přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Odpovědi na naše otázky: KSČM

POINT.X (2018-19)

Odpovědi na naše otázky: KSČM

Jako poslední zodpověděla v termínu naše otázky komunistická strana. Odpovědi zaslala Věra Karasová, tisková mluvčí ÚV KSČM. Dočtete se mimojiné, že KSČM by nechala klíčová rozhodnutí ohledně nasazení otevřeného softwaru na jednotlivých subjektech a že by ráda omezila patentovou ochranu vědeckých a uměleckých děl.


reklama

Svoboda Internetu

Ve Velké Británii byl nedávno schválen Zákon o digitální ekonomice, který umožňuje ministerstvu průmyslu blokovat takové servery, u kterých je pravděpodobné, že by mohly být zneužívány v souvislosti s činností, která porušuje autorská práva, tedy i bez soudního řízení. Podpořila by vaše strana takový zákon? Jak se ve svém programu stavíte ke svobodě Internetu? Podporujete smlouvu ACTA?

Odpověď

Rozhodnout o vině a porušení zákonů přísluší pouze nezávislým soudům. Takový zákon bychom ani nenavrhovali, ani nepodpořili. Prozatím zveřejněné předběžné znění dohody ACTA nepodporujeme.

Svobodný a otevřený software ve veřejné správě

Jak se stavíte k nasazení svobodného a otevřeného softwaru ve veřejné správě? Jaký je váš postoj k zavádění otevřených datových formátů typu OpenDocument Format do administrativních procesů státu? Uveďte konkrétní opatření, která hodláte realizovat, pokud získáte vliv v PS.

Odpověď

Nasazení svobodného a otevřeného softwaru ve veřejné správě je věcí jednotlivých subjektů veřejné správy. Nasazení jakýchkoliv datových formátů do administrativních procesů státu musí splňovat v každém případě podmínku kompatibility. Je pouze na jednotlivých dodavatelích jak ve svých aplikacích tuto podmínku splní. Stát by měl podporovat otevřené datové formáty tím, že by je používal při své činnosti.

Linux do škol

Jedním z našich zájmů je nasazování Linuxu a jiného svobodného a otevřeného softwaru na základní a střední školy. Jak se stavíte k této otázce? Uveďte konkrétní opatření, která budete realizovat v případě vlivu v PS.

Odpověď

Nasazení svobodného a otevřeného softwaru na školách je pouze na rozhodnutí škol a jejich zřizovatelů. Pokud bude svobodný a otevřený software poskytovat lepší podmínky, než software komerční, tak se určitě na školách rozšíří.

Poplatky pro OSA

V současnosti jsme nuceni za datové nosiče platit poplatky svazu OSA, i když na médiích máme naprosto legální obsah, například svobodný software nebo naše vlastní fotky z dovolené. Chápeme, že se jedná o kompenzaci za ušlý zisk v případě kopírování díla pro osobní potřebu. Horší je, že je poplatky platí i právnické osoby, které ze zákona tuto možnost kopírování nemají a platí tudíž za něco, co nemohou dělat. Máte v plánu učinit nějaké kroky pro změnu nebo zrušení tohoto systému?

Odpověď

Otázku poplatků pro OSA určitě potřebuje sladit s potřebami 21. století a rozvojem technologií. Jsme proti prodlužování copyrightové ochrany vědeckých a uměleckých děl a nastavení poplatků za datové nosiče je třeba aktualizovat. V této oblasti jsme vázáni mezinárodními smlouvami, ale prostor pro „národní úpravu“ tu je.

Čím oslovujete lidi s kladným vztahem ke svobodnému a otevřenému softwaru a obsahu?

Uveďte tři body svého volebního programu, které podle vás mají klíčový význam pro naše čtenáře, tedy především uživatele Linuxu.

Odpověď

  • Podporovat výuku v zacházení s informačními technologiemi na všech úrovních vzdělávacího systému, včetně pořádání bezplatných kurzů pro seniory
  • Redukovat uměle posilované monopoly v oblasti vývoje informací, které neodůvodněně zvýhodňují velké korporace a brání tvůrčím aktivitám kapitálově slabších firem. Především bránit prodlužování copyrightové ochrany vědeckých a uměleckých děl a zavedení patentové ochrany dílčích počítačových algoritmů

RNDr. Vladimír Koníček

Nahoru

Příspěvky

Odpovědi na naše otázky: KSČM
Michal Dočekal 14. 05. 2010, 09:02:51
Odpovědět  Odkaz 
Tímhle článkem příznivce FOSS a GNU/Linuxu spíše odradí než zaujmou. Linux do škol nic, veřejná správa nic, a pak perličky:

"Podporovat výuku v zacházení s informačními technologiemi"

Průšvih je, že tohle je ve většině případů synonymem pro výuku Windows, Office a jiného proprietárního softwaru.

"zavedení patentové ochrany dílčích počítačových algoritmů"

Že by softwarové patenty?!
Vlastimil Ott Re:Odpovědi na naše otázky: KSČM
Vlastimil Ott 14. 05. 2010, 10:30:32
Odpovědět  Odkaz 
Já je rozhodně nechci bránit, ale čistě technicky - ta věta je kontext:

"Především bránit prodlužování copyrightové ochrany vědeckých a uměleckých děl a zavedení patentové ochrany dílčích počítačových algoritmů "

Bráni prodlužování a bránit zavedení... Takže přesný opak. Aspoň tak to čtu já.
Re:Re:Odpovědi na naše otázky: KSČM
Michal Dočekal 14. 05. 2010, 11:19:08
Odpovědět  Odkaz 
Aha, no jo, ten kontext mi v té druhé části unikl, takže beru zpět.
Odpovědi na naše otázky: KSČM
Petr Schramek 14. 05. 2010, 10:16:00
Odpovědět  Odkaz 
Abych řekl pravdu, taky mě nepotěšili...
Odpovědi na naše otázky: KSČM
Honza 14. 05. 2010, 10:26:20
Odpovědět  Odkaz 
To je jako kdyby napsali „my nic, my komunisti“ (a to stačí). Divím se, že zrovna u KSČM, u kterých bych čekal velkou vervu v oblasti „všechno zadarmo“, se dočítáme zrovna tohle. Je to dost okaté přehazování odpovědnosti jinam (jak typické...). De facto je zde řečeno, že se neuděje a neudělá zase vůbec nic (opět, jak typické).
Jiří Eischmann Odpovědi na naše otázky: KSČM
Jiří Eischmann 14. 05. 2010, 11:18:19
Odpovědět  Odkaz 
Nechci říkat, jestli jsou ty odpovědi špatné nebo dobré, ale překvapil mě přístup KSČM, který se de facto spoléhá na neviditelnou ruku trhu - jestli je ten soft dobrý, tak se ve školách prosadí i bez podpory státu. To bych zrovna od komančů nečekal, když jejich soudruzi na Kubě, Venezuele a Severní Korei tak houfně nasazují OSS.
Antonín Slejška Re:Odpovědi na naše otázky: KSČM
Antonín Slejška 14. 05. 2010, 16:30:21
Odpovědět  Odkaz 
Podle mého názoru silové nasazování RedFlag apod. Linuxu z dlouhodobého pohledu spíše škodí než prospívá. Linux je přece založen na svobodě, zatímco komunismus na jejím opaku.
Re:Re:Odpovědi na naše otázky: KSČM
fri 14. 05. 2010, 18:38:06
Odpovědět  Odkaz 
To tvrzení, že členové této skupiny v Praze i jinde někdy nazývané podle indiánského severoamerického kmene "komanči", tam i onde "komouši", kdoví proč - asi se to rýmuje, :-) , nemají rádi svobodu, má tedy znamenat, že nám říkáte, že vlastně v tomto máte samozřejmě pravdu. :-)

..., že vysvětlení slova svoboda a význam čehokoli dalšího závisí na mluvčím a situaci (na někoho se obrací - někoho žádá o souhlas), něco tím sleduje, když se ozve, a pochopení myšlenky příjemcem sdělení, (o něco jde), zase na tom, čemu posluchač hoví. - tak to už jsem po dlouhodobém pozorování okolí trochu pochopil. :-) Je prostě potřeba říct, že mluvíme většinou tak, aby nám druzí rozuměli, a oni nám rozumí, protože vidí, co říkáme a chápou, proč to říkáme.

Myslím si, že lidské bytosti je svoboda vlastní, tedy i soudruhům a soudružkám - a druzí, když mi říkají, že to s ní členové a příznivci KSČM nemyslí dobře, se jenom neshodují s mým názorem - díky Bohu máme možnost vyjadřovat svoje názory (a měnit je kdykoli usoudíme, že je načase).
Re:Re:Odpovědi na naše otázky: KSČM
xlibor 17. 05. 2010, 17:09:31
Odpovědět  Odkaz 
No vidite, pouzivam vyhradne linux, vzdy saham pouze po svobodnem software, mam rad svobodu, rad se napr. prochazim podel statnich hranic a prechazim si je jak se mi zachce, a nerad se podrizuji necemu o cem nejsem presvedsen...a presto jsem byl vzdy volicem KSCM, fandim jim a mohl bych se povazovat za presvedceneho "komouse", nepodleham trendu dnesnich "nezavislych" medii a vymyvani mozku.
Odpovědi na naše otázky: KSČM
fri 14. 05. 2010, 12:02:25
Odpovědět  Odkaz 
V posledních několika měsících se v televizi a jinde označuje období mezi roky 1948 a 1989 jako období nesvobody - vyjadřuje to pocit části občanů, kteří tuto dobu chápou jako dobu, kdy nebyli svobodní, a prosazují tento pohled tak, aby se vžil i ostatním.

Tímto uvozuju svůj následující text: KSČM je spojená se svou předchůdkyní jako navazující organizace, a není v určitých kruzích zájem vylepšovat jí pověst, spíš jej vylepšovat k horšímu. :-)

Při analýze svých pocitů souvisejících s volebními posoji pozoruju existenci psychického bloku, který vznikl v době po 89ém a který mi v současnosti brání, abych je volil. V tomto ohledu nejde ani tak o zaručení osobní svobody je zvolit, jako o to, že přijatá síla působící v mých myšlenkách proti takové volbě je zatím silnější.

Pokud by ten blok chtěli překonat (a mně pomoci se osvobodit) - třeba pomocí přístupu k oblasti rozvoje výpočetní techniky, ať už se na jedné straně rozvíjející působením soukromých firem, které pracují v prostředí, které uznává výměnu a směnu přes peníze, nebo na straně druhé rostoucí díky práci dobrovolníků, kteří v tomtéž prostředí získávají takto vyjádřené spravedlivé sdílení prostředků jiným způsobem, a za svou práci peníze nepožadují, ať třeba hoši a dívky z KSČM řeknou něco k tomu, jak zajistí, aby tato technika obsluhovaná programy používaná státem a soukromníky přispěla k ceně metru čtverečního bytové plochy pohybující se okolo 15 000 Kč při stávajících průměrných nebo podprůměrných platech v ČR. :-)

To je tak to jediné, co mě na přístupu všech stran k programovému vybavení těch mašin, co se nám kupí doma, zajímá.
Odpovědi na naše otázky: KSČM
mido 14. 05. 2010, 17:20:58
Odpovědět  Odkaz 
aspon reknou na rovinu ze to moc nepodporujou nez neco slibovat jako ti predchozi tri
-rekli na rovinu ze je na skolach aby si tam dali linux nebo windows
nic neslíbili - no podle me o tom vedí málo.
Odpovědi na naše otázky: KSČM
Filip Zatloukal 15. 05. 2010, 20:04:21
Odpovědět  Odkaz 
Já to říkám pořád, že KSČM není ani trochu komunistická strana, jinak by podporovala otevřený software všemi deseti. Je to jen trošičku levicovější ČSSD a hlavně banda, které jde jen o koryta. Karl Marx se v hrobě obrací.
Re:Odpovědi na naše otázky: KSČM
bre 17. 05. 2010, 10:49:13
Odpovědět  Odkaz 
Konečně někdo, kdo si toho Marxe alespoň přečetl. Mám stejný názor. Takhle nevybudujem ani pořádný sociální stát (viz.rozbor Masarykových názorů http://sreview.soc.cas.cz/uploads/8a399f9745cd920ea485bc2cd1d211d6a7ca708c_216_391MUSIL.pdf ; natož demokratický socialismus viz. Beneš: Demokracie dnes a zítra shrnutí v http://www.sopr.cz/politologicka_revue/Politologie%202004-1%20-%2001%20-%20Obsah.pdf nebo Za svobodu do nové Československé republiky; ideový program domácího odbojového hnutí vypracovaný v letech, 1939-41. http://searchworks.stanford.edu/view/651749)
Odpovědi na naše otázky: KSČM
Hobil 18. 05. 2010, 20:19:09
Odpovědět  Odkaz 
Zajímavé. Zjištuju, že KSČM musí mít k výpočetní technice velmi blízko. Zdá se, že ji velmi, opravdu velmi potřebují, neboť zjevně neumí počítat ani do tří...
...Uveďte tři body svého volebního programu...
:-D
H.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog