přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky Vychází Firefox 91 s rozšířenou podporou

Vychází Firefox 91 s rozšířenou podporou
Majka 25. 08. 2021, 05:38:34
Odpovědět  Odkaz 
Co je na chromiu nesvobodneho?
Petr Valach Re: Vychází Firefox 91 s rozšířenou podporou
Petr Valach 25. 08. 2021, 12:00:56
Odpovědět  Odkaz 
Chromium má sice svobodnou licenci, ale je to produkt privátní firmy. Vývoj Firefoxu je zajišťován nadací Mozilla Foundation.
Re: Re: Vychází Firefox 91 s rozšířenou podporou
Majka 25. 08. 2021, 15:07:57
Odpovědět  Odkaz 
Hmm kolik je asi casti linuxu, co napsali vyvojari z privatnich firem? Je pak linux skutecne svobodny?

Chromium i Firefox pisou vyvojari placeni Googlem.

Podle meho nazoru je licence Firefoxu mene svobodna nez Chromia, protoze MPL je castecne copyleft.
Petr Valach Re: Re: Re: Vychází Firefox 91 s rozšířenou podporou
Petr Valach 26. 08. 2021, 21:49:24
Odpovědět  Odkaz 
Za Linuxem stojí Linux Foundation. Stejně jako za LibreOffice stojí nadace TDF, ale není to majetek nějaké konkrétní firmy. To je zásadní rozdíl oproti např. Chromu a Chromiu.
Ivan Kmeťo Re: Re: Re: Vychází Firefox 91 s rozšířenou podporou
Ivan Kmeťo 26. 08. 2021, 23:58:00
Odpovědět  Odkaz 
Všeobecne sa situácia má tak, že z istého pohľadu na slobodu softvéru znamená "viac copyleft" aj viac slobody, aj vďaka presnejšie definovaným podmienkam zabezpečujúcim slobodu softvéru. Toto je samozrejme diskusiou už dekády a protiargumentom je, že menej podmienok licencie obmedzujúcich využitie a redistribúciu softvéru robí tento softvér prakticky slobodnejším.

Čo sa týka kontroly projektov subjektmi, akými sú často korporácie prirodzene obhajujúce svoje záujmy, tak tu je ten ľad oveľa tenší, najmä ak majú pod kontrolou financovanie projektu. Vždy v takýchto situáciách vzniknú obavy, ktoré sa niekedy naplnia a niekedy nie. Napríklad minulý rok si Linux bez problémov obhájil svoju pozíciu, kedy odmietli podsunutie patchu od Nvidie, ktorý by viedol ku porušeniu ich licenčných pravidiel a GPL licencie modulov jadra.

Samozrejme okrem financovania je určite ešte viac dôležité aj vlastníctvo projektov či značiek.
Petr Valach Re: Re: Re: Vychází Firefox 91 s rozšířenou podporou
Petr Valach 28. 08. 2021, 02:10:43
Odpovědět  Odkaz 
Díky, Ivane, za doplnění. Například LibreOffice má taky copyleftové licencování - důvody jsou uvedeny zde: https://wiki.documentfoundation.org/Development/Re-Basing. Copyleftové licencování je vyžadováno proto, aby součástí balíku mohly být i dílčí části s jinou než permisivní licencí.

Copyleft pro mě neznamená méně svobody. Svobodu z hlediska softwaru vnímám z hlediska svobody, jakou mi zajišťuje výrobce softwaru.

Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...