přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, VirtualBox: operační systém nanečisto

VirtualBox: operační systém nanečisto

virtualbox_logo2.png

Spousty lidí rádi experimentují s nejrůznějšími linuxovými a nelinuxovými operačními systémy. Zatímco někteří se neostýchají zneužít svůj počítač, jiní mají nejrůznější obavy o svůj pečlivě vypiplaný systém nebo strach z neznámého systému. Právě pro tu druhou skupinu je tu program VirtualBox, který vás nejen zbaví obav, ale přinese i spoustu dalších užitečných funkcí.


Virtuální krabice

VirtualBox je software z dílny společnosti Oracle, jehož obrovská část je dostupná pod GPLv2. Úkolem tohoto softwaru je vytvořit virtuální počítač v jiném (ať už virtuálním, nebo skutečném) počítači. A k čemu by takový virtuální počítač mohl být? K čemukoliv budete chtít. Ať už se jedná o pouhé vyzkoušení jiného operačního systému, otestování kompatibility aplikace nebo webu, či provoz exotického softwaru, který vyžaduje exotický operační systém.

Přečtěte si pro zajímavost také článek VirtualBox – nástup dalšího titána? z doby, kdy VirtualBox přišel na svět.

Pro úplnost ještě uvedu odkaz na seznam všech operačních systémů, u kterých je uvedeno, jak dobře jsou ve VirtualBoxu podporovány. Pokud vám stále není jasné, k čemu že ten VirtualBox vlastně slouží, nezoufejte, přecházíme k praktické ukázce.

Scénář

Řekněme čistě teoreticky, že na svém PC používáte Microsoft Windows XP, která už nejsou podporována ani jejich vlastním výrobcem. Ze všech stran slyšíte, jak je vhodné přejít na jiný operační systém, například na Xubuntu. Máte ale trochu obavy, jak si s neznámým systémem poradíte, když v něm budete úplným nováčkem. Nebo si jen chcete vyzkoušet, jestli opravdu všechna ta tvrzení, která jeho zastánci a odpůrci vykřikují, jsou pravdivá.

Buď jak buď, bude vám k tomu stačit vytvořit si virtuální počítač, na kterém si zmíněný systém vyzkoušíte, aniž byste měnili současné nastavení vašeho skutečného stroje. A právě tohle umožňuje VirtualBox.

Rekvizity

Předpokládanou situací je PC s Windows XP. Na počítač samotný je kladeno hned několik požadavků. Je jím podporovaný typ procesoru (je uvažována situace s Windows XP, která tuto podmínku zajišťuje) a dostatek operační paměti, o kterou se již za chvíli budou dělit hned dva počítače.

Přesné číslo se obtížně určuje, ale s ohledem na to, že se chystáme použít Windows XP a Xubuntu, doporučuji alespoň 1 GB RAM (i když spustitelné to bude i na slabším PC). Posledním požadavkem na váš počítač je místo na pevném disku, kde je dobré mít pro Xubuntu alespoň 5 GB.

Dále přichází ke slovu programové vybavení. Nad slunce jasná je potřeba programu VirtualBox, který si stáhněte ze stránek výrobce, konkrétně ve verzi pro Windows. V neposlední řadě bude třeba získat instalační médium Xubuntu, které sice použijete až za několik okamžiků, ale s ohledem na jeho velikost je vhodné jej začít stahovat už nyní. Bohužel se při této virtualizaci musíte spokojit s 32bitovou verzí, protože nelze virtualizovat 64bitový systém (tj. Xubuntu) na 32bitovém systému (Windows XP).

Příprava scény

Teď je nezbytné nainstalovat VirtualBox. I když to tak na první pohled nevypadá, jedná se o klasickou instalaci typu „Next“. Jinými slovy, výchozí nastavení je naprosto dostatečné a stačí projít a odsouhlasit jednotlivé kroky. Patří mezi ně jak instalace všech obsažených komponent, tak odsouhlasení instalace jednotlivých částí, které neprošly testem pro získání loga systému Windows.

Výběr všech obsažených komponent Výběr všech obsažených komponent

Schválení částí, které neprošly testem pro získání loga Windows Schválení částí, které neprošly testem pro získání loga Windows


V případě, že jste ponechali vše ve výchozím nastavení, bude po ukončení instalace VirtualBox automaticky spuštěn. Jeho okno není nijak komplikované a zorientujete se v něm během pár sekund. Dalším krokem je tak vytvoření virtuálního počítače pomocí tlačítka Nový.

Hlavní okno VirtualBoxu Hlavní okno VirtualBoxu


Následuje opět poměrně jednoduchý a přímočarý průvodce, který vám celý úkol maximálně usnadní. Prvním krokem je nastavení jména (např. Zkušební Xubuntu, nezáleží na něm), typu (Linux) a verze (Ubuntu 32bit). Poté přidělíme to správné množství operační paměti. Tady je správná hodnota obtížně určitelná, ale obvykle nic nezkazíte nastavením na polovinu dostupné paměti.

Přidělení operační paměti Přidělení operační paměti


Posledním nezbytným krokem je vytvořit soubor, který bude sloužit jako pevný disk pro virtuální počítač. Je tak zajištěno, že žádný ze zásahů neovlivní zbytek vašeho systému nebo dat.

Výběr pevného disku Výběr pevného disku


Pokud si jednotlivými volbami pro disk nejste jisti, můžete se opět držet výchozího nastavení. Tím máte základní nastavení za sebou, doporučuji však provést ještě drobné úpravy v Nastavení vašeho nového virtuálu.

Výběr typu nového pevného disku Výběr typu nového pevného disku


Je vhodné nastavit Systém – Procesor - Omezení procesoru na hodnotu zhruba 80 %. Nestane se vám tak že by váš virtuální počítač spotřeboval všechen výkon. Druhým vhodným krokem je zaškrtnout volbu Úložiště – Řadič SATA – Použít I/O cache hostitele. Díky tomu budou jakékoliv zápisy na disk plně v režii vašeho stávajícího operačního systému.

Omezení procesoru Omezení procesoru

Použití I/O cache hostitele Použití I/O cache hostitele


Kamera, akce

Je na čase spustit váš nový virtuální stroj. VirtualBox si je však vědom nepřítomnosti systému, a proto po kliknutí na Spustit nejen, že zobrazí nové okno, které se chová jako monitor virtuálního počítače, ale také vás vyzve k výběru instalačního média. Je možné použít jak CD v mechanice, tak libovolný disk image (např. ISO) z pevného disku. V případě stažení Xubuntu z internetu vám tak stačí najít onen stažený soubor na disku. V dalších okamžicích začne váš nový virtuální stroj startovat, zatímco ve vedlejším okně si můžete stále číst například tento článek.

Instalační obrazovka Xubuntu Instalační obrazovka Xubuntu


Samotná instalace operačního systému Xubuntu je velice dobře zdokumentovaná, ale zároveň je i nad rámec tohoto článku, a proto se jí zde nebudu věnovat.

Finální úpravy

Drtivá většina operačních systémů neočekává běh ve virtuálním počítači. Je proto vhodné doinstalovat tzv. přídavky pro hosta, což je sada ovladačů, které operační systém připraví pro účel VirtualBoxu. Patří mezi ně například reakce na změnu velikosti okna změnou rozlišení nebo sdílení schránky mezi skutečným počítačem a virtuálním počítačem.

Obecně doporučovanou možností je pomocí volby Zařízení – Instalovat přídavky pro hosta připojit do virtuálního počítače virtuální CD, které obsahuje ony přídavky pro hosta pro nejpopulárnější operační systémy. Ve výše zmíněném případě, a v případě většiny linuxových distribucí, je však vhodnější využít distribuční repozitáře a nainstalovat z nich příslušné balíčky. V Debianu, Ubuntu, a tedy i v Xubuntu se jedná o balíček virtualbox-guest-x11virtualbox-guest-utils.

Závěrem

VirtualBox používám již několik let, a to nejen způsobem uvedeným v tomto článku. Díky němu mohu rychle prozkoumat jiné operační systémy, a pomoci tak například nezkušenému uživateli přesným naváděním prostřednictvím nastavení problematického programu, a to i když je můj hlavní operační systém úplně jiný.

Funkce zde zmíněné jsou pouhou špičkou ledovce. Pro náročnější uživatele je vynikajícím pomocníkem například funkce snímků, díky které je možné uchovávat jeden virtuální počítač hned v několika stavech a dle potřeby mezi nimi přecházet. Tím samozřejmě výčet všech funkcí, na rozdíl od tohoto článku, nekončí.

Nahoru

Příspěvky

VirtualBox: operační systém nanečisto
pjn 16. 04. 2014, 12:25:27
Odpovědět  Odkaz 
VirtualBox používám k experimentům s OS už od verze 1.3, Takž jsem zažil i verze, které byli spíše ke zlosti, než k užitku. Kdysi jsem na Woknech virtualizoval Linux. Dnes na Mátě virtualizuji stará XP. Jak se ten svět mění... . Zapoměl jste se zmínit o nahrání balíčku v položce: Předvolby>Rozšíření - Oracle VirtualBox Extension Pack (nejlépe ve verzi samotné VBoxu). Vylepší to práci s USB porty.
Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
GeBu 16. 04. 2014, 20:36:47
Odpovědět  Odkaz 
V článku nevidím info o licenci, jak je to s licencí u VirtualBox Extension Pack?
Re: Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
GeBu 16. 04. 2014, 20:56:41
Odpovědět  Odkaz 
Opravuji svoji formulaci. Článek mi neudělal moc jasno v licenci - mám chaos kvůli wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/VirtualBox
Re: Re: Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
GeBu 16. 04. 2014, 20:57:52
Odpovědět  Odkaz 
Ou, znovu chyba. Kvůli české wikipedii: http://cs.wikipedia.org/wiki/VirtualBox
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
Lukáš Jelínek 16. 04. 2014, 22:02:26
Odpovědět  Odkaz 
S licencemi je to tak (od 4.0), že při používání VirtualBoxu bez Extension Packu lze použít licenci GPLv2, kdežto s Extension Packem je buď potřeba se vejít do podmínek licence PUEL (tj. osobní, vzdělávací nebo testovací použití), nebo se musí pořídit komerční licence.

Co se považuje za "osobní použití", vysvětlují tyto věty (z PUEL a Licensing FAQ):

“Personal Use” requires that you use the Product on the same Host Computer where you installed it yourself and that no more than one client connect to that Host Computer at a time for the purpose of displaying Guest Computers remotely.

Personal use is when you install the product on one or more PCs yourself and you make use of it (or even your friend, sister and grandmother). It doesn't matter whether you just use it for fun or run your multi-million euro business with it. Also, if you install it on your work PC at some large company, this is still personal use. However, if you are an administrator and want to deploy it to the 500 desktops in your company, this would no longer qualify as personal use.

Jinak řečeno - pokud si to člověk nainstaluje sám, tak tam klidně může mít hromadu virtuálů pro komerční použití a je to v souladu s licencí PUEL. Nelze to mít ve firmě, kde to instaluje správce, ani nelze poskytovat VirtualBox jako takový (netýká se virtuálů běžících uvnitř) k využití na komerční bázi.
Re: Re: Re: Re: Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
GeBu 17. 04. 2014, 08:21:21
Odpovědět  Odkaz 
Díval jsem se do repozitářů Debianu a většina balíčků VirtualBoxu je v main, ale balíček "guest additions iso image for VirtualBox" je v non-free. Jestliže nainstaluji tento balíček jako správce, tak bych si měl už koupit licenci?
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
Lukáš Jelínek 17. 04. 2014, 10:35:21
Odpovědět  Odkaz 
Pokud to nebude sloužit testovacím nebo vzdělávacím účelům (ve smyslu PUEL), pak ano.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
GeBu 17. 04. 2014, 11:19:32
Odpovědět  Odkaz 
Myslíte, že by to šlo použít ve školství?
PS: Nemám rád tady ty speciálně formulované licence, kde se celý internet dohaduje, co to je osobní domácí použití.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
Lukáš Jelínek 17. 04. 2014, 11:40:54
Odpovědět  Odkaz 
V licenci je napsáno toto:

Oracle grants you a personal, non-exclusive, non-transferable, limited license without fees to reproduce, install, execute, and use internally the Product a Host Computer for your Personal Use, Educational Use, or Evaluation.

“Educational use” is any use in an academic institution (schools, colleges and universities, by teachers and students).

Takže jsem si jist, že použití ve školství je naprosto v pohodě.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
GeBu 17. 04. 2014, 12:30:49
Odpovědět  Odkaz 
Díky za trpělivost. Já jsem měl docela problém tu licenci vůbec najít - čekal jsem ji v dokumentaci, ne na stránce Downloads. A to dovysvětlení “Educational use” jsem pak přehlédl.
VirtualBox: operační systém nanečisto
lol 16. 04. 2014, 20:08:19
Odpovědět  Odkaz 
Niekedy som tiež používal VirtualBox ale potom som prešiel na VMware Player. Osobne sa mi zdá, že je svižnejší jednak samotný softvér a druhak aj virtualizovaný systém.
Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
. 17. 04. 2014, 12:39:33
Odpovědět  Odkaz 
Davkole, máš tam chyby. Piš raději česky a nejlépe někde jinde. To tvoje nekonečné trollování a flejmování je už otravné.
Petr Valach VirtualBox: operační systém nanečisto
Petr Valach 16. 04. 2014, 20:40:42
Odpovědět  Odkaz 
Michal Halenka, člen nejen redakce LinuxEXPRES, ale i ExoSpace.cz, doporučuje VirtualBox i řpi školení (a dělá dobře). Dovolil jsem si taky sepsat pár poznámek:
http://exospace.cz/windows-muzete-provozovat-pod-linuxem
Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
kamowski 17. 04. 2014, 12:30:45
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím, zaujala ma informácia v bode 4.
Môžete prosím bližšie popísať ako to vykonať?
Ďakujem
Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
kamowski 17. 04. 2014, 12:37:08
Odpovědět  Odkaz 
Dokumenty som si zmenil, tam nebol problém ale neviem to poriešiť s plochou
Petr Valach Re: Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
Petr Valach 17. 04. 2014, 13:26:58
Odpovědět  Odkaz 
Tak například můžete použít program TuneUp Utilities, ale myslím, že to dokáže i zdarma dostupný Glary Utilities.
Re: Re: Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
kamowski 17. 04. 2014, 15:23:46
Odpovědět  Odkaz 
GU mi nepomohlo a TU inštalovať nechcem
nevadí, nie je to dôležité,
pri čítaní toho článku som si myslel, že to bude jednoduchšie :)
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
Lukáš Jelínek 17. 04. 2014, 16:56:54
Odpovědět  Odkaz 
Dá se to přehodit ručně v registrech: http://support.microsoft.com/kb/242557 (postup jen pro Win2000, ale v XP je to stejné)
Ondrej Dzivý Balucha Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
Ondro 17. 04. 2014, 13:12:29
Odpovědět  Odkaz 
Nikde nieje zmienka o legalnosti/neleagalnosti instalacie winXP do virtualu. Co ja viem, tak licencia to neumoznuje.
Lukáš Jelínek Re: Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
Lukáš Jelínek 17. 04. 2014, 13:44:03
Odpovědět  Odkaz 
Není to obecně pravda. Licencí na WinXP existuje řada, u těch klasických (určených pro běžné instalace) je používání ve virtuálu různými způsoby omezeno, ale zakázáno není. Úplnou specialitou jsou pak VDA licence, určené přímo pro virtualizaci, ale ty asi "běžný smrtelník" mít nebude. Další info tady: http://lemingtonit.com/services/downloads/Licensing_Windows_for_Virtual_Desktops_Whitepaper.pdf
Michal Halenka Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
Michal Halenka 20. 04. 2014, 19:12:54
Odpovědět  Odkaz 
Opatrně s bodem 3). Síťový most mj. znamená, že Linuxový firewall nestojí mezi virtualizovaným systémem (například neaktuálními WinXP) a přípojkou do internetu. V případě využití režimu "NAT" se naopak dá s výhodou využít linuxový firewall.
Petr Valach Re: Re: VirtualBox: operační systém nanečisto
Petr Valach 20. 04. 2014, 19:21:37
Odpovědět  Odkaz 
Jestli jsem se koukal dobře, tak NAT mám jako výchozí režim připojení. Proto jsem to neřešil.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz