přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky Za čtvrtstoletím rozvoje Linuxu stojí síla komunitní spolupráce

Za čtvrtstoletím rozvoje Linuxu stojí síla komunitní spolupráce
Pavel 1. 09. 2016, 21:41:44
Odpovědět  Odkaz 
Skvělé, miluji Linux a mám ho jako svůj hlavní OS na PC a na NB co máme v domácnosti. Win 7 mám již řadu let pouze ve virtualu a to spouštím jen občas, když potřebuji něco udělat, co mám rychleji pod Winama. Nevím ale čím si vysvětlit ten nezájem lidí o Linux na desktopu?
Když vzpomenu na své začátky, nebylo to vůbec jednoduché a mockrát jsem to chtěl zabalit a přidat se do "Widloidního stáda" natrvalo s tvrzením "že Linux stojí opravdu jen za hov.."... ale vydržel jsem a jsem nyní rád. Linux mi slouží dobře úplně ve všem co potřebuji.
Osobně si myslím, že lidi odrazuje mnohost distribucí, graf. prostředí, spousty mýtů, jako že Lixux = příakazový řadek, atd. atd. Tyto staré mýty a konzervativnost lidí Linuxu moc nepřispívá. Škoda, že nemá Linux něco jako "výstavně-prezentační místa". Třeba ve velkých nákupních centrech, kde chodí spousta lidí, nebo že se Linux neučí již na školách.... Kolikrát ani lidi neví, že existuje nĚjaký Linux a spousta alternativního a svobodného SW.
Za čtvrtstoletím rozvoje Linuxu stojí síla komunitní spolupráce
Ivo Válek 2. 09. 2016, 19:00:03
Odpovědět  Odkaz 
Mám repas. komp s W7, ale mám ho tam jen na "chov", používám roky jen Ubuntu. A co windy udělaly za psí kusy v nedávné době? Při přechodu na W10 smazaly dual-boot zavaděč, viděly jen samy sebe, takže jsem musel coby počítačová lama reinstalovat Ubuntu a zavaděč se obnovil, ručně to neumím.
Včera při při tej Velkej aktualizaci Anniversary smazaly zavaděč tak důkladně, že už nenašly ani samy sebe!!! Navíc Ubunťácký oddíl už neexistuje, ani při použití zálohovacích programů, jen GParted ten oddíl vidí, ale data z něj nevyčte. Takže jsem o některá přišel a s windama definitely končím, mažu a už je mít NEBUDU, ani na okrasu...systém, který všechny válcuje a ignoruje u mě nemá co dělat...
Lukáš Jelínek Re: Za čtvrtstoletím rozvoje Linuxu stojí síla komunitní spolupráce
Lukáš Jelínek 2. 09. 2016, 21:00:45
Odpovědět  Odkaz 
Výroční aktualizace W10 se chová zvlášť zákeřně: https://www.linuxexpres.cz/novinky/uzivatele-aktualizace-windows-10-odstranuje-diskove-oddily-s
Re: Za čtvrtstoletím rozvoje Linuxu stojí síla komunitní spolupráce
Livan 3. 09. 2016, 09:08:04
Odpovědět  Odkaz 
Jsem velice rád, že jsi nám oznámil, že windy mažeš a už je nebudeš používat. Nic méně ja mám na počítači taky dualboot win10 s Manjarem a po Aniversary updatu všechno funguje jak má, k žadné strátě údajú nedošlo. Holt prostě jsi měl smúlu. Naopak za období cca dvou rokú co používam linux se mi už několikrát stalo, že po updajtu se mi na linuxu něco rozbilo. Navíc mi blbne zobrazování při rolování textu ve Firefoxu (projede mi šikmý pruh po obrazovce). Něco podobného se mi ve windows nikdy nestalo. Co je to za OS, který neumí pořádně ovládat svúj hardvér. A to nemluvím o tom, že AMD procesory a videokarty si s linuxem moc nerozumí. Prostě každý OS má své mouchy.
Re: Re: Za čtvrtstoletím rozvoje Linuxu stojí síla komunitní spolupráce
Ivo Válek 3. 09. 2016, 13:12:14
Odpovědět  Odkaz 
To ano, já se s problémy Linuxu jako u tebe nesetkal (AMD nemám), ale o jiných Ubuntu mouchách taky vím. Nicméně Windy jsem z nouze použil jen tehdy, když jsem dělal nějaké vídejko a v linuxových videoeditorech nedokážu vytvořit animované titulky (možná to jen chce trochu víc trpělivosti, zkoušení a IQ, ale to nemám)...Stejskat se mi ale ani tak po windech nebude.
Lukáš Jelínek Re: Re: Za čtvrtstoletím rozvoje Linuxu stojí síla komunitní spolupráce
Lukáš Jelínek 3. 09. 2016, 14:32:27
Odpovědět  Odkaz 
Ohledně ovládání hardwaru je to bohužel tak, že záleží na přístupu výrobce. Ten v nejlepším případě vytvoří svobodný ovladač, který lze začlenit přímo do jádra a pak to funguje "samo". Další možností je, že výrobce poskytne kompletní specifikaci, podle které může někdo další ten ovladač vytvořit. Někteří výrobci také připravují ovladače, které nelze začlenit do jádra kvůli licenci - to už je samozřejmě komplikovanější. A nejhorší případ je, že výrobce nedělá pro Linux vůbec nic, poskytne jen ovladač pro Windows a tím to vadne. Pak příslušný HW není v Linuxu funkční buď vůbec, nebo někdo vytvoří ovladač reverzním inženýrstvím (a výsledky nebývají moc dobré), případně se použije ovladač pro co nejpodobnější HW (a ani tam to není to pravé ořechové). Linux za tyto problémy ale nemůže.
Re: Re: Re: Za čtvrtstoletím rozvoje Linuxu stojí síla komunitní spolupráce
Livan 3. 09. 2016, 15:23:59
Odpovědět  Odkaz 
Nehledě od toho, kdo za to múže, je fakt, že linux má problémy s ovladači k některému hardvéru. A co mě doslova ohromilo bylo ukončení podpory pro catalysty (ovladače pro AMD grafiky) v linuxu, aniž by byla nějaká pořádná náhrada. Ty svobodné ovladače stojí zatím za houby. Nad tím by se vývojáři linuxu měli zamyslet. Není možné se stále vymlouvat na to, že výrobci hardvéru nespolupracují.
Re: Re: Re: Re: Za čtvrtstoletím rozvoje Linuxu stojí síla komunitní spolupráce
nobody 3. 09. 2016, 15:52:53
Odpovědět  Odkaz 
pan je koukam demagog :)
- podporu catalystu ukoncilo AMD, nikoliv vyvojari Linuxu
- AMD misto catalystu dela amdgpu a amdgpu-pro, prave protoze ze catalysty byl spatnej koncept a zamysleli se nad nejvhodnejsim, pouze je prechodove obdobi...
- s catalystama na windows bylo sveho casu taky strasneho sr&ni...

"Není možné se stále vymlouvat na to, že výrobci hardvéru nespolupracují." - to uz neni demagogie, ale demence, nebo trolling :)
- vyrobce nejedna fer, kdyz vyrabi nebo necha vyrobit ovladace pro Windows
- vyrobce/prodejce nejedna fer kdyz zakaznik kupuje HW, jehoz cast ceny se vraci vyrobci ovladace pro Windows
- certifikace ovladace pro Windows stoji take mnoho penez/casu, opet to plati zakaznik pri cene za HW a/nebo OEM Windows ktere pritom v zivote nepouzije

PRES to vsechno je situace takova ze za posledni roku nemam problem s ovladaci na desitkach ruznych notebooku, proste pustim_liveusb/nainstaluju/prendam_hdd a vse chodi out-of-box, vcetne ruznych klavesovych zkratek, wifi/bt, dotekovych obrazovek (kapacitni, rezistivni, wacom, infra)... co si s Windows muzu nechat zdat, tam v naproste vetsine musim rucne tahat ovladace a nejlepe se taha ovladac na sitovku kdyz nefunguje ve windwos sit ;)
Re: Re: Re: Re: Re: Za čtvrtstoletím rozvoje Linuxu stojí síla komunitní spolupráce
Livan 3. 09. 2016, 16:44:12
Odpovědět  Odkaz 
to nobody: 1. co se týče ovladačú pro windows, tak múžou nastat dvě možnosti. Za prvé se jedná o notebook nebo desktop s předinstalovaným windows, který má už všechny ovladače zakomponované a tudíž není nutno nic shánět. Pokud se jedná o skladaný desktop, tak když kupuješ základní desku, tak součástí balení bývá CD se všemi ovladači. Čiže základní ovladače máš k dispozici, z netu potom múžeš tahat jenom aktualizované ovladače.
2. uznávám, že to linux díky přístupu výrobcú nemá lehké, avšak běžného uživatele zajímá jenom to, zda to funguje nebo ne. Je zvláštní, že tobě všechno frčí out-of-box, protože já mám zkušenost trochu odlišnou. Něco funguje out-of-box, s něčím se je nutné potrápit a něco nejde sprovoznit vúbec. Tím něco mám na mysli nějakou distribuci na nějaký konkrétní počítač. V diagnostice, zda to bude fungovat out-of-box je livko nenahraditelné.