přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, KXStitch

KXStitch

23.png

Program, který si zamilujete, protože vám pomůže projevit vaše vlohy, tím že na plátno promítnete své touhy.


reklama

Na stránkách věnovaných českým uživatelům Linux Mintu jsem si všiml článečku představujícího květnatým jazykem program KXStitch. Text provázejí snímky hlavního okna programu, kde mě zaujaly nepřeložené texty. Na základě těchto se můžu jenom domnívat, jakouže to verzi tohoto programu umožňujícího si hrát v oboru vyšívání to vlastně v Linux Mintu mají, totiž že by to mohlo být něco staršího.

Závěr toho příspěvku se nese v žertovném duchu. Řeknu na rovinu, že jsem už několik desetiletí nic nevyšíval a nevím, jestli se na tom v dohledné době něco změní. Když si mám představit, na co by mi KXStitch mohl být dobrý, tak dospívám k názoru, že bych tu mohl rozvíjet své výtvarné vlohy. Nakreslím si obrázek, a když mě to půjde, tak si jich nakreslím víc. To co ze mě udělá umělce budu já sám. S jehlou nebo bez ní, nyní každý v sobě může objevit výtvarníka a svůj talent vytvářet promyšlené vzory. Kým tedy jsem? Poznávejte sami sebe!

01.png

Každopádně, protože mi přišlo, že obrázky programu názorně neukazují, že je KXStitch plně počeštěn, rozhodl jsem se, že si udělám vlástní obrázky, kde se ukáže, jak to s ním vypadá. Povzbudilo mě k tomu i to, že jsem takový příspěvek seznamující s programem vlastně ještě neudělal. A jediný starší článeček k tomu byl zaměřen a vedl k vylepšování překladu. Určitě zde naleznete spoustu obrázků, když už nic jiného.

02.png20.png

Načtený obrázek připomíná na první pohled malbu ve smyslu impresionismu nebo pointilismu. Dalo by se s tím ale udělat, když žádný obrázek nahrávat nebudeme a vložíme se do toho sami, něco, co by představovalo například expresionismus v malířství nebo symbolismus? Určitě. Plátno je plátno a to na čem záleží je myšlenka a její podání.

03.png

04.png05.png

Ze svého někdejšího povídání na toto téma si vypůjčím přehled vlastností a informací o programu, jak jsem si jej kdysi přeložil: Autorem je Stephen Allewell. Je to program, který vám umožní vytvářet vzory křížkového stehu (stitch = steh) a to buď z nahraného obrázku (zavedení, import) nebo vlastní. Při nahrání obrázku v některém z mnoha formátů se zmenší počet barev a převod se omezí na plné stehy nebo volitelně na malé stehy.

06.png

Obrázek můžete použít i jako pozadí. Zavedené obrázky se potom pro vytvoření konečného vzhledu mohou upravit pomocí příslušných poskytovaných nástrojů, jak jsou popsány na stránkách projektu (obdélníky, elipsy, mnohoúhelníky a čáry, zadní steh.

07.png08.png

Pro zopakování vybraných oblastí jinde na plátně se využijí známé funkce pro vyjmutí, kopírování a vkládání. Vybrané oblasti lze všelijak otáčet (90, 180, 270 stupňů) a zrcadlit vodorovně nebo svisle. Vzory si můžete pro další opětovné využití ukládat v knihovně vzorů, kde jsou hierarchicky uspořádány, takže snadno najdete ten, který hledáte. Je vám tu ku pomoci také abecední nástroj díky kterému lze vzor, kterému je přiřazeno písmeno, lehce stisknutím klávesy vložit.

10.png11.png

Před Vánoci loňského roku jsem sice poslal doplnění překladu, ale vývojář si toho asi nevšiml, a já na to pak také zapomněl. A tak po několika málo nových menších úpravách jsem to poslal znovu. Měl bych napsat, že to bylo zas a znovu, když jsem si posléze uvědomil, že se mi napoprvé podařilo jako přílohu dopisu nahrát a poslat starší verzi. Poupravil jsem hlavně některé akcelerátory, a je to úkol do budoucna pohrát si s nimi ještě aspoň trochu, protože tam na jedné straně byl určitý problém odstraněn, aby na jiném místě možná vznikl jiný (spíš si myslím, že situaci zachraňuje to, že program tahá překlad té položky odněkud odjinud z KDE).

17.png18.png

Zdrojové soubory v posledním stavu jsem stáhl zkopírovaným příkazem (git clone atd.) ze stránek projektu. Po instalaci provedené sledem příkazů cmake ., make, make install se program choval celkem dost padavě. Jako podkladový obrázek výšivky jsem použil fotografii potisku krabice od mé nové stolní lampy se zářivkou, kde je napsáno, že je to značka Massive. Ti si zřejmě vzali na triko vzhled a materiál lampy. Pak je tam uvedena známá firma Philips. Ti se nejspíš starají o elektrotechnickou stránku věci, takže by tam bylo světlo od nich. A rovnou jsem si koupil nahrádní zářivku, co kdyby takovou, když by mi bez výměny ta dodávaná s lampou vydržela šest nebo deset let, už nevyráběli. Na ní je ale napsáno Kanlux, což mě docela mate. jako jednoduchý člověk bych čekal, že mi v obchodě prodají jako náhradní světlo něco, na čem si přečtu P-h-i-l-i-p-s. No, nevadí.

19.png22.png

Soubor s překladem (kxstitch.mo) jsem nahrál na obvyklé místo. A protože jsem jej napoprvé nenahrál do cesty /usr/local/share/locale/cs/LC_MESSAGES/kxstitch.mo (ale do obvyklého umístění: /usr/share/locale/cs/LC_MESSAGES), tak na obrázcích je překlad programu v tom stavu, v jakém je k dostání ze stránek projektu.

21.png

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 2,33 | Hodnotilo: 3
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Petr Valach KXStitch
Petr Valach 19. 01. 2014, 03:57:11
Odpovědět  Odkaz 
Tak tohle je vážně, vážně cool. V práci používám program za sto tisíc :D, jmenuje se TES. No, pro znalé samozřejmě hrůza, ale lepší soft stojí myslím až milion Wilcom TrueSizer. No a s ním je to teda masakr, viděl jsem na vlastní oči.
No, nevím. Asi by tenhle program pro mě nebyl použitelný, každopádně je fajn, že to existuje :-)
Re: KXStitch
fri 19. 01. 2014, 11:03:14
Odpovědět  Odkaz 
Tím dražším programem myslíte toto: http://www.wilcom.com/en-us/solutions/professional.aspx

Odkaz na ten TES byste mohl přidat sám.

Předtím by mě nenapadlo, že něco takového existuje. KXStitch a podobné jsem chápal jako pomůcky pro takovéto malé domácí vyšívání, což (zřejmě) jsou. Pro jistotu jsem přeložil i na stránkách LinuxMintu uváděný Crosti, který je jednodušší, má menší možnosti.

Ostatně, jestli víte, jak dnes funguje strojová výroba látek a jejich zdobení, a kde se vyrábí, a potom vyšívá, tak se podělte o názor.

To nebudou jen výšivky. Co třeba potiskování. Toto jsem si kdysi spojil s odvětvím, kterému se říkalo, myslím, kartounářství (http://cs.wikipedia.org/wiki/Kartoun); továrny - > kartounky.

Ty grafické nástroje jako je ten Wilcom se dají využít i jinde?
Petr Valach Re: Re: KXStitch
Petr Valach 19. 01. 2014, 15:01:46
Odpovědět  Odkaz 
No já používám tohle: http://www.barudanamerica.com/index/software/tes/Embroidery-Studio-Plus.html
Nemůžu najít lepší odkaz....
Na co jiného využít Wilcom? No protože obsahuje vestavěný CorelDRAW, tak si to domyslete sám :D Ale vážně, tohle je skutečně jen na vytváření vyšívacího programu pro vyšívací automat. To není domácí kutilství. Taková hračka stojí půl mega a víc.
Petr Valach Re: Re: KXStitch
Petr Valach 19. 01. 2014, 15:05:30
Odpovědět  Odkaz 
Používám Baruda, něco takovéhleho (není to úplně ten stejný kousek, co mám já, teda šéf): https://www.youtube.com/watch?v=2dBLbpMq28M. Světová špička, ale kdo to FAKT nechce dělat, tak ať to nedělá. Naučit se aspoň základ, který můžete nabídnout zákazníkům, je vražda. Jak to bylo v Pelíškách, "to není jako práce s buzolou, děti."
Re: Re: Re: KXStitch
fri 19. 01. 2014, 17:36:36
Odpovědět  Odkaz 
Video se mi líbilo.

Vede to k zamyšlení, jak se věci vlastně dnes dělají. A kde se dělají. Pak jsem se díval na video, kde rozbalují a sestavují vyšívací mašinu:

https://www.youtube.com/watch?v=XOpw5BwXIp0

Moje představy se doposavad točily kolem velkých textilek, co tu byly v 19. století a ve 20. století, aniž bych uvažoval nad tím, kdo dnes následně látky vyrábí ve velkém, kdo je zpracovává, kdo šije oblečení a pro koho (rozdílná cenová hladina) a kdo dělá detaily, aby to pak nakonec šlo prodat. jak velké jsou dnešní firmy, a kde jsou? Spousta malých hráčů, kteří se chtějí tímto živit.

Co se v tomto odvětví vyrábí tady v ČR? Jediné, čeho jsem si před lety všiml, byl výsledek práce nějakého českého výzkumáku (nebo to bylo při vysoké škole?) někde snad ve východních Čechách (?), kde měli vynalézt revoluční způsob tkaní látek. Na obrázku to vypadal, že to z té mašiny leze, a nepotřebovalo to, aby přes nějakou jehlu postupně procházela vlákna/nitě.

Když to dnes dělají stroje, tak proč se "hadry" v představě zdejších lidí dovážejí z Asie. Protože tam vyprodukují víc bavlny, víc hedvábí, ...?
Petr Valach Re: Re: Re: Re: KXStitch
Petr Valach 19. 01. 2014, 17:46:04
Odpovědět  Odkaz 
Protože je to levnější. Nákupka za takové triko je pak 50 korun.
KXStitch
Rovano 19. 01. 2014, 11:36:10
Odpovědět  Odkaz 
Co je lepší? Čínský Phillips nebo polský Kanlux? :-)
Re: KXStitch
fri 19. 01. 2014, 12:38:22
Odpovědět  Odkaz 
Podstatná je funkce.

Konstrukce lampy nese štítek, na kterém je napsáno Čína. Massive se zřejmě hlásí k Belgii. Philip jsem vždycky chápal jako firmu, která je někde odtamtud. Co z toho, co vyrábějí, dělají v Evropě, v jakých výrobních oblastech, nevím. Kdo tu firmu dnes vlastní a z jaké části, nevím.
Petr Valach KXStitch
Petr Valach 19. 01. 2014, 17:46:51
Odpovědět  Odkaz 
Ten program mi nejde nainstalovat. Skončil jsem u příkazu cmake. Co můžu dělat špatně? Dalí příkazy mi to nepustí. No targets specified and no makefile found. Stop.
Re: KXStitch
Karel Wälzer 20. 01. 2014, 21:25:36
Odpovědět  Odkaz 
Je nádherné vidět květnaté rozšíření článku. Zde: http://www.linux-mint-czech.cz/pro-svadlenky/ jsem uveřejnil plný návod k instalaci pomocí dostupných repositářů. Práce překladatelů si cením, vždyť tento program je dostupný jen v šesti jazycích a mezi nimi je i čeština. Ve výše uvedeném článku jsou skutečné snímky obrazovky.
KXStitch
fri 19. 01. 2014, 19:38:49
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem do příkazového řádku, myslím, napsal:
cmake .

Alespoň v příspěvku jsem tu tečku uvedl: "Po instalaci provedené sledem příkazů cmake ., make, make install"; není tam jen tak.

Protože v příkazovém řádku dělám jen to, co někde v souboru nazvaném třeba INSTALL nebo README, když už je po ruce, zkopíruju, tak nic moc neznám, ale když chci něco jen tak nainstalovat, tak zkusím alespoň příkazy, jako:

qmake, make
cmake .
(s jednou tečkou) nebo (se dvěma tečkami): cmake ..
jestli něco zabere, pominuli programy, co se nainstalují, když se začne známým: ./configure
Petr Valach Re: KXStitch
Petr Valach 20. 01. 2014, 21:27:14
Odpovědět  Odkaz 
Ajaj, něco dělám blbě :-(
Petr Valach Re: KXStitch
Petr Valach 20. 01. 2014, 21:27:15
Odpovědět  Odkaz 
Ajaj, něco dělám blbě :-(

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blog