přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vyšel Android 4, LinuxAlt již tento týden

Vyšel Android 4, LinuxAlt již tento týden

dvatydny.gif

Průzkum: Co uživatelé říkají na GNOME? Linux Mint 12 přinese staré i nové GNOME. Konference LinuxAlt 2011. Nokia otevírá framework Qt komunitě. Portugalské školství nasadí Linux na padesát tisíc stanic. Google Android 4. Ubuntu 12.04 bude mít pětiletou podporu.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Průzkum: Co uživatelé říkají na GNOME?

Známý linuxový server Phoronix.com spolu s několika členy komunity kolem grafického prostředí GNOME uspořádal průzkum a uživatelů se ptal, jak GNOME používají a co si o něm myslí. Průzkum vzbudil ohlas a během chvilky už se sešly tisíce odpovědí. Svůj názor můžete přidat až do 17. listopadu. Vyhodnocení samozřejmě bude nějakou dobu trvat, ale už bylo zveřejněno prvních tisíc odpovědí na otevřenou otázku „Kdybyste na GNOME mohli změnit tři věci, které by to byly?“. Jen z letmého prohlédnutí odpovědí jde jasně vyčíst, že uživatelé mají problém s novým GNOME 3 a rozhraním GNOME Shell. Vadí jim hlavně celkový koncept rozhraní a málo možností nastavení. Někteří navrhují různé změny a vylepšení, někteří rovnou návrat k prostředí ve stylu GNOME 2.32, případně alespoň jeho údržbu a možnost volby.

GNOME Panel stále mnoho uživatelů považuje za nejlepší prostředí GNOME Panel stále mnoho uživatelů považuje za nejlepší prostředí

Linux Mint 12 přinese staré i nové GNOME

S předchozí zprávou souvisí i další novinka. Linuxová distribuce Linux Mint, která vychází z Ubuntu, se chce zavděčit všem a bude obsahovat GNOME ve verzi 2.32 i 3.2. Minimálně tomu tak bude v nadcházejícím vydání zvaném Lisa. Obě verze GNOME však mají příliš odlišné vnitřnosti, takže nepůjdou zároveň provozovat na jednom systému. K dispozici budou zkrátka dvě verze (obrazy) a předem si musíte vybrat, kterou z nich chcete. A jak to bude do budoucna? Vývojáři v GNOME 3 vidí potenciál, ale podle nich bude celkem dlouho trvat, než se vyrovná svému předchůdci. Do té doby by v Mintu mělo zůstat i GNOME 2. Proto také spolupracují s projektem MATE, forkem GNOME 2, který si klade za cíl toto starší, ale oblíbené prostředí udržovat.

Konference LinuxAlt 2011

První listopadový víkend, tedy 5.–6. 11., se v Brně uskuteční již šestý ročník LinuxAltu, konference o Linuxu a open source. Akci bude jako již tradičně hostit Fakulta informačních technologií Vysokého učení technického, příjemnou novinkou pro návštěvníky ale bude dostupnost internetového připojení. Ve dvou dnech proběhne ve dvou sálech více než dvacítka přednášek, na své by si měli přijít běžní i pokročilejší uživatelé. Vstup na akci je zdarma, ale pokud možno se zaregistrujte – organizátoři tak získají přehled o množství návštěvníků a vy od nich na oplátku můžete získat malou pozornost.

Pozvánka na LinuxAlt 2011 Pozvánka na LinuxAlt 2011

Nokia otevírá framework Qt komunitě

Vývoj frameworku Qt bude mnohem otevřenější než dosud. Nokia se totiž rozhodla, že spustí tzv. Qt Projekt, do kterého může každý přispívat a zároveň kontrolovat zdrojové kódy atp. O schvalování se potom budou starat správci. Většina z nich je sice z Nokie, ale podle Larse Knolla by měli přibývat i správci „zvenku“. Důležité je, že všechny kódy jak od Nokie, tak kohokoliv jiného budou procházet stejným schvalovacím procesem. Otevření vývoje samozřejmě vítá komunita grafického prostředí KDE, které právě na Qt staví. Na Qt-Project.org najdete rozcestník, odkud se dostanete na všechna místa související s vývojem a přispíváním.

Portugalské školství nasadí Linux na padesát tisíc stanic

Další „zářez“ ve státní sféře si tentokrát Linux připisuje v Portugalsku. Tamní školy nedostanou peníze na obnovení licence Microsoft Windows pro počítače pořízené mezi lety 2004 a 2007. Právě tyto počítače by měly být převedeny na Linux. Původní článek v portugalštině (strojový překlad) se bohužel nezmiňuje, o kterou distribuci půjde. Je možné, že konkrétní volba bude na jednotlivých školách. Ministerstvo školství a vědy odhaduje, že tímto krokem ušetří 1,16 miliónu eur. Kromě financí byl dalším důvodem slabý hardware starších počítačů, na kterém by novější systémy od Microsoftu nefungovaly uspokojivě.

Novinky ze světa distribucí

Google Android 4

Google představil novou verzi svého mobilního operačního systému Android zvanou Ice Cream Sandwich (zmrzlina s oplatkou alias ruská zmrzlina). „Čtyřka“ je převratná hlavně tím, že je určena jak pro chytré telefony, tak pro tablety. Rozhraní systému a aplikací by se samo mělo přizpůsobit velikosti a rozlišení displeje. Když už mluvíme o rozhraní, to je víceméně nové, ale hodně si bere z „trojkové“ řady pro tablety. Dominující černá a zářivě modrá barva připomínají různé přístroje ze starších sci-fi filmů, což budí různé reakce. Mezi nejvýznamnější novinky patří podpora grafické akcelerace, možnost odemykat telefon rozpoznáním obličeje, nová nabídka pro přepínání spuštěných aplikací, větší provázání správce kontaktů s různými komunikačními službami, vylepšený webový prohlížeč (který např. umí synchronizovat data s desktopovým Chromem) a tak dále. Více se o novinkách dozvíte třeba na SmartMania.cz.

Současně byl představen nový etalon smartphonů s Androidem – Samsung Galaxy Nexus. Ten je zase ve všech parametrech o něco lepší (v některých dokonce o hodně) než jeho předchůdce Nexus S, ale revoluce se nekoná. Tak jen ve zkratce: Dvoujádrový procesor o taktu 1,2 GHz, velký displej o úhlopříčce 4,65 palce a hlavně s HD rozlišením a možnost záznamu videa taktéž v HD rozlišení. K nám by měl Galaxy Nexus dorazit do konce listopadu za necelých patnáct tisíc korun za verzi s 16GB pamětí. Lze ale předpokládat, že stejně jako u předchozího modelu bude cena poměrně rychle klesat.

Samsung Galaxy Nexus Samsung Galaxy Nexus

Mnohé z vás asi zajímá spíše to, zda se Ice Cream Sandwich dostane i na současná zařízení. Update pro Nexus S je samozřejmost, podle HTC se jej dočká i řada telefonů z jejich dílny. Výrobci jsou zatím ale spíše opatrní a nic nechtějí slibovat. Těšit nás tak může alespoň vyjádření Googlu, že technicky není problém, aby Android 4 běžel na všech zařízeních, kde fungoval Android 2.3.

Ubuntu 12.04 bude mít pětiletou podporu

Další verze distribuce Ubuntu 12.04 Precise Pangolin bude takzvaná LTS verze, tedy verze s dlouhodobou podporou, která vychází každé dva roky. Společnost Canonical na svém blogu oznámila, že tentokrát bude podpora ještě delší – namísto dosavadních tří let se dočkáme dokonce pěti. Tato pětiletka se ještě dělí na dvě části: První dva roky budou vycházet také aktualizace pro podporu nového hardwaru, zbylé tři už jen opravy bezpečnostních a kritických chyb.

Důvodem prodloužení podpory je zvyšující se oblíbenost Ubuntu LTS v korporátním prostředí, kterou tímto chce Canonical ještě více podpořit. Verze s dlouhodobou podporou jsou rovněž velmi oblíbené na serverech, kde tvoří více než 70 procent instalací serverové verze Ubuntu.

Graf délky podpory nadcházejících verzí Ubuntu Graf délky podpory nadcházejících verzí Ubuntu

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz