přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tulip - brazilský tulipán

Tulip - brazilský tulipán

Tulip je IDE pro vytváření PHP skriptů. Je sám napsán v PHP, používá grafické rozhraní GTK. Původem z Brazílie, je určen pro skupiny programátorů pracujících společně na jednom či více projektech.


IDE je zkratka pro Integrated Development Environment. Tímto termínem se označují nástroje, které pomáhají programátorům vyvíjet software. Sestávají většinou z editoru, kompilátoru nebo interpretu a debuggeru. Někdy také nástroje na kontrolu verzí. Všechny tyto požadavky Tulip splňuje, a tak je tímto termínem označován právem.

Obsahuje jednoduchý systém ovládání CVS, což umožňuje programátorovi vytvářet a upravovat soubory na CVS serveru. Má také prostředky pro zamykání souborů, aby se někomu jinému z vývojové skupiny nestalo, že omylem smaže soubor, na kterém zrovna pracujete.

Při programování vám pomůže mimo jiné automatické doplňování příkazů, zvýraznění syntaxe a ladicí funkce. Tulip dále obsahuje zabudovaného pomocníka pro databáze, díky kterému můžete přistupovat k MySQL nebo PostgreSQL databázi, vytvářet dotazy, editovat nebo rušit záznamy.

Obrázek:  obr1.jpg

Obrázek:  obr2.jpg

Začínáme klasicky

Tulip funguje pod Windows a pod Linuxem. Samotný program Tulip je sada skriptů, grafiky a dokumentace zabalená v zip archivu. Tento archiv lze použít ve všech linuxových distribucích.

Obrázek:  obr3.jpg

Aby vám program fungoval, potřebujete ovšem další balíčky. Ty jsou na webových stránkách k dispozici pro RedHat, Debian a Slackware. Problém budete mít asi s php-gtk. Tulip očekává, že bude zahrnovat i rozhraní PHP pro příkazový řádek. To najdete v balíku php4-cli. Mně se bohužel stalo, že mi takto nechtěl Tulip startovat. V takovém případě můžete použít řešení od Yannicka Warniera dostupné na http://glasnost.beeznest.org/articles/129.

Ovládání je běžné

Při spuštění si můžete vybrat jazyk programu. Na výběr jsou angličtina, portugalština, francouzština, španělština a holandština. Čeština k dispozici není, ale můžete si k ní pomoci editací souboru classes/trans.class.

Tulip obsahuje i manuály k php a php-gtk. Pokud potřebujete informace k nějaké funkci, stiskněte po napsání dané funkce [Ctrl+i]. Všechny manuály jsou dostupné i z panelu po levé straně.

Dále si můžete zvolit grafické téma programu. K tomu potřebujete, aby byly v sytému k dispozici patřičné sdílené knihovny. Mně se v distribuci nepodařilo najít balíčky, které by mi tyto soubory přidaly. Ale nakonec, nepřišlo mi to až tak důležité, jelikož program graficky nevypadá špatně.

Troufnu si tvrdit, že už po prvním spuštění se v programu bez problémů vyznáte. Je použit naprosto standardní vzhled. V horní části najdete menu, pod ním ikony s nejčastěji používanými funkcemi. V panelu po levé straně si můžete přepínat mezi zobrazením souborů v aktuálním projektu, manuálem k PHP a GTK, CVS a přístupem do databáze. Hlavní část zabírá samotné editační okno.

Obrázek:  obr5.jpg

Po startu můžete vytvořit nový PHP skript, nebo otevřít už existující. Abyste však využili všech vlastností programu, doporučuji, především pro projekty o více souborech, vytvořit si projekt pomocí tlačítka Projects, dostupného přímo z hlavní lišty. Zde zadáte název projektu, zvolíte pracovní adresář, FTP server používaný jako úložiště dat, nastavení CVS, přístup do SQL databáze (PostgreSQL a MySQL) a další. Nutné je zadat jen název projektu a zvolit pracovní adresář, ostatní položky jsou volitelné.

Abyste měli spouštění programu příjemnější, doporučuji si do ~/.bashrc přidat alias spouštějící PHP s parametrem k samotnému skriptu. Pak už můžete spouštět Tulip pomocí příkazu tulip.

Projektů si můžete vytvořit více a pro každý potom můžete mít jiný pracovní adresář, jiné nastavení FTP serveru a SQL databáze. To vám umožní pracovat na více projektech současně bez nutnosti ukončit Tulip nebo později něco přenastavovat.

Obrázek:  obr4.jpg

Široké možnosti

Při editaci můžete bez problémů pracovat na více souborech najednou, zobrazí se vám v panelech podobně jako v Mozille. Také vám určitě pomůže kontrola vámi napsaného kódu. Program vám zobrazí, kde našel chyby a předvede, jak by výsledek skriptu vypadal na webu. Předvede to bez grafiky, čistě textově. Což mi přijde dostatečné a navíc je to rychlejší než grafiku zobrazovat.

V možnostech programu je možné vracet změny, odsazovat či rušit odsazení více řádků najednou, hledat v textu, najít a nahradit (jen naráz v celém dokumentu), přejít na řádek podle čísla, zalamovat řádky, seskupovat funkce a další.

Pokud vám nevyhovuje původní nastavení barev písma či pozadí, můžete si ho změnit k obrazu svému. Jestliže potřebujete editovat i jiné texty než PHP skripty, není problém Tulip taktéž použít. Doplňování kódu, zvýraznění syntaxe a kontrola kódu funguje také pro HTML soubory. Jiné textové soubory můžete také editovat, ovšem o zvýraznění syntaxe a doplňování kódu pravděpodobně přijdete.

Aktuální verze programu je 0.7, což vypovídá o tom, že už se na něm udělalo kus práce, ale ještě není vše hotovo tak, jak by si autoři přáli. Našel jsem několik chyb, které mi však nevadí natolik, abych přestal program používat.

Jedna z nich je doplňování kódu, které v Linuxu funguje ob písmeno. Další nepříjemnost je, že při chybném připojení do SQL databáze vám program zobrazí chybovou hlášku i s vaším heslem.

Nahrávání na FTP server a stahování z něj také není úplně důvěryhodné, jelikož program zobrazí hlášku o správném nahrání/stažení i přesto, že se mu na daný server nepodaří vůbec připojit. Také se vám vaše heslo ukládá v nezašifrované podobě do souboru .ftp_down a .ftp_up a program ještě k tomu vytvoří tento soubor s právy čtení (dokonce i zápisu a spouštění) úplně pro všechny.

Dále mám výhrady proti vlastnímu jazykovému nastavení v souboru classes/trans.class. Přímo v tomto souboru je popsáno jak nové jazykové nastavení vytvořit, avšak ve výsledku to nefunguje. Chtěl jsem tedy alespoň přepsat názvy v anglickém nastavení na české a pak používat je. Bohužel jazyk v programu zůstal stále stejný. Když jsem ovšem změnil nastavení jiného jazyka, tak vše fungovalo. To je ale detail, který asi normální uživatel nebude řešit. Navíc program se stále vyvíjí, a tak je pochopitelné, že se nějaké chyby najdou. Od toho tu je zpětná vazba uživatelů, aby vývojářům problém ohlásili.

Chce to svůj čas

Jak vidíte z popisu, vývojáře programu ještě čeká kus práce, než opraví všechny chyby a zpříjemní instalaci na Linuxu. Základní část programu je však plně funkční, takže vám nic nebrání začít ho používat, poslat autorům zprávu o chybách a těšit se, až bude fungovat vše, jak má.

Pokud hledáte nějaký PHP editor, který se vám bude snažit ulehčit práci doplňováním kódu, přístupem do databáze nebo potřebujete pracovat ve skupině ne stejných souborech, doporučuji vám tento program vyzkoušet. Při instalaci se sice potrápíte s balíčky a příkazovým řádkem, ale vše je na webových stránkách programu popsáno. Odměnou vám bude příjemné a přehledné prostředí.

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz