přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Atos

Příspěvky Raspberry Pi bez paměťové karty

Raspberry Pi bez paměťové karty
sarlej 8. 11. 2018, 11:29:13
Odpovědět  Odkaz 
Diky za pekne sepsany navod. Uz bych to mel doma take konecne prehodit z sd karty, ale radeji bych neco o velikosti klasike flashky. Nemate nekdo tip na usb flashky ktere pouziva cipy jako v ssd?

A jeste par dotazu:
- 'SD Card Copier' dela to same co 'dd'?
- neni lepsi pouzit UUID partion misto cesty v fstab?
- nabootuje system z usb i bez prepnuteho otp bitu, nebo musim nejdrive nabootavat z sd karty, kde bude v config.txt prepnuti otp bitu?
- kdyz prepnu otp bit pro bootavani z usb, pujde nadale bootovat i z sd karty?
Re: Raspberry Pi bez paměťové karty
BlueScreener 8. 11. 2018, 12:50:44
Odpovědět  Odkaz 
Zkusil bych na AliExpressu nějaký adaptér USB to mSATA nebo M2.SATA. Dále sehnat od někoho, kdo upgradoval, malý SSD.

Klasické USB Flash nejsou konstruovány na tento typ použití. Brzo se upečou nebo chcípnou jelikož nemají wearleveling. Čím rychlejší USB, tím horší výdrž.
Raspberry Pi bez paměťové karty
Lubomír Čevela 8. 11. 2018, 13:26:18
Odpovědět  Odkaz 
SD Card Copier nebo jinak piclone má stejnou úlohu jako dd, jenom se snadněji používá.
PARTUUID místo cesty v fstab použít samozřejmě můžete.

Raspberry Pi bez přepnutí OTP bitu bootuje pouze z karty. Děkuji za upozornění, článek bude opraven. Úpravu konfiguračního souboru pro přepnutí OTP bitu musíte udělat v konfiguračním souboru na kartě, tedy v /boot/config.txt a projeví se až po restartu sestavy. Pokud Raspberry Pi najde ve slotu kartu ze systémem, dá jí přednost před USB i po přepnutí OTP bitu.

Malé externí SSD jsou na trhu např. SanDisk Extreme Portable SSD 250GB, ale start systému přímo z nich jsem zatím nezkoušel.
Raspberry Pi bez paměťové karty
Michal Ondřej 17. 11. 2018, 11:56:44
Odpovědět  Odkaz 
Díky za článek, hned jsem se pokusil převést kartu na SSD pomocí SD Card Copier. Výsledky byly podivné, např. data z mmcblk0p7 se nezkopírovala všechna, chyběla spousta adresářů, třeba /etc. Tak jsem pomocí dd přenesl pouze mmcblkp07 na sda7 a povedlo se. Rpi již startuje přímo z SSD, ale trvá to více jak dvojnásobek doby, než se rozběhne samotný start linuxu (jako by to startovalo na dvakrát, aspoň dle průběhu pohasnutí diod na rpi i USB SATA adaptéru). A ještě ten Sabrent adaptér docela zlobí v USB zásuvce RPI - stačí s ním zaveklat a disk odpadne. Tak jsem disk musel připojit přes USB prodlužovací kabel který sedí bez problému.
Raspberry Pi bez paměťové karty
LUbo 21. 11. 2018, 21:58:06
Odpovědět  Odkaz 
Začnu od konce. USB konektor mého Sabrent adaptéru v USB portu Raspberry Pi celkem drží. Nevadilo mu, ani když jsem za "provozu" do vedlejšího portu ne zrovna šetrně připojoval snímač od klávesnice. Může to být problém konkrétního kusu. Doporučil bych zkusit použít jiný port Raspberry Pi, ale ta USB prodlužovačka je také dobrý nápad. Co se týče kopírování karet pomocí SD Card Copier, vypadá to tak, že se vám kvůli nesedícímu USB konektoru zápis přerušil ještě před dokončením. Samotný start z SSD je opravdu trochu pomalejší, ale jen hned na začátku. Nejde o více, než o 5 vteřin. Právě proto je v článku uvedeno prodloužení časového limitu (time out). Po startu jádra už vše běží přinejmenším stejně rychle jako z paměťové karty.
Re: Raspberry Pi bez paměťové karty
Michal Ondřej 13. 01. 2019, 07:53:35
Odpovědět  Odkaz 
Jen na doplnění informace - ten prodlužovací USB kablík jsem použil proto, že v žádném jiném USB portu, než v tom vpravo nahoře (z pohledu na porty) se disk nedetekoval. Zkoušel jsem to mnohokrát, na příčinu jsem nepřišel. Přitom usb flash disk na tom samém portu fungoval. Tak jsem to dál neřešil a použil napojení přes prodlužku.
Raspberry Pi bez paměťové karty
Jirka 10. 11. 2019, 11:23:52
Odpovědět  Odkaz 
Díky za užitečný návod, vše funguje jak má. Možná to někomu pomůže, mé Raspberry PI 3+ bootuje z SSD pomocí adaptéru I-TEC USB 3.0 to SATA III Adapter.

Public Relations

Při testování nových vozů pomáhá Samsung Knox: příručka, navigace i určování polohy v jednom

Samsung KnoxBezpečnostní platforma Samsung Knox sehrála výraznou roli při představování Škody Karoq. Knox Configure a Knox Manage pomohly připravit stovky vozů pro dovozce a obchodníky.

Pokračování ...Public Relations

S obrovským nárůstem dat by mohla pomoci umělá inteligence

LenovoO chytrých technologiích, IoT zařízeních a umělé inteligenci (AI) slýcháme poměrně často v nejrůznějších souvislostech. Pomalu ale jistě pronikají nejen do našich soukromých životů, ale také do fungování ve firmách. Málo se už ale mluví o jejich počtech a také o množství dat, která tato zařízení produkují. Obě hodnoty přitom neustále rostou.

Pokračování ...


Alvao