přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak moc hřeje Raspberry Pi 3?

Jak moc hřeje Raspberry Pi 3?

raspberrypi.png

Třetí verze Raspberry Pi přinesla podporu bezdrátových sítí a výrazně vyšší porci výkonu. Bohužel se objevil jeden nepříjemný problém. Raspberry Pi 3 se údajně přehřívá. Jak moc, to zjistíme v následujícím testu.


Tento test je velmi jednoduchý. Je založen na zatížení procesoru (SoC) Rasperry Pi na plný výkon a na pravidelném zjišťování jeho teploty a frekvence.

Příprava testu

Přípravy byly zahájeny instalací programu sysbench, kterým při testu zatížíme procesor Raspberry Pi:

sudo apt-get update && sudo apt-get install sysbench -y

Ke změření teploty procesoru se výborně hodí příkaz vcgencmd measure_temp a pro zjištění taktu procesoru poslouží vcgencmd measure_clock. Oba byly zapracovány do následujícího shellového skriptu tempclock.sh, jehož výstupem je textový soubor ve složce /home/pi/log:

#!/bin/bash
timestamp=`date +%F_%H-%M-%S`
echo "Temperature Log - $(date)" >/home/pi/logs/temperature_log_$timestamp.txt
while :
do
     temp=`/opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp`
     clock=`/opt/vc/bin/vcgencmd measure_clock arm`
     output="$temp $clock"
     echo $output >>/home/pi/logs/temperature_log_$timestamp.txt
     sleep 10
done

Před zahájením testu byl Raspberry Pi 3 vložen do plastové krabičky s otevřenou horní částí a test probíhal za pokojové teploty 22 °C.Měření při maximálním výkonu

Vlastní měření bylo zahájeno spuštěním skriptu tempclock.sh. Hned těsně po něm byl spuštěn program sysbench, který naplno zatížil všechna procesorová jádra.

nohup sysbench --num-threads=8 --test=cpu --cpu-max-prime=10000000000 run &

teplota_bez_chladice.png

frekvence_bez_chladice.png

Z obou grafů je zřejmé, že po dosažení teploty 80,5 °C se začal procesor Raspberry Pi bránit přehřátí snižováním svého taktu, tzv. throttlingem. Takt kolísal mezi 1,039-1,1 GHz. K poškození Raspberry tedy nedošlo, ačkoli teplota kolem 80,5 °C jeho životnosti rozhodně neprospívá.

Následujícím krokem našeho testu bylo nalepení malého hliníkového chladiče, jehož půdorys odpovídal ploše čipu a o výšce zhruba 1 cm.

chladic.jpg

Výsledky měření s nalepeným chladičem byly výrazně příznivější.

teplota_s_chladicem.png

frekvence_s_chladicem.png

Teplota se ustálila na 78,8 °C a ke snížení frekvence procesoru nedošlo ani po více než jedné hodině. Malý pasivní chladič tedy opravdu do jisté míry pomohl.

Další změnou situace bylo uzavření horní strany plastové krabičky. O plechové krabičce raději v souvislosti s Raspberry Pi 3 ani neuvažujme. Anténa pro Wifi a Bluetooth, která je integrovaná napřímo na desce plošných spojů, by se v ní ocitla v tzv. Faradayově kleci a bezdrátové technologie by proto nebyly funkční.

teplota_s_chladicem_v_uzavrene_krabicce.png

frekvence_s_chladicem_v_uzavrene_krabicce.png

Lze říci, že dobrý vliv chladiče byl vykompenzován horším prouděním vzduchu v relativně malém prostoru krabičky. Ke snížení taktu procesoru sice došlo o něco později než v případě bez chladiče, ale snížení frekvence bylo totožné.

Měření při normálním provozu

Nyní bychom naše testování mohli ukončit nehezkou kritikou neuchladitelného Raspberry Pi, ale trvalá maximální zátěž je v praxi málo pravděpodobná. Raspberry Pi byl ponechán s nalepeným chladičem v uzavřené plastové krabičce a zkusil jsem nechat běžet snímání teploty při psaní tohoto textu, přípravě grafů a také při použití Firefoxu, např. pro vyhledávání správného pravopisu slova „throttling“.

teplota_v_realnem_provozu.png

Vypadá to tak, že Eben Upton z Raspberry Pi Foundation měl při své obhajobě tepelného chování třetí verze Raspberry Pi pravdu. Při psaní dokumentů a surfování po internetu se SoC Raspberry Pi opravdu nepřehřeje a to ani v uzavřené krabičce. Teplota při uvedeném testu nedosáhla ani 60 °C, což rozhodně není špatné.

Zkusme jiný, možná slibnější test. Posloužil k němu server s nainstalovaným ownCloudem 9.

Server byl zatížen synchronizací 350 MB fotografií a zároveň editací kontaktů, úpravou dokumentů a prohlížením přenesených fotografií.

teplota_owncloud.png

Teplota zůstala mezi 50-56 °C, což je podobný výsledek jako v předchozím testu. Poslední test, který vyzkoušíme, bude pro Raspberry velice náročný. Zatížíme ho přehráváním videa ze služby stream.cz, bez použití akcelerovaného přehrávače.

teplota_video.png

Dosažené teploty byly znatelně vyšší, jejich maximální hodnota se zastavila na 75,1 °C. Tepelný propad v grafu byl způsoben přechodem k dalšímu přehrávanému videu. Je zřejmé, že ani při této, pro Raspberry Pi velice nevhodné zátěži, nedošlo k „throttlingu“. Při použití vhodnějšího akcelerovaného přehrávače videa bychom se opět dostali k výsledkům podobným z předchozích dvou testů.

Shrnutí

Lze samozřejmě najít úlohy, při nichž dojde k zahřátí SoC Raspberry Pi 3 na hranici „throttlingu“, ale ani u nich většinou nedojde k plné zátěži všech čtyř procesorových jader, a tím pádem k výsledku podobnému jako v zátěžových testech na začátku tohoto textu. Lze samozřejmě doporučit použití malého pasivního chladiče a dobře odvětrávané krabičky, především tam, kde počítáme s vyšším provozním zatížením. Celkově to ale s přehříváním Raspberry Pi 3 není až tak žhavé.

Nahoru

Příspěvky

Jak moc hřeje Raspberry Pi 3?
Martin 1. 04. 2016, 23:07:41
Odpovědět  Odkaz 
Kde sa dá kúpiť príslušenstvo k rpi ako je napr. ten chladič?
Re: Jak moc hřeje Raspberry Pi 3?
Thovth 6. 06. 2016, 14:05:12
Odpovědět  Odkaz 
Som ti tie chladice objednal na ebayi z ciny za 3E vr. postovneho mi ich poslali 6parov.
:-)
Mam to na stojaka v otvorenej krabicke nikdy nemal viac ako 47C.
Jak moc hřeje Raspberry Pi 3?
Lubomír Čevela 1. 04. 2016, 23:35:35
Odpovědět  Odkaz 
Uvedený jsem koupil zde http://rpishop.cz/13-chlazeni, ale vyhoví i rozměrově podobné chladiče určené pro výkonné paměti. Sadu chladičů jsem našel také např. zde https://www.tsbohemia.cz/raspberry-pasivni-hlinikove-chladice_d240834.html.
Jak moc hřeje Raspberry Pi 3?
Jira 2. 04. 2016, 21:24:42
Odpovědět  Odkaz 
Mam trojku v pechove kabicce (klasika od Emka) a zadne omezeni wifi signalu nepozoruji ....
Jak moc hřeje Raspberry Pi 3?
Ales 4. 04. 2016, 07:12:13
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, mam rPi 2 a koupil jsem si hlinikove chladice a nalepil jsem je na co slo (i ze spodu). Pak jsem to usadil do plastove krabicky a nad CPU jsem dal vetracek (prumer cca 20 mm, smerem ven, takze podtlakova case). A pri beznem pouzivani jako stream TV, FTP, prehravani videa se dostanu asi na 40°C, pokud jen stream TV tak mam 36°C a pokud klidovy stav tak i 33°C. Pokojova teplota je cca 23°C. Takze daleko vice topi DVBT tuner a trafo v zasuvce, ale na to se taky pdivam :-)

PS chladice a vetracek lze koupit velice levne u cinanu.
Jak moc hřeje Raspberry Pi 3?
Ales 4. 04. 2016, 07:12:21
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, mam rPi 2 a koupil jsem si hlinikove chladice a nalepil jsem je na co slo (i ze spodu). Pak jsem to usadil do plastove krabicky a nad CPU jsem dal vetracek (prumer cca 20 mm, smerem ven, takze podtlakova case). A pri beznem pouzivani jako stream TV, FTP, prehravani videa se dostanu asi na 40°C, pokud jen stream TV tak mam 36°C a pokud klidovy stav tak i 33°C. Pokojova teplota je cca 23°C. Takze daleko vice topi DVBT tuner a trafo v zasuvce, ale na to se taky pdivam :-)

PS chladice a vetracek lze koupit velice levne u cinanu.
Jak moc hřeje Raspberry Pi 3?
hrso 4. 04. 2016, 08:36:34
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim, planujem kupit rpi3 na multimedialne centrum (Kodi, retropie). Planujem to mat bez krabicky a bez chladica. Myslite ze to bude zvladat v pohode ?
Re: Jak moc hřeje Raspberry Pi 3?
franta 4. 04. 2016, 09:00:43
Odpovědět  Odkaz 
Urcite.
Re: Re: Jak moc hřeje Raspberry Pi 3?
nobody 4. 04. 2016, 12:06:53
Odpovědět  Odkaz 
Kodi urcite, to pouzije zlomek CPU, ale u retropie bych si tim urcite nebyl urcite jistej, to je zrovna situace kdy narocnejsi emulator a v nem narocnejsi hra jiste muze vytezit CPU dlouhodobe na 100%, tedy URCITE bych nalepil chladice, neni v tom prece zadnej problem, pokud clovek nevyzaduje Pibow Coupé case ;)
Re: Jak moc hřeje Raspberry Pi 3?
Ocko 30. 05. 2016, 09:27:24
Odpovědět  Odkaz 
V retropie jsem přehřál jen v portu quake areny. Hry v sega dreamcastu apod. to nezahřejí. Naproti tomu v openelecu jsem žlutej ctverec teploty viděl pri sledování iptv v iptv simple nekolikrat. Asi 2x se to i samo restartovalo a to i s nalepeným pasivem. Takže asi přejdu na lehké aktivní chlazení. Rpi3 už zatopit při trvajicí zátěži umí. Při brouzdání na webu a práci v office to ale nepřehřeju.
Jak moc hřeje Raspberry Pi 3?
Lubomír Čevela 4. 04. 2016, 14:42:22
Odpovědět  Odkaz 
Také bych se v uvedené případě RetroPie přimluvil, za ten malý pasivní chladič. Nejde o ani o velkou investici ani o složitou montáž.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

Každý den se do práce těším, říká Viktor ze Siemens Advanta

Viktor ŽaludViktor Žalud je hardwarový vývojář a v Siemens Advanta se zaměřuje na vývoj zařízení pro průmyslovou automatizaci. „Každé zařízení musím navrhnout, nechat vyrobit, otestovat jeho funkcionalitu a zajistit, aby splňovalo všechny předpisy a normy,“ popisuje svou práci. „Práce mě baví i proto, že každý půlrok vymýšlím řešení pro jiný výrobek a všechny jsou unikátní,“ vysvětluje.

Pokračování ...Public Relations

Elektronické podpisy, pečetě a časová razítka jednodušeji a levněji

elektronický podpisKlienti společnosti Gordic se díky certifikovanému partnerství se Software602 obejdou při kva­li­fi­ko­va­ném elektronickém po­de­pi­so­vá­ní bez tokenů nebo čipových karet. Uži­va­te­lé in­for­mač­ní­ho sys­té­mu GINIS nyní mohou po­de­pi­so­vat a pe­če­tit jed­no­du­še­ji a levněji.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Jak si vybrat spolehlivé online kasino?

CasinoVýběr poctivé herny je otázka, která se týká nejen začínajících hráčů, ale i hráčů se zkušenostmi. Poctivé casino je skutečnou šancí nejen si užít proces, ale také vyhrát. Online zábavní portál je specializovaná služba, která uživatelům umožňuje hrát o peníze. Online herní průmysl se neustále vyvíjí a online kasina úspěšně konkurují kamenným provozovnám.

Pokračování ...