přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Mark Minasi, Dan York: Linux pro administrátory Windows

Mark Minasi, Dan York: Linux pro administrátory Windows

Kniha s poněkud úsměvným názvem je čerstvým počinem nakladatelství Computer Press. Autor, jistě známý správcům Windows díky svým komplexním knihám o administraci Windows, se tentokrát s vervou pustil do divokých vod Linuxu. Úvodem seznámí čtenáře nejen s tím, proč by měl být pro ně Linux zajímavý, ale poodhalí i pořádný kus linuxového folklóru. Úvodní část je vynikající a dopředu řeší mnoho problémů začínajících uživatelů a správců. Dále se autor věnuje praxi, a to konkrétně na systémech RedHat verze 7.3.


Praktická část začíná instalací systému. Kromě některých poznámek o podporovaném hardwaru jí nelze nic vytknout, protože se do detailů zabývá instalací RedHatu verze 7.3. Následuje rozkoukání v systému, kdy vás autor provede základními úkony v příkazové řádce a posléze i správou uživatelů a modelem přístupových práv Linuxu či spíše Unixu. Potěšila mne kapitola o Linuxu na pracovní stanici se spoustou užitečných informací o systému X Window a některých grafických prostředích.

Poměrně velká část je věnována síťovým službám. Autor se postupně pustí do instalace a základního nastavení DNS serveru, DHCP serveru i klienta, Sendmailu, Apache a Wu-Ftpd. V závěru pak nezapomene ani na vytáčené připojení k Internetu a jeho sdílení (překlad adres). Nečekejte však referenční příručku jednotlivých aplikací nebo překlad celé dokumentace. Kapitoly o programech nejsou obsáhlé, ale výborně uvedou čtenáře do problematiky a poměrně rychle mu ukáží, kde a jak začít.

Posledním probíraným tématem je spolupráce s Windows, kde je největší část věnována Sambě a spolupráci na síťové úrovni. Nechybí ani témata jako datová kompatibilita nebo emulátory Wine a WMWare. Kniha končí porovnáním systémů Windows a Linux s patřičným komentářem k praktickému nasazení. Stejně jako úvodní kapitola, obsahuje i závěrečné porovnání mnoho užitečných informací k oběma systémům a jejich soužití či vhodnosti nasazení. V nezaujatém hodnocení převažuje praktický přístup autora a v tomto bodě jej nelze než pochválit.

Kouzlo publikace, jak jistě tušíte z názvu, spočívá ve faktu, že autor srovnává Linux s Windows a to vždy a všude. Správcům systémů Windows tak dává k dispozici jednoduché návody, jak v Linuxu fungují věci, které znají z Windows, kde je hledat a zároveň na co si dát pozor. Celá kniha se velmi dobře čte a autor mne udivil schopností srozumitelného a přitom velmi stručného výkladu. Lze-li knize něco vytknout, je to její stáří - popisované distribuce nepatří zdaleka k nejnovějším. Svou vinu na tom nese zřejmě i doba nutná k překladu. Druhá výtka směřuje přímo autorovi na kterém je vidět, že Linux nepoužívá zdaleka tak dlouho jak o Windows. Občas se dopouští ve výkladu nepřesností, které zřejmě souvisí se skutečností, že svět Linuxu je pro něj poměrně nový.

Přesto najdete v knize velké množství obecných a stále platných informací a zájemcům z řad správců Windows bych ji rozhodně doporučil. Nadhled autora nad problematikou, který je cítit doslova v každé větě, spolu s jeho praktickým přístupem a srozumitelným výkladem vám jistě mnohokrát pomůže při poznávaní světa Linuxu.

Computer Press 2004, Brno. Vydání první.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz