přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Používá někdo linux pro skládání hudby?

POINT.X (2018-19)

Používá někdo linux pro skládání hudby?

Využití počítače pro vymýšlení hudby byl můj dávný sen. Připojit klávesy, mikrofon, efekty a šup na to. Je to ale s linuxem možné?


reklama

Vezmu to hodně subjektivně a řekl bych, že na linuxu zatím není možné dělat hudbu. BMU (běžný muzikant uživatel :)) není moc technicky orientovaný a tak má nejraději škatulky, kde je jeden vstup IN, jeden výstup OUT a několik koleček, kterými tak dlouho točí, dokud z toho neleze správný zvuk.

Já s linuxem problémy nemám, takže ve svých několika vlnách, kdy jsem si říkal, že přece není možné to vzdát, jsem kompiloval, instaloval, měnil distribuce, četl manuály, how-to, zkoušel kde co a nic.

Velké vítěztví bylo když jsem poprvé připojil klávesy k počítači ještě na RedHatu7 pomocí midi kabelu za 700kč. To Alsa nebyla součástí jádra. Začal jsem pracovat s aplikací Rosegarden, ale nic kloudného jsem na tom nebyl schopen udělat (stabilita, ovladatelnost, latence).

Pak přišla Mandriva 10, Alsa v jádře a konečně to fungovalo samo, jen tu latenci jsem nepřekonal. Klávesy jsem uklidil a věnoval se raději kytaře.

Po několika letech koupil digitální klavír pro dcery, který lze připojit k PC. Oprášil jsem tedy staré ideály. K Ubuntu klávesy připojím obyčejným USB kabelem, nadetekují se v Rosegardenu se objeví. Super. Trochu problém jsou nástroje, takže jsem si nastudoval jak připravit datový soubor s popisem. Nachystal jsem xml, zagzipoval, přejmenoval, funguje to. Jenomže. Pustím rosegarden a nehraje to. Stopu po stopě pěkně překlikat, že výstup nemá jít do kláves a pak to zase vrátit zpátky, že to tam vlastně má jít. A hrajeme. No snad by se to ještě dalo přežít, ale jak do jedné nahrávky dostat jak MIDI tak WAV?

Zkusil jsem tedy několik dalších aplikací lmms, muse, qtractor a v žádné jsem to nedokázal. Když dělám hudbu, potřebuji přemýšlet o hudbě a tady sedím, mlátím do klávesnice počítače, hledám na googlu a věnuji se všemu jinému než hudbě.

Připouštím, že chyba je na mé straně, ale používáte někdo linux pro skládání hudby? Jak to děláte?

Nahoru

Příspěvky

Používá někdo linux pro skládání hudby?
lzap 2. 08. 2010, 10:25:54
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,

doporučuju začít četbou nějaké knihy o skládání hudby na PC. Třeba od autora se jménem Forró je skvělá kniha o MIDI. Je sice starší, ale naprosto vyčerpávající. Bohužel se týká jen MIDI.

Jde o to, že by ses měl nejprve vyjádřit, co vlastně chceš dělat? Jde ti jen o to skládat si písničky? Pak použij čistě MIDI řešení - propoj svoje klávesy jak vstupem, tak výstupem. Pak je nastav do GM (General MIDI) režimu (umí to většina těchto "samohrajek") a můžeš skládat. Co nahraješ přes MIDI do sekvenceru (tj. Rosegardenu), to ti pak půjde přehrát na klávesách.

Výhoda tohoto přístupu je, že můžeš používat efekty a většinu vlastností těch kláves. Nevýhoda je, že ti to bude takhle hrát jen, když máš klávesy připojeny. A nahrávání je taky složitější - musíš si pak vytvořit audio stopu, audio výstup kláves spojit s počítačem a skladbu přehrát/nahrát a výsledek exportovat do WAVu (či jak).

Tohle je klasický postup tak, jak se počítače používaly dříve. Často to ale stačí.

Modernější postup je použít softwarové samplery a syntetizéry a MIDI výstup sekvenceru přesměrovat do těchto programů. Asi nejlepší sampler pro Linux je (světe div se Linux Sampler Project). Umí nahrávat profesionální databanky ve formátu Gigastudio, AKAI a také SoundFont2. Já jsem měl několik CD s AKAI a na různých burzách je lze občas pořídit, ale všechno jsem to nakonec daroval. Odzkoušeno to bohužel nemám, ale podle stránky Features by to mělo AKAI umět.

Podobně zapojíš syntetizér - já mám nejraději Hexter, který simuluje klasickou Yamahu DX7. Prima je, že umí dokonce přímo načítat banky (soubory tuším s přípomou .dx7). Docílíš stejného zvuku, jako bys měl synťák Yamaha DX7. Navíc Hexter umí pracovat jako DSSSI plugin, takže jej nemusíš spouštět zvlášť (a propojovat pomocí Jacku), ale Rosegarden si ho spustí "uvnitř" a máš to bez práce.

Tenhle druhý (modernější) přístup je o něco složitější - je s tím hodně práce. Taky jakmile například upgraduješ počítač na novou verzi distribuce, tak už skladba nikdy nebude hrát stejně. Někdy se stane, že už některý nástroj vůbec nepůjde zprovoznit. Bohužel pro Linux zatím neexistuje mnoho studio-in-a-box řešení (jako je např. Reason nebo Record). Nějaké zárodky jsou, ale zatím to není ono (Renoise, EnergyXT, LMMS).

Třetí varianta je DAW. V tomto případě existuje špičkový Ardour 2, který je vyspělým programem. Stačí k tomu karta, která umí kvalitně nahrávat z mikrofonů a jiných nástrojů (s minimálním zpožděním) a můžeš nahrávat. Nevýhoda je ta, že potřebuješ externí nástroje (kytary, samplery, syntetizéry). Na druhou stranu se dají v bazaru pořídit pěkné kousky. Tohle je myslím nejefektivnější řešení z pohledu toho, že to bude fungovat pěkně i v Linuxu. A projekt v Ardouru 2 v pohodě přehraješ i v Ardouru 3 nebo budoucích verzích. Mimochodem Ardour bude mít brzy podporu MIDI recordingu, což bude docela zajímavé.

Já osobně používám Renose - ale je to tracker s podporou MIDI. Ten ti nemusí vyhovovat. Já jsem na tomhle byl odkojen (v roce 91-93 jsem trackery používal).
Jirka Vrba Re:Používá někdo linux pro skládání hudby?
baf 2. 08. 2010, 18:23:42
Odpovědět  Odkaz 
tu knížku mám, přečíst jsem to zkoušel, ale to je nad moje síly. Rozuměl jsem ji asi tolik jako knížce TeX naruby.

Používat to chci jako takovou elektronickou kapelu, že si rozmyslím aranže, ale ve finále je to lepší naživo. Proto potřebuju kombinovat normální nástroje jako je kytara a elekronické. Akustiku do midi nepřvedu, ale zbytek bych raději v midi ať se s tím dá jednoduše pracovat (třeba opravit chyby)

Klávesy mám připojené k PC, po té co jsem si napsal tu definici nástrojů, tak nemusím používat jen GM, ale není problém použít libovolný nástroj. MIDI posílám zpět do kláves, to také neí problém. Jen nechápu proč to musím pokaždé znovu naklikat.

Takže asi hlavní problém je, zda rosegarden je ten správný soft pro kombinacici wave a midi.
Re:Re:Používá někdo linux pro skládání hudby?
lzap 2. 08. 2010, 22:11:20
Odpovědět  Odkaz 
Rosegarden je podle mého názoru jasně nejlepší MIDI sekvencer v Linuxu. Má podporu audia, ale tu jsem nikdy nezkoušel. Přes Jacka můžeš synchronizovat v podstatě jakýkoliv jiný audio editor (Ardour třeba - cokoliv co umí Jacka). Každopádně pro DAW (wave) musíš mít nízkou latenci, tj kartu co to zvládne + správně nastavený systém. Pokud nemáš low-latency kartu, dobrá je třeba Behringer UCA222 (nebo tak nějak). Je USB a s Jackem uděláš zpoždění méně než 10ms.

Co se musí vždycky naklikat? Je jasný, že Rosegarden po startu nepozná, co že to máš zapojený na MIDI portech. Musíš to nastavit. Nechápu, o co ti vlastně jde
Jirka Vrba Re:Re:Re:Používá někdo linux pro skládání hudby?
baf 2. 08. 2010, 22:32:00
Odpovědět  Odkaz 
no zajímalo mě, jestli s tím někdo opravdu dělá nebo je to jen neustále rozpracovaný program, který se ku práci zatím nehodí.

Pokud jde o klikání, pak mám problém s tím, že když skladbu uložím a znovu otevřu tak mi nehraje. U stopy je zařízení správně, nástroj také. Pomůže, když změním zařízení třeba na syntetizér a pak ho zase vrátím zpět. Dá se to přežít, ale je to otrava.

Vkládání audio stopy vr osegardenu taky není moc intuitivní, ale už jsem to pochopil. V tomhle je lepší Qtractor, ale ten zas neumí jiné věci. Prostě hledám :)
Re:Re:Re:Re:Používá někdo linux pro skládání hudby?
lzap 3. 08. 2010, 12:31:20
Odpovědět  Odkaz 
Rosegarden je docela vyspělý program. Je jedním z nejstarších sekvencerů v Linuxu.

Tohle by ovšem dělat nemělo - co máš nastavený, to by mělo fungovat. Možná nějaký bug. Zkus diskuse a podporu programu.
Jirka Vrba Re:Re:Re:Re:Re:Používá někdo linux pro skládání hudby?
baf 3. 08. 2010, 13:18:27
Odpovědět  Odkaz 
jojo, zkoušel jsem ho už na RedHatu7

Včera jsem dělal na Qtractoru a asi u něj zůstanu. S audio stopama se tam pracuje lépe. Jen tu definici nástrojů musím znovu napsat, ale formát nevypadal složitě.

Qtractor toho umí méně než rosegarden, ale je přehlednější.
Ivan Bíbr Re:Re:Používá někdo linux pro skládání hudby?
bibri 3. 08. 2010, 09:46:02
Odpovědět  Odkaz 
>tu knížku mám, přečíst jsem to zkoušel, ale to je nad moje síly. Rozuměl jsem ji asi tolik jako knížce TeX naruby.

Vítej v klubu :)
Ještě možná ne, ale LinuxExpres s tím něco udělá. :-D
fri 2. 08. 2010, 22:30:53
Odpovědět  Odkaz 
Teď mi připadáš jako jediný odborník, který je schopen se k tomu, jak správně propojit počítač s keybordem, vyslovit.

Už před časem mě napadlo, a taky jsem napsal redakci dopis, že by na LinuxExpresu pro ty "méně chápavé, líné a jinak zaostalé..." mohl být uveden seriál článků, který by krok za krokem napsal, jak na to jít, aby lidi přestali mít pocit, že to nejde a ještě dlouho nepůjde. Ale tehdy bylo odpovědí, že v okruhu pisatelů článků nejsou lidi, kteří by to zvládli, zabývali se tím a tak podobně.

Když se to vezme šířeji, tak otázce autora příspěvku můžu přispět příkladem ze svého nejbližšího okolí. Brácha před lety pořídil Korg za skoro 70 tyček, který už je zvuky narvaný. K tomu, aby to mělo smysl, nechal zakázkově podle německé technické dokumentace vyrobit pedál (s elektronikou), a protože hrát na varhany umí, a profesionálně na ně hraje, tak vezme "klapky" na uši a hraje. Touhu "skládat hudbu", nahrávat, u něj nepozoruju, ať už by špekuloval, jestli to jde ve Windows nebo v Linuxu.

Takže jak bych jej mohl zaujmout? Doufám, že až dokončím překlad rozhraní k Sonic Visualiseru, a ten se dostane do programu, budu mu moci předvést program, o kterém jeho tvůrci tvrdí, že by se měl každému stát vstupní branou do říše hudby například na poli hudební teorie, zkoumání historických záznamů. Je to právě vaše oblast, která vás zaujme? Viděl jsem, že nahrávka nemusí nutně vypadat jen jako sonogram, ale jsou tu i další možnosti. Nepřipomíná to hračku, zaštiťují to alespoň částečnou podporou celkem významné instituce, tak si myslím, že tento program se bude vyvíjet dopředu i dál.

Mě by v takových článcích zajímalo, jak tutově zajistit, aby z reprobeden šel zvuk, když chci v KMid přehrávat soubory MIDI. Jak se vyrovnat se serverem JACK. Jak nejlépe používat ten Ardour a jiná nahrávadla a míchačky. jaké jsou k dispozici přídavné moduly, jak se jmenují, jak se instalují a co umí. Oblast notačních programů, přístup k věci. Vestavěné syntetizátory. Přehrávání klasických rádií, přehrávání těch internetových, pak různých dalších zdrojů záznamu, co je nabízí i přehrávače (podcast, icecast, shoutcast...) až po ty hudební knihy. Klidně i, jestli ještě někdo tahá nahrávky ze svých CDček, jestli se ještě pořád prodávají a kupují. Jak a čím na gramodesky. Co tak rozpoznávání tónů a následný zápis not. Metronomy, sekvencery, trackery... Prostě i jen, jak upravovat ten zvuk, který nahrajeme na ten laciný mikrofon, a co teprve, když je dražší, nebo nám ve skříni straší krabička pro nahrávání 24bit. Jak vůbec nastavit už jen to nahrávání. Pro začátečníky přidejte něco základní hudební teorie, ať místní talenti nemusí tápat, až začnou do tabulatury zadávat svůj první akord, aby obecenstvo LinuxExpresu nakonec ohromili svými dovednostmi přetavenými do elektronicky dunivých basů, které byly tak dlouho v pozadí, protože jen nevěděli, kde mají začít.
Jirka Vrba Re:Ještě možná ne, ale LinuxExpres s tím něco udělá. :-D
baf 2. 08. 2010, 22:40:06
Odpovědět  Odkaz 
no to je moc otázek najednou.

Určitě by se hodil seriál o zpracování zvuku na linuxu, ale kdo ho napíše?
Pokud by o to téma ml někdo zájem, tak neváhejte se ozvat na redakace@linuxexpres.cz.
Články jsou honorované.
Používá někdo linux pro skládání hudby?
lzap 2. 08. 2010, 10:28:09
Odpovědět  Odkaz 
Koukal jsem na ten klavír - pěknej kousek. Jednak to má GM, plus další rozšíření a taky MIDI IN a OUT. V sekvenceru si to propoj tak, aby Rosegarden všechno posílal zpět do klavíru. A můžeš vesele skládat. A nepotřebuješ k tomu ani lowlatency kernel. Je to jen MIDI. A bude to hrát pefektně.

Nahrávání jak jsem říkal - nahrát si to pak zpětně do počítače přes audiokabel.
Jirka Vrba Re:Používá někdo linux pro skládání hudby?
baf 2. 08. 2010, 18:26:22
Odpovědět  Odkaz 
ono to má i USB, takže to jde bez midi kabelu. Dřív jsem měl zvukovku ke která měla game/midi konektor, u notebooku to nemám.
Používá někdo linux pro skládání hudby?
lzap 2. 08. 2010, 10:30:43
Odpovědět  Odkaz 
A ještě něco - ten přístroj by měl mít něco jako MIDI manuál. V tom by mělo být napsáno, jaké to má nadstandardní MIDI příkazy. Můžeš si nadefinovat Rosegarden tak, abys ovládal třeba v mixeru různé efekty. Nebo spouštěl doprovod a podobně. Případně by tam mohlo být nadefinováno, jaké to má SYSEX zprávy. Se sysexy lze dělat spoustu zajímavých věcí - třeba i nahrávat tam samply. Záleží na přístroji.
Jirka Vrba Re:Používá někdo linux pro skládání hudby?
baf 2. 08. 2010, 18:29:42
Odpovědět  Odkaz 
manuál to s popisem nepřehání, takže jsem si alespoň nadefinoval nástroje. MSB a LSB mě taky pěkně potrápilo.
Používá někdo linux pro skládání hudby?
Marek Byrtus 6. 08. 2010, 16:46:54
Odpovědět  Odkaz 
Nezkousel jsi primo Ubuntu studio? http://ubuntustudio.org/
Ja mel nedavno stejnou potrebu vyzkouset jak na tom je komponovani pod linuxem. Vzhledem k tomu, ze vsude mam Slackware a ten v zakladni instalaci, neni zrovna moc komponovani privetivy(dobra, mam hezky doladeny system a nechci experimentovat :-D ,ale jednou upravim i Slackyho). Tak jsme sahl po Ubuntu studio. Hned pri instalaci jsem zvolil jadro s malou latenci. Pripojil stare klavesy Casio a ono se to vse, k me spokojenosti, chytilo. Rosegarden krasne zapisuje noty. Odzkouseno na Audigy2 EX Platinum(nic lepsiho s midi vstupem po ruce nemam). Urcite budu experimentovat dal. Teda az bude nejaky volny pocitac.Ten stavajici sel na prodej :-)
Jirka Vrba Re:Používá někdo linux pro skládání hudby?
baf 7. 08. 2010, 15:19:20
Odpovědět  Odkaz 
Ubuntu studio jsem zkoušel, ale po čase jsem se vrátil zpátky na normální Ubuntu. Ubuntu studio instaluje poměrně dost programů různé kvality. Něco se dá použít, něco ne. Raději si programy nainstaluju sám.
Používá někdo linux pro skládání hudby?
Martin 9. 08. 2010, 12:13:42
Odpovědět  Odkaz 
Byla by bomba tuto oblast zmapovat tak, aby to bylo použitelné pro děti. Na ZUŠkách se začne od září 2011 vyučovat podle školních vzdělávacích plánů. Součástí by měly být i předměty jako "digitální zpracování hudby", atd. Znám několik lidiček, kteří by se do toho s chutí pustili na linuxu. Těším se na další články.
Jirka Vrba Re:Používá někdo linux pro skládání hudby?
baf 9. 08. 2010, 18:28:20
Odpovědět  Odkaz 
Pro děti spíš Qtractor než Rosegarden, ale musí to někdo nakonfigurovat. A pak ty překlady :( ve škole by to mělo mluvit česky, ale žádné nososoplopleny.
Zuška/Liduška
fri 9. 08. 2010, 18:51:12
Odpovědět  Odkaz 
Oblast jsem zmapoval, a i když může existovat něco, co už se nějaký ten pátek vyvíjí, obecně kdykoli jsem nainstaloval něco jiného, než co uvádím v seznamu, byl jsem od nějakého dalšího zkoušení verze 0.x odrazen zastaralým vzhledem, který dával tušit, že projekt zrovna moc nežije:

http://fripohled.blogspot.com/search/label/%2B%20Seznam%20m%C3%BDch%20p%C5%99eklad%C5%AF

V tom seznamu není ještě zařazen Sonic Visualiser (v mém provedení přes 40 000 znaků s mezerami překladu; třeba počkat na další vydání - někdy časem), což je teprve pro tento druh určení svými možnostmi a studijním určením ta pravá "bomba".

http://www.sonicvisualiser.org/

Když už tu padlo slovo o tom, že si můžou ZUŠ ty svoje osnovy víc přizpůsobit vlastním názorům a potřebám, je tu místo i pro můj socialistický závazek, že zapracuju na... Splnění závazku a čeho se týká, ohlásím, jestli si vzpomenu, až splněn bude. :-D

K názoru mého věrného přítele: vede mě to k dojmu, že se mu ten zlidovělý pojem a snadnost jeho společenského využití často hodí. Je to pro něj jakýsi folklór pro označení neznámé věci, pro kterou jiní zase mají jihého jména. :-)
Používá někdo linux pro skládání hudby?
Rej. 18. 08. 2010, 09:26:16
Odpovědět  Odkaz 
Nic proti linuxu, ale na tohle bych sehnal stare ATARI ST* s Cubase. Dělal jsem v tom leta a nejvetsi chyba byl prechod na platformu PC.
Používá někdo linux pro skládání hudby?
Osho 22. 08. 2010, 20:50:33
Odpovědět  Odkaz 
Ja skladam hudbu pod Linoxom v Renoise. www.renoise.com
Renoise bezi okrem Linuxu aj na Win a OS X. Jediny probrem mam, ze je malo nativnych VSTi pre Linux... :-(
Inak no problem, je to vynikajuci soft.
Používá někdo linux pro skládání hudby?
Aso 26. 12. 2014, 10:43:49
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj. Jen technická k tématu :-) Zkoušel už někdo lowlatency jádra ?
Re: Používá někdo linux pro skládání hudby?
Aso 26. 12. 2014, 10:45:12
Odpovědět  Odkaz 
sem se nekouk na datum
Používá někdo linux pro skládání hudby?
BENJAMIN ZIGMUND 19. 08. 2015, 18:19:11
Odpovědět  Odkaz 
ZCELA NEJLEPŠÍ SOFT. JE LMMS, NE JEN ŽE SE NA NĚM DÁ DĚLAT HUDBA, ALE HUDBA V LMMS SE ROVNÁ PROFESIONÁLNÍMU HUDEB, STUDIU. ZÁLEŽÍ NA ZKUŠENOSTECH. LMMS JE VHODNÉ PRO LINUX STEJNĚ TAK PRO WIN.
SPOJIT WAV NAHRÁVKU S MIDI SOUBOREM LZE V LMMS ZCELA KVALITNĚ. MIDI SOUBOR ZŮSTANE NEPOZMĚNĚN I PO PŘEVODU DO WAV FORMÁTU, STÁLE VŠAK ZŮSTÁVÁ AKUSTICKOU MIDI SEKVENCÍ.
V ADUCATY LZE PAK OBĚ SKLADBY NAHRÁT VEDLE SEBE A OBĚ STOPY SPOJIT DO JEDNÉ STEREOSTOPY, MÁM TO VYZKOUŠENÉ A ZNÍ TO OPRAVDU PARÁDNĚ. PODMÍNKOU KVALITNÍHO SPOJENÍ FORMÁTŮ JE KVALITNÍ MIDI SOUBOR

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jirka Vrba

Jirka Vrba

Někdy v minulém století vystudoval stavební fakultu, kde i posléze působil a oblíbil si UNIX. Dále se několit let živil jako programátor, posléze vedoucí vývoje webových aplikací a dnes scrum master v Seznam a.s.


  • Distribuce: Ubuntu, Centos, OpenWRT
  • Grafické prostředí: GNOME KDE

| proč linux | blog