v Linuxu pro náročnější
jirka 12. 05. 2009, 17:19:09
Odpovědět  Odkaz 
Vypada to hodne dobre !!! Vecer to vyzkousim. Diky za clanek :)
HandBrake: Zálohování DVD v Linuxu pro náročnější
kosmik86 12. 05. 2009, 22:51:37
Odpovědět  Odkaz 
Dá se někde v programu detailněji nastavit parametry pro XviD? Pro x264 tam lze napsat parametry ručně, ale pro XviD tam nevidím možnost nastavit nic jiného kromě bitrate
Martin Šín Re:HandBrake: Zálohování DVD v Linuxu pro náročnější
Martin Šín 13. 05. 2009, 07:00:57
Odpovědět  Odkaz 
Myslím, že ne. O něco málo voleb xvid navíc má ogmrip.
Chybička
Není nutné 13. 05. 2009, 09:36:13
Odpovědět  Odkaz 
"Sekce download na stránkách projektu je ovšem přímo příkladová"
... řekl ne příkladová, ale příkladná.
Díky za upozornění na tento progámek, i když ztrátově komprimovat už ztrátově komprimované video nehodlám ;-)
Boháč David HandBrake: Zálohování DVD v Linuxu pro náročnější
Boháč David 13. 05. 2009, 16:14:47
Odpovědět  Odkaz 
Díky za článek. Něco podobného jsem hledal.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz