přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky Okenní manažer Fluxbox vzdoruje módním trendům

Okenní manažer Fluxbox vzdoruje módním trendům
daks 3. 06. 2013, 08:18:59
Odpovědět  Odkaz 
Jen bych doplnil, že Nautilu je možné zakázat zobrazení ikon i takto:

gsettings set org.gnome.desktop.background show-desktop-icons false

- není pak potřeba jej spouštět s volbou --no-desktop
Okenní manažer Fluxbox vzdoruje módním trendům
Petr Ježek 3. 06. 2013, 10:36:21
Odpovědět  Odkaz 
Škoda, že autor nevěnoval alespoň odstavec aletrnativě v podobě Openboxu. Dále je skoupý na přesné uvedení utilit k nastavení pozadí, ikon či menu, což sice nutí čtenáře hledat, ale informačně článek ochuzuje. Takže: Pozadí nastavují příkazy 'hsetroot' nebo 'xsetroot'(či spousty dalších) nebo lze použít utiltu nitrogen. Souborový manažer pcmanfm z LXDE pak umí pozadí i ikony. Ty samostatně nastaví třeba utilita idesk. Šikovným univerzálním nástrojem k nastavení menu je menumaker. A tak by se dalo pokračovat spoustou více či méně sofistikovaných utilit k posunutí okenního manažera do pozice desktopového prostředí.
Re: Okenní manažer Fluxbox vzdoruje módním trendům
petr 3. 06. 2013, 21:41:27
Odpovědět  Odkaz 
Souhlasím s výše uvedeným komentářem Petra Ježka. Chybí zásadní informace. Je to v podstatě článek o ničem pro nikoho.
František Bártík Re: Re: Okenní manažer Fluxbox vzdoruje módním trendům
František Bártík 4. 06. 2013, 07:38:04
Odpovědět  Odkaz 
V této recenzi Fluxboxu jsem chtěl :

* Vysvětlit rozdíl mezi okenním manažerem a desktopovým prostředím. Ukázat na rozdíl mezi jejich uživateli.
* Předvést možnosti manipulace s okny ve Fluxboxu.
* Nastínit možnosti rozšířování a konfigurace instalace Fluxboxu.

Splnění jemnovaných úkolů vydalo na nadprůměrně dlouhý článek. Nemyslím si, že článek by byl nastavován slovní vatou a zbytečnými informacemi. Alternativy (Openbox, PekWM, Blackbox...) jsem asi měl zmínit. O utilitách a detailním popsání způsobu přizpůsobení Fluxboxu jsem se nezmiňoval, protože:

* Článek není nafukovací. Byl-li bych psal seriál o Fluxboxu, jistě bych téma rozebral.
* Není to podstatou používání Fluxboxu. Nevím, zda novopečený uživatel Fluxboxu bude mít o ikony vůbec zájem.
Okenní manažer Fluxbox vzdoruje módním trendům
tobice 3. 06. 2013, 20:05:43
Odpovědět  Odkaz 
No článek začíná hezky objektivně, nicméně pak jsou některé obraty dost silné... "Fluxbox nepěstuje kult zprůměrovaného Uživatele, nýbrž respektuje jedinečnost každého jednoho uživatele." To pasuje uživatele Gnome do role ovce ve stádě, což je trochu přehnané. Obzvlášť vezmeme-li v potaz, že 95% uživatelů stejně používá Microsoft Windows, a tedy i uživatel Gnome je značným individualistou.

Zajímavější by bylo spíše srovnání s KDE, které má svoji konfigurovatelností k Fluxboxu blíže. Skoro bych si dovolil říct, že jsem v článku nenašel nic, co by KDE neumělo. Jinými slovy, KDE se dá používat jako Fluxbox, ale Fluxbox se těžko dá používat jako KDE. A když na to přijde, lze KDE nastavit i tak, aby se chovalo dost podobně jako Gnome 3 či Unity.

Samozřejmě toto se týká pouze funkcionality, když přijde na spotřebu prostředků, tak Fluxbox má svůj význam :-)
Re: Okenní manažer Fluxbox vzdoruje módním trendům
davkol 3. 06. 2013, 20:21:41
Odpovědět  Odkaz 
> > Fluxbox nepěstuje kult zprůměrovaného Uživatele, nýbrž respektuje jedinečnost každého jednoho uživatele.
> To pasuje uživatele Gnome do role ovce ve stádě, což je trochu přehnané.

If you design software for idiots, only idiots will use it. To je hodně starý citát — kladený do souvislosti právě s GNOME.

> Zajímavější by bylo spíše srovnání s KDE, které má svoji konfigurovatelností k Fluxboxu blíže.

Porovnávat správce oken a projekt (přestože asi myslíš KDE Desktop Plasma Workspace) je nesmysl, když už, tak KWin. Tam je to jednoduché, KWin má v sobě i kompozitor, ale/proto žere víc prostředků.
Jiří Eischmann Re: Re: Okenní manažer Fluxbox vzdoruje módním trendům
Jiří Eischmann 3. 06. 2013, 20:28:23
Odpovědět  Odkaz 
"If you design software for idiots, only idiots will use it. To je hodně starý citát — kladený do souvislosti právě s GNOME."

Řekl Linus, který, světe div se, opět používá GNOME 3 :)
Re: Okenní manažer Fluxbox vzdoruje módním trendům
nasson 4. 06. 2013, 09:42:58
Odpovědět  Odkaz 
Pro me nejdulezitejsi vyhody Fluxboxu v clanku vubec nezaznely - a to moznosti pri nastaveni klavesovych zkratek. V dobe hledani toho praveho po zavedeni Gnome Shell/Unity jsem si chtel nastavit KWin k obrazu svemu, ale nedarilo se (abych nebyl nespravedlivy, zkousel jsem to pres klikatka, ale zaroven jsem zurive googlil a nic jsem nenasel). Mozna odbornik dokaze nastavit Kwin tak, aby dokazal to co Fluxbox, ale ja (BFU) jsem to ani s pomoci Googlu nedokazal. Takze minimalne pro mou praxi, KDE neumi zakladni veci, ktere po Fluxboxu vyzaduji. (Uznavam, ze po googleni, jak nastavit Openbox, jsem narazil na smer, kterym se vydat pro nastaveni KWin, ale doted nejsem spokojen v Openbox => nedokazal bych to ani v Kwin.)
Nejvetsi vyhodou Fluxboxu je pak nemennost. Preci jen, kdyz uz dva dny neco nastavuji k obrazu svemu, rozhodne nejsem ochoten akceptovat, aby se to pri pristi aktualizaci rozbilo.
A posledni vyhodou, o ktere bych se zminil a clanek o ni mlci. Vzhled (velikost list, pisma, tahel, vzhled tlacitek, atd.) lze nastavit podle sebe bez toho, ze bych musel hledat na netu to prave orechove pro me, bez toho, ze bych byl v teto oblasti nejak vice vzdelan (staci precist manual a pak zkouset, ale je to prace na dlouhe hodiny:(. Mozna, ze v KDE to jde tak lehce taky, nevim, nikdy jsem to moc nezkoumal.).
Re: Re: Okenní manažer Fluxbox vzdoruje módním trendům
tobice 4. 06. 2013, 10:53:39
Odpovědět  Odkaz 
Není to tak dávno, co se ještě KDE dost divoce vyvíjelo a featury skokově přibývaly. Teprve tak za poslední rok dva se vývoj ustálil, tj. KDE obsahuje už vše důležité. A zrovna v oblasti klávesových zkratek jsem považoval za KDE za naprostou špičku - v pohodlném klikátku lze nastavit prakticky každou myslitelnou akci - přesouvání oken po plochách/obrazovkách, skákání mezi okny/obrazovkami/Plasma aktivitami, minimalizace, maximalizace (normálně, vodorovně i svisle), zarolování, přišpendlení, podržení okna nad ostatními, práce s KWin taby (stejně, jak je to popsáno v článku)... KDE umí s okny pracovat i v dlaždicovém stylu, čemuž jsem nepřišel na chuť, ale jsou lidé, co na to nedají dopustit. Ale je možné, že mám příliš malou fantazii ohledně práce s okny :-)
Re: Re: Re: Okenní manažer Fluxbox vzdoruje módním trendům
nasson 4. 06. 2013, 11:17:12
Odpovědět  Odkaz 
KDE toho umi hodne, o tom zadna. Ale co se mi nepodarilo a vazne jsem se snazil: V Unity se da prepinat mezi okny stylem Win+cislo - skok na program, ktery je v liste na pozici cislo. Jedina vec, ktera se mi na Unity velmi libila. Na KDE jsem tohle nedokazal. Ve Fluxboxu to tak nakonec taky nemam (jde to, ale nevim jak to udelat, aby to bylo tak efektivni jako v Unity), ale zato se prepinam mezi okny primo: pr. Alt+X skoci na posledni otevrene okno programu X. Dalsi Alt+X cykluje okna programu X (tohle cyklovani a skoceni na posledni fokusovane okno neumim v Openboxu nastavit, kdyby to nekdo umel a chtel se pochlubit, byl bych vdecny. Cyklovat umim, ale zacne vzdy od prvni spustene instance a skonci posledni.) Vim (diky navodum na Openbox), ze se tohle da resit skriptem, ale tohle ja nezvladam a zadny dobre funkcni skript jsem nenasel.
Dalsi vec, bez ktere se mi spatne dycha, ji a spi, je moznost pomoci klavesove zkratky dat okno na presnou pozici a dat mu urcitou velikost (napr. otevru pdf, zmacknu a mam okno vlevo nahore, velikost takova, u ktere jsem zvykly, ze pismenka jsou tak akorat, atd.). Nejsem si jisty, tohle mozna KWin umi. Samo pak takovety bezne veci (ktere KWin umi skoro urcite) jako je posouvani/zvetsovani oken jen z klavesnice, atd.
Re: Re: Re: Re: Okenní manažer Fluxbox vzdoruje módním trendům
tobice 4. 06. 2013, 11:45:30
Odpovědět  Odkaz 
No je pravda, že některé ze jmenovaných funkcí KDE opravdu neumí, či nevím o tom (možná by to bylo řešitelné nějakým rozšířením). Nicméně dost záleží na tom, jakým způsobem člověk prostředí používá.

Já například zkratku Win+číslo vůbec nepotřebuji (nehledě na to, že od takové šestky sedmičky by se špatně trefovalo). Zvykl jsem si na stabilní počet 5 ploch, přičemž okna jsou přesně roztříděná podle typu na jednotlivé plochy a na plochy mají svoji přesně přiřazenou stabilní klávesovou zkratku. Tj. Win+1 je odedávna prohlížeč, Win+2 je konzole či textový editor, Win+3 je instant messenging, Win+4 je Krusader, Win+5 je takový žolík na různá, co prostě zrovna potřebuji. Díky tomu nekoukám, nepřemýšlím, jen mačkám a jsem vždycky tam, kde potřebuji.

Podporu pro cyklování myslím KDE má, našel jsem něco takového v nastavení (tj. lze nadefinovat různé druhy cyklení včetně klávesových zkratek a přesných pravidel), ale z výše uvedených důvodů jsem to nikdy nepotřeboval. Na každé ploše mám obvykle jedno, maximálně dvě okna, tedy dostat se na požadované okno obvykle znamená skočit na plochu a pak jednou zmáčknou Alt-Tab. Je to spolehlivé a vždy stejné, lze to použít bez přemýšlení.

Nastavit oknu přesně danou pozici a velikost klávesovou zkratkou, to jsem v KDE nenašel. Nicméně KDE umožňuje dost komplexní definici profilů pro jednotlivé třídy oken, které se aplikují (můžou aplikovat) automaticky po vzniku okna. Já to mám nastavené na Konsoli. Tj. kdykoliv otevřu novou konzoli, tak se vždy otevře na stejném místě, se stejnou velikostí a zobrazí se bez okrajů. To samé by šlo aplikovat i na nějaký PDF reader. A je možné, že někde existuje plugin, který profily umožňuje nabindovat na klávesové zkratky.
Re: Re: Re: Re: Re: Okenní manažer Fluxbox vzdoruje módním trendům
nasson 4. 06. 2013, 12:12:38
Odpovědět  Odkaz 
Ja chtel jen ukazat, ze Fluxbox se muze vyplatit nejen kvuli spotrebe prostredku, ale hlavne kvuli funkcionalite.
Ja uz ted taky Win+cislo nepouzivam. Zmacknu alt+f a vyskoci na me Firefox, nebo alt+c a krusader je prede mnou (kdyz je otevreny, dostanu otevrene okno, kdyz neni, otevre se mi nove okno). Kdybych pouzival vice ploch (coz moc nedelam), tak alt+f bude resit i plochu (muzu nastavit, ze ma skocit na tu plochu, nebo mi pritahne okno na mou plochu, nebo ho na jine plose bude ignorovat. Zkratka moznosti jsou obrovske.) Kazdy pracuje jinak, tohle je pro me momentalne klicove a uz bych bez toho nic nechtel. Nahradit nastaveni okna na presne danou pozici a velikost automatickym zpusobem po vzniku okna by mi nevyhovovalo. Ne kazde pdf ma stejne pismo. Proto mam dve ruzne velikosti (vetsinou tyhle dve pokryji veskere me potreby, samozrejme narocnejsi uzivatel si jich zvoli treba deset.), vlastne ani nepouzivam maximalizaci, misto toho mam nastavene urcite velikosti oken a ty prepinam (napr. textovy editor jako maly, abych videl okoli, nebo si ho prodlouzim - a muzu to menit do aleluja jednim stiskem klaves). Osobne si myslim, ze v KWin by tohle taky slo, pres skript a volani nejakeho programu. Fluxbox tohle umi sam.
Zkratka chci jen upozornit, ze Fluxbox ma velmi dulezitou pridanou hodnotu i ve funkcionalite. Nekdo ji nevyuzije, ale ja si na ni za ty cca 2 roky, co to pouzivam tak zvykl, ze uz bez toho nemuzu byt. A tohle ve clanku uplne chybi.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Okenní manažer Fluxbox vzdoruje módním trendům
tobice 4. 06. 2013, 13:45:52
Odpovědět  Odkaz 
No koukám, že KDE má ještě co dohánět :-) Já jsem zatím s KDE spokojený v aktuálním stavu, alternativy nehledám, nicméně musím uznat, že některé popisované funkce bych skutečně dokázal využít. Vážně škoda, že to v článku není podrobněji popsáno.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Okenní manažer Fluxbox vzdoruje módním trendům
Liso 6. 06. 2013, 08:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Presne... ...Fluxbox pouzivam denne uz vic jak 5 let a mam ho vyladeny k obrazu svemu. Nejvetsi silou jsou pro mne zkratkove klavesy a jejich moznosti. Prakticky pri praci nemusim pouzivat mys, vse muzu ovladat klavesy. A uz bych bez toho nedokazal zit. :)

Co mi opravdu nejvice vyhovuje je, ze muzu vytvorit pary, takze napr. Ctrl+w a ctrl+1 pro presunuti okna na plochu 1. Navic mam prekrytou funkci Caps Locku jako dalsi funkcni klavesy, pomoci ktere ovladam pouze fluxbox. Navic me neotravuje, ze si ho omylem zapnu a pisu velkyma pismenama. To opravdu nesnasim. :)
Okenní manažer Fluxbox vzdoruje módním trendům
Marek Sirovy 6. 06. 2013, 17:38:46
Odpovědět  Odkaz 
Ja fluxbox pouzival 7 let, nejprve 3r na slackware a zbytek na gentoo. Pak sem prestal mit cas porad ladit, zacal jsem pouzivat hodne ploch a oken plus mnoho gtk a qt aplikaci a zacal se poohlizet po necem jinem.
Pozadavky byly:
1- snadna sprava bezicich aplikaci, ploch a prehledne prepinani (libilo se mi expose z OSX, kde clovek misto prepinani nad nicnerikajicimi ikonami, nebo nazvy app primo vidi co se kde deje)
2- pak sem byl zvykly zmackonut ctrl+t pro pusteni terminalu, nebo prepnuti do jiz beziciho a podobnym zpusobem sem chtel aby fungovalo vse, cili pokud aplikace co chci spustit jiz bezi, prepnu se na ni
3- nizka konfigurovtelnost (po 4 letech s gentoo a fboxem sem mel lazeni celkem dost)
4- usporadanost a nepreplacanost
5- sviznost

No kde v zadne verzi nesplnuje bod 2, 3 ani bod 1 (v KDE4 uz je to trochu lepsi, ale me to uplne nepadlo), bod 4 je subjektivni a je asi jedinym splnenym, xfce splnilo jen sviznost a celkem konfigurovatelnost, gnome 2X sem uz jen proletl, protoze mi to prislo jako xfce jen pomalejsi. Na par mesicu jsem se zastavil u OSX, kde mi zase velmi chybela schranka prostrednim mysitkem, alt+tecka a par dalsich drobnosti mi uplne nesedelo. Az na konec vysla fedora 16 a ja po chvilce upravovani skratek zjistil, ze je to co sem hledal (az na sviznost v te dobe), bylo zde expose, klikanim na ikony v tom postranim menu se bud pusti nove okno, nebo se otevre jiz existujici, minimalni upravovatelnost, super prace s plochama a subjektivne elegantni nerusivy design, navic zde konecne byla funkce, ktera je v MS tusim od visty, kdy nemusim klikat v menu, ale zmacknu win a pisu nez se objevi co potrebuju a pak enter... Dnes uz 2 roky pracuji na ciste nainstalovane fedore (ano, opravdu sem nakonec nezmenil jen prostredi, ale dokonce i distribuci) jen s par pluginama a nejakymi aplikacemi. U pocitace dnes travim min casu nez pred lety a prace udelam nekolikanasobne vic.

Netvrdim, ze je gnome3 nejlepsi, je to hodne o stylu prace a schopnosti se ucit. Ale diky LINUXU sem si mohl vybrat co mi sedi nejvic a rozhodne nepotrebuju urazet lidi co pouzivaji neco jineho, jen proto, ze ja nechapu jejich zpusob prace. To je hodne pod uroven rozumneho cloveka a spis jde o praktiku ovci co pokud nekdo kona jinak nez on a jeho okoli nevaha nasadit lincovani...

Public Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


AXIS Camera Station