přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Systémy Bada a Tizen uvažují o sloučení

Systémy Bada a Tizen uvažují o sloučení

dvatydny.gif

Mobilní systémy Bada a Tizen uvažují o sloučení. Microsoft: Žádný Linux na ARM. Začala výroba minipočítače Raspberry Pi. CES 2012: Nejtenčí smartphone a Intel s Androidem. Slovensko: Kontroverze kolem prodloužení smlouvy s Microsoftem. Anketu Android roku opanoval Samsung.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Mobilní systémy Bada a Tizen uvažují o sloučení

Samsung jedná s dalšími členy Tizen Association o sloučení mobilních operačních systémů Bada a Tizen, přesněji o včlenění Bady do projektu Tizen. Tyto dva linuxové systémy by rády byly konkurencí pro Android, ale zatím se jim to moc nedaří. Bada běží jen na hrstce smartphonů od mateřského Samsungu a moc ovací nesklízí. Z velké části za to nepochybně může malá nabídka aplikací. Tizen, který zastřešuje samotná Linux Foundation, je označován za nástupnický projekt MeeGo a má podporu několika technologických firem a mobilních operátorů. Vyčítat Tizenu neúspěch vlastně ještě ani nemůžeme, protože se stále vyvíjí a na žádném zařízení se neobjevil. Vyjádření Samsungu, které přinesl portál AllThingsD, je klasické nicneříkající marketingové prohlášení. Zkrátka se jedná a až bude jasno, tak se to dozvíme. Sloučení Bady a Tizenu by bylo logické, oba systémy jsou uvnitř totiž relativně hodně podobné. A víc hlav víc ví.

Microsoft: Žádný Linux na ARM

Již dříve se objevila varování, že by instalace alternativních operačních systémů na zařízení s Microsoft Windows 8 mohla být problematická. Obavy se potvrdily. Pro získání certifikace bude muset zařízení používat zabezpečené bootování UEFI, které systém bez podpisu nespustí. To by nebyl až takový problém – podpisy pro alternativní systémy by šly přidat v tzv. „custom“ módu. Ne však u Microsoftem certifikovaných zařízení na architektuře ARM. V podmínkách (PDF, strana 116) pro získání certifikace totiž stojí: „Na ARM zařízeních nesmí být možno aktivovat custom mód.“ Zvláštní je, že se tato podmínka týká jen architektury ARM. SoftwareFreedom.com upozorňuje, že je to pro Microsoft riskantní krok. Na trhu s ARM je totiž nováček – vstoupil na něj až s mobilním systémem Windows Phone 7 a jeho podíl je stále relativně nízký.

Začala výroba minipočítače Raspberry Pi

Velmi diskutovaný minipočítač Raspberry Pi se konečně začal vyrábět. Pokud jste o něm náhodou ještě neslyšeli, tak vězte, že je opravdu miniaturní. Jedná se vlastně jen o destičku s připájenými konektory, která je ještě o něco menší než současné smartphony. Základem Raspberry Pi jsou ARM procesor Broadcom o taktu 700 MHz a operační paměť buď 128 MB (verze A), nebo 256 MB (verze B). Vše ostatní už je řešeno pomocí slotů a konektorů, například úložný prostor získáte až vložením SD karty. Díky energetické nenáročnosti lze Raspberry Pi napájet pouze přes micro USB kabel. Zastoupení konektorů je následující: HDMI, cinch, audio jack, USB 2.0 a ethernet (pouze ve verzi B). Možná vás překvapuje absence WiFi. To chybí proto, že cílem bylo udělat Raspberry Pi co nejlevnější. WiFi adaptér a různá další zařízení potom lze připojit přes externí USB rozbočovač. A cena je opravdu zajímavá – verze A bude stát 25 dolarů, vybavenější verze B vás přijde na 35 dolarů. Tento minipočítač lze provozovat třeba jako malý server, multimediální centrum, ale i jako klasický stolní počítač. Kvůli nízkému výkonu samozřejmě nezvládne vše, ale nainstalovat na něj některou linuxovou distribuci a přehrávat Full HD video by neměl být problém. Do prodeje by se Raspberry Pi měl dostat v řádech týdnů. Bohužel se zřejmě ani zdaleka nedostane na každého – v první várce bude vyrobeno pouze deset tisíc kusů.

Schéma minipočítače Raspberry Pi Schéma minipočítače Raspberry Pi

CES 2012: Nejtenčí smartphone a Intel s Androidem

Druhý týden v lednu tradičně patřil lasvegaské Consumer Electronics Show (CES), na které se ukázaly novinky, které tento rok ovládnou svět spotřební elektrotechniky. Z linuxového hlediska je asi nejzajímavější představení nové edice Ubuntu pro chytré televize, o které už jsme ale psali minule. Pojďme se podívat na další zajímavosti, které se pochopitelně točí hlavně kolem Androidu. Objevily se dva rekordně tenké smartphony: Fujitsu F-07D a Huawei Ascend P1S. Ten první je tenký pouhých 6,7 milimetru, druhý by měl být ještě o dvě setiny milimetru tenčí, ale to je rozdíl člověkem nerozeznatelný. Intel potvrdil vstup do sektoru chytrých telefonů a tabletů, a to prostřednictvím nového procesoru Atom Z2460, o kterém už jste mohli slyšet pod názvem Medfield. Tato novinka sice bude mít jen jedno jádro o taktu 1,6 GHz, ale měla by se vyrovnat současným nejvýkonnějším procesorům na architektuře ARM. Na první kousky s tímto procesorem od Lenova a Motoroly si počkáme do druhé poloviny tohoto roku.

Huawei Ascend P1S je velmi tenký, ale bez „brady“ se neobejde Huawei Ascend P1S je velmi tenký, ale bez „brady“ se neobejde

Slovensko: Kontroverze kolem prodloužení smlouvy s Microsoftem

Slovenské ministerstvo financí plánuje prodloužení smlouvy s Microsoftem na další tři roky. Smlouva se týká především dodávky operačního systému, softwaru a aktualizací. Celková hodnota zakázky je 52 miliónů eur. Společnost pro otevřené informační technologie (SOIT) upozorňuje na kontroverzní fakta, které ji provázejí. Zaprvé je návrh projednáván ve zkráceném řízení, takže se zužují možnosti, jak jej zastavit. Zkrácené řízení je možné, pouze pokud státu hrozí značné hospodářské škody. SOIT argumentuje, že nikde není zdůvodněno, k jakým hospodářským škodám by mohlo dojít, a dodává, že o datu vypršení dosavadní smlouvy ministerstvo vědělo dlouho dopředu. Největší problém představuje absence výběrového řízení. Přitom samo ministerstvo financí před dvěma lety vydalo metodický pokyn pro výběr softwaru. V něm se hovoří o porovnávání nákladů různých softwarových řešení na tři až pět let dopředu a dokonce i o potřebě využívání svobodného softwaru ve státní správě. Podrobné informace si můžete přečíst na stránkách SOIT.sk.

Anketu Android roku opanoval Samsung

Svět Androida přinesl výsledky české ankety Android roku 2011. Anketě jednoznačně dominuje Samsung, který si odnesl hned tři ze čtyř ocenění. V kategorii Top Android Smartphone si vítězství odnesl Samsung Galaxy S II, ve střední třídě vyhrál Google/Samsung Nexus S a nejlepším tabletem s Androidem je podle hlasu lidu Samsung Galaxy Tab 10.1. Sony Ericsson díky modelu Xperia Mini Pro s hardwarovou klávesnicí zvítězil v kategorii Kompaktní Android.

Samsung Galaxy s II – vítěz v kategorii Top Android Smartphone Samsung Galaxy s II – vítěz v kategorii Top Android Smartphone

Jednou větou

Intel do linuxového jádra 3.3 dodá padesátku patchů pro ACPI a správu napájení. Apple už zase žaluje Samsung kvůli patentům. LG bude Microsoftu platit za každé zařízení s Androidem, podobně jako již mnoho ostatních výrobců. Alternativní ROM Androidu CyanogenMod dosáhla milionu instalací. Na Android.Desing.com najdete pokyny, jak má správně vypadat design aplikací pro Android 4. Víte, že i GNOME Shell může vypadat jako Android 4? Java od Oraclu nakonec zmizí pouze z repozitářů Ubuntu, již nainstalované balíčky zůstanou na svém místě. Herní platforma Desura nedávno vydala klient pro Linux, teď zveřejnila i zdrojové kódy. Lednový openMagazin přichází v úplně novém kabátku.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz