přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu One pro Android, nový Thunderbird a Opera

Ubuntu One pro Android, nový Thunderbird a Opera

dvatydny.gif

Nokia: MeeGo nemá budoucnost. Chrome nadále roste, už má dvacet procent trhu. Brazílie bude podporovat svobodné kancelářské balíky. Gameolith: Nový obchod s hrami pro Linux. Pinguy OS Netbook Edition. Opera 11.50. Mozilla Thunderbird 5. Ubuntu One už i na Androidu.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Nokia: MeeGo nemá budoucnost

Minule jsme psali o připravovaném telefonu Nokia N9 s linuxovým systémem MeeGo. Vypadá originálně a mohl by vyplnit mezeru na trhu. Brzy na to však Nokia ohlásila, že s MeeGo do budoucna nepočítá, i kdyby byl telefon úspěšný. Představit telefon a ještě před uvedením do prodeje ho takto odepsat je hodně zvláštní „taktika“, která z pohledu Nokie nedává smysl. Může ale dávat smysl z pohledu Microsoftu. Ten bude na nové smartphony od Nokie dodávat operační systém Windows Phone 7. Detaily dohody (někdy trefně označované jako sňatek z rozumu) sice neznáme, ale je jasné, že Microsoft chce s Nokií počítat na sto procent a určitě by se mu nelíbilo, kdyby mu nakonec utekla s jiným – třeba právě s MeeGo. Možná tak konci MeeGo paradoxně dopomohlo i to, že jeho verze na Nokii N9 sklízela vesměs kladné ohlasy.

Chrome nadále roste, už má dvacet procent trhu

Webový prohlížeč Google Chrome nedávno podle široce uznávaného počítadla StatCounter překročil dvacetiprocentní podíl na trhu. Vzhledem k tomu, že ještě neoslavil ani třetí narozeniny a je mezi top prohlížeči jednoznačně nejmladší, je to působivé číslo. Hranici deseti procent Chrome překročil před deseti měsíci. Za tento úspěch určitě může také reklama, Google ho masivně propagoval online i offline. Chrome roste zejména na úkor Internet Exploreru, který se meziročně propadl o více než sedm procent. Explorer ale stále se 44 % neohroženě vede. Další prohlížeče jsou víceméně na svém. Tržní podíl Mozilla Firefoxu se pohybuje kolem třiceti procent, Safari má pět procent a Opera dvě procenta.

Tržní podíly prohlížečů za posledních dvanáct měsíců podle StatCounter.com Tržní podíly prohlížečů za posledních dvanáct měsíců podle StatCounter.com

Brazílie bude podporovat svobodné kancelářské balíky

Komise brazilské vlády pro implementaci svobodného softwaru spolu s Document Foundation (LibreOffice) a Apache Foundation (OpenOffice.org) podepsaly text, ve kterém projevují vůli ke spolupráci. Dohoda byla podepsána během akce Free Software Forum, která se konala právě v brazilském Porto Alegre. Brazílie chce tyto kancelářské balíky podporovat především proto, že je hojně využívá ve státní správě. Konkrétně by měly být nasazeny na více než miliónu počítačů. Dále dokument například zmiňuje, že díky svobodnému softwaru je stát v oblasti ITC nezávislý a pro veřejnost je přístup k těmto technologiím snazší. Zprávu přinesl brazilský vládní server SoftwareLivre.gov.br, kde najdete i odkaz na onen dokument.

Gameolith: Nový obchod s hrami pro Linux

V době, kdy čtete tento článek, už je možná v provozu nový obchod s linuxovými hrami Gameolith.com. Tento obchod nechce být sofistikovaným řešením jako třeba distribuční platforma Steam, ale prostě chce linuxové hry posbírat a nabízet je v přívětivé formě balíčků. Hry budou dostupné v DEB (Debian, Ubuntu...) a RPM (Fedora) balíčcích, ale pokud nepoužíváte zmiňované distribuce, půjde stáhnout i archiv nebo instalátor. Hry samozřejmě budou bez jakékoliv omezující ochrany a půjdou nainstalovat na libovolné množství počítačů.

Dosud se hry pro Linux dají koupit asi jen v Centru softwaru Ubuntu, pokud nepočítáme přímý prodej. Nevýhodou Centra softwaru je celkem malá nabídka. Před rokem se spekulovalo i o tom, zda nepřijde Steam klient pro Linux, ale Valve se nakonec vyjádřilo, že to není na pořadu dne. Na druhou stranu se můžeme těšit na klient další distribuční sítě Desura, kde najdete hlavně indie hry.

Novinky ze světa distribucí

Pinguy OS Netbook Edition

Pinguy OS je další z řady linuxových distribucí založených na Ubuntu. Nové vydání stavějící na verzi 11.04 vyšlo už před časem, nyní přišla netbooková edice. Co se týče výchozích aplikací, moc z původního Ubuntu nezbylo. V Pinguy OS najdete například dok Docky, zjednodušený správce souborů Nautilus Elementary, hudební přehrávač Clementine (odnož staršího Amaroku), menu z distribuce Linux Mint nebo proprietární Skype a Dropbox. Naopak v něm nenajdete kontroverzní rozhraní Unity, Pinguy OS používá klasický GNOME Panel. O správu spotřeby se postará Jupiter a další přidané ovladače pro wifi zajistí, že jej rozběháte prakticky na každém stroji. Pinguy OS je dostupný pouze ve 32bitové verzi, pro více informací a odkazy ke stažení vizte PinguyOS.com.

Pinguy OS Pinguy OS

Novinky ze světa softwaru

Opera 11.50

Další verze norského prohlížeče Opera přináší nejen úpravy rozhraní a další zrychlení, ale hlavně dvě nové zajímavé funkce. Do služby Opera Link se dostala synchronizace hesel. To byla víceméně nutnost, protože konkurenční Google Chrome tuto možnost nabízí už dlouho a nedávno se přidal i Mozilla Firefox. Další novinka už je o poznání originálnější. Dosud byl Speed Dial (rychlý přístup) vlastně jen seznam oblíbených webů, s rozšířeními se jeho možnosti podstatně rozšiřují. V okénkách Speed Dialu nyní můžete mít například aktuální počasí nebo zmínky z Twitteru. Je to podobný princip jako třeba widgety na domovské obrazovce Androidu. Rozšíření Speed Dialu najdete ve vlastní sekci na Addons.Opera.com, zatím je jich tam necelá stovka. Níže se můžete podívat na video, které rozšíření představuje a ukazuje, že jejich tvorba je velmi jednoduchá. Informace o dalších novinkách si můžete přečíst v seznamu změn.

Opera 11.50 – rozšíření pro Speed Dial

Mozilla Thunderbird 5

Mozilla vydala novou verzi e-mailového klienta Thunderbird 5. Že jste nezaregistrovali čtvrtou verzi? Ani jste nemohli, ta totiž byla přeskočena, aby Thunderbird srovnal krok se svým bratříčkem, webovým prohlížečem Firefoxem. Thunderbird 5 pohání nová verze enginu Gecko 5 a najdete v něm nového správce rozšíření (ten samý, kterého získal Firefox ve verzi 4). Z uživatelského hlediska možná zaujme možnost přetahovat karty mezi jednotlivými okny. Pár dalších novinek se dozvíte na Mozilla.org.

Navíc si Thunderbird může připsat další úspěch – bude výchozím poštovním klientem v podzimním Ubuntu 11.10, kde nahradí Evolution. O této změně se poměrně dlouho diskutovalo a stále ještě zřejmě není definitivní. Thunderbird se objevil v nedávno vydané druhé alfaverzi, a pokud se nevyskytnou závažnější nedostatky, nejspíš tam i zůstane. Evolution asi představuje zadní vrátka, protože je potřeba dořešit integraci Thunderbirdu do systému.

Ubuntu One už i na Androidu

Pokud používáte Ubuntu, určitě už jste se setkali s Ubuntu One. Jedná se o cloudovou službu, která umí synchronizovat soubory. Dost se podobá oblíbenému Dropboxu. Stejně jako u Dropboxu ve verzi zdarma dostanete 2 GB prostoru a za víc si můžete připlatit. Nově se služba dočkala důležitého vylepšení, a to možnosti přistupovat k úložišti i přes smartphone s Androidem. Pro přístup budete potřebovat aplikaci s názvem Ubuntu One Files, která je dostupná na Android Marketu. Stejně jako desktopová verze i mobilní klient sází na jednoduchost. V čistém rozhraní standardně procházíte adresáře a u každého souboru vidíte název, velikost a datum poslední úpravy. S ohledem na pomalejší mobilní připojení a různé FUP se soubory nesynchronizují automaticky, ale stáhnou se až na vyžádání. Výjimkou jsou čerstvě pořízené fotografie, u kterých můžete povolit automatickou synchronizaci. Také můžete nastavit, aby se synchronizovaly pouze v případě, že jste připojeni přes wifi.

Ubuntu One pro Android Ubuntu One pro Android

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz