přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vyšel nový Debian, Red Hat a Microsoft budou spolupracovat

Vyšel nový Debian, Red Hat a Microsoft budou spolupracovat

dvatydny.gif

Největší nasazení Linuxu proběhne v Brazílii. Kuba přechází na Linux. Red Hat bude spolupracovat s Microsoftem. Open-Xchange je blízko 10 milionům platících uživatelů. Vodafone se i nadále angažuje v LiMo. Moonlight 1.0. Chrome pro Linux bude používat GTK+. Debian 5.0 Lenny.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Největší nasazení Linuxu proběhne v Brazílii

Dosud bylo za největší nasazení Linuxu na desktopech považováno Ubuntu na 250 tisících školních desktopů v Andalusii ve Španělsku. Nyní to však vypadá, že Španělsko trumfne Brazílie a to docela výrazně. Kanadská společnost Useful oznámila, že společně s výrobcem virtualizovaných terminálů ThinNetworks získala zakázku od brazilské vlády na vytvoření 385 tisíc virtualizovaných desktopů.

Technologie společnosti Useful umožňuje sdílet jeden počítač deseti uživateli. Díky tomu se podařilo srazit cenu za jedno místo pro uživatele na 50 dolarů. V této kalkulované částce však nejsou zahrnuty náklady za monitor a klávesnici. Jako distribuce je použit Linux Educacional 2.0, který vyvíjí brazilské ministerstvo školství. První fáze, v níž se řešení nasazuje na 19 tisících desktopech ve venkovských školách, již probíhá. V dalších fázích by mělo být zahrnuto dalších 5560 měst.

V poslední době se čím dál více dostává do kurzu ekologie, a tak společnost Useful neopomněla připomenout ani ekologické dopady tohoto řešení. Oproti klasickému řešení, kdy má jeden uživatel jeden počítač, prý tato technologie vyprodukuje ročně o 170 tisíc tun CO2 méně, což je množství, které za stejnou dobu vyprodukuje 28 tisíc automobilů.

Kuba přechází na Linux

Již dříve jsem psal o tom, že Kuba hodlá migrovat na Linux, ale zatím zůstávalo jen u slov. Nyní se však zdá, že by se mohly ledy hnout. Vláda totiž ohlásila vlastní národní distribuci, která se jmenuje Nova Linux. Cílem projektu je snížit závislost Kuby na Windows od společnosti Microsoft a zvýšit její technologickou suverenitu. To samozřejmě souvisí s ideologií Kuby, která je již řadu let jakožto socialistická země v opozici vůči politice Spojených států.

Kubánští představitelé uvádějí dva hlavní důvody, proč si Linux zvolili. Prvním je, že Windows mohou být potencionální hrozbou, protože americké bezpečnostní agentury mají přístup ke kódům Microsoftu. A druhým je, že Kuba má kvůli dlouholetému embargu problémy nakupovat licence Windows.

Na Kubě, kde se začaly počítače prodávat veřejnosti teprve minulý rok, má Linux nyní podíl 20 %. Ministr komunikací Ramiro Valdes prohlásil, že si přeje, aby byl Linux do pěti let na polovině kubánských počítačů.

Red Hat bude spolupracovat s Microsoftem

 

Společnost Red Hat, která je největší firmou na světě zabývající se Linuxem, oznámila spolupráci se společností Microsoft. Ač by se na první mohlo zdát, že se Red Hat vydává cestou Novellu, zdání jen klame. Jedná se o spolupráci pouze na technologické úrovni. Naopak Red Hat prohlašuje, že se patentovými hrozbami proti Linuxu nenechá zastrašit a nikdy na patentovou dohodu nepřistoupí.

Spolupráce se týká zlepšování virtualizace produktů protistrany ve vlastních produktech, proto bude Red Hat zlepšovat virtualizaci Windows Serveru 2003 SP2, Windows Serveru 2000 SP4 a Windows Serveru 2008 v Red Hat Enterprise Linux a naopak Microsoft bude zlepšovat virtualizaci Red Hat Enterprise Linux ve Windows Serveru 2008 Hyper-V. Ve výsledku by měl z této spolupráce těžit zákazník, který používá produkty obou společností.

Open-Xchange je blízko 10 milionům platících uživatelů

Společnost Open-Xchange, která vyvíjí open-source alternativu ke groupwaru Microsoft Exchange, oznámila, že v roce 2008 zečtyřnásobila počet placených zákazníků na 8,1 milionů a rychle se blíží 10 milionům. A to i přesto, že je Open-Xchange Server k dispozici všem také zdarma. Většina zákazníků OX se nachází v Evropě, pouze 20-25 % příjmů plyne ze Severní Ameriky, kde firma sídlí. Čím dál více nasazení je formou SaaS (software jako služba), kdy Open-Xchange neprodává jen licenci a podporu, ale stará se také o chod služby a zákazník software jen využívá. V tomto roce je plánován další rozvoj OX serveru. Již dnes funguje s většinou tzv. tlustých klientů, jako je například MS Outlook. Přibude podpora správy různých sociálních služeb (Facebook, MySpace, LinkedIn, Plaxo atd.).

Vodafone se i nadále angažuje v LiMo

Poslední kometou mezi mobilními systémy je Android od Googlu. Asustek dokonce ohlásil, že bude prodávat populární Eee s Androidem. Pro mnoho lidí tak platí rovnice linuxový mobilní systém = Google Android. Linux Mobile Foundation (zkráceně LiMo) se však snaží tuto rovnici vyvrátit. Zastřešuje totiž vývoj linuxové mobilní platformy, za kterou stojí významní výrobci mobilních telefonů (Samsung, LG, Motorola, NEC nebo Panasonic), kteří mají v roce 2009 uvést několik desítek telefonů právě s touto platformou.

Jedním ze zakládajících členů je i operátor Vodafone, který provozuje mobilní sítě v téměř třiceti zemích po celém světě. Nedávno se však připojil k Open Handset Alliance, která zastřešuje vývoj Androidu. Mnozí pozorovatelé tak předpovídali, že se Vodafone zaměří na Android na úkor LiMo. Nicméně Vodafone s touto platformou nekončí, ba spíše naopak. Nyní oznámil spolupráci se společností Azingo, která vyvíjí mobilní systém Azingo Mobile, který je postavený právě na platformě LiMo. Předmětem spolupráce by měl být především vývoj aplikací. Azingo je americká společnost se sídlem v Silicon Valley, ale všechny z více než 250 vývojářů má v Indii.

Novinky ze světa softwaru

Moonlight 1.0

Silverlight od společnosti Microsoftu to bude mít vůči dominantní technologii Flash od Adobe hodně těžké. Nikdy neříkej nikdy - jeho podpora se může časem hodit i linuxovým uživatelům. Z tohoto důvodu a také z toho, že Microsoft potřebuje tuto technologii multiplatformní, aby se prosadila na úkor Flashe, začal Novell vyvíjet za spolupráce s Microsoftem open-source implementaci Moonlight, která by měla přinášet podporu Silverlightu na Linux a ostatní unixové systémy.

Na rozdíl od Flash Playeru, kde je vývoj verze pro Linuxu dokonce v předstihu, je však vývoj Moonlightu ve skluzu za Silverlightem. Právě vydaná první ostrá verze totiž podporuje pouze Siverlight 1.0. Alfa verze Moonlightu, který bude podporovat Silverlight 2.0, vyjde v březnu, ale to už bude venku Silverlight 3.0. To samozřejmě staví linuxové uživatele používající Moonlight do situace, kdy jejich software není kompatibilní s některými aplikacemi. Držme tedy vývojářům Novellu palce, aby vývoj Silverlightu co nejdříve zachytili. Plugin pro Firefox si můžete stáhnout na stránkách projektu.

Chrome pro Linux bude používat GTK+

Prohlížeč Chrome od Googlu už je nějaký čas venku ve verzi pro Windows a sklízí pozitivní ohlasy. Uživatelé ostatních systémů si však musí ještě počkat. Společnost Codeweavers sice krátce po vydání Chrome uvolnila balíčky pro MacOS X a linuxové distribuce pod názvem Chromium, ale jednalo se pouze o verzi pro Windows, která běžela pomocí technologie Wine a měla problémy s výkonem.

Opravdu nativní verze pro Linux a MacOS X budou k dispozici údajně v červnu. Nyní vyšlo najevo, že budou naprogramovány nad knihovnou GTK+. To některé lidi překvapilo, protože po uvolnění konkurenční knihovny Qt pod licencí LGPL předpovídali GTK+ úpadek. Rozhodnutí zvolit GTK+ v Googlu pravděpodobně padlo ještě před zprávou o uvolnění o Qt pod LGPL, ale jak píší vývojáři ve FAQ, nepřikládají volbě toolkitu takovou váhu, protože v Chrome bude použit pouze k několika věcem, jako je např. dialog "Uložit jako". Volba padla na GTK+, protože mají vývojáři s touto knihovnou více zkušeností a shoduje se se závislostí Firefoxu.

Novinky ze světa distribucí

Debian 5.0 Lenny

Po téměř dvou letech vychází další verze jedné z nejpopulárnějších a nejstarších linuxových distribucí - Debianu. V srpnu to už bude šestnáct let, co začal jeho zakladatel Ian Murdock projekt Debianu formovat. Název Debian vznikl z jeho jména a jména jeho přítelkyně Debry. Na rozdíl od ostatních velkých distribucí, za Debianem nestojí žádná firma, ale projekt je řízen několika společenskými smlouvami a zastřešuje jej organizace Software in the Public Interest. Debian je již dlouhá léta stálicí na mezi nejpopulárnějšími distribucemi. Ač na desktopu v posledních letech zaznamenal mírný pokles zájmu především kvůli nástupu Ubuntu, které z něj vychází, na serverech se stále drží na špici popularity.

Debian

Jeho velké rozšíření na serverech plyne především z jeho konzervativnosti. Zatímco distribuce jako Mandriva Linux, Ubuntu, Fedora či openSUSE chrlí vydání v půlročním vývojem cyklu, aby se zavděčily desktopovým uživatelům, Debian vychází v průměru jednou za dva až tři roky. Lenny nebyl výjimkou, vývoj trval 22 měsíců a jen odhalování chyb a ladění distribuce trvalo několik měsíců, proto nemůže nikoho překvapit, že Lenny nepřináší žádné žhavé novinky: jádro 2.6.26, GNOME 2.22.2, KDE 3.5.10, Xfce 4.4.2, X.Org 7.3, OpenOffice.org 2.4.1, GIMP 2.4.7. Ti, kteří chtějí novější software, mohou využít větve testing a unstable, u kterých však vzhledem k povaze nemohou požadovat takovou stabilitu jako u stable. Debian 6 by se měl jmenovat Squeeze a předběžné datum jeho vydání ještě nebylo stanoveno.

Celý Debian můžete stáhnout na 32 CD. Samozřejmě existují instalační CD, které obsahují méně softwaru s tím, že si dle potřeby zbytek stáhnete a doinstalujete přes správce softwaru. Více informací o možnostech získání Debianu naleznete na stránkách projektu.

Nahoru

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog