přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Redakční systém Joomla - komponenty, moduly, šablony

Redakční systém Joomla - komponenty, moduly, šablony

joomla.png

Pokud jste si po přečtení minulého dílu mysleli, že se dnes budeme věnovat praktickým činnostem, musím vaše nadšení trochu utlumit. Dnešní díl bude hodně teoretický, ale hodně důležitý. Bez toho, aniž byste věděli, co je to modul nebo komponenta, se ve světě redakčního systému Joomla bohužel neobejdete.


Ano, bude to omáčka, zkuste jí však věnovat trochu pozornosti. Z osobní zkušenosti vím, že pokud základní terminologii pochopíte, bude vám Joomla větším přítelem. Začátečníci v tom zmatek mít nebudou, a pokud po seriálu pokukujete jako po srovnání s jiným systémem, měli byste být v obraze, jak provádět „konverzi“ pojmů do vašeho systému.

Asi nejzákladnější pojem je správcovské rozhraní. Vhodně jej doplňuje také uživatelské rozhraní (jen pro úplnost – anglicky se jedná o administration interface a user interface). Správcovské rozhraní (někdy také zvané administrační rozhraní) slouží správcům redakčního systému k nastavování parametrů a přizpůsobování Joomly k obrazu svému. Ačkoliv to na první pohled není zcela zřejmé, správcovská část by měla opravdu zůstat před koncovým uživatelem skrytá, protože ten může jedním neuváženým krokem provést více škody než užitku. Najdete zde volby pro nastavení vzhledu, uživatelské nabídky, nových rozšířujících vlastností nebo třeba statistiky.

Oproti tomu uživatelské rozhraní je to, co vidí návštěvník zavítavší na vaše stránky. Nemá k dispozici žádné pokročilé funkce, dle nastavení správce může maximálně psát a zasílat články ke schválení, případně nastavovat individuální parametry (pokud mu to dovolíte), jako je např. jeho výchozí šablona či velikost písma.

Pokud vám zabudovaná funkčnost Joomly nebude vyhovovat, můžete ji rozšířit pomocí tzv. rozšíření. Jedním typem rozšíření jsou komponenty. Komponenta je speciálně napsaný rozšiřující prvek (ať už obsahový nebo aplikace), který požadovanou funkčnost přidá. Je to v zásadě skript, který naprogramoval nějaký programátor, kterému se nelíbilo, že Joomla nedisponuje funkcí, kterou by potřeboval. Typickým zástupcem komponenty je např. obrázková galerie (tedy integrovaný doplněk, který umožňuje práci s množstvím obrázků a umí je zobrazit a připravit i zmenšené náhledy z vašich fotografií), internetový obchod nebo diskuzní fórum. Komponenta je buď dodávána přímo vývojovým týmem (pak hovoříme o tzv. Core components – integrované komponenty) nebo programátory tzv. třetích stran.

Opravdu rozsáhlý repozitář všemožných komponent najdete na stránce extensions.joomla.org. K dispozici je obvykle podrobný popis, co která komponenta do Joomly přidá za funkčnost, verze Joomly, pod kterou komponenta běží (zdaleka ne všechny komponenty běhají na všech verzích Joomly) a obvykle je možno se na danou komponentu podívat formou nějaké demo instalace např. na stránce autora.

Dalším rozšířeními mohou být tzv. mamboti (označení ze starší verze) neboli nové zásuvné moduly (plugins). Tyto moduly mají za cíl rozšířit Joomlu o nějakou funkčnost spíše kosmetického rázu a spíše globálního rázu (tj. s dosahem na kompletní obsah vašich stránek). Monitorují zobrazovaný obsah a nějakým způsobem jej modifikují. Typickým zástupcem může být zásuvný modul, který způsobí, že první znak každého článku bude vypsán velkým ozdobným písmenem, nebo pomocí něj místo klasického data v obvyklé formě zobrazíte stylizovaný list kalendáře. Pomocí této struktury také můžete např. filtrovat obsah pro registrované či neregistrované uživatele vašich stránek (třeba můžete vypsat jiný text).

Určitě na to narazíte a nemá smysl to skrývat. V současné době panuje taková podivná dohoda-nedohoda o tom, jak si vývojáři Joomly vykládají licenci GNU GPL. Podle jednoho výkladu je komponenta dílem odvozeným od Joomly a jako taková musí být také šířena pod licencí GNU GPL. Na zmíněných stránkách však naleznete spoustu komponent s uzavřenou licencí. Vývojáři, kteří tyto komponenty píší, totiž tvrdí, že komponenta není odvozeninou, a proto nemusí být vydána pod GNU GPL. Jde však jen o „právní“ bitvu, na funkčnosti to nic neubírá a není závadné tyto komponenty používat. Někomu to však může vadit, a proto se těmto komponentám vyhýbá.

Poslední dosti používanou strukturou Joomly je šablona. Je to struktura, která definuje vzhled vaší Joomly, a určuje, zda bude nabídka vlevo či vpravo, jaký obrázek se bude zobrazovat v hlavičce a jaké bude barevné ladění vašich stránek. Nicméně chci připomenout, že navrhování nových šablon pro Joomlu není úplně triviální, bude to chtít programátorské znalosti. Existuje však velké množství šablon zdarma, které můžete prostudovat a vytvořit si vlastní. Nebo prostě hledáte tak dlouho, až narazíte na takovou, kterou byste použili (buď beze změn nebo něco upravíte) a nebo využijete nabídek nezávislých programátorů, kteří vám šablonu ušijí na míru.

Zatím neexistuje žádné oficiální úložiště šablon, jsou spíše rozesety na různých stránkách. Nejvíce jich asi naleznete na http://www.joomlaos.de/joomla_template_galerie.html a můžete si vybrat příslušnou verzi Joomly.

Všechny tyto nové funkce do Joomly přidáte instalací. Instalace nespočívá v tom, že byste se museli pomocí FTP dostat do struktury Joomly a nahrát daný doplněk do dané struktury. K tomuto účelu má Joomla v základu funkci instalátor. Funguje to velmi podobně jako např. instalace ve Windows. Ze složky na svém počítači si vyberete příslušný stažený balíček s doplňkem a instalátor se postará o jeho nahrání na server, rozbalení a následnou instalaci a aktivaci v Joomle. Novinkou je, že nemusíte vědět, jakého typu je balíček, který instalujete. Předhodíte jej Joomle a ta jej nainstaluje. Další novinkou je i „instalace“ jazykových balíčků. Z tohoto pohledu má správce život opravdu zjednodušený.

Obrázek:  1.jpg

Správce rozšíření

Zastavme se u dalšího pojmu, tím je modul. Jedná se o speciální malé rozšíření, které může být zobrazeno kdekoliv, kde to ve své šabloně povolíte. V Joomle tak typicky můžete mít např. modul s informacemi o přihlášených uživatelích, o posledním obrázku přidaném do obrázkové galerie či informaci o nejprodávanějším produktu vašeho internetového obchodu. Obvykle do modulu zobrazujte třeba i RSS kanály. Informace v modulu jsou součástí např. vaší uživatelské nabídky a pořád viditelné.

Při zmínce o modulech se vyplatí zmínit se i o tzv. pozicích. Již jsme si v minulých dílech říkali, že hlavní výhoda Joomly je třeba v tom, jak snadno změníte dosavadní vzhled pomocí šablony. Jedním z důležitých parametrů je to, zda a jaké pozice šablona podporuje. Obvykle je nutno mít v šabloně definováno několik základních pozic a do nich pak můžete příslušné výstupy modulů směřovat. Jsou to přesně definované rámce, kam bude Joomla umisťovat obsah z databáze. V základní verzi je jich definováno celkem 27 (včetně klasických left, right, top, bottom atd.) a každá šablona by je měla obsahovat. Pro začátečníky stačí už jen zmínka o tom, že moduly pak můžete umisťovat do přesné pozice definované v rámci vaší šablony.

Jaké pozice vaše šablona využívá, zjistíte celkem jednoduše. Stačí zadat www.adresavasichstranek.cz/index.php?tp=6 a objeví se všechny pozice v šabloně definované.

Obrázek:  2.jpg

Náhled nastavení modulu

Dalším používaným termínem je článek. Jedná se o vámi vytvořený obsah, který budete chtít na stránkách zobrazit, obvykle jde o text. Může ovšem obsahovat obrázky či odkazy na jiné stránky či články. Ke každému článku dokáže Joomla zobrazit jméno autora, datum vytvoření nebo datum poslední úpravy článku. S vkládáním obsahu úzce souvisí ještě WYSIWYG editor, což je rozšíření, které vám umožní vkládat text podobně jako pomocí textového procesoru. Bez využití WYSIWYG editoru byste byli nuceni vkládat klasické HTML značky, a tak trochu by to byl krok zpátky. Joomla má WYSIWYG editor aktivovaný ihned. Je jím TinyMCE. Pro účely psaní článků je dostatečně vyhovující, je zde však možnost nahradit tento výchozí editor jiným. K nejpoužívanějším patří asi JCE nebo JoomlaFCK. Patrně po nich sáhnete, protože TinyMCE nemá zrovna komfortně zpracovanou práci s obrázky (tj. generování např. zmenšených náhledů), začátečníci si však s TinyMCE určitě vystačí.

Obrázek:  3.jpg

Výchozí TinyMCE v akci

Na závěr malý terminologický test. V Joomle samozřejmě narazíte na velkou spousta dalších pojmů, troufám si však tvrdit, že toto je výčet těch nejpoužívanějších a nejčastějších. Navíc se u některých z nich nedá význam jen tak odhadnout, musíte pochopit celou filozofii. Obsah se do Joomly vkládá pomocí článků, které mohou být přiřazeny do sekcí a kategorií (o nich příště). Jejich vytváření je usnadněno tzv. WYSIWYG editorem, takže to vypadá jako psaní pomocí pokročilého textového procesoru.

Vzhled stránek ovlivníte instalací šablon, které mohou obsahovat různé pozice. Pokud vám v Joomle chybí nějaká funkce, je dost možné, že ji můžete přidat pomocí nějakého rozšíření, obvykle komponenty. Na jednodušší parádičky lze využít zásuvné moduly a moduly, které umožní vypsat přesně definovaný obsah na pevně určené místo v šabloně pomocí pozic.

To, jak s vámi bude Joomla mluvit jako s uživatelem či správcem, můžete ovlivnit instalací tzv. jazykových balíčků. Pozor, nenechte se zmást – jazykové balíčky mění pouze komunikační jazyk používaný ve vašem rozhraní. Pomocí komponent však můžete rozšířit funkčnost tak, že budete mít možnost jeden článek vytvořit v několika jazykových verzích a nechat na uživateli, kterou verzi si přečte. Pokud vám čtení předchozích odstavců nedělalo potíže, dávali jste při čtení pozor.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Redakční systém Joomla - komponenty, moduly, šablony
N/A 26. 06. 2008, 14:29:49
Odpovědět  Odkaz 
terminologie. hmmm. tak do toho.

administratorske rozhrani. cast redakcniho systemu, ktera slouzi administratorum ke sprave dotycne "sajty". lze napr. vytvaret uzivatele a obsah, mazat je, lze delat spoustu veci a mimo jine i instalovat nova rozsireni.

rozsireni?
v joomle je vlastne 5 druhu rozsireni:

1. komponenty (components)
komponenta je jakasi mini-aplikace, ktera slouzi k zobrazeni obsahu. existuje komponenta pro zobrazeni clanku, pro zobrazeni seznamu kategorii, pro zobrazeni detailu o uzivateli, ...
komponenty mohou byt urceny pro uzivatelskou cast nebo pro administratorskou. ostatne podobne jako ostatni druhy rozsireni.

2. moduly
moduly jsou takove ty prvky na okrajich stranky - menu, seznam nejnovejsich clanku, prihlasovaci dialog, predpoved pocasi, .... mohou byt do znacne miry nezavisle na obsahu konkretni stranky.

3. pluginy
vlastne se jedna o obsluhu udalosti - treba odeslani prihlasovaciho formulare. plugin overi (autentikuje) uzivatele a vrati vysledek (user / guest).

4. sablony
mozna to uz padlo v predchozich dilech - joomla pouziva sablony. sablony slouzi pro definici vzhledu stranek. velmi zjednodusene receno, v sablone lze specifikovat, na kterem miste stranky se zobrazi jaky druh obsahu. a zaroven, jak bude zobrazen. pouziva se (x)html s vlozenym php, xml, css a treba i javascript.

5. jazykove balicky
nema asi prilis smysl vysvetlovat, co je to jazykovy balicek :-). ovsem neplette si to s vicejazycnym obsahem - ten pro zmenu v joomle 1.5 podporovan neni (obsah neni vazan na konkretni locale). coz samozrejme neznamena, ze si s joomlou nemuzete vytvorit vicejazycny web.

ps: pozor na prechodniky pritomne a pozor na to, ze pluginy nejsou moduly. ta "spousta", bez te "spousty", k te "spouste", vidim tu "spoustu", ...

pps: http://docs.joomla.org/Joomla!_Extensions_Defined
Re:Redakční systém Joomla - komponenty, moduly, šablony
hm 26. 06. 2008, 20:56:20
Odpovědět  Odkaz 
Nějak nechápu smysl toho příspěvku, drtivá většina informací v článku je...
Redakční systém Joomla - komponenty, moduly, šablony
badyk 23. 09. 2010, 10:46:25
Odpovědět  Odkaz 
zdravím Vás.moc pěkný článek, dost mi pomohl.jediné co mi tam chybí a co nemohu najít je ve větě: Typickým zástupcem může být zásuvný modul, který způsobí, že první znak každého článku bude vypsán velkým ozdobným písmenem: jak se tento modul jmenuje? modulů je mraky a co jsem prošel tak tuto možnost jsem nenašel.Děkuji.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Svatopluk Vít

Svatopluk Vít

Narodil se v Karviné, momentálně je však trvale usazen v Praze. Pracuje na pozici technologického konzultanta pro firmu zabývající se elektronickou komunikací obchodních partnerů. V rámci svých pracovních povinností je často nucen navrhovat rozličná řešení založená na firemních produktech a spolupracující s všemožnými komerčními i opensource nástroji. Je hrdým uživatelem Linuxu a rád prosazuje alternativní řešení do praxe. Ve volném čase poslouchá dobrou hudbu nebo pomáhá kamarádům s provozem webových stránek. A kloubí svůj život s manželkou a dvěma již školou povinnými dcerami.


  • Distribuce: Zorin OS
  • Grafické prostředí: GNOME