přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Seznámení s Androidem

Seznámení s Androidem

android_logo.png

Google Android je čím dál oblíbenější operační systém pro chytré telefony. Podívejme se, jak to celé začalo, co ho charakterizuje, s kterými verzemi se můžete setkat a jak do něj dostat aplikace.


Co je to Android?

Představovat našim čtenářům Android asi bude nošením dříví do lesa, ale pro začátek si to zopakujme. Google Android je operační systém pro chytré mobilní telefony. Chytrý je proto, že s ním podobně jako na počítači můžete provádět mnoho činností a instalovat další aplikace přesně podle vaší potřeby. Pro nás je zajímavý tím, že je postavený na Linuxu a je open-source.

Něco málo z historie

Android je poměrně mladý systém. Do širšího povědomí se dostal teprve zhruba před dvěma lety, ale velmi rychle se vyvíjí a rychle si získal fanoušky. Každý den si nové zařízení s Androidem aktivuje dalších dvě stě tisíc lidí. Celý příběh Androidu začal už před rokem 2005 ve stejnojmenné společnosti. Nejzásadnější pro další vývoj bylo, že ho právě v roce 2005 koupil Google. Další dva roky na něm pracoval a v listopadu 2007 potvrdil vstup na trh mobilních telefonů, založil zaštiťující uskupení Open Handset Alliance a vydal první nástroje pro vývojáře. Proto se jako datum „narození“ Androidu většinou označuje 5. listopad 2007.

T-Mobile G1 (HTC Dream) – první telefon s Androidem T-Mobile G1 (HTC Dream) – první telefon s Androidem

První veřejná verze samotného systému potom vyšla téměř rok poté. Opravdový „boom“ telefonů s Androidem ale nastal až v roce 2010. Google vydal telefon Nexus One a následovalo ho mnoho dalších výrobců s desítkami modelů. Největším tahounem trhu byla společnost HTC (model Desire), poté uspěly i Samsung a Sony Ericsson. Do budoucna můžeme hodně očekávat i od LG. Nejvíce o růstu Androidu vypovídají čísla. Například v západní Evropě prodeje telefonů s Androidem oproti předchozímu roku vzrostly o 1 580 %. V ostatních částech světa to bylo podobně.

Dvoujádrové LG Optimus 2X – jeden z aktuálně nejžádanějších smartphonů Dvoujádrové LG Optimus 2X – jeden z aktuálně nejžádanějších smartphonů

Charakteristika systému

Android asi nejlépe vystihují tato slova: otevřenost a variabilita. Android je open-source, ale to už víte. S tím úzce souvisí variabilita. Ukažme si to třeba na srovnání s iPhonem (respektive jeho systémem iOS). Apple sází na jeden přístroj a perfektně vyladěný systém. To je pěkné, ale nese to s sebou tu nevýhodu, že si telefon nemůžete moc přizpůsobit. Android je prakticky úplný opak. Nelíbí se vám vzhled systému? Nevadí, můžete si stáhnout jeden z mnoha tzv. „launcherů“, který prostředí méně či více změní. To samé můžete udělat například se softwarovou klávesnicí a dalšími prvky systému. Někdy byste ani nepoznali, že na dvou telefonech běží ten samý systém.

Ten samý telefon, ten samý systém, přesto naprosto jiné rozhraní Ten samý telefon, ten samý systém, přesto naprosto jiné rozhraní

Android je rozmanitý i co se týče samotných telefonů. Protože je open-source, „každý“ si může postavit vlastní telefon a nahrát do něj tento systém. V praxi se tak samozřejmě neděje, ale na trhu najdete desítky telefonů od několika předních výrobců. Ty nejlevnější koupíte za cca tři a půl tisíce, ty nejvýkonnější a nejkvalitnější potom za deset až patnáct tisíc korun. Díky Androidu si vlastně může chytrý telefon dovolit každý.

Verze Androidu

Android první řady (tedy verze 1.5 a 1.6) už nenajdete skoro na žádném novém zařízení. Výjimkou mohou být snad jen levné tablety nepříliš známých výrobců. Pokud si teď koupíte telefon s Androidem, pravděpodobně na něm poběží verze 2.2 Froyo nebo 2.3 Gingerbread. Ojediněle se můžete setkat i s verzí 2.1 Eclair. Android je o postupném vývoji, takže jednotlivé verze nepřináší revoluční změny, ale vylepšují dosavadní funkce a třeba přidávají podporu nových technologií. Verze 2.2 přinesla asi dvě nejzajímavější novinky – možnost sdílet připojení z telefonu přes wifi nebo USB a možnost instalovat aplikace na paměťovou kartu. Brzy by měl vyjít Android 2.4, který dokáže plně využít dvoujádrové procesory.

Mimo tyto verze Androidu určené především mobilním telefonům tu máme ještě další větev pro tablety. Android 3.0 Honeycomb se liší hlavně novým rozhraním přizpůsobeným pro velké displeje. V současné době už je na trhu vlajková loď Motorola Xoom a začátkem léta by se mělo objevit množství dalších tabletů.

Motorola Xoom – první tablet s Androidem 3.0 Motorola Xoom – první tablet s Androidem 3.0

Aplikace

Aplikace dělají obyčejný telefon chytrým telefonem. Hlavní cestou, jak dostat aplikace do telefonu, je oficiální Android Market od Googlu. Tam už jich najdete více než dvě stě tisíc. Mnoho z nich je zdarma, další jsou placené, ale nutno dodat, že ceny bývají příznivé. Za aplikace nejčastěji zaplatíte něco kolem jednoho až dvou dolarů. Samozřejmě s výjimkou komplexních nástrojů jako navigace nebo kancelářského balíku.

Android Market je přístupný jak z telefonu, tak z počítače přes prohlížeč. V každém telefonu s Androidem najdete Android Market předinstalovaný, takže se stačí přihlásit a už můžete stahovat a instalovat. Abyste mohli i nakupovat, musíte ve vašem Google účtu nastavit službu Checkout. V podstatě stačí zadat údaje z platební karty a pár dalších detailů. Tady musím zklamat slovenské uživatele, protože ti zatím aplikace nakupovat nemohou. Ale snad se to brzy změní.

Android Market v telefonu Android Market v telefonu

Pro dlouhé procházení nabídky aplikací je možná lepší použít webovou verzi na adrese Market.Android.com. Tam potom jednoduše vyberete aplikaci, a pokud je telefon připojený k Internetu, automaticky ji v něm stáhne a nainstaluje. Nezáleží na tom, jestli máte telefon zrovna při sobě.

Android Market přes web Android Market přes web

Další výhoda Androidu je, že na něj také můžete instalovat aplikace z jiných neoficiálních zdrojů. To například s iPhonem není snadné. Aplikace se distribuují v APK balíčku, který stáhnete, prostě otevřete v telefonu a aplikace se nainstaluje. Android Market už také získal konkurenci – obchod s aplikacemi od gigantického Amazonu. Bohužel zatím obslouží jen Američany. Ale hlavní zkrátka je, že s Androidem nejste odsouzeni na jediného distributora.

Rooting a upravené verze Androidu

Jak jsem zmínil, Android si můžete hodně přizpůsobit. Ale pokud se mu budete chtít dostat až na kost, jen tak to nepůjde. V telefonech z běžné distribuce totiž nemáte práva superuživatele (root). Když je chcete získat, musíte provést tzv. rooting. Tento odstavec uvádím víceméně jen pro informaci, protože pokud jste běžný uživatel, zřejmě se do takových pokusů pouštět nebudete. Ale například na různých diskusních fórech o Androidu se s pojmem „rooting“ setkáte často, tak abyste věděli. Pokud jste technicky zdatnější a do rootingu se chcete pustit, měli byste si uvědomit, že můžete ztratit záruku a můžete se setkat s nejrůznějšími problémy.

A co tím vůbec získáte? Třeba máte více možností, jak ovládat hardware telefonu, můžete procesoru nastavit vyšší či nižší takt atd. Nejčastěji se ale rooting provádí z důvodu, že do telefonu chcete nahrát neoficiální upravenou verzi Androidu. Těch existují snad tisíce a jejich autoři se sdružují především na fóru XDA-developers.com. Některé upravené verze podporují mnoho telefonů, některé jsou určeny pouze pro jeden konkrétní model. Některé jsou velmi populární (např. CyanogenMod), některé zase řeší velmi specifické potřeby a najdou si jen pár příznivců.

Další informace

Tento článek je jen velmi stručným úvodem k operačnímu systému Android. Mnoho dalších zkušeností s telefony a aplikacemi najdete například na AndroidForum.cz. A hlavně – v následujících týdnech se na LinuxEXPRESu dočkáte několika dalších článků o Androidu, které vám představí zajímavé aplikace, hry a tipy. Na své si přijdou začátečníci, ale dost možná i pokročilí uživatelé.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz