přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Má 64-bitový prohlížeč význam?

Má 64-bitový prohlížeč význam?

Je nějaký rozdíl ve výkonu mezi 32-bitovým a 64-bitovým prohlížečem?


Ač jsou dnes prakticky všechny nové procesory již 64-bitové, stále většina lidí používá 32-bitový systém a aplikace. Jedním z argumentů je, že pouhá kompilace programu pro 64-bitovou architekturu přidá na výkonu minimálně. Větší rozdíl výkonu lze pozorovat pouze při zpracování videa nebo grafiky.
U open-source programů je 64-bitová verze téměř samozřejmostí, u proprietárního software už to taková samozřejmost není. Tento rok uvedla 64-bitovou verzi svého prohlížeče Opera. A jednou z otázek, kterou jsem si položil, bylo, zda se vůbec nějaký rozdíl mezi 32-bitovou a 64-bitovou verzí u prohlížeče projeví. Věc, která dnes při náčítání stránek nejdéle trvá a dává prohlížeči nejvíce zabrat, je JavaScript.
Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet obě verze v několika JavaScriptových benchmarcích (např. ve známém SunSpideru) a výsledek? 32-bitová verze je zhruba o 15 % pomalejší. Není to výrazný rozdíl, ale také ne úplně marginální.
Když už jsem byl v tom testování, tak jsem zkusil výkonnost prohlížečů také ve Windows XP. A byl jsem docela překvapený. Na stejném počítači totiž byly Firefox a Opera pro Windows v JavaScriptovém benchmarku téměř o polovinu rychlejší než jejich linuxoví protějšci.

Nahoru

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog