přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, SourceForge končí se svévolným vkládáním reklamy, Cinnamon 2.6 a další telefony s Ubuntu

SourceForge končí se svévolným vkládáním reklamy, Cinnamon 2.6 a další telefony s Ubuntu

dvatydny.gif

SourceForge přidávalo adware do „neaktivních“ opensource projektů, po prudké kritice od tohto postupu upouští. Linux Foundation nabízí nový MOOC kurz pro linuxové administrátory. Statistiky přispěvatelů do nového Linuxu 4.1. Několik zajímavých novinek kolem chytrých telefonů s Ubuntu. A vyšel nový Cinnamon 2.6.


SourceForge přestane dávat reklamu do neaktivních projektů

Webová služba pro hosting otevřeného softwaru má za sebou nepříjemný skandál s „přibalováním“ reklamy ke stahovanému softwaru. Ta se již delší dobu objevuje ve Windows instalátorech aplikací hostovaných na SourceForge, ale dosud pouze tam, kde si to tvůrci softwaru explicitně vyžádali.

To se ale změnilo, když se SF rozhodlo vzít pod svá křídla „opuštěný“ projekt Gimpu pro Windows a reklamu na uzavřený software třetích stran přibalilo i do jeho instalátoru. A Gimp nebyl jediný projekt, který si SF takto přivlastnilo, týká se to i dalších, často aktivních projektů, které ale ze SF odešly a hostují svůj kód sami případně u „konkurence“.

Po velkém tlaku ze stranu komunity se SourceForge naštěstí rozhodlo obrátit a jeho zástupci slíbili, že „reklamy“ budou nadále přidávat jen do instalátorů těch projektů, jejichž autoři k tomu dají svolení.

Linux Foundation nabízí další MOOC kurz

Již loni připravila Linux Foundation ve spolupráci s MOOC platformou edX.org bezplatný kurz „Introduction to Linux“, díky kterému si základy Linuxu nastudovalo už přes 300 tisíc lidí.

Nyní Linux Foundation přichází s novým kurzem, který se od úplných základů přesouvá k linuxových správě systémů. Kurz „Linux System Administration Essentials“ je opět nabízen na edX.org, ale jako pokročilé „profesní“ vzdělávání již nebude k dispozici zdarma, ale zájemci o jeho absolvování budou muset zaplatit 399 dolarů. Součástí je ale také registrace na certifikační zkoušku LFCS (Linux Foundation Certified System Administrator), která normálně stojí 300 dolarů.

Samotný kurz začne 3. srpna.



Statistiky z vývoje Linuxu 4.1

Jonathan Corbet připravil pro LWN.net zajímavé statistiky z vývoje kernelu 4.1 (ten samozřejmě ještě nevyšel, takže čísla jsou spočítaná jen to verze RC6).

Linux 4.1 narostl během vývoje o dalších 200 tisíc řádek o což se postaralo necelých 1500 vývojářů. Pro 270 z nich to byl úplně první příspěvek do jádra.

Za největším počtem změn stojí zaměstnanci Intelu, následovaní vývojáři z Red Hatu. Velkou část změn (9 % z pohledu commitů, necelých 7 % změněných řádek) mají na svědomí nezávislí vývojáři.

Novinky kolem telefonů s Ubuntu

V uplynulých dvou týdnech se objevilo hned několik zajímavých novinek kolem Ubuntu na chytrých telefonech.

Španělská společnost BQ, která prodává svůj telefon Aquarius E4.5 s Ubuntu představila jeho vylepšenou verzi - E5. Bude mít lepší displej s vyšším rozlišením a také větší úložiště.

Zajímavější novinku od BQ ale představuje nový telefon, který by se mohl objevit již na podzim tohoto roku. Ten by totiž měl implementovat dlouho slibovanou schopnost Ubuntu Phone „proměnit“ se v plnohodnotný osobní počítač po připojení externího monitoru (a dalších periferií).

Třetí novinkou je dostupnost čínského Meizu MX4 s Ubuntu na evropském trhu. Prodávat by se měl začít v „polovině června“ za 300 Euro.

Cinnamon 2.6

Clement Lefebvre oznámil vydání nové verze grafického prostředí Cinnamon. Cinnamon 2.6 přináší řadu zajímavých novinek a vylepšení. Nemělo by například již docházet k občasnému zamrzávání prostředí, a pokud k němu dojde, máte nově k dispozici klávesovou zkratku Ctrl | Alt | Esc pro restart prostředí. Vylepšení se dočkala podpora více monitorů nebo třeba screensaver, který nově kromě uzamykání obrazovky umožňuje i zobrazování klasických „spořících“ animací. Vylepšení a novinek se dočkalo také centrum nastavení nebo správce souborů Nemo.

(Téměř) jednou větou

  • Jim Whitehurst, CEO společnosti RedHat, vydal knihu o svém působení v RedHatu nazvanou „The Open Organization“. Prodává se na Amazonu za 20 dolarů, výtěžek z prodeje získá nadace Electronic Frontier Foundation.
  • Vyšla verze 4.0 matematického balíku Octave. Nově spouští grafické rozhraní jako výchozí, vykresluje pomocí OpenGL a vylepšuje kompatibilitu s komerčním balíkem Matlab.
  • Novou verzi nabízí také DTP balík Scribus. Verze 1.5 je sice spíše testovací (nová stabilní verze bude až „sudá“ 1.6), ale i tak přináší zajímavé novinky, jako jsou třeba vylepšené grafické rozhraní nově používající Qt ve verzi 5 a další.
  • Pavel Tišnovský napsal pro portál Fedora.cz další díl seriálu o debuggerech pro Linux. Tentokrát se věnuje DDD, grafické nadstavbě pro GNU Debugger.
  • Vyšel nový Wordpress 4.2.2 opravující bezpečnostní chyby.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog