přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tichý a úsporný počítač s Linuxem

Tichý a úsporný počítač s Linuxem

"Musí počítač opravdu vydávat takový rámus?" Tuhle otázku jsem během posledních let řešil několikrát a vždy jsem to z finančních důvodů vzdal. Nakonec jsem ale jedno řešení našel a o to se nyní s vámi podělím.


Počítač doma používám jako televizi (jedinou), přehrávač DVD a jinak uložených filmů, přehrávač hudby, prohlížeč fotografií, internet a psací stroj. Žádná z těchto činností neklade extrémní požadavky na výkon.

Veškeré mé pokusy o ztišení PC na platformě ATX končily na tom, že běžně prodávané procesory pro stolní počítače mají velkou spotřebu a tedy vyrábějí velké množství odpadního tepla, které je nutné chladit. Ze stejného důvodu pak je potřeba výkonný zdroj, který opět vydává hluk. Snaha chlazení ošidit pak končí nestabilitou systému.

Je třeba to vzít za jiný konec, nemá smysl se snažit ztišit monstrum, které konzumuje desítky wattů energie. Je potřeba stavět na úspornější platformě mini ITX.

Mini ITX je formát základní desky o velikosti 17x17cm. 

Předsevzal jsem si tedy, že sestava bude mít: 
  • velmi nízkou spotřebu energie
  • bezvětrákovou skříň i základní desku
  • hezký design
  • vypalovačku i zvukovou kartu externí
  • externí disk na hudbu a video
  • PCI slot pro DVB kartu
  • Linux

Můj původní plán o bezvětrákové skříni narazil na dva problémy, jednak se mi u vybraného modelu skříně nepodařilo zjistit, zda je kompatibilní s deskou s procesorem VIA C7 (výrobce uváděl pouze starší desky) a jednak vyšší cena skříně (4500 Kč).

Než se mi podařilo zjistit, jak to je s kompatibilitou, našel jsem sestavu MSI AXIS 700, která měla cenu tak přesvědčivou, že jsem rezignoval na bezvětrákovou skříň. Cena skříně s osazenou deskou s procesorem, grafickou, zvukovou i síťovou kartou je okolo 4500 Kč s DPH. Pokud vás zajímá více o hardwaru této sestavy, pak v závěru článku uvádím odkaz na jeho podrobnou recenzi.

sestava.png

Sestava MSI AXIS 700 v praxi 

K této sestavě jsem doplnil SATA 2 disk 250GB a DDRII paměť 1GB, tím se cena sestavy dostala na cca 6500 Kč s DPH. Kartu pro příjem digitální televize jsem vzal ze staršího počítače, stejně tak externí CD/DVD vypalovačku.

celni pohled

zadni pohled

Popis konektorů [zdroj fotografie www.msicomputer.com]

Instalace

Skříň je po mechanické stránce dobře vyřešena a montáž disku, paměti a DVB karty byla hotová za chvíli a bez komplikací. K sestavě jsem připojil exerní CD mechaniku a vložil CD s českou verzí distribuce PCLinuxOS 2007. Instalace proběhla bez nejmenších komplikací. PCLinuxOS se instaluje z live CD.

Digitální televize funguje už z live CD, stačí pouze v přehrávači Kaffeine vybrat region (v mém případě Brno) a pak naladit kanály. Vše zabere tak jednu minutu. Mezi další příjemné drobnosti patří instalace české i anglické klávesnice. Přiznám se, že si nevzpomínám, zda jsem něco speciálně nastavil, ale hned po instalaci na mě čekala jak česká tak anglická klávesnice.

desktop

Sestava bez problémů zvládne KDE

Konfigurace

Sestava po instalaci byla tak dobře nastavená, že už téměř nebylo co dělat. Přesunul jsem data ze stašího počítače (tady byla jen malá potíž, uid uživatele byla jiná) a během další chvíle jsem měl přenesené i prostředí. U žádné komponenty jsem neřešil problém s kompatibilitou.

Skutečný problém se jmenuje ACPI. Velmi bych ocenil možnost uspat systém do RAM, ale neuspěl jsem. Systém usne bez problémů, ale s probouzením je na tom podobně jako já. Jenže já se nakonec probudím. Prošel jsem celou řadu návodů, ale řešení jsem nenašel. Po probuzení mě čekala pouze černá obrazovka, přinejlepším doplněná o kurzor myši. Vyřešil jsem to volbou acpi=off, ale ještě se k tomu někdy vrátím. 

ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) je průmyslový standard pro řízení spotřeby.

Zkušenosti s provozem

Počítač používám první týden a nezaznamenal jsem žádný vážný problém. Díky větší a rychlejší paměti je v aplikacích, které používám, rychlejší než původní sestava (AMD 1,8 GHz, 378 MB RAM). Digitální televize běží bez komplikací, tradičně horizontální pohyb je horší než vertikání. Zvuk je překvapivě čistý. Výkonostně slabší je emulátor VirtualBox.

Výrobce uvádí spotřebu procesoru 10 W.  Amatérským měřením jsem získal spotřebu celé sestavy 30 W, pokud je disk v klidu, a 35 W, pokud disk pracuje. Extrém jsem naměřil 38 W. Zdroj sestavy 200 W bych tedy považoval za předimenzovaný. Pro srovnání jsem změřil odběr i předchozí sestavy (75 W), počítače v práci (110 W) a notebooku (45 W).

Při celoročním provozu oproti původní sestavě se jedná o 350 kWh, tedy 1 400 Kč. Je třeba ale uznat, že pokud by korektně fungovalo ACPI, bylo by možné i u původní sestavy výrazně snížit odběr energie.

spotreba

Spotřeba sestavy včetně disku 

Hlučnost výrobce uvádí 27dB, což je poměrně nízká hodnota. Počítač mám položený na polici ve stole a trochu rezonuje se stolem, což hluk zvyšuje. Pro poslech hudby tato hodnota dostačuje, nicméně hi-fi to ještě není. Tiché pasáže v klasické hudbě by to stále rušilo (symfonický orchestr má dynamický rozsah 70 dB). Podobný problém je i u tichých pasáží filmu. Prakticky jediným výrazným zdrojem hluku je větráček na zdroji, kde vzhledem k velké rezervě by se alespoň daly snížit jeho otáčky.

Zhodnocení

Pokud hledáte sestavu, která je levná, s malou spotřebou, kde nepotřebujete extrémní výkon ani žádnou rozšiřitelnost (jeden PCI slot, jeden DDRII slot), pak se jedná o dobrou volbu. Pro použití v multimediální sestavě bych doporučil ještě více odhlučnit větrák zdroje.

Sestavu jsem zakoupil u společnosti DINOS po předchozí tragické zkušenosti se společností itek.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Tichý a úsporný počítač s Linuxem
Mirek 4. 12. 2007, 08:47:54
Odpovědět  Odkaz 
Zajimava a levna sestava. Jen si opravte jednotku u rocni spotreby, ta je 350 kWh a pak muj prispevek smazte.
Jirka Vrba Re:Tichý a úsporný počítač s Linuxem
baf 4. 12. 2007, 11:54:42
Odpovědět  Odkaz 
opraveno, diky
Jirka Vrba Re: spotreba
baf 9. 12. 2007, 20:08:14
Odpovědět  Odkaz 
Pocitace jsou merene bez monitoru, u notebooku byl LCD zapnuty. Asi jsem to mohl v clanku uvest, aby to bylo jasne. Merit PC s monitorem by bylo jeste vice zavadejici, treba v praci mam monitory dva. Jinak samotne LCD bralo 17W, monitor jsem nemeril.
Skoda, ze nema DVI nebo HDMI
Filip 4. 12. 2007, 10:53:59
Odpovědět  Odkaz 
Skoda, ze ta deska ma jed VGA konektor. a vetsi monitor / televizi je lepsi digitalni propojeni pres DVI nebo pripadni HDMI.
Porovnani spotreby pod Linux a Windows
crown 4. 12. 2007, 10:58:36
Odpovědět  Odkaz 
Bylo by mozne zmerit spotrebu sestavy pro porovnani jeste pod Windows ?
Videl jsem starsi porovnani, kde Windows umely vyuzit usporne rezimy procesoru C7 lepe nez Linux a zajimalo by me, zda to jeste stale plati nebo uz ne.
Diky
Jirka Vrba Re:Porovnani spotreby pod Linux a Windows
baf 4. 12. 2007, 11:56:31
Odpovědět  Odkaz 
to musim nechat na nekoho jineho. Windows tam nemam a zatim nemaji demo liveCD ;)
Tichý a úsporný počítač s Linuxem
hydrandt 4. 12. 2007, 14:01:11
Odpovědět  Odkaz 
Pěkná mašinka, ale nefunkčnost suspendu to hodně sráží...
Jirka Vrba Re:Tichý a úsporný počítač s Linuxem
baf 4. 12. 2007, 15:01:54
Odpovědět  Odkaz 
problem je spise v operacnim systemu, ne v hw
Re:Tichý a úsporný počítač s Linuxem
mil 5. 12. 2007, 01:25:21
Odpovědět  Odkaz 
Pokud jsem dobře hledal, tak skříň má rozměry 363 x 300 x 72mm. Vzhledem k použití MB 17x17cm by mohla být menší.
Jirka Vrba Re: rozmer skrine
baf 5. 12. 2007, 08:30:39
Odpovědět  Odkaz 
ano mohla, ale skrin je postavena tak, aby do ni bylo mozne osadit snadardni CD/DVD mechaniku a 3,5 disk. To se hodi.

Kdyz jsem videl sestavu na fotografii, taky jsem si ji predstavoval mensi :)
Tichý a úsporný počítač s Linuxem
houska 4. 12. 2007, 18:59:26
Odpovědět  Odkaz 
proc jsi nepouzil nejakou jednoucelovou distribuci? jako treba mythtv?
Jirka Vrba Re:Tichý a úsporný počítač s Linuxem
baf 4. 12. 2007, 19:26:57
Odpovědět  Odkaz 
protoze ten pocitac pouzivam i k jinym vecem. Treba zrovna tento clanek jsem na nem napsal.
Josef Vanžura Tichý a úsporný počítač s Linuxem
gindar 5. 12. 2007, 17:53:48
Odpovědět  Odkaz 
Ano, hluk. Jeden z důvodů proč jsem chtěl notebook. Další je taky, že s 19" CRT se moc nedá vlézt do postele :)
Pro ideál bych počkal pár měsíců na SSD disk. HDD někdy umí taky docela křičet. A co DVD mechanika??, jedna věc je omezit otáčky, ale co jsem potkal externí mechaniky tak byly dost hlučné i při nízkých. Nebyla by lepší interní?
Tichý a úsporný počítač s Linuxem
xHire 9. 12. 2007, 19:13:53
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Jediná nejasnost je pro mě v měření spotřeby - bylo to měřeno s monitorem či pouze vlastní "bedna"? Pokud pouze bedna (ve všech 3 případech), tak je potom zavádějící srovnání s laptopem, u kterého se zákonitě musí měřit "sestava" i s displayem, který celé sestavě přidává postřehnutelnou spotřebu navíc.
Tichý a úsporný počítač s Linuxem
Honza 18. 12. 2007, 16:44:12
Odpovědět  Odkaz 
Jaká je celá konfigurace?
Tichý a úsporný počítač s Linuxem
Chulit 11. 01. 2008, 15:36:08
Odpovědět  Odkaz 
jako jsou zkušenosti s nahráváním TV na této sestavě a jaká je v ní TV karta. Díky
Jirka Vrba Re:Tichý a úsporný počítač s Linuxem
baf 11. 01. 2008, 20:15:24
Odpovědět  Odkaz 
Od digitalni televize jsem mel velke ocekavani. Zatim je ale vysledek horsi nez analog. Mam kartu AirStar 2 a pokojovou antenu. V Brne Bystrci mam podle kaffeine signal ta 95% pomer signal/sum 80%. Temer v kazde nahravce mi uz minuly pocitac 'kostickoval' a na novem je to stejne. Na nahravani jsem pak rezignoval. Zajimaly me hlavne jazzove koncerty, ktere televize vysila s oblibou po pulnoci.

Take jsem ocekaval, ze bude mozne nastavit nahravani podle poradu a ne podle casu. Nic podobneho jsem zatim nenasel.

Ale zkusim teda neco nahrat a dam vedet :)
Re:Re:Tichý a úsporný počítač s Linuxem
chulit 15. 01. 2008, 09:59:15
Odpovědět  Odkaz 
Předem díky za ochotu. Já mám s digitální televizí celkem dobré zkušenosti. Mám TV kartu WinFast 2000 která umí EPG a s nahráváním nemám problém. Tu bych chtěl právě do toho počítače strčit, ale mám obavu jestli to utáhne výkonově.
Tichý a úsporný počítač s Linuxem
jjosephh 17. 10. 2014, 16:10:38
Odpovědět  Odkaz 
Postavil jsem si vlastní úsporný počítač s linuxem (OpenSuse) na desce mini-itx. Tady je víc informací, jak to dopadlo: http://www.blogovnik.cz/skladame-usporny-pocitac-s-deskou-miniitx-201401181717.php
Tichý a úsporný počítač s Linuxem
Roman 13. 12. 2016, 18:20:11
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím, chtěl bych poradit s PC sestavou. Rád bych si nechat postavit nějaké úsporně tiché PC. Moje požadavky jsou zhruba: Pasivní chlazení, alespon 4 GB RAM a procesor žádný falešný Atom ale když už tak plnohodnotný Celeron nebo cokoliv o třídu výšší. Počítač bych používal čistě jako základní multimedium na drobnou úpravu fotek (vkládaní textu, nějaký filtr, vodoznak…), sledování filmů a videa na Youtube ve full HD, ale žádný 4K není potřeba, poslech hudby (většinou poslouchám při čtení knížek ze sluchátek). Měl by být kompatibilní s Linuxem - Ubuntu nebo Kubuntu. Cena plus mínus 7.500,-. Předem díky za odpověď. Mail Chodec@gmx.com nebo zde do komentářů.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jirka Vrba

Jirka Vrba

Někdy v minulém století vystudoval stavební fakultu, kde i posléze působil a oblíbil si UNIX. Dále se několit let živil jako programátor, posléze vedoucí vývoje webových aplikací a dnes scrum master v Seznam a.s.


  • Distribuce: Ubuntu, Centos, OpenWRT
  • Grafické prostředí: GNOME KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »