<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?>
<?xml-stylesheet href="rss.css" type="text/css"?>
<rss version="2.0" xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/">
<channel>
<title>LINUXEXPRES - Diskuzní fórum</title>
<link>http://www.linuxexpres.cz/</link>
<description>RSS komentářů ke článkům</description>
<item>
<title>Autorské právo pro běžné uživatele (3): zákonné výjimky</title>
<description>
&lt;p&gt;&lt;strong&gt;<![CDATA[Myslím si taky, že uvádět zdroj internet je nedostatečné. Leč je to naprosto běžná praxe.
Ke všemu, ještě když tu fotku na internetu najdete, zjistíte, že její licence otištění v časopise vůbec neumožňuje.
Podobná situace je u mnoha textů.]]>&lt;/strong&gt;&lt;/p&gt;
</description>
<pubDate>Sun, 7 Aug 2016 11:36:40 +0200</pubDate>
<link>https://www.linuxexpres.cz/diskuse/diskuze-ke-clankum/autorske-pravo-pro-bezne-2#post26660</link>
<guid>https://www.linuxexpres.cz/diskuse/diskuze-ke-clankum/autorske-pravo-pro-bezne-2#post26660</guid>
</item>
<item>
<title>Re: Autorské právo pro běžné uživatele (3): zákonné výjimky</title>
<description>
&lt;p&gt;&lt;strong&gt;<![CDATA[V pořádku to není. V rámci zpravodajské licence lze převzít fotku v souvislosti s aktuálními událostmi, pokud to není výslovně zakázáno, ale je potřeba uvést konkrétní zdroj (a autora, pokud to lze). Licenci uvádět není potřeba (je to užití na základě zákona a ten to nepožaduje), ale pokud je použita nějaká konkrétní (typicky třeba CC), je to velmi vhodné, usnadní to případné další užití.
Uvádět "Zdroj: internet" je zcela nedostatečné (je potřeba uvést konkrétní místo, tedy URL, dostatečně určitý název webu apod.). To je stejné, jako kdyby tam bylo třeba "Zdroj: denní tisk". Žádat nápravu lze u vydavatele časopisu. Samozřejmě, že s již vytištěným a prodaným časopisem se těžko něco udělá, ale vydavatel to může řešit s autorem či redaktorem a zabránit tomu, aby se to opakovalo. Autor pak může po vydavateli žádat omluvu, náhradu škody, případně stažení neprodané části nákladu (pokud to lze) - a to přímo u vydavatele a pak případně i soudně.
Samozřejmě by to mohlo spadat i do trestní roviny, ale většinou to nebude mít takovou intenzitu, aby to naplnilo skutkovou podstatu trestného činu (nebude to "nikoli nepatrný" zásah do autorských práv).]]>&lt;/strong&gt;&lt;/p&gt;
</description>
<pubDate>Wed, 3 Aug 2016 17:49:10 +0200</pubDate>
<link>https://www.linuxexpres.cz/diskuse/diskuze-ke-clankum/autorske-pravo-pro-bezne-2#post26643</link>
<guid>https://www.linuxexpres.cz/diskuse/diskuze-ke-clankum/autorske-pravo-pro-bezne-2#post26643</guid>
</item>
<item>
<title>Autorské právo pro běžné uživatele (3): zákonné výjimky</title>
<description>
&lt;p&gt;&lt;strong&gt;<![CDATA[V papírových časopisech se často objevují převzaté fotografie z internetu. Časopis prostě přetiskne fotku bez názvu, bez jména autora, bez uvedení druhu licence. Jediná informace u fotky zní "Zdroj: internet".
Je to v souladu se zákonem ? 
Pokud je to porušení zákona, kde je vůbec možné žádat nápravu, popř. stěžovat si, apod.]]>&lt;/strong&gt;&lt;/p&gt;
</description>
<pubDate>Wed, 3 Aug 2016 17:20:41 +0200</pubDate>
<link>https://www.linuxexpres.cz/diskuse/diskuze-ke-clankum/autorske-pravo-pro-bezne-2#post26642</link>
<guid>https://www.linuxexpres.cz/diskuse/diskuze-ke-clankum/autorske-pravo-pro-bezne-2#post26642</guid>
</item>
<item>
<title>Re: Autorské právo pro běžné uživatele (3): zákonné výjimky</title>
<description>
&lt;p&gt;&lt;strong&gt;<![CDATA[Zákonná výjimka se netýká softwaru (kde se i užití pro osobní potřebu považuje za užití). Asi ale popřemýšlím o lepší formulaci, aby to bylo srozumitelnější.]]>&lt;/strong&gt;&lt;/p&gt;
</description>
<pubDate>Sat, 30 Jul 2016 21:07:09 +0200</pubDate>
<link>https://www.linuxexpres.cz/diskuse/diskuze-ke-clankum/autorske-pravo-pro-bezne-2#post26638</link>
<guid>https://www.linuxexpres.cz/diskuse/diskuze-ke-clankum/autorske-pravo-pro-bezne-2#post26638</guid>
</item>
<item>
<title>Autorské právo pro běžné uživatele (3): zákonné výjimky</title>
<description>
&lt;p&gt;&lt;strong&gt;<![CDATA[Jinak povedený článek. Díky.]]>&lt;/strong&gt;&lt;/p&gt;
</description>
<pubDate>Sat, 30 Jul 2016 20:15:44 +0200</pubDate>
<link>https://www.linuxexpres.cz/diskuse/diskuze-ke-clankum/autorske-pravo-pro-bezne-2#post26637</link>
<guid>https://www.linuxexpres.cz/diskuse/diskuze-ke-clankum/autorske-pravo-pro-bezne-2#post26637</guid>
</item>
<item>
<title>Autorské právo pro běžné uživatele (3): zákonné výjimky</title>
<description>
&lt;p&gt;&lt;strong&gt;<![CDATA["Výjimka se netýká"? Vzhledem ke kontextu by autor měl napsat: "Výjimka se týká softwaru..."]]>&lt;/strong&gt;&lt;/p&gt;
</description>
<pubDate>Sat, 30 Jul 2016 20:12:00 +0200</pubDate>
<link>https://www.linuxexpres.cz/diskuse/diskuze-ke-clankum/autorske-pravo-pro-bezne-2#post26636</link>
<guid>https://www.linuxexpres.cz/diskuse/diskuze-ke-clankum/autorske-pravo-pro-bezne-2#post26636</guid>
</item>
</channel>
</rss>