přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

CADservis

Příspěvky Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?

Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?
Jirka 24. 01. 2018, 11:51:16
Odpovědět  Odkaz 
Tenhle typ práce s Linuxem (nutnost kompilace) je dost mimo mě, ale je určitě dobře, že se tomu někdo věnuje. Hardcore uživatel tak může ovlivnit to, co chce...

Nicméně jedna věc mi u kompilace není jasná: jak je vlastně ošetřeno to, kam všude se po kompilaci daná aplikace "rozleze" a jak je eventuelně možné ji kompletně smazat?

Ono tohle - pokud vím - i při instalaci z balíčků funguje jen třeba v Synapticu, kde je možnost volby mezi "Odstranit" nebo "Úplně odstranit" (včetně konf. souborů).

Čili to vede směrem k distribucím, které Synaptic používají. Pokud si matně vzpomínám třeba na openSUSE, tak tam (a to i s alternativními správci balíčků) byla možnost odinstalace jen jedna a mám pocit, že konfigurace zůstávaly...

Cítím tohle jako lehkou podobnost s Windows, kde se navíc průběžně zapisuje do registrů a časem tam smetí roste až k nepoužitelnosti. Tam ovšem existují nástroje jako CCleaner apod., které situaci alespoň částečně řeší.

Je úplná likvidace všeho při odinstalaci aplikací v Linuxu nějak cíleně řešená a jak se to dělá u kompilovaných aplikací?

Možná by to stálo za samostatný článek...
Re: Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?
Marián Kyral 24. 01. 2018, 13:31:51
Odpovědět  Odkaz 
> Nicméně jedna věc mi u kompilace není jasná: jak je vlastně ošetřeno to, kam všude se po kompilaci daná aplikace "rozleze" a jak je eventuelně možné ji kompletně smazat?

Kompilace i následná instalace probíhá v sandboxu. Ten si pak portage proskenuje a do databáze poznamená jaké soubory a kam se mají nainstalovat a následně provede opravdovou instalaci. A později je může zase odinstalovat. Taky si hlídá závislosti, takže knihovny kompletně odinstaluje až poté, co už opravdu nejsou potřeba.

Ale soubory, které si aplikace vytvoří až po instalaci portage nijak neřeší. Ty tam bohužel zůstanou a musí se promazat ručně (pokud na ně člověk někdy narazí).
Re: Re: Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?
Jirka 24. 01. 2018, 14:49:02
Odpovědět  Odkaz 
No, onen "portage" je zřejmě výlučnou záležitostí Gentoo (nebo odvozenin).

Já jsem ale ten dotaz myslel univerzálně, tedy prostě kompilace a instalace/odinstalace aplikací v Linuxu jako takovém...
Re: Re: Re: Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?
Marián Kyral 24. 01. 2018, 15:18:31
Odpovědět  Odkaz 
Myslím, že obecně se to řeší hodně podobně. Instalace se provede do prázdného stromu a vše co v něm je se zabalí do balíčku, který pak balíčkovací systém nainstaluje. Do databáze se pak poznamená co a kam se nainstalovalo, aby to bylo možné odinstalovat.

Navíc ve definici balíčků může autor definovat, které další soubory daný program za běhu vytváří a ty jsou pak odstraněny v té fázi "Úplně odstranit"

Co se obecně kompilace týká, tam záleží jednak na build systému daného balíku a taky jej autor nastavil.

Většinou se dá nakonfigurovat, kam se má instalovat (prefix=/usr/local) a většinou je kromě "make install" také definován cíl "make uninstall".

Nicméně vlastní kompilace je na linuxu až jedna z posledních možností instalace programů. Preferovány jsou předpřipravené distribuční balíčky.

A když se na to podívám blíže, tak jediný rozdíl mezi Gentoo a jinou distribucí je v tom, že u Gentoo se ten balíček kompiluje až při instalaci a na cílovém stroji. A i v Gentoo může být výsledkem kompilace binární balíček, který pak instaluji jinde.

Stejně tak si mohu stáhnout src.rpm a zkompilovat si vlastní rpm balíček.
Re: Re: Re: Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?
Vinicius 26. 01. 2018, 18:39:41
Odpovědět  Odkaz 
Obecně balíčkovací systémy při odinstalaci dokáží odstranit soubory o kterých při instalaci "vědí". Soubory, či další vedlejší efekty vytvořené aplikací samotnou po jejím používání balíčkovací systém neřeší, ale myslím, že při odinstalaci lze vlastně spustit libovolný skript.

Na druhou stranu, pokud se aplikace chová slušně, tak po ní zbudou jenom datové soubory vytvořené uživatelem (to je jistě žádoucí) a konfigurační soubory v domovském adresáři. Ty ale jen zabírají místo na disku, nic více.

Jistě jsou ale systémy provázaných aplikací, které používají jedno společné úložiště pro konfiguraci.

"Zanášení" systému hrozí daleko méně než u Windows. Není to až tak operačním systémem samotným, ale disciplínou tvůrců aplikací a uspořádáním souborového systému.

Novější Windows se ale k tomu uspořádání poněkud přibližují - už několik posledních verzí Windows má třeba koncept "domovského adresáře" a mnoho programu si ukládá svoji konfiguraci právě tam. Registr samozřejmě zůstává.
Re: Re: Re: Re: Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?
Jirka 26. 01. 2018, 22:25:33
Odpovědět  Odkaz 
U balíčkovacích systémů to je jasné, jenže já se ptal na chování při instalaci a odinstalaci pomocí kompilace...
Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?
Marián Kyral 24. 01. 2018, 13:44:06
Odpovědět  Odkaz 
Gentoo je fajn, některé baličky (libreoffice, webkit) jsou i na moderních systémech na zabití, počítání závislostí je někdy ukrutně pomalé a pokaždé se dělá znova, takže někdy i drobná oprava zadání (Změna Use flagu, odmaskování balíku) znamená další dvě minuty čekání.

Na druhou stranu, fórum a bugzilla je velmi aktivní a problémy na které občas narážím se tam řeší. I ta zmiňovaná aktualizace po půl roce je možná. Jen to chce více trpělivosti a sem tam něco konfliktního dočasně odinstalovat.

Super je možnost uživatelsky přidat patch, který se pak automaticky použije při kompilaci. Využitelné hlavně, když vývojáři něco pokazí, oprava existuje, ale neplánují kvůli ní vydat opravnou verzi a vydání další verze je v nedohlednu.
Re: Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?
Filip 26. 01. 2018, 06:36:50
Odpovědět  Odkaz 
Používám Gentoo pres 10 let a neměnil bych... Občas večer sync a pres noc dám update. Systém se nezadrhava... Jede pořád (nevypinam jen uspavam). Svoboda (mám tam jen to co chci) a možnosti systému jsou obrovské. Komplikace na výkonnějším notebooku netrvá zas tak dlouho, technika od té doby dost pokrocila. Pamatuji na své začátky kdy instalace systému byla otázkou 3 dnů a více. Člověk musí znát dobře svůj hw aby jej správně naklikal v kernelu, což mi kdysi trvalo i týdny :) Mohu říct že jsem asi běžný uživatel (nepíšu ebuildy, neprogramuju v Pythonu :) )
Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?
Vlado 28. 01. 2018, 08:54:38
Odpovědět  Odkaz 
Gentoo je výborné aj na malých strojoch, napríklad na malom netbooku (Intel(R) Atom(TM) x5-Z8350 CPU @ 1.44GHz) sa mi nedarilo nič seriózne rozbehať, zato Gentoo ide fajn aj s plasmou.
Samozrejme na kompiláciu som použil discc, inak by som na Libreoffice či Firefox čakal asi niekoľko dní. Druhá možnosť by bola použitie binárnych balíkov, zrovna tieto 2 existujú.
Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?
bývalý user Gentoo 16. 08. 2018, 00:41:54
Odpovědět  Odkaz 
Nevyplatí. Nakonec si tam nainstalujete dříve nechtěné závislosti, jakmile bude chybět nějaká funkce, takže nakonec bude systém stejně objemný jak jakákoliv binární distribuce. Hodně balíků má tvrdé závislosti ačkoliv v jiných jsou volitelné, kvůli bugům. Takže když už závislosti jsou vynucené je nesmysl je překompilovat i do těch dalších, pak se totiž možná budete divit proč něco nefunguje když kolegovi v té binární jo, vždycky totiž nemusí být jasné co volba může vše ovlivnit. Výkon je stejně na nových vícejádrech neznatelný.
Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?
bývalý user Gentoo 15. 10. 2018, 22:31:45
Odpovědět  Odkaz 
Kdybyste aktualizovali třeba po půl roce, tak by se mohlo stát, že se objeví tolik konfliktních závislostí, že se systém již neaktualizuje a jediným řešením bude udělat znovu instalaci.
Blbost, sice konflikty budou ale lze je řešit (uznávám je to pak opruz). Důležité je používat stabilní větev.
Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?
bývalý user Gentoo 15. 10. 2018, 22:44:31
Odpovědět  Odkaz 
Kdyby někdo netušil, co to ta kompilace je, tak to znamená, že se sestavují balíčky ze zdrojového kódu podle použitých USE flagů na vašem stroji
Tohle není nejlepší formulace, pro vysvětlení.
Jinak článek nepřináší nic nového co už by na webu o gentoo nebylo. Chápu fanoušek ale ztráta času.
PS: Přemýšlím, že si zase Gentoo (+GNOME) nainstaluju.
Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?
Michal 21. 01. 2020, 16:51:31
Odpovědět  Odkaz 
Poradil by mi někdo prosím kde v Praze nabízejí dobré pracovní podmínky pro Linux administrátora? dokážete mi prosím poradit, jak rychle najít lepší práci?
Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?
Vašek 22. 01. 2020, 11:15:36
Odpovědět  Odkaz 
Když se firma, kde jsem před tím pracoval zavírala, tak jsem byl docela v depresi kde budu pracovat, a jestli uživím rodinu, ale naštěstí jsem v Praze narazil na agenturu, která vyhledává IT odborníky, a dosazuje je na místa do firem přesně dle jejich požadavků.
Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?
Livan 22. 01. 2020, 12:28:41
Odpovědět  Odkaz 
A proč jsi tam rovnou nenapsal název té agentury? Když už jsi chtěl pomoct.
Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?
Michal 23. 01. 2020, 10:25:37
Odpovědět  Odkaz 
Na kterou agenturu jste tedy prosím narazil? a jak přesně to fungovalo?
Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?
Vašek 24. 01. 2020, 11:19:20
Odpovědět  Odkaz 
Narazil jsem na agenturu https://www.coolpeople.cz/start, podívejte se na jejich stránky, mají tam vše popsané, ale v kostce se stačí registrovat, a potom už Vám budou chodit nabídky jen dle vaší specifikace.

Public Relations

Při testování nových vozů pomáhá Samsung Knox: příručka, navigace i určování polohy v jednom

Samsung KnoxBezpečnostní platforma Samsung Knox sehrála výraznou roli při představování Škody Karoq. Knox Configure a Knox Manage pomohly připravit stovky vozů pro dovozce a obchodníky.

Pokračování ...Public Relations

S obrovským nárůstem dat by mohla pomoci umělá inteligence

LenovoO chytrých technologiích, IoT zařízeních a umělé inteligenci (AI) slýcháme poměrně často v nejrůznějších souvislostech. Pomalu ale jistě pronikají nejen do našich soukromých životů, ale také do fungování ve firmách. Málo se už ale mluví o jejich počtech a také o množství dat, která tato zařízení produkují. Obě hodnoty přitom neustále rostou.

Pokračování ...


Alvao