SUSE bonus leaderboard
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

CADservis

Příspěvky Jak znepřístupnit šifrovaný oddíl

Petr Valach Jak znepřístupnit šifrovaný oddíl
Petr Valach 7. 01. 2014, 21:49:33
Odpovědět  Odkaz 
Tohle asi nebude zrovna legální řekněme ve Francii, co? :D Nebo se pletu? Jaká jsou zrovna tam regule ohledně šifrování?
Lukáš Jelínek Re: Jak znepřístupnit šifrovaný oddíl
Lukáš Jelínek 7. 01. 2014, 22:31:30
Odpovědět  Odkaz 
To netuším. Vím, že v Británii je zákon nařizující (pod trestem vězení) vydání šifrovacího klíče. Ale jestli tam odstranění klíčů je nebo není legální, to opravdu nevím. U nás je to ale zcela legální, i když hrozilo (podle původního návrhu nového trestního zákoníku), že to společně s širokou škálou podobných nástrojů a činností legální nebude.
Jak znepřístupnit šifrovaný oddíl
Karel Dlouhý 8. 01. 2014, 09:16:24
Odpovědět  Odkaz 
Mě to připadne naprosto k ničemu. Buď mám disk v držení a pak si jej můžu standardně smazat sám a nebo jej má v držení soudní znalec a ten bude pracovat s kopií disku.

Jen ještě dodám, že cryptsetup (dm-crypt) pokud pracuje s rozšířením LUKS, tak má na začátku oddílu/souboru hlavičku a je zjevné, že se jedná o zašifrovaná data. Pokud rozšíření LUKS nepoužiji, tato hlavička tam není a uložená data jsou na první pohled zdánlivě náhodná čísla -> teoreticky by se dalo popřít, že se jedná o zašifrovaná data.
Lukáš Jelínek Re: Jak znepřístupnit šifrovaný oddíl
Lukáš Jelínek 8. 01. 2014, 13:24:35
Odpovědět  Odkaz 
Myslím, že vůbec nejde o situaci, kdy je dost času na smazání disku nebo kdy je potřeba zabránit zjištění, zda tam byla nebo nebyla zašifrovaná data. Spíše to míří na situace, že má někdo třeba jen 10 vteřin na to, něco dělat.

Čistě hypoteticky: do open space vtrhne banda ozbrojenců a začnou sbírat flash disky, protože na některém z nich je něco velmi zajímavého. Někde na druhém konci sálu člověk strčí disk do USB a zadá likvidační heslo. Zločinci se následně disku zmocní, ale už jim to nebude nic platné, i kdyby unesli někoho, kdo některé z hesel zná, nebo kdyby našli papírek, kam si ho někdo napsal.
Re: Jak znepřístupnit šifrovaný oddíl
Vladimír Kozák 11. 01. 2014, 12:19:07
Odpovědět  Odkaz 
Luks umožňuje mít hlavičku oddělenou od dat, je možné ji uložit třeba na flash disk, a zřejmě se dá po otevření disku (rozšifrování dat) i odstranit, aniž by disk přestal fungovat (nemám ověřeno - mohl by mi to někdo potvrdit?).
Rozhodně si myslím, že funkce zmiňovaná v článku by měla být standardní součástí Luksu. Kdo ji nepotřebuje, ten ji prostě nebude používat.
Lukáš Jelínek Re: Re: Jak znepřístupnit šifrovaný oddíl
Lukáš Jelínek 11. 01. 2014, 13:21:20
Odpovědět  Odkaz 
Ano, ten flash disk lze pak odstranit, protože klíč už je načtený v paměti a do vypnutí/restartu systému tam zůstane.
Re: Re: Re: Jak znepřístupnit šifrovaný oddíl
Vladimír Kozák 11. 01. 2014, 22:20:34
Odpovědět  Odkaz 
Tak to je výborné, po další instalaci systému budu mít notebook zase o něco bezpečnější :-)