přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Přichází Wine 3.4

POINT.X (2018-19)

Přichází Wine 3.4

wine_logo.png

Wine 3.4 sebou jako běžné vydání přináší několik málo novinek a oprav, jež sice nepřináší výrazné zlepšení běhu aplikací na Wine, ale snaží se na tom po menších úsecích pracovat. Pojďte se na tyto novinky podívat.


reklama

Wine je, jak určitě většina z vás ví, software, který vytváří aplikační rozhraní a umožňuje tak běžet aplikacím pro MS Windows pod Unixovými operačními systémy. Zejména v poslední době prochází Wine určitým zlatým věkem, kdy do něj aktivně přispívá spousta vývojářů a neustále jej zlepšují. Takovým hlavním milníkem bylo vydání verze Wine 3.0 (vydání proběhlo v druhé polovině ledna). Wine 3.0 přinesla především podporu Direct3D 10 a 11, Direct3D Command Stream a výchozí verze Windows je nově Windows 7, čímž se Wine opět přiblížilo blíže k realitě dnešních dnů.

Wine 3.4 pracuje zejména na zlepšení podpory Vulkanu ve Wine a jeho integraci do X11. Podpora Vulkanu byla do Wine přidána teprve nedávno s příchodem řady Wine 3. Vydání 3.4 také lépe pracuje s ovládáním privilegovaných instrukcí x86-64, lepší editaci pomocí hex v rámci RegEdit a různé patche Wine-Staging, které byly opraveny a připraveny na sloučení se stabilní větví vývoje. Pokud vám výčet novinek nestačí tak více najdete v poznámkách o vydání.

Nahoru

Příspěvky

Michal Breškovec Přichází Wine 3.4
Michal Breškovec 19. 03. 2018, 12:04:42
Odpovědět  Odkaz 
Netrpělivě čekám na DEB balíčky, protože to vypadá, že možná opravili rozbité spouštění her od Blizzardu, jako Diablo 3 a StarCraft Remastered.
Přichází Wine 3.4
Jirka 19. 03. 2018, 14:55:57
Odpovědět  Odkaz 
S ohledem na to, že pd Wine léta úspěšně provozuji zejména účetnictví, tak zas až tolik na novou verzi nečekám. Prioritou je stabilita a funkčnost, což moje současná verze (1.8) splňuje.

Dlouhodobě ve Wine ovšem postrádám lepší podporu USB. Možná by někdo znalý věci mohl napsat článek o tom, proč je právě tohle takový problém...
Lukáš Jelínek Re: Přichází Wine 3.4
Lukáš Jelínek 19. 03. 2018, 18:37:54
Odpovědět  Odkaz 
Také provozuji pod Wine účetnictví, konkrétně Helios Red. Ale přestože z 99 % funguje, jak má, dokonalé není - konkrétně nefunguje zobrazení faktur na obrazovce a jejich export do PDF (lze jen tisknout na tiskárnu), zhavaruje to na "insufficient GDI resources". Takže jsem zvědav, jestli se to s novou verzí vylepší.
Re: Re: Přichází Wine 3.4
Jirka 19. 03. 2018, 19:25:30
Odpovědět  Odkaz 
K tomu účetnictví: u mě to je vizuální systém MRP, viz https://www.mrp.cz/software/ucetnictvi/vizualni/ (ke stažení je i demoverze), už jsem to tu někdy dřív zmiňoval.

Pod Wine 1.8 (a i ve starších verzích) tam funguje snad úplně vše, resp. nenarazil jsem ještě na něco, co by nešlo. Jediná nutnost je do Wine doinstalovat jakousi knihovnu pro korektní zobrazení fontů. Teď si nevzpomenu na název a ani to nemůžu dohledat (možná riched20 či riched30 - úplně bez záruky!), ale šlo to zcela bez problémů přes winetricks.

Ten program je naštěstí psán hodně konzervativně a nevyužívá žádné mrkwí speciality, ale Delphi + BDE. O programech tohoto druhu je známo, že ve Wine často fungují dobře...

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Pospíšil

Jsem nadšenec do open-source technologií a zajímám se o vše ve světě Linuxu a *BSD.


  • Distribuce: Gentoo
  • Grafické prostředí: KDE