přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Skenery Epson v Linuxu

Skenery Epson v Linuxu

v37_100_PRUHL.png

Pokud jste si pořídili skener od firmy Epson, možná se vám ho nepodařilo zprovoznit v Linuxu. Podíváme se tedy, jak na to.


Na skenování máme SANE, ale…

Pro každý hardware platí, že je v Linuxu podporován, pokud jeho výrobce buď sám poskytne ovladač (optimálně přímo do jádra nebo jiných vhodných projektů), nebo alespoň poskytne kvalitní dokumentaci k jeho vytvoření. Před pořízením nového „železa“ je dobré si ověřit, jak to s jeho linuxovou podporou je.

Co se týká skenerů, existuje projekt SANE, jehož cílem je zajistit fungování co nejvíce skenerů v Linuxu a dalších systémech. Skenery většinou nevyžadují podporu v jádře – jsou připojeny přes USB nebo přes síť, v minulosti přes FireWire, paralelní port nebo SCSI. Ovladače jsou tak implementovány v uživatelském prostoru, právě jako součást implementace SANE.

Nad back-endem SANE pracují různé front-endy, například aplikace XSane, Simple Scan nebo SwingSane. Lze skenovat i přímo z aplikací (například z GIMPu), které si spustí nějaký skenovací nástroj a data od něj převezmou. U mnoha skenerů tedy není vůbec potřeba se o něco starat, prostě se jen připojí a může se skenovat. Někdy to ale tak nefunguje.

Jak u skenerů Epson

Firma Epson vyráběla ve své historii ohromné množství typů skenerů, z nichž pro některé je v SANE podpora, pro některé nikoliv. Zaměřme se ale nyní na ty skenery, které podporovány nejsou. Není jich bohužel málo a patří k nim i typy z poslední doby, například Perfection V37 nebo V600 Photo (přitom je zajímavé, že například typ V800 Photo podporován je).

Skener Epson V37 Skener Epson V37

Řešení existuje, přestože nepotěší ty, kdo by rádi měli v počítači jen svobodný software. Je totiž potřeba sáhnout po proprietárním programu Image Scan! for Linux. Ten poskytuje přímo firma Epson a je podobný odpovídajícímu programu pro Windows.

Kromě samotných skenerů je program určen i pro multifunkční zařízení Epson.

Kde stáhnout a jak nainstalovat

Program  Image Scan! for Linux najdete na webu firmy Epson. K dispozici jsou balíčky typu RPM a DEB, vždy v 32bitové a 64bitové verzi. První typ tedy využijete v distribucích jako openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux a podobně, druhý je pro Debian, Ubuntu (včetně derivátů), Linux Mint atd.

To, co stáhnete, nejsou přímo balíčky, nýbrž archivy (tar.gz) s balíčky a instalačním skriptem. Právě spuštění tohoto instalátoru je nejsnazší cestou, jak si program nainstalovat. Po rozbalení archivu stačí tedy v adresáři se soubory spustit:

./install.sh

Instalátor si vyžádá zadání rootovského hesla a pak zajistí vše potřebné (tedy i stažení a instalaci balíčků podle závislostí). Při tomto způsobu spuštění instalátor nainstaluje i podporu pro sdílení po síti. Ta je proprietární a její instalaci odmítnout:

./install.sh --without-network

Je však třeba podotknout, že ani bez síťové podpory se člověk proprietárnímu kódu nevyhne. Proprietární je totiž modul pro zpracování obrazu, bez něhož Image Scan! for Linux nefunguje. Instalaci si lze případně vyzkoušet i „na sucho“, pro případ, že by něco selhalo:

./install.sh --dry-run

U méně obvyklé linuxové distribuce může instalační skript selhat. Pak lze balíčky samozřejmě instalovat také ručně. Informace najdete v návodu, který firma k programu poskytuje.

Skenujeme

Existují v zásadě dvě možnosti, jak skenovat. Jednou je využít přímo program Image Scan! for Linux. Tato možnost je vhodná hlavně pro ty, kdo jsou zvyklí se skenery Epson pracovat pod Windows. Program lze spustit přímo (příkazem iscan, ze spouštění nabídky apod.) nebo z aplikace (např. GIMP).

Prostředí programu Image Scan! for Linux Prostředí programu Image Scan! for Linux

Výše zmíněný návod popisuje i práci s grafickým rozhraním programu.

Program ale funguje zároveň jako ovladač SANE. Lze tedy použít libovolný front-end pro SANE, například XSane. Kdo je tedy zvyklý pracovat s těmito aplikacemi, může je používat i pro skenery Epson.

Skenování pomocí XSane Skenování pomocí XSane

Shrnutí

Pokud máte skener Epson a nefunguje přes SANE, můžete snadno nainstalovat ovladač a obslužný program Image Scan! for Linux, který si stáhnete z webu výrobce. Počítejte ale s tím, že obsahuje proprietární komponenty. Na druhou stranu pak můžete skenovat jak pomocí program, tak i standardně přes SANE.

Nahoru

Příspěvky

Skenery Epson v Linuxu
thinkpad 20. 01. 2016, 10:59:08
Odpovědět  Odkaz 
Mám V300 Photo a pod Linuxem funguje OK. Nicméně nedá se dosáhnout žádnou z volně dostupných utilit (vč. placeného VueScanu) takové obrazové kvality, jakou dává Epson aplikace na Windows. Když třeba skenuju vyvolaný film Kodak Ektar 100, z VueScanu vypadne barevně naprosto špatný výstup, i když jsem nastavil filtr filmu na Ektar 100. Nejlepší softwarová kombinace pro se mi tak osvědčila originální Epson aplikace + Zoner Photo Studio na postprocessing TIFFů.
Petr Valach Re: Skenery Epson v Linuxu
Petr Valach 20. 01. 2016, 13:29:35
Odpovědět  Odkaz 
Taky mám V300 a pohoda :-)
Skenery Epson v Linuxu
Jirka 20. 01. 2016, 13:09:51
Odpovědět  Odkaz 
Já zase mám V200 Photo a vybral jsem si ho jako už druhý Epson právě kvůli bezproblémové funkci v Linuxu. Ano, sice jen s proprietárními ovladači, ale proč ne...

Použití je především na kancelářské a technické úrovni, takže barvy hodnotím jen subjektivně. Z tohoto pohledu se špatné nezdají... Scanovat filmy jsem nezkoušel, přestože nástavec na ně přístroj má.

Jeětě poznámka: po instalaci proprietárních ovladačů začne být scanner "vidět" prakticky ve všech linuxových aplikacích na scanování - kromě autorem výše uvedených bych přidal třeba Skanlite a SimpleScan. K tomu samozřejmě i aplikace typu LibreOffice Draw atd.

Osobně používám xSane - umožňuje totiž asi nejbohatší nastavení.
Re: Skenery Epson v Linuxu
Mark 23. 01. 2016, 11:21:13
Odpovědět  Odkaz 
Tak já používám obyčejný Perfection V19. Na domácí použití dostačující (xSane, SimpleScan).
Skenery Epson v Linuxu
Luban 21. 01. 2016, 00:18:36
Odpovědět  Odkaz 
Neexistuje něco podobného jako Image Scan! for Linux i pro skenery od Canonu?
Mám canoScan 5200F a bohužel v SANE není podporován.
Re: Skenery Epson v Linuxu
Raptor 2. 02. 2016, 01:57:30
Odpovědět  Odkaz 
Mám Canon MG 7150 a používám scangearmp. Funguje mi bezdrátově k plné spokojenosti.
Skenery Epson v Linuxu
Tchimo 26. 01. 2016, 19:02:21
Odpovědět  Odkaz 
Mám skener EPSON pripojený do domácej siete. Dá sa skenovať priamo zo skenera do Windows stlačením tlačidla na skenere. Vo Windows je nainštalovaný EventManager. Existuje takáto možnosť aj v Linuxe?
Skenery Epson v Linuxu
Karel 26. 01. 2016, 21:40:00
Odpovědět  Odkaz 
NE, NEEXISTUJE - PROTOŽE VÝROBCI/OVLADAČE! Jo, bohužel, kakají na Linux a tak jsou ovladače, pokud jsou docela podřadné a tak ten, kdo chce na Linux přejít a setká se se spoustou drobností, nasra*ně odejde a Linux pak akorát pomlouvá. Smutná situace.
Jak tady někdo psal, tak se mi taky zdá, že má můj scanner horší výstup, než jsem měl kdysi na M$$ Widlích.
Kara
Re: Skenery Epson v Linuxu
nobody 26. 01. 2016, 23:04:54
Odpovědět  Odkaz 
ALE EXISTUJE ;) v Linuxu se nasdili sambou nejaky adresar do site a v skaneru se nastavi skenovani do tohoto samba sdileni...

http://esupport.epson-europe.com/ViewArticle.aspx?lng=fr-CH&kbid=326984&data=0ccCGROWIYPX3Dl2nQR4KymEwbaj6jslQazy6uzGdrkU003D&cl=1
Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Tchimo 28. 01. 2016, 09:28:43
Odpovědět  Odkaz 
Ďakujem za snahu. Nastaviť SAMBU by som zvládol, ale nastaviť skener je pre mňa problém, pretože v návode popisuje 2 možnosti:
1. Browserom cez IP skenera nastaviť odosielanie dial-up. Môj skener neponúka takéto nastavenia. Pre skener nič.
2. Nastavením drivera skenera v PC. Toto je v návode pre Windows. V Linuxovom drivery som nič takéto nenašiel.
Alebo som niečo zle pochopil?

Musím spresniť že to nie je samostatný skener, ale multifunkcia EPSON SX535WD.
Podľa mňa nejde o nastavenie skenera, ale o nejaký program/démon v PC, ktorý odchytáva požiadavky skenera na zaslanie PDF so skenom do PC. Pre Windows je to EventManager, pretože skener nevidí ani Windows, v ktorom nebeží EventManager.
Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
nobody 28. 01. 2016, 15:08:59
Odpovědět  Odkaz 
samozrejme to musi konkretni model podporovat... jsou proste 2 moznosti:
1-tiskarna posle ovladaci/programu na 1 PC co na to ceka informaci o tom ze se zacina skanovat
2-tiskarna posle naskenovany dokument do nastaveneho sitoveho adresare kdekoliv

a universalni nezavisle na os je pouze varianta 2...

z manualu to nepoznam(i kdyz se zda spis ze ne), ale zkus strana 31, obrazek 4
ftp://download.epson-europe.com/pub/download/3285/epson328516eu.pdf
nevim jestli PC01 je prochazeni "nalezenejch PC v siti" nebo to ukaze jen to 1 s Win a bezicim ovladacem/programem...
Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Tchimo 28. 01. 2016, 18:00:25
Odpovědět  Odkaz 
Práve to PC01 na obrázku je PC, ktorý našiel v sieti. Tam ich môže byť aj viac - všetky kde beží EventManager. Zobrazuje sa tam meno PC asi podľa hostname.
Možnosť 2 neviem nastaviť na skeneri. Cieľový adresár sa nastavuje v EventManager.
Možnosť 1 nemusí byť závislá na OS. Aj v Linuxe by mohol čakať nejaký program na začiatok skenovania, alebo je v tom nejaký problém?
Skenery Epson v Linuxu
Martina 19. 02. 2016, 23:25:16
Odpovědět  Odkaz 
Mám Epson V37 a nefunguje mi pod USB 3.0. Bohužel moje PC neobsahuje žádný starý USB2 port, pouze 3. Dá se to nĚjak vyřešit aby skener fungoval i pod USB 3.0?
Lukáš Jelínek Re: Skenery Epson v Linuxu
Lukáš Jelínek 20. 02. 2016, 17:31:57
Odpovědět  Odkaz 
Mělo by to fungovat i na USB 3.0, řadič by měl automaticky přepnout na kompatibilní režim USB 2.0. Co to znamená, že skener nefunguje? Vůbec ho to nedetekuje, nefunguje skenování, jsou nějaké jiné problémy?
Skenery Epson v Linuxu
Martina 21. 02. 2016, 00:27:33
Odpovědět  Odkaz 
Skener mi to nedetekuje i přesto, že mám ovladače. Ale už je to nějaký ten měsíc nazpátek, tak to můžu zkusit znovu.
Skenery Epson v Linuxu
Martin 7. 03. 2017, 20:35:17
Odpovědět  Odkaz 
Mám Perfection V37 a nejde mi dokončit instalace na posledním ubuntu předělaný na kubuntu píše mi to:
Následující balíky mají nesplněné závislosti:
libsnmp30:i386 : Závisí na: libperl5.22:i386 (>= 5.22.1) ale nebude se instalovat
E: Nesplněné závislosti. Zkuste spustit „apt-get -f install“ bez balíků (nebo navrhněte řešení).

Prosím o pomoc nejde mi to tam dostat a nevím co dělám špatně, s linuxem začínám... Děkuji
Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 7. 03. 2017, 21:31:27
Odpovědět  Odkaz 
Tak předně: Epson scannery fungují perfektně, ale NIKOLIV s tím základním ovladačem (iscan), který je v distribuci. Je třeba stáhnout a instalovat iscan přímo od Epsonu (http://support.epson.net/linux/en/iscan_c.html a dále dle distribuce a 32 nebo 64 bit).

Jakmile toto uděláte, tak už není třeba v podstatě nic dalšího, resp. všechny aplikace pro scanování obsažené v repozitářích (Xsane a řada jiných) po běžné instalaci některým ze známých způsobů normálně fungují.

Jinak co to je "poslední Ubuntu předělaný na Kubuntu"?

Číslo nebo jméno distribuce (https://wiki.ubuntu.com/Releases popř. https://en.wikipedia.org/wiki/Kubuntu#Releases nebo https://wiki.kubuntu.org/Releases), jak "předělaný" atd...
Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 7. 03. 2017, 21:34:06
Odpovědět  Odkaz 
Hmmm, teď koukám, že pan Jelínek to jinými slovy popsal už v základním článku.

Četl jste to a rozumíte tomu?
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Lukáš Jelínek 7. 03. 2017, 21:59:14
Odpovědět  Odkaz 
Jako nejpravděpodobnější příčinu problémů vidím to "předělání na Kubuntu". Je možné, že tam jsou nějaké kolize mezi repozitáři, které mohou vést k tomu, že nelze správně vyřešit závislosti mezi balíky.
Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
nobody 8. 03. 2017, 00:11:07
Odpovědět  Odkaz 
zalezi jestli to prasil podle sebe, protoze pokud by pouzil oficialni snadnej spusob, tak mu to zavislosti nenabori, kdyz jsou v repositari (tedy tom samem systemovem *buntu, protoze nic jake ubuntu repositar a kubuntu repositar neni ze :)

http://wiki.ubuntu.cz/přechod_z_ubuntu_na_kubuntu_xubuntu
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Lukáš Jelínek 8. 03. 2017, 01:26:02
Odpovědět  Odkaz 
Nikdy jsem přechod mezi Ubuntu a jeho deriváty nedělal, takže jsem se ani nezabýval tím, jak se dělá. Jinak základní repozitáře jsou samozřejmě jen jedny (ty pro Ubuntu), ale dost často se používají i různé backports repozitáře a ty už stejné být nemusejí - tam právě může docházet k těm problémům.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
nobody 8. 03. 2017, 06:07:05
Odpovědět  Odkaz 
backports je take jen jeden pro vsechny odnoze konkretniho vydani, tedy napr. jakekoliv *buntu 14.04.* ma trusty-backports :)

pravdepodobne spis nainstaloval rucne stazeny balicek pres dpkg kterej neresi zavislosti a tak mu spravne pise jake reseni ma pouzit, to dotahne schazejici zavislosti...
kdyby misto pres dpkg instaloval pres gdebi (ktere ale neni predinstalovano) tak to si pred instalaci rucne stazeneho balicku zjistuje a dotahuje zavislosti automaticky...
jinak tezko rict jestli vubec instaluje spravny balicek, spravne verze, pro spravne vydani :)
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Lukáš Jelínek 8. 03. 2017, 12:46:06
Odpovědět  Odkaz 
Jsou backports i v PPA pro jednotlivé deriváty.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
nobody 8. 03. 2017, 17:39:27
Odpovědět  Odkaz 
PPA je uz neco jineho, ale stejne tam nejsou pro jednotlive derivaty, ale jen pro Kubuntu a to jen proto ze autori PPA to tak nazvali... kazdopadne to nijak nema sanci souviset s problemovou hlaskou co tazatal pastnul :) protoze mu hlasi ze se nebude instalovat nic, ne ze se bude instalovat verze spatna verze ;)
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Martin 8. 03. 2017, 19:15:23
Odpovědět  Odkaz 
No poslední verze je myšleno 16.06 LTS Xenial Xerus 64bit a protože mi nešlo nabootovat instalaci přímo kubuntu tak jsem zvolil postup ubuntu které šlo a poté dohrání KDE.

Ovladače jsem stáhl 64bit z odkazu v článku výše, rozbalil a install.sh a došel jsem k této chybě. Jiný balíček si myslím že není možný nebo dělám něco blbě ale jako "Z" nevím co...
V zoufalosti jsem i zkoušel nainstalovat libperl5.22 což je s odstupem času blbost. Opravy dle výpisu v terminálu také nic, stále stejný problém...
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Martin 8. 03. 2017, 19:28:40
Odpovědět  Odkaz 
Pardooon 16.04
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 8. 03. 2017, 20:16:37
Odpovědět  Odkaz 
Zkuste se podívat sem:

https://forum.peppermintos.com/index.php?topic=4670.0
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 8. 03. 2017, 20:20:31
Odpovědět  Odkaz 
Neboli https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=%22libsnmp30:i386+:+Depends:+libperl5.22:i386+(%3E%3D+5.22.1)%22&*
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Martin 9. 03. 2017, 19:20:30
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokráte díky, pomohlo to ...

Poté jsem ještě musel přeinstalovat iscan a zatím je systém stabilní, jen mi nejde nalézt skener, systém ho prostě po zapnutí a připojení nevidí... nemáte prosím tušení čím by to mohlo být?
No a jako bonus mi v plasma desktopu nejdou vidět ikona Kubuntu a poté nějaké ikony v hlavní nabídce.
Nevíte zda by pomohlo to odinstalovat a nalejt to tam znovu?
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 11. 03. 2017, 01:19:13
Odpovědět  Odkaz 
Je opravdu scanner zapnutý? Myslím v aktivním stavu (pomocí tlačítka), protože třeba můj V200 Photo se nedokáže po USB a přes XSane "vzbudit" ze standby režimu a systém na PC v takovém případě po spuštění XSane a chvíli hledání hlásí, že scanner nebyl nalezen...

Máte nainstalovány všechny 3 potřebné součásti driveru iscan, tj. iscan, iscan-data a iscan-plugin-perfection-v370? Musejí být jednotlivě viditelné ve správci balíčků. Doporučuji Synaptic - tradiční, na nic si nehraje (= vypadá normálně) a umí všechno. Screenshot iscan složek v Synapticu pro V200 Photo je na http://jpeg.cz/images/2017/03/11/M7ZIS.png (plugin je odlišný, jak je tam vidět).

Jinak ty instalované součásti lze zjistit i pomocí hardcore v konzoli, neboli třeba dpkg -l | grep iscan ;-)

Dalším důvodem by mohla být nedostatečná práva k USB portu, resp. přímo k danému zařízení (zapsané VID a PID scanneru v příslušném souboru v adresáři /etc/udev/rules.d/). Ale třeba V200 Photo žádné pravidlo a tedy ani příslušný soubor v adresáři /etc/udev/rules.d/ nepotřebuje a tedy ani nemá. Pravděpodobně to zajišťuje soubor pravidel v /lib/udev/rules.d/40-iscan.rules nebo v /lib/udev/rules.d/40-libsane.rules apod. - nevím, nezkoumal jsem to, nebyl důvod...

Vidíte připojený a zapnutý scanner ve výpisu v konzoli po zadání příkazu lsusb? Pokud ne, vidíte ho po příkazu sudo lsusb?

Bliže k udev a Sane třeba https://wiki.archlinux.org/index.php/SANE#Permission_problem.

Též zajímavé: https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=218409

Pochopitelně opět hledání: https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=epson+perfection+v37+not+recognized&*
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Martin 11. 03. 2017, 08:32:30
Odpovědět  Odkaz 
Scanner samozřejmě zapnutý je i přes tlačítko, spíš bych nečekal že to bude umět vake on USB... :-)

Součásti by snad naistalovány být měli, pro jistotu dám výpis z terminálu:

ii iscan 2.30.1-1~usb0.1.ltdl7 amd64 simple, easy to use scanner utility for EPSON scanners
ii iscan-data 1.36.0-1 all Image Scan! for Linux data files
ii iscan-network-nt 1.1.1-1 amd64 Image Scan! Network Plugin

Jinak scanner po příkazu v terminálu vidět je ale systém nebo resp. ovladače dělají že ho nemohou najít a píší že ho mám ho zapnout. Vidím ho jak jako sudo tak i bez, takže už nevím kde může být bota...
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 11. 03. 2017, 10:38:31
Odpovědět  Odkaz 
Já ve Vašem výpisu součástí iscanu nevidím iscan-plugin-perfection-v370, místo něj tam máte iscan-network-nt 1.1.1-1 amd64 Image Scan! Network Plugin, což vypadá na cosi ke scanování po síti...

Viz též http://www.linux-hardware-guide.com/2013-06-16-epson-perfection-v37-scanner-4800dpi-usb-2-0 (zrovna teď mi nefunguje - lze z archivu na http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:lnY9ou0vE7QJ:www.linux-hardware-guide.com/2013-06-16-epson-perfection-v37-scanner-4800dpi-usb-2-0+&cd=5&hl=cs&ct=clnk&gl=cz)

Možná se to nějak změnilo s vývojem ovladačů, kdo ví, ten článek na Linux HW guide je naposledy aktualizovaný v r. 2014. Na stránkách Epsonu je k věci docela dost materiálu, viz i mnou už dřív uvedené odkazy, prostudujte si to.

Jinak práva mohou být nastavena tak, že lsusb je má, ale ovladače už ne. Příkazem lsusb jen ověřujete, zda vůbec je PC schopno povídat s daným zařízením, ale nemusí to nutně postihnout všechny další možné situace...

Zkusil bych iscan spustit v konzoli - možná tam najdete další užitečné informace o tom, co se děje či naopak neděje.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 11. 03. 2017, 11:01:31
Odpovědět  Odkaz 
Věnujte pozornost i záležitostem okolo https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=%22iscan-registry%22&* ...
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 11. 03. 2017, 21:07:42
Odpovědět  Odkaz 
Stejně nechápu, jak jste dosáhl výsledku, kdy tam máte iscan-network-nt 1.1.1-1 amd64 Image Scan! Network Plugin místo iscan-plugin-perfection-v370...

Stáhl jsem si zkusmo instalační archiv https://download2.ebz.epson.net/iscan/plugin/perfection-v370/deb/x64/iscan-perfection-v370-bundle-1.0.1.x64.deb.tar.gz přímo do Arku a na http://jpeg.cz/images/2017/03/11/7ucaz.png vidíte jeho obsah.

Není co řešit, kompletní iscan by možná šel nainstalovat i pomocí Synapticu po rozbalení jednotlivých *.deb; každopádně ale obsahuje iscan-plugin-perfection-v370 a nikoliv ten síťový bazmek...

Update: install.sh obsahuje volby:

The following options are supported:

-h, --help display this message and exit
--dry-run show what would be installed without actually
doing so
--with-network install the (non-free) network plugin
This is the default behavior.
--without-network do not install the (non-free) network plugin
--with-ocr-engine install the (non-free) OCR engine
This is the default behavior.
--without-ocr-engine do not install the (non-free) OCR engine

Takže jste asi při spuštění install.sh použil default volbu (neboli --with-network), ne? A ono to možná nějak "zapomnělo" nainstalovat iscan-plugin-perfection-v370...
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 11. 03. 2017, 21:16:41
Odpovědět  Odkaz 
No a zase koukám, že už tohle všechno (byť zjednodušeně a jinými slovy) napsal pan Jelínek ve výchozím článku...
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Martin 12. 03. 2017, 21:36:46
Odpovědět  Odkaz 
Tak jste měl pravdu bylo to tím pluginem, ale vůbec nechápu proč se tam nenatáhl už před tím přičemž jsem to instaloval úplně stejně.
Je ale fakt že když jsem otevřel ten první odkaz co jste mi dával o pár příspěvků výše, tak tam je jen ten network. Pokud si ho najdu postupně na stránkách Epsonu nebo z Vašeho minulého příspěvku tak se mi stáhne už ten správný kde je plugin.

Každopádně děkuji za pomoc a jsem zas v linuxu o kousek dále... :-)
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 13. 03. 2017, 01:20:58
Odpovědět  Odkaz 
Aha, no jo, mají asi trochu bordel na webu resp. ve verzích iscanu a jejich obsahu...

Vypadá to, že ve všeobecné verzi iscanu 1.0.0 (http://support.epson.net/linux/en/iscan_c.html a z toho plynoucí 64bit *.deb https://download2.ebz.epson.net/iscan/general/deb/x64/iscan-bundle-1.0.0.x64.deb.tar.gz - nalezeno nezávisle panem Jelínkem i mnou) skutečně chybí ten iscan-plugin-perfection-v370. Možná je to ale nějak logické, kdo ví...

Nicméně když si najdete podporu pro Linux a V37 na stránce http://download.ebz.epson.net/dsc/search/01/search/searchModule , tak Vás to "hodí" na mnou podruhé zmíněnou verzi iscanu 1.0.1 (http://support.epson.net/linux/en/iscan.php?model=perfection-v370&version=1.0.1) a ta (https://download2.ebz.epson.net/iscan/plugin/perfection-v370/deb/x64/iscan-perfection-v370-bundle-1.0.1.x64.deb.tar.gz) už je OK, neboli obsahuje nikoliv síťový, ale USB plugin pro daný model...

Na http://support.epson.net/linux/en/iscan.php?model=perfection-v370&version=1.0.0 je starší, ale opět OK verze iscanu (tedy s USB pluginem) https://download2.ebz.epson.net/iscan/plugin/perfection-v370/deb/x64/iscan-perfection-v370-bundle-1.0.0.x64.deb.tar.gz.

Jo, ďábel se skrývá v detailech a je potřeba pořádně číst, i když ani to nemusí stačit...
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Martin 13. 03. 2017, 20:26:24
Odpovědět  Odkaz 
Ámen
Skenery Epson v Linuxu
Ivo Válek 25. 01. 2018, 14:43:38
Odpovědět  Odkaz 
Ubuntu 16.04, skener Epson V550 Photo: Po připojení skeneru do USB žádná reakce, výpis zařízení připojených přes USB (lsusb v Terminálu) ukáže, že počítač skener vůbec nedetekuje, nevidí. Po instalaci programu od Epsonu podle instrukcí zde v článku bez úspěchu, program mi hlásí, že se nemá k čemu připojit, že žádný skener nevidí...a tak skenuju potupně ve windech...
Re: Skenery Epson v Linuxu
Johanka 25. 01. 2018, 15:50:30
Odpovědět  Odkaz 
Novější V800 mi pod Gentoo funguje od té doby, co jsem ho koupila, to jest asi dva roky. Není problém spíš v distribuci? Nebo že by nějaká chyba HW?
Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 25. 01. 2018, 16:40:17
Odpovědět  Odkaz 
Když lsusb spustíte v rootovském účtu v konzoli:

sudo su
(heslo)
lsusb

resp. s root právy:

sudo lsusb
(heslo)

tak ho systém taky nevidí?
Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Ivo Válek 25. 01. 2018, 18:59:15
Odpovědět  Odkaz 
Omlouvám se Vám, systém ho vidí, zmátlo mě, že před slovem Epson je nějaké Seiko blablabla, anebo pomohl restart-včera jsem nic neviděl a dneska ano. Dobrá- kliknu na ImageScan for Linux a dostanu hlášku, že nelze na skener odeslat příkaz a že mám zkontrolovat jeho status....Děkuji Vám moc za ochotu poradit!
Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
nobody 25. 01. 2018, 20:00:23
Odpovědět  Odkaz 
zkus nainstalovat verzi co pro to zobrazi jejich web:
http://support.epson.net/linux/en/iscan.php?model=perfection-v550
postup k instalaci je na strance uveden...
Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Ivo Válek 26. 01. 2018, 18:50:46
Odpovědět  Odkaz 
Z těch stránek jsem to předtím stáhl a instaloval podle textu v článku. Přiznám se ale, že neumím v Terminálu spustit tu instrukci podle tvé rady. Na tej stránce s pokyny k instalaci softwaru je jako první instrukce: # dpkg --install iscan-data_$ver-$rel_all.deb. Má tam být i ten křížek na začátku? mám tam napsat sudo? Zkusil jsem tři varianty syntaxe- s mřížkou, bez mřížky, bez sudo i se sudem a pokaždé mi Terminál napsal, ať si trhnu...
Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
nobody 31. 01. 2018, 21:10:19
Odpovědět  Odkaz 
krizek se nepise, v navodech znamena "jako root", pripadne byva nekdy uveden v navodu na zatku znak $ coz znamena "poustej jako normalniuzivatel"...
jako root muzes napsat "sudo -i" to te prepne na radek s pravy uzivatele a pak staci psat prikazy bez sudo, nebo muzes klasicky pres kazdy prikaz co se ma pustit s pravy roota napsat sudo...
v jejich navodu maji $ver a $rel tim chteji rict ze jde jakoze o promene, resp. ze ten nazev deb balicku se muze pokazde jmenovat jinak a mas to nahradit konkretni verzi deb balicku kterej budes instalovat
Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 26. 01. 2018, 00:56:23
Odpovědět  Odkaz 
Zkuste spustit iscan pod rootem (podívejte se předtím ve vlastnostech spouštěče jaká je přesně syntaxe a tu pak napište do konzole jako sudo ten_prikaz). U mě je ten příkaz iscan, takže by to i u Vás mělo být

sudo iscan
(heslo)

Chvíli to trvá, než program zareaguje a spustí se (cca do 20 vteřin). Pořád nic?

Scanner musí být předtím zapnutý (4. tlačítko zleva - zelené šikmé "U" s šipkou, měla by se rozsvítit nějaká LED apod.)!
Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Ivo Válek 26. 01. 2018, 18:41:30
Odpovědět  Odkaz 
Spustit iscan pod rootem dá stejný výsledek jako pokus o normální spuštění-po pár vteřinách se objeví ta hláška, že mám zkontrolovat status skeneru, že mu nejde odeslat žádný příkaz. Skener je samozřejmě zapnutý, svítí mi kontrolka Ready. Zkusím ještě instalaci podle nobodyho výše...ale i tak díky!
Skenery Epson v Linuxu
Jirka 26. 01. 2018, 22:34:57
Odpovědět  Odkaz 
Pokud lsusb scanner vidí a program ani pod rootem ne, pak bych to viděl na absenci nějakého pluginu - třeba jak píšu na https://www.linuxexpres.cz/hardware/skenery-epson-v-linuxu#post27341

Zkuste případně krok po kroku (pomocí konkrétních odkazů) popsat, co a jak jste instaloval a následně to pomocí správce balíčků nebo konzolovým příkazem (popsáno v mém příspěvku) zkontrolovat a taky sem uvést...

Další možnost je zkusit na scanování xsane (je normálně v repozitářích), ale obávám se, že ke své funkci potřebuje funkční iscan...
Skenery Epson v Linuxu
Jirka 26. 01. 2018, 22:58:15
Odpovědět  Odkaz 
Ještě taky viz třeba https://askubuntu.com/questions/828205/epson-v500-no-longer-working-after-16-04-upgrade - neboli ten plugin pro V500 Photo by se měl jmenovat iscan-plugin-gt-x770...
Skenery Epson v Linuxu
Jirka 26. 01. 2018, 23:37:44
Odpovědět  Odkaz 
No a ještě tedy sumárně a názorně pomocí screenshotů:

1) od Epsonu byste měl mít stažené vhodné *.deb balíčky zvané "all-in-one" dle architektury Vašeho Ubuntu (32 nebo 64bit).

Všechny jejich balíčky pro Linux jsou na http://support.epson.net/linux/en/iscan.php?model=gt-x770&version=1.0.1 (ano, GT-X770, ne V-500, je to totéž zařízení) a pro Debian based distribuci jde tedy o archivy https://download2.ebz.epson.net/iscan/plugin/gt-x770/deb/x86/iscan-gt-x770-bundle-1.0.1.x86.deb.tar.gz nebo https://download2.ebz.epson.net/iscan/plugin/gt-x770/deb/x64/iscan-gt-x770-bundle-1.0.1.x64.deb.tar.gz .

Obsahy těchto archivů máte na https://i.imgur.com/tyDezZ4.png

Takže archiv rozbalíte a všechny 3 balíčky z něj nainstalujete.

Pokud se pak v Synapticu (http://wiki.ubuntu.cz/instalace_program%C5%AF/synaptic) podíváte na instalované balíčky pro iscan, měl byste vidět něco jako https://i.imgur.com/WaLhyLk.png (POZOR - ZDE JE MOJE VERZE ISCANU S PLUGINEM GT-F670 PRO V200, TAKŽE TO NENÍ ZCELA PŘESNĚ VÁŠ PŘÍPAD!).

No a mělo by to fungovat...
Re: Skenery Epson v Linuxu
Ivo Válek 28. 01. 2018, 11:15:54
Odpovědět  Odkaz 
Díky pane, až nalapán dostatečné kubíky kyslíku, zkusím to jak píšete. Teda ale pro běžnou lamu jako jsem já to je fakt mizérie, taková "nepodpora" od Epsonu, ať jdou doprčic...Iscanfor Linux, jak jsem si ho stáhl z jejich stránek jsem odinstaloval a jak píšu na začátku, zkusím to podle Vás...
Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 29. 01. 2018, 21:22:10
Odpovědět  Odkaz 
Tak jak to dopadlo? Možná ne dobře - viz moje chyba níže...

Jinak to opravdu není "nepodpora" - v čem by měla spočívat? Vždyť tam mají drivery pro všechny hlavní linuxové distribuce a pro obě architektury, dají se najít pomocí názvu zařízení. Jen je potřeba zadávat vše naprosto přesně...

No a v tomto směru se omlouvám, protože správný odkaz na drivery pro V550 je http://support.epson.net/linux/en/iscan.php?model=perfection-v550&version=1.0.1 (nikoliv tedy V500 vedoucí na GT-X770 - přehlédl jsem se v názvu).

Odpovídající archivy pro Debian a odvozené jsou tedy

https://download2.ebz.epson.net/iscan/plugin/perfection-v550/deb/x86/iscan-perfection-v550-bundle-1.0.1.x86.deb.tar.gz (pro 32 bit)

https://download2.ebz.epson.net/iscan/plugin/perfection-v550/deb/x64/iscan-perfection-v550-bundle-1.0.1.x64.deb.tar.gz (pro 64 bit)

Např. 64 bit archiv obsahuje tyto balíčky:

https://i.imgur.com/2f8Lr3t.png

přičemž klíčový je onen USB plugin (v modře označeném řádku), jiné - a často příbuzné! - archivy nemají buď žádný, nebo mají nikoliv USB, ale síťový (= network) plugin.

Mám pocit, že občas (náhodně?) na tom Epson serveru dojde k přesměrování na trochu jiný driver - už jsem to psal dřív (viz výše), ale může to být jen dojem a na podrobnější zkoumání nemám čas...
Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Ivo VÁLEK 30. 01. 2018, 21:37:51
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím, dopadlo to podle očekávání- stáhl jsem to přesně z Vašeho odkazu, rozbalil do extra vytvořené složky a tam jsem zakopl. Čekal jsem, že soubor install.sh budu moct otevřít v Terminálu, ale to mi nenabídlo, takže to asi byla ode mě úvaha špatná. Ze souboru Readme.rst jsem blbej, zkusil jsem první instrukci tar xaf iscan-perfection-v550-bundle-1.0.1.x64.deb.tar.gz, cd iscan-perfection-v550-bundle-1.0.1.x64.deb a ./install.sh, ale jasně že to je blbě....jestli budete mít trpělivost, napiště mi tu prosím, jak mám postupovat, když mám tedy rozbalený ten soubor iscan-perfection-v550-bundle-1.0.1.x64.deb.tar.gz do složky, díky!
Tou nepodporou jsem myslel právě to, že nelze stáhnout nějaký .deb a rozjet ho v Ubuntu software a hotovo...
Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
nobody 31. 01. 2018, 21:18:31
Odpovědět  Odkaz 
varianta pres install.sh je automatizovana, ze nemusis pak resit rucni instalaci deb balicku, ktere by pravdepodobne sli kdyztak postupne i naklikat pro instalaci z "Ubuntu software" (driv tam neprogramove balicky nesli, ted snad jiz jo), pripadne kdyz doinstalujes balicek "gdebi" tak pak muzes ve spravci souboru, nad deb souborem prava mys, vlastnosti a vybrat aby se deb balicky otevirali pres gdebi, je to grafickej instalator deb balicku ktery resi i pripadne doinstalovani zavislosti...

jinak postup:
cd iscan-perfection-v550-bundle-1.0.1.x64.deb
./install.sh

by mel fungovat, rozhodne pomuze kdyz napise (nebo radeji vyfotis ;-) co znamena "ale jasně že to je blbě", tedy co se presne zobrazi v terminalu kdyz zkusis ten install script pustit :)
Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Ivo Válek 1. 02. 2018, 12:12:56
Odpovědět  Odkaz 
Už to běhá, díky za pomoc! Já jsem nevěděl, že si mám otevřít rozbalenou složku toho ovladače/programu a kliknout pravým do pole a otevřít v Terminálu- v tu ránu se rozběhla instalace a bylo to. Já vždycky klikal pravým přímo na ikonu install.sh a tam se mi Terminál nenabízel..Tak fajn, už skenuju...:-)
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 1. 02. 2018, 21:18:18
Odpovědět  Odkaz 
Reaguju až teď, chřipka byla rychlejší a silnější ;-) Přesto si neodpustím komentář.

Nějak jsem netušil, že neumíte v Linuxu instalovat programy a přitom čekáte, že budou funkční... Ano, je to o malinko jinak než ve widlous, ale přece jen jde o základy.

Ad "Tou nepodporou jsem myslel právě to, že nelze stáhnout nějaký .deb a rozjet ho v Ubuntu software a hotovo...":

Takže deb balíčky tam Epson samozřejmě má (jak jsem víckrát trpělivě popisoval pomocí textu i obrázků a Vy jste si toho doufám všiml), jen není pouze jeden, ale jsou tři a celé je to zabaleno do archivu, navíc je přibalen textový návod a instalační skript.

Abych to řekl widlousově (a to jsem si fakt nemyslel, že bude třeba): jsou tam tři *.exe, k tomu navod.txt a install.bat, celé je to zazipováno. Doufám, že to nevezmete doslova ;-)

Tyto deb balíčky se dají nainstalovat:

1) jak z konzole (příkaz sudo dpkg -i viz např. http://wiki.ubuntu.cz/instalace_program%C5%AF/pokro%C4%8Dil%C3%A1_spr%C3%A1va_softwaru#bal%C3%ADky ),

2) tak graficky (pomocí Qapt, gdebi nebo gdebi-kde) - pak se pracuje přes správce souborů, třeba Krusader a kliknutím pravým myšítkem na balíčku se vyvolá kontextové menu, kde je něco jako "Otevřít s - Instalátor balíčků Qapt" apod.,

3) spuštěním přibaleného instalačního skriptu (ano, skripty se spouštějí v konzoli).

Osobně bych volil metodu 1) nebo 2). Řečeno ještě jinak: celý proces se dá zvládnout rutinně za pár deítek vteřin pomocí myši, www prohlížeče, uložení archivu a pak už jen Krusader. Pro všechny tři způsoby platí, že výsledná instalace se dostane do normální apt databáze a je pak vidět v nějakém správci software (kde lze balíčky i odinstalovat).

Jo a být Vámi bych nepoužíval omalovánkovou hrůzu s názvem "Ubuntu software" (http://wiki.ubuntu.cz/instalace_program%C5%AF/centrum_softwaru_pro_ubuntu), ale nejlépe mnou uvedený Synaptic.

Snad (i když jen těžce) můžu do jisté míry pochopit cosi jako snahu Canonicalu "přiblížit se masám", ale tady přece jen nejsme na nějakém Androidu, že...

Aneb abych zabrousil ke konkurenci: vzhledově a filosoficky zlatá doba Windows 95 a později, nejpozději však Windows 7 včetně, ale s nějakým klasickým motivem.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Ivo Válek 2. 02. 2018, 17:41:03
Odpovědět  Odkaz 
Chřipajznu jsem měl taky, cítím s Vámi!
Díky za vysvětlení, zas vím víc, schovám si to. Jsem na Ubuntu už sedm let a holt komu není shůry dáno...Přitom vlastně Synaptic znám, když jsem zkoušel PCLinuxOS. K Linuxu jsem přešel z windů právě v éře Vist a nemíním se k nim vracet, jen holt mi věci docházejí pomalu...:-). Každopádně tato Vaše poslední rada mi pomohla nejlíp, dík, poštuduju si to na tom odkazu!
Skenery Epson v Linuxu
Ivo Válek 12. 09. 2018, 20:12:10
Odpovědět  Odkaz 
Tímto reaguju na mou dřívější dlouhosáhlou anabázi, kdy mi pánové nobody a Jirka obětavě pomáhali s instalací a rozběhnutím softvéru pro skener Epsonn Perfection V550 Photo. Dnes, po přehodu mého Ubuntu 16.04LTS na 18.04LTS jsem tam, kde jsem byl před tou anabází-skenování se opět nerozbíhá, utilita Image scan! for Linux mi napíše, že nedokázala přimět skener ke komunikaci. Balíček iscan-perfection-v550-bundle-1.0.1.x64.deb jsem stáhl, rozbalil, instalovat jeho tři adresáře core, data a plugins se mi zdařilo instalovat pomocí Softwaru a stejně nic tedy...:-(
Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 13. 09. 2018, 11:09:13
Odpovědět  Odkaz 
Hmmm...

Čeká mě podobný přechod, jen z Kubuntu 14.04 LTS na 18.04 LTS (až 14.04 skončí příští rok podpora). 18.04 mám už několik dnů nainstalovanou na externím disku jako multiboot a zvolna ji testuju.

Vyzkouším tedy samozřejmě i scanner, protože to by byl zásadní problém...

Teď dotaz: má program přístup na USB port? Viz problematika práv zmíněná výše, tedy zkuste vše spouštět jako root. Práva k USB portu by se pak měla nastavit pomocí udev, opět naznačeno výše.
Skenery Epson v Linuxu
Jirka 13. 09. 2018, 12:43:55
Odpovědět  Odkaz 
Takže otestováno, potvrzen problém (i s mým V200 Photo) a vyřešeno. Popis kroků narychlo:

1) instalace driverů: na http://download.ebz.epson.net/dsc/search/01/search/ (tam zvolit typ a OS) je ke stažení *.tar.gz, který se rozbalí (kdovíproč?) do složky s názvem *.deb. V ní mimo jiné je skript install.sh, který se dá spustit. ALE: v Kubuntu 18.04 mi skript ANI OMYLEM nenainstaloval příslušné tři balíčky, přitom nic nehlásil... Stav instalace lze ověřit třeba Synapticem nebo jiným správcem systému.

Řešení: osamostatnit ony tři *.deb balíčky z hlavní složky a podsložek a nainstalovat je ručně (v konzoli nebo některou grafickou aplikací, jak je popsáno výše).

2) ani po úspěšné instalaci driverů scanner nefunguje, přestože pomocí lsusb je vidět. Nefunguje ani pod rootem (ani xsane, ani skanlite, ani iscan). Po zadání do velkého bratra vyskočilo toto: https://askubuntu.com/questions/1034528/epson-gt-s50-scanner-not-working-after-upgrade-to-18-04-from-16-04

Řešení z uvedeného odkazu funkční i pro můj V200 (nutno použít krok a následně b, pak restart PC):

a) vytvořit symbolický odkaz příkazem v konzoli

sudo ln -sfr /usr/lib/sane/libsane-epkowa* /usr/lib/x86_64-linux-gnu/sane

b) v adresáři /etc/udev/rules.d/ vytvořit soubor s názvem 55-epson-libsane.rules a tímto obsahem:

SUBSYSTEM=="usb", ENV{DEVTYPE}=="usb_device", MODE=="0666"
SUBSYSTEM=="usb_device", MODE=="0666"

ATTRS{manufacturer}=="EPSON", DRIVERS=="usb", SUBSYSTEMS=="usb", ATTRS{idVendor}=="04b8", ATTRS{idProduct}=="*", MODE="0666"

ATTRS{idVendor}=="04b8", ATTRS{idProduct}=="0137", MODE="0666", GROUP="scanner", ENV{libsane_matched}="yes"

Pak už by mělo všechno fungovat normálně. Jen je zajímavé, že vyhledávání scanneru trvá mnohonásobně déle, než v 14.04 (ale to může být spuštěním systému z externího USB HDD namísto standardního interního SSD)...
Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 13. 09. 2018, 13:09:47
Odpovědět  Odkaz 
Pár dalších odkazů k tématu (z čehož je zřejmé, že to podělali zejména tvůrci těch driverů, resp. zřejmě nereagovali na vývoj Ubuntu):

https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2383646 (z toho bych zvlášť upozornil na https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2383646&p=13764467#post13764467). Citace:

"I have contacted with Epson support and I explained this problem. First reply is I must install the driver. I explain again that the driver is installed but is not recognized by system. Second reply from Epson is them not do support to linux."

Jo, nadnárodní globalizátor (aneb korporát) nikdy nezklame. Levá ruka neví, co dělá pravá, pokud tedy neškodí přímo úmyslně...

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/sane-backends/+bug/1728012

http://sane-devel.alioth.debian.narkive.com/EQ3Pv14H/iscan-and-ubuntu-17-10-18-04-fixed
Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Ivo Válek 13. 09. 2018, 21:19:30
Odpovědět  Odkaz 
Jirko, díky moc za Tvoje odpovědi, jsem rád, že v tom nejedu jen kvůli svému nízkému kvíkvé...zkusím Tvoje rady co nejdříve!
Petr Valach Re: Skenery Epson v Linuxu
Petr Valach 14. 09. 2018, 00:24:18
Odpovědět  Odkaz 
Perfektní! Funguje! Díky!
Re: Skenery Epson v Linuxu
Ivo Válek 4. 11. 2018, 11:36:37
Odpovědět  Odkaz 
...b) v adresáři /etc/udev/rules.d/ vytvořit soubor s názvem 55-epson-libsane.rules

Zdravím pane- vytvořil jsem v Geditu ten soubor, ale uložit ho do tej složky nelze, nemám práva. Poraďte, děkuju-zase to ukíže, že jsem lama...:-)
Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 5. 11. 2018, 19:49:55
Odpovědět  Odkaz 
No tak soubor uložte jinam (třeba do složky /home/user/neco) a pak ho pomocí vhodného nástroje (u mě typicky Krusader v režimu superuživatele) přesuňte...

Nebo pokud bude Gedit spuštěn pod rootem (příkaz sudo gedit), tak by možná uložení mohl umět. Ale jistější je to uložení do uživatelsky přístupného místa a následně onen přesun...

Zmíněný Krusader umí i přímo přes pravé myšítko v daném adresáři vytvořit textový soubor - no a pokud je to Krusader v režimu superuživatele, pak to půjde v jakémkoliv adresáři.

Na Vašem místě bych fakt nastudoval základy funkce a správy systému, bez toho se nehnete. Myslím skutečně principy, žádné extrabuřty nejsou potřeba. Dnes např. jde spousta konzolových akcí nahradit vhodným GUI (takže není třeba si pamatovat nelidsky vypadající řetězce, parametry apod.), ale pořád musíte vědět, co a proč děláte a proč tak či onak systém reaguje...

https://help.gnome.org/users/gedit/stable/gedit-edit-as-root.html.en
Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Ivo Válek 6. 11. 2018, 08:54:24
Odpovědět  Odkaz 
Zvlád jsem to, musel to udělat ten Krusader. Děkuju moc, i za ostatní proškolení!

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »