přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Pozvánka na GNOME 2.16

Pozvánka na GNOME 2.16

Desktopové prostředí GNOME je už ostřílený veterán, každý jen trochu zkušenější uživatel Linuxu už o něm slyšel. Velice známá je i jeho filozofie "Simply works", která sice nemusí každému být po chuti, nicméně ať už je ta či ona strana barikády silnější, vliv této myšlenky se vtiskl i do nové verze. Pojďme se tedy podívat, co v ní tak jednoduše pracuje.


Ve stylu tanga

První, na co padne oko pátrajícího uživatele, je zajisté design. Ten nový, který nám GNOME servíruje, dostal název Tango style. Skrývá se pod ním nová sada ikonek, která se snaží být lákavější a modernější, stále jsou však použity pastelové barvy, které nemají příliš rušit a odvádět pozornost. Těžko posuzovat, každý má ten svůj vlastní originální cit, nejlepší je všechno si vyzkoušet, můžete je kdykoli vyměnit.

Knihovna Cairo už sice přibyla do GNOME v minulé verzi, ale po půl roce se objevily další vlaštovky, které umí jejích kvalit využít. Jmenujme například groupwarového klienta Evolution, jehož kalendář teď při vykreslování událostí využívá právě tuto knihovnu.

Obrázek: Rozhraní kalendáře pod taktovkou knihovny Cairo

Jak je vidět, stále je co zjednodušovat. Momentálně se autorům zdál příliš složitý dialog pro nastavení práv. Ten nový umožňuje velice přehledně nastavit práva nezávisle na souborech a adresářích nebo celém adresářovém stromu. Daleko zajímavější úpravou prošel dialog na vytváření spouštěče. Zmizela celá druhá záložka s nastavením vícejazyčných popisků. Ale kdo to kromě tvůrců aplikací kdy používal?

Obrázek: Dialog pro nastavení práv

Obrázek: Nový pohled na editaci spouštěče

Nové funkce

Kabátek je sice věc pěkná, ale k čemu by byl, kdyby ta věc pod ním nic neuměla. GNOME samozřejmě umí a ve verzi 2.16 přidává něco nového. Přibyla například aplikace Baobab, která je pravým obrazem svého jména. Má za úkol zobrazit stromovou strukturu disku a pěkně ukázat, která větev je ta nejtlustší. Pro znalce se jedná o grafickou podobu příkazu du, pro ostatní přikládám obrázek, který zobrazuje obsazení adresáře /opt. Baobab umí použít ještě jeden pohled na soubory, který zobrazí celý strom naráz, mně ale nepřišel moc přehledný.

Obrázek:Při čištění disku postupujte od největšího

Obrázek: Baobab: Celá adresářová struktura naráz

Orca je název další novinky, která doplula do vod GNOME. Vlastně to není tak úplně novinka, je to náhrada za čtečku obrazovky Gnopernicus. Pod jednou kapotou se skrývají krom dalších nástrojů také "zvětšovací sklo" a podpora pro terminály s Braillovým písmem. Třeba si teď nechám přečíst nějakou pohádku na dobrou noc.

Stavový panel v sobě také skrývá novinku a ne jedinou. Velice příjemné je, že ikony je možné volně přetahovat. Můžete tedy změnit jejich pořadí nebo je chytnout a přetáhnout na přepínač ploch, čímž docílíme přesunu na jinou plochu. Přibyl nový přepínač [Alt-F6], který přepíná ve skupině oken dané jedné aplikace. Nejeden notorický otvírač oken jistě zaplesá.

Obrázek: Přepínání ve skupině oken stejného typu

Obrázek: Aplikace na panelu je možné libovolně přetahovat

Když k tomuto koktejlu přidáme vylepšení Totemu, který teď umí přehrávat zvukové proudy z webových stránek, které vnořují Real nebo Windows Media Player, možnost opět zobrazit náhled spořiče obrazovky přes celou obrazovku, vypalovat DVD za letu (bez mezikroku přes ISO obraz) v Nautilu, otevřít šifrované archivy ve File Rolleru, zobrazit PDF s přílohou v Evince nebo použít přepracovaný editor menu, začne GNOME 2.16 vypadat jako opravdový gurmánský zážitek.

Pod kapotou

Zkušení uživatelé GNOME vědí, že je postaven na knihovně GTK+. Ta dospěla do verze 2.10 a přináší pár zajímavostí. Pokračuje se v optimalizaci kódu. Přestože změny nejsou tak výrazné jako ve verzi GNOME 2.14, k jistému zrychlení a odlehčení přesto došlo.

Větší změnu do GTK+ přinesl projekt Ridley. Prvními vlaštovkami jsou nová tisková API, nové widgety pro hypertextové odkazy, průvodce nebo seznam naposledy otevřených souborů nebo dokumentů. Přepracován byl dialog pro ukládání, který vždy zobrazuje adresní řádek, záložky dostaly možnost přeskupení.

Obrázek: Přepracovaný dialog pro ukládání

Widgety jsou předpřipravené prvky aplikací, které programátoři následně využijí. Příkladem je tlačítko, menu, posuvník, stavový řádek apod.

Projekt Ridley se snaží sjednotit řadu GNOME knihoven do GTK+, a tím snížit množství nutných závislostí.

Co už se nevešlo

Termín vydání byl stanoven pevně a je velmi chválihodné, že ho vývojáři dodrželi, není totiž nic horšího, než nekonečné čekání na vydání. To samozřejmě mělo za následek, že se leckteré funkce už do nově vydané verze nevešly. Nebudu se zde rozplývat nad skvělými funkcemi verze budoucí, o té určitě přineseme zprávu hned poté, co vyjde, chtěl bych zmínit funkce, které podle oficiálních stránek již jsou součástí stabilní verze, nicméně nejsou přednastaveny při kompilaci.

V případě přepínače -enable-compositor při překladu okenního manažeru Metacity se aktivuje podpora akcelerovaného desktopu. Pokud tento přepínač zapnete a budete mít podporovanou 3D kartu, okna se začnou při svém pohybu chvět a kroutit, při zavírání scvrkávat, explodovat nebo postupně vytrácet. V záloze bude určitě sada efektů, které pohyb oken "oživí", protože tato funkce má být modulární. Jen doufám, že bude křeslo pevně na zemi, až se mi z toho zatočí hlava.

Při použití přepínače -enable-compositor musí karta podporovat rozšíření GLX_texture_from_pixmap, kde ke slovu přicházejí grafické čipy i830, i945, ATI Radeon 7000 až 9250 a v betaverzi i všechny čipy od firmy NVidia.

Okenní manažer je nadstavba nad grafickým serverem, který má na starosti zobrazovat a udržovat spolupráci oken a dialogů aplikací. V podobě GNOME se jedná o velice luxusní a robustní nadstavbu, která nabízí řadu standardizovaných dialogů, menu, panely, applety, bohatou plejádu standardních programů a mnoho jiného.

Celkově hodnotím novinky jako krok správným směrem. Je vidět, že mám právě GNOME krevní skupinu, však pro takové jako já je tato nová verze určena. Komu nevyhovuje, má mnoho jiných možností; a těm, kdo chtějí vyzkoušet, ale ještě nenašli odvahu, doporučuji nejnovější Ubuntu, Fedoru, Mandrivu nebo živou distribuci Foresight Linux, které ho už mají přibalený.

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz