přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Správce literatury KBibTeX

Správce literatury KBibTeX

kile.jpg

Pokračování článku věnujícího se aplikaci Kile, vývojovému prostředí pro LaTeX. KBibTeX je program usnadňující práci s bibliografickými soubory LaTeXu (*.bib), čímž Kile vhodně doplňuje. Program zatím existuje jen pro KDE3, nicméně autor má jeho portování na KDE4 v plánu v blíže neurčené brzké budoucnosti.


Program je zaměřen na pohodlnou práci se soubory bib. V levém sloupci je přehled jednotlivých záznamů podle autorů, knih, časopisů (většina vědeckých zpráv vychází ve speciálních časopisech), názvů, let nebo klíčových slov. Kliknutím na daného autora, rok, klíčové slovo apod. se vpravo zobrazí jen odpovídající položky. Seznam položek literatury lze také pomocí vyhledávací lišty nahoře filtrovat podle různých kritérií a tím se i v dokumentu obsahujícím tisíce řádků (celkem běžný stav) rychle dobrat hledaného článku. Pravá část programu je vyhrazena seznamu položek a detailu vybrané položky.

Okno programu KBibTeX. V levém sloupci je přehled autorů, vpravo jednotlivé položky a dole detail vybrané položky.Okno programu KBibTeX. V levém sloupci je přehled autorů, vpravo jednotlivé položky a dole detail vybrané položky.

Novou položku lze přidat tlačítkem s velkým zeleným plus vlevo nahoře nebo z nabídky Element | New. Editace docílíte dvojklikem na vybranou položku. Lze využít i záložku Source view ukazující přehledně zformátovaný a obarvený zdrojový kód, což je výhodné např. při kopírování záznamů získaných z Google Scholar (některé on-line vědecké databáze umožňují export záznamů přímo pro BibTeX). Na spojování větších databází slouží funkce File | Merge.

Vložení / editace článku, seznam autorůVložení / editace článku, seznam autorů

Zadáváte-li autora, který už je v nějakém jiném článku uveden, stačí napsat pár písmen jeho jména a KBibTeX jej v rozbalovacím seznamu nabídne.

Úprava informací o časopisu. Pro každý typ položky jsou aktivní jiná políčka.Úprava informací o časopisu. Pro každý typ položky jsou aktivní jiná políčka.

Klíčová slova lze přidávat na příslušné záložce editačního okna nebo z nabídky Element | Assign Keywords. Slouží pro snadnější hledání v jednotlivých položkách. KBibTeX rozeznává klíčová slova platná jen pro daný dokument a globální, sdílená mezi všemi dokumenty.

V menu Element se nabízejí i další užitečné možnosti. Search Document Online vyhledá podle citace daný dokument (typicky PDF článku) ve vybrané on-line databázi. Search Online Database je front-end k vyhledávání v internetových databázích článků: klasicky zadáte klíčová slova, vyberete databázi a získáte výsledky, jejichž citace můžete přímo importovat do vašeho bib souboru. Send Reference to LyX pošle citaci do vizuálního editoru LyX. Pro export citace do Kile žádná speciální funkce není. Jen příkaz Edit | Copy Reference [Ctrl+Shift+c]. Klasickým vložením [Ctrl+v] pak do zdrojového kódu přidáte citaci v podobě \cite{clanek}. Stejného výsledku lze docílit i chycením článku myší a jeho tažením do Kile nebo textového editoru (Settings | Configure KBibTeX | Editin | Amin List).

Většinou asi připojíte bibliografický soubor k TeXovému dokumentu a seznam literatury bude na jeho konci. Ale můžete si samozřejmě vyexportovat jen samotnou literaturu (File | Export...). Export se v závislosti na instalaci TeXu a nastavení (Settings | Configure KBibTeX | File Open&Save | PDF, PostScript and Rich Text Format Export) provede ve zvoleném stylu do HTML, RTF nebo PDF. Ještě podotknu, že KBibTeX umí pracovat i se soubory pro Reference Manager (*.ris).

Postřehy

Doporučuji používat kódování UTF8 (já je mám označené jako UTF-8 v KBibTeXu a utf8x v Kile), čímž se člověk zbaví velké většiny potíží s diakritikou a speciálními znaky. Kile má v nabídce Nápověda hezkou, jednoduchou referenční příručku LaTeXu a oba programy mají propracovanou nápovědu (včetně té kontextové vyvolané klávesovou zkratkou [Shift+F1]). Kile umí přistupovat i přímo k dokumentaci LaTeXu (typicky někde v /usr/share/texmf/doc/), podobné příkazu texdoctk. Kile umí podle nastavení (Nastavení | Nastavit 'Kile' | LaTeX | Obecné) vkládat české uvozovky a tvořit příkaz \uv{} nebo \enquote{}, nicméně mně se osvědčilo vkládání přímo UTF symbolu pro počáteční i koncové uvozovky zvlášť. Pokud s LaTeXem ještě moc neumíte, vřele doporučuji Ne příliš stručný úvod do systému LaTeX 2e.

TeX vznikl mezi matematiky a v těchto profesích se dodnes těší největší oblibě. Nicméně díky velmi kvalitní práci s literaturou i špičkovému výstupu se používá leckde jinde, nejen ve vědě a technice, ale i v profesionálním tiskařství. Přesto je to stále nástroj, který zvládne a může mít prakticky kdokoliv. Představené programy jsou zajímavou možností pro ty, kterým nevyhovují vizuální editory (LyX) ani někdy poněkud spartánské klasické textové editory. Velcí znalci Emacsu nebo Vimu nad nimi možná ohrnou nos, pro ostatní smrtelníky ale představují velmi zajímavé nástroje. Tak tedy hodně úspěchů při práci s LaTeXem! Naučit se s ním stojí zpočátku dosti energie, nicméně vzhledem ke kvalitě výstupu se to rozhodně vyplatí.

Okno programu KBibTeX. V levém sloupci je přehled autorů, vpravo jednotlivé položky a dole detail vybrané položky.Okno programu KBibTeX. V levém sloupci je přehled autorů, vpravo jednotlivé položky a dole detail vybrané položky.

 

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz