přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, OpenShot: Video editor pro každého

OpenShot: Video editor pro každého

openshot_logo.png

Stříhání videa na Linuxu vždy bylo a stále je velmi diskutované téma, a to především kvůli absenci opravdu profesionálního editoru. Tím se ale nesnaží být ani OpenShot, jeho cílem je naopak přístupnost široké škále uživatelů, kteří se střihem videa ještě neměli tu čest. Jeho přednosti by se daly shrnout především do těchto dvou slov: intuitivnost a spolehlivost.


Mladý projekt

Za vývojem stojí Jonathan Thomas, který projekt rozjel před dvěma lety. Rozhovor s ním jsme vám na LinuxEXPRESu už přinesli, vysvětluje v něm, jak se k vývoji programu dostal a popisuje různá zákoutí vývoje. Základními stavebními kameny editoru OpenShot jsou GTK, Python a framework Media Lovin' Toolkit, který využívá například i Kdenlive, možná nejoblíbenější editor videa pro Linux. Našince jistě potěší i téměř stoprocentní lokalizace do češtiny.

Rozhovor: Jonathan Thomas, tvůrce video editoru OpenShot

Intuitivní uživatelské rozhraní

Sice to tak na první pohled nemusí vypadat, ale práce s aplikací OpenShot je velmi intuitivní. Uživatel se netopí v desítkách nabídek, opravdu na očích jsou jen ty základní, pokročilé jsou trochu schované, což je podle mě krok správným směrem. Přebujelé GUI různých programů často uživatele předem, někdy i zbytečně, vyděsí. Dojem kazí snad jen nepříliš graficky vyvedený set ikonek. To naštěstí můžete snadno napravit přes nabídku Upravit | Preferences (Nastavení) | Výchozí motiv, kde najdete další tři motivy. Na dalších screenshotech už používám motiv simple. Jinak rozhraní v ničem nepřekvapí, OpenShot využívá zaběhlé schéma s třemi hlavní bloky - soubory projektu, časovou osou a náhledem videa.

OpenShot po spuštění s nepovedeným výchozím motivemOpenShot po spuštění s nepovedeným výchozím motivem

Import souborů

Soubory, se kterými budete chtít pracovat, můžete do editoru vložit buď přes nabídku Soubor | Importovat soubory, nebo prostým přetažením konkrétního souboru na okno aplikace. To ovšem pouze v případě GNOME. Běžné používané formáty videa, zvuku a obrázků zvládá naprosto bez problémů, stejně tak i video v HD rozlišení, ale při jeho úpravě už samozřejmě budete potřebovat dostatečně výkonný hardware. U některých editorů se setkáte s tím, že po importu videa do projektu musíte počkat, než ho program oindexuje, což může být někdy otázkou minut. V OpenShotu s ním můžete pracovat hned, ať se jedná o sebevětší soubor.

Import souborů přes klasické dialogové oknoImport souborů přes klasické dialogové okno

Časová osa

Na časovou osu přetahujete, a následně v ní upravujete, své soubory. V novém projektu na časové ose najdete dvě stopy, ale samozřejmě můžete podle svých preferencí mnoho dalších přidat. Pomocí posuvníku nad osou lze upravit "zoom", to znamená, jaký časový úsek na ose bude představovat jeden dílek. Můžete si navolit hodnoty v rozmezí 1 až 200 sekund. Nad osou najdete několik těch nejdůležitějších ikonek. Pro střih samotný jsou nejdůležitější nůžky a nástroj pro změnu velikosti (v tomto případě by se dalo říci délky trvání) prvků umístěných na ose.

Časová osa a běžící náhled videaČasová osa a běžící náhled videa

Přechody

Přechody jsou nedílnou součástí každého video editoru. Pokud jste teprve stříhač nováček, tak vězte, že jsou to efekty, které dělají přechod mezi dvěma videi zábavnější, barevnější - zkrátka zajímavější, než je prostý střih, kde jednu scénu hned vystřídá další. V nabídce jich najdete necelou padesátku a není to jen nespočet variací "mozaikování", jak často můžete vidět u konkurenčních editorů. Mě zaujaly především fraktály, které vypadají opravdu efektně. Přechod přidáte opět prostým přetažením na osu, přesněji mezi dvě stopy, které jím chcete předělit.

Nabídka přechodůNabídka přechodů

Efekty

Efekty se nijak neliší od efektů, které používáte v různých editorech fotografií a podobně. Většinou upravují barevnost videa, takže si můžete vytvořit černobílý nebo jakoby kreslený film, pro cenzuru nevhodných pasáží použít pixelizaci, nebo celý film rovnou rozvlnit, pokud by se vám zdál málo akční. Efektů je v nabídce 34. Celkem omezující je ale fakt, že efekt můžete použít pouze na celý objekt v časové ose. Nepodařilo se mi přijít na způsob, jak ho nastavit jen na určitý čas. A navíc nelze pouhým pohledem na osu zjistit, zda má daný objekt nějaký efekt přiřazen, musíte se podívat do Nastavení.

Ve vlastnostech už najdete pokročilejší možnostiVe vlastnostech už najdete pokročilejší možnosti

To je jako všechno?

Ne, to vůbec není všechno. Vtip je v tom, že pokud další funkce nepotřebujete, vůbec se jimi nemusíte zabývat, což je snad největší výhodou OpenShot. Ale pokud si naopak chcete podrobně nastavit všemožné detaily, stačí na požadovaný objekt kliknout pravým tlačítkem myši a přejít do Nastavení. Zde už najdete nejrůznější úpravy rychlosti videa, hlasitosti, rozměrů, či pokročilé nastavení efektů. Přes nabídku Animovat zase nastavujete přibližování nebo oddalování videa a nabídka Rozložení umožňuje složit záběr z více stop.

Ani pět současně aktivních stop nečiní editoru problémAni pět současně aktivních stop nečiní editoru problém

Export videa

Až budete se svým dílkem spokojeni, přikročte k exportu. I zde se setkáváme s tím zmiňovaným dvojím přístupem. Na záložce Jednoduché uživatel volí pouze základní parametry výstupního souboru, čili kontejner a kodek (zastoupeno je pouze několik málo nejpoužívanějších), dokonce i položka Kvalita je odstupňována velmi jednoduše - nízký, střední, vysoký. Ale to je právě to, co si začátečník přeje.

Na záložce Pokročilé už si můžete vyhrát. Vybíráte z desítek známých i neznámých audio a video kodeků, určujete datový tok a vzorkovací frekvenci a tak podobně. U datového toku je bohužel jedno velké „ale“. Musíte si vybrat zhruba z desítky předvolených hodnot, a nemůžete přidávat další. Mezi nimi je navíc velký rozptyl, takže nepočítejte s tím, že video vyexportujete tak, aby se vám přesně vešlo na CD nebo DVD.

Export videa v pokročilém režimuExport videa v pokročilém režimu

Jako bonus něco pro iPod

Při exportu jsem narazil ještě na jednu zajímavou záležitost. Pokud si v jednoduchém režimu v položce Typ projektu vyberete Zařízení, zobrazí se vám nabídka exportu pro Apple TV, Nokia nHD, Xbox 360 a iPod. Odpadá nutnost hledat, jaké specifikace jsou přesně pro ono zařízení potřeba. A když jako Typ projektu zvolíte Webové stránky, můžete exportovat přímo do formátů, které používají služby jako YouTube, Vimeo, Metacafe, Flickr nebo Picasa. Tyto služby sice videa konvertují na své straně, ale pokud jim ho takto připravíte, zamezíte tím možné zbytečné ztrátě kvality.

Export na míru pro video serveryExport na míru pro video servery

Takový editor chyběl

Když budu mluvit za sebe, tak mi podobný editor chyběl. OpenShot doporučuji všem začátečníkům, ale i středně pokročilí uživatelé se s ním mohou spokojit, ti ovšem mohou mít problém s omezeným nastavením datového toku. OpenShot prostě padne do ruky, práce s ním je přirozená, z velké části je to dáno tím, že většinu akcí lze provádět systémem drag'n'drop, tedy pouhým přetahováním objektů myší. Windows má svůj Movie Maker, Linux (řekněme GNOME) by mohl mít OpenShot. To by se však musela podstatně zlepšit dostupnost balíčků, protože v současné době jsou vydávány pouze pro Ubuntu a Fedoru, a to na stránkách programu. První vlaštovkou by mohlo být nové Ubuntu 10.04, kde se OpenShot poprvé objeví v repozitářích. K většímu rozšíření ho čeká ještě dlouhá cesta, ale já mu držím palce.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

OpenShot: Video editor pro každého
Tomáš Dřímal 22. 02. 2010, 13:55:32
Odpovědět  Odkaz 
Musím se přidat, zrovna jsem OpenShot testoval, potřeboval jsem trochu zajímavě pospojovat pár krátkých videí a je to spolehlivé a velice jednoduché.
OpenShot: Video editor pro každého
Radim 22. 02. 2010, 14:03:38
Odpovědět  Odkaz 
vyuziva k renderovani GPU, nebo je stale vse pres CPU, tedy nesrovnatelne pomalejsi?

Jsou tam nejake moznosti barevne korekce? Spousta programu se predhani v poctu efektu a kdyz pak clovek potrebuje upravit barvy, aby vypadaly realne, tak zjisti, ze toho pro linux moc neni.
OpenShot: Video editor pro každého
karicka 23. 02. 2010, 11:47:23
Odpovědět  Odkaz 
konecne nieco na tento sposob :)) jednoduche a prakticke :)... som velmi rad
OpenShot: Video editor pro každého - skvělý !
Mike 26. 02. 2010, 22:08:27
Odpovědět  Odkaz 
Přesně tohle jsem pro linux dlouho hledal. Sem tam je třeba něco na rychlo spíchnout a tohle je nástroj, který Vám to dovolí. Snadný, intuitivní a zdarma. Pro mě 10/10!
OpenShot: Video editor pro každého
http://volani.webnode.cz/ 2. 03. 2010, 09:41:53
Odpovědět  Odkaz 
V openSuSe 11.2 nebylo možné zvolit MKV jako kontejner, musí se něco doinstalovat?
Roman Bořánek Re:OpenShot: Video editor pro každého
Roman Bořánek 2. 03. 2010, 18:00:18
Odpovědět  Odkaz 
Ono je v seznamu formátů MKV uvedeno jako Matroska, jinak by to mělo být v pohodě.
OpenShot: Video editor pro každého
Jan Klaus 5. 03. 2010, 06:09:41
Odpovědět  Odkaz 
Např. v Ubuntu 9.04 to vůbec nejde nainstalovat a dle výledků googlování zdaleka nejsem sám...
Roman Bořánek Re:OpenShot: Video editor pro každého
Roman Bořánek 5. 03. 2010, 13:38:04
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím, v čem konkrétně je problém?
Re:Re:OpenShot: Video editor pro každého
Jan Klaus 7. 03. 2010, 02:03:37
Odpovědět  Odkaz 
Dependency is not satisfiable: openshot-mlt

V zahraničním Ubuntu fóru v podstatě jen odkázali tazatele, aby se zeptal jinde.
Re:Re:Re:OpenShot: Video editor pro každého
lyon 11. 03. 2010, 16:53:21
Odpovědět  Odkaz 
Je potreba stahnout a nainstalovat balicky z dependencies.tar.gz archivu pro tu kterou konkretni verzi. Potom by nemel byt problem.
openSUSE
Jirka 13. 03. 2010, 11:30:28
Odpovědět  Odkaz 
v repozitářích openSUSE 11.2 jsem OpenShot našel :)
ještě musím vyřešit grabování z kamery Video8 (přes kartu s BT878)

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz