přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Používá někdo linux pro skládání hudby?

Data&AI Forum 2020

Používá někdo linux pro skládání hudby?

Využití počítače pro vymýšlení hudby byl můj dávný sen. Připojit klávesy, mikrofon, efekty a šup na to. Je to ale s linuxem možné?


Vezmu to hodně subjektivně a řekl bych, že na linuxu zatím není možné dělat hudbu. BMU (běžný muzikant uživatel :)) není moc technicky orientovaný a tak má nejraději škatulky, kde je jeden vstup IN, jeden výstup OUT a několik koleček, kterými tak dlouho točí, dokud z toho neleze správný zvuk.

Já s linuxem problémy nemám, takže ve svých několika vlnách, kdy jsem si říkal, že přece není možné to vzdát, jsem kompiloval, instaloval, měnil distribuce, četl manuály, how-to, zkoušel kde co a nic.

Velké vítěztví bylo když jsem poprvé připojil klávesy k počítači ještě na RedHatu7 pomocí midi kabelu za 700kč. To Alsa nebyla součástí jádra. Začal jsem pracovat s aplikací Rosegarden, ale nic kloudného jsem na tom nebyl schopen udělat (stabilita, ovladatelnost, latence).

Pak přišla Mandriva 10, Alsa v jádře a konečně to fungovalo samo, jen tu latenci jsem nepřekonal. Klávesy jsem uklidil a věnoval se raději kytaře.

Po několika letech koupil digitální klavír pro dcery, který lze připojit k PC. Oprášil jsem tedy staré ideály. K Ubuntu klávesy připojím obyčejným USB kabelem, nadetekují se v Rosegardenu se objeví. Super. Trochu problém jsou nástroje, takže jsem si nastudoval jak připravit datový soubor s popisem. Nachystal jsem xml, zagzipoval, přejmenoval, funguje to. Jenomže. Pustím rosegarden a nehraje to. Stopu po stopě pěkně překlikat, že výstup nemá jít do kláves a pak to zase vrátit zpátky, že to tam vlastně má jít. A hrajeme. No snad by se to ještě dalo přežít, ale jak do jedné nahrávky dostat jak MIDI tak WAV?

Zkusil jsem tedy několik dalších aplikací lmms, muse, qtractor a v žádné jsem to nedokázal. Když dělám hudbu, potřebuji přemýšlet o hudbě a tady sedím, mlátím do klávesnice počítače, hledám na googlu a věnuji se všemu jinému než hudbě.

Připouštím, že chyba je na mé straně, ale používáte někdo linux pro skládání hudby? Jak to děláte?

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jirka Vrba

Jirka Vrba

Někdy v minulém století vystudoval stavební fakultu, kde i posléze působil a oblíbil si UNIX. Dále se několit let živil jako programátor, posléze vedoucí vývoje webových aplikací a dnes scrum master v Seznam a.s.


  • Distribuce: Ubuntu, Centos, OpenWRT
  • Grafické prostředí: GNOME KDE

| proč linux | blog