přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, make install 7

make install 7

Dva zajímavé programy: úprava seznamu uživatelů vašeho Jabber účtu a program pro matematiky - Wxmaxima.


Jabber Roster Utility

Svobodný IM protokol Jabber asi nemusím představovat. Pojmem "roster" se v terminologii Jabberu označuje seznam kontaktů (uložený na serveru). Jabber Roster Utility (JRU), jak správně tušíte, je šikovný prográmek psaný původně v Perlu, poté portovaný do PHP, který vám umožní manipulovat s vaším rosterem, jako by to byl čistý text.

Možná si řeknete, k čemu toto, když tu máme plno přítulných klikacích klientů pro Jabber. To je sice pravda, ale... Co když potřebujete roster zazálohovat, přenést z jednoho účtu na jiný, nebo do něj hromadně naimportovat kontakty na stovky vašich známých z jiných IM sítí - a váš klient to neumí? Pak přijde vhod právě Jabber Roster Utility.

JRU je k dispozici jako webové rozhraní (nebojte, jede přes HTTPS), ale lze jej rovněž stáhnout a nainstalovat si jej k sobě (jste-li ještě více paranoidní). Jeho uživatelské rozhraní je velice jednoduché (tři textová pole). Pro začátek stačí vyplnit vaše JID a heslo a odeslat. JRU ze serveru načte a zobrazí obsah vašeho rosteru. Formát je prostý:

# JID;nick;subscription;group
123456789@icq_jabber_cz;Mirek Dušín;both;Šípáci
stetinac@jabbim_cz;Štětináč;from;C4tz P4w

Význam položek je zřejmý, pouze bych doplnil, že subscription značí stav autorizace a nabývá hodnot: none, to, from, both. Obsah rosteru lze pak upravit a následně uložit. K dispozici jsou dvě operace - přidání a odebrání kontaktu. To se značí přidáním znaku + resp. - na začátek daného řádku. Původní implementace v Perlu nabízí navíc import kontaktů z mnoha klientů (Gaim, AIM, ICQ, Licq, mICQ, GnomeICU).

Spolu s využitím regulárních výrazů a nástrojů jako grep, sed a další nám JRU nabízí velice výkonný nástroj pro hromadné úpravy rosteru. Díky tomu jsem například sám před nedávnem bez problému přešel z ICQ (Miranda) na Jabber (Psi).

Bohumír Zámečník

Matematika symbolicky

Maxima je program pro práci se symbolickou matematikou, který je napsán v Lispu. Wxmaxima je grafické rozhraní nad touto aplikací, které práci značně zjednodušuje. Kdysi se snažil být kompatibilní s aplikací Mathematica, ale moc se mu to nedaří plnit. Zvládá operace, jako je zjednodušování výrazů, substituce, integrály, matice, soustavy rovnic, grafy dvou- a třírozměrné a další operace s funkcemi a rovnicemi. Nicméně dá se i použít ke zpracování matematiky numerické, i když pro tento účel bych zvolil aplikaci k tomu určenou.

Obrázek: 1.jpg

Obrázek: 2.jpg

Obrázek: 3.jpg

Wxmaxima je napsána nad grafickým rozhraním wxWidgets. Hlavním pracovním prostředkem je příkazový "shell", pomocí kterého se zadávají příkazy a výrazy, dále můžete sáhnout po grafických průvodcích, které vám nabídnou komfort při zadávání, avšak neposkytnou přístup ke všem vymoženostem. Tento přístup je však stejný u všech trochu pokročilejších programů pro práci s matematikou a inženýrskými výpočty. Program dokáže také zaujmout propracovaným rozhraním pro psaní vlastních funkcí a skriptů, které dokáží značně urychlit většinu často prováděných operací.

Obrázek: 4.jpg

Obrázek: 5.jpg

Marek Stopka

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Marek Stopka

Marek Stopka

Jmenuji se Marek Stopka, narodil jsem se a vyrostl ve městě Ostrava na severu Moravy. Již dlouhou dobu jsem fascinován světem ICT technologií, kdysi dávno jsem dostal dobrou příležitost ohledně svého prvního zaměstnání a začal jsem se zabývat ukládáním dat ve společnosti Tieto Corporation. V rámci skupiny Tieto Corporation jsem nejdříve pracoval v České republice a později pak i ve Finsku. V průběhu své profesionální kariéry jsem se zabýval převážně technologiemi od společnosti NetApp.

V současné době se živím jako nezávislý poradce, hlavně pro oblasti Business Resilience (Business Continuity, Disaster Recovery) a Data Storage.


  • Distribuce: openSUSE

| proč linux | blog