přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Lotus Symphony: Kancelář od IBM nejen pro Linux

Lotus Symphony: Kancelář od IBM nejen pro Linux

lotus_symphony.png

V dnešním článku si představíme zajímavý kancelářský balík Lotus Symphony od IBM. Ačkoliv se nejedná o svobodnou aplikaci, je dostupná pro Linux, a to zdarma. Zaujme především použitím karet a uživatelskou přívětivostí.


IBM se rozhodlo založit Lotus Symphony na dobře známých existujících svobodných aplikacích spadajících pod OpenOffice.org. Na rozdíl od řady jiných kancelářských balíků se však nejednalo o pouhý přejmenovaný klon doplněný jen o několik málo změn. Naopak IBM s Lotus Symphony vytvořilo zcela samostatný kancelářský balík, který budeme s OpenOffice.org srovnávat jen těžko. Kromě implementace vlastních technologií se změny dotkly zejména uživatelského prostředí, které vypadá na první pohled úplně jinak.

Stažení, instalace a doba spuštění

Aplikaci v její současné verzi 3 (jinou pro vyzkoušení ani nedoporučuji) stáhnete z oficiálních webových stránek IBM. Přestože webové stránky se snaží rozpoznat váš operační systém a jazyk, pokud používáte Ubuntu nebo Debian a podobná distra, doporučuji manuální stažení, a to kliknutím na odkaz [change], kdy se v novém panelu otevře nová stránka. Tady se vám níže zobrazí seznam dostupných instalačních souborů ke stažení pro jednotlivé operační systémy. Uživatelé Ubuntu jistě ocení stejně jako já možnost vybrat si právě tuto distribuci. Bohužel Ubuntu je jedinou samostatnou distribucí, ostatním musí stačit RPM balík.

Následně budete vyzváni k přihlášení přes své IBM ID. Pokud jej stejně jako já nemáte nebo si jej nechcete vytvářet, pak klikněte po pravé straně na Proceed without an IBM ID. Následně budete vyzváni k vyplnění svého jména, e-mailové adresy a regionu. Ve spodní části doporučuji odškrtnout všechna zasílání reklamních sdělení a pak už jen stačí zaškrtnout v Licence jedinou volbu I agree a potvrdit tlačítkem I comfirm (plné znění licence v češtině). Na další stránce si už jen vyberete, co všechno chcete stáhnout (kancelářský balík, záplata, jazykový balíček). Všechny tři soubory mají dohromady velikost 432,1 MB.

Stahování probíhá celkem nestandardně, totiž přes Java applet spuštěný v prohlížeči.

Je to Java Je to Java

Stahování Stahování

Instalace je velmi jednoduchá. Stačí poklepáním nainstalovat stažené balíčky, nejdříve samozřejmě balíček s Lotus Symphony, poté záplata a nakonec jazykový balíček.

IBM Lotus Symphony 3 při načítání IBM Lotus Symphony 3 při načítání

Často je jako hlavní nevýhoda Lotus Symphony zmiňována doba spuštění aplikace. Sám tuto informaci potvrdit nemohu. Po čisté instalaci jsem naměřil dobu spuštění za cca pět sekund, zatímco samotný Writer z OpenOffice.org se mi dokonce spouštěl o sekundu až dvě déle. Pokud už po startu operačního systému jednou Lotus Symphony spustíte a vypnete, jeho další spuštění bude prakticky okamžité.

Úvodní obrazovka, na výběr je Textový editor, Tabulkový editor a Nástroj pro tvorbu prezentací Úvodní obrazovka, na výběr je Textový editor, Tabulkový editor a Nástroj pro tvorbu prezentací

Textový editor

Jako první je v kancelářském balíku k dispozici textový editor (chcete-li procesor), který se otevře jako ostatně všechno ostatní v nové kartě. V horní části je základní panel nástrojů (ikon), který umožňuje základní formátování vybraného textu, nastavování stylů nebo ty úplně nejzákladnější funkce, jako je uložení, otevření, vytvoření nového dokumentu, případně tisk. K dispozici je také Export do PDF, který není na rozdíl od Writeru v OpenOffice.org rychlý přes ikonu, ale hned vám dává možnost širšího nastavení.

Textový editor po spuštění Textový editor po spuštění

Samozřejmě tu nechybí ani klasická nabídka, která je v mém případě (používám Ubuntu 11.04) schovaná v horním panelu a stejně jako celé Lotus Symphony vychází z již mnohokrát zmíněného OpenOffice.org. Pole pro psaní – tedy to nejdůležitější u textového editoru, je po levé straně. Na té pravé je otevřen po spuštění další postranní panel nástrojů, který lze křížkem vypnout. Přesto pak po levé straně zůstane čtveřice ikon, kterými je spustíte. Jmenovitě se jedná o Vlastnosti, Seznam stylů, Kliparty a Navigaci. Vůbec první karta Vlastnosti přitom nabízí většinu nastavení, které používá běžný uživatel a jen doplňuje horní panel nástrojů, který se nachází pod nabídkou.

Textový editor v okně, všimnout si můžete funkční kontroly textu Textový editor v okně, všimnout si můžete funkční kontroly textu

Nástroj pro tvorbu prezentací

Druhou aplikací je nástroj pro tvorbu prezentací, který vychází ze své předlohy Impress. Jak je zvykem, tak po levé straně jsou náhledy na vytvořené snímky, aktuálně editovaný snímek je uprostřed a po pravé straně se hned po spuštění zobrazí možnosti rozložení. V tomto ohledu nepřináší nic nového, snad jen mírně upravený horní panel nástrojů, kde nechybí možnost nakreslit základní tvary.

Nástroj pro tvorbu prezentací po spuštění Nástroj pro tvorbu prezentací po spuštění

Bonusem jsou odlišné šablony, které lze ale dodatečně stáhnout také do Impressu. Možné je použít širokou nabídku klipartů, které svou kvalitou ale značně pokulhávají a hodí se tak spíše do školních prezentací než jako profesionální řešení.

Tabulkový procesor

Třetí a také poslední aplikací je tabulkový procesor, jehož vzorem je Calc. Velkou výhodou tohoto řešení je, že funkce a jejich zápisy fungují úplně stejně, jelikož se po technické stránce jedná o totožnou aplikaci jen s pozměněným uživatelským prostředím, stejně jako je tomu u celého balíku IBM Lotus Symphony. Pokud tak přecházíte z OpenOffice.org nebo jste novým uživatelem, můžete používat návody a absolutně stejné postupy, což se hodí zejména u funkcí.

Ty jsou mimo jiné dostupné v pravém sloupci jako poslední aktivní záložka a nemusíte je tak hledat v nabídce. Drobně upravený je i nástrojový panel pod nabídkou, který kromě základních ikon nabízí rovnou ikony pro přidávání řádků a sloupců.

Tabulkový procesor s otevřeným panelem funkcí Tabulkový procesor s otevřeným panelem funkcí

Rychlé možnosti nastavení textu, výplně a ohraničení buněk Rychlé možnosti nastavení textu, výplně a ohraničení buněk

Hlavní výhody? Karty a zobrazení náhledů

Hlavní výhodou kancelářského balíku IBM Lotus Symphony je uživatelské prostředí a řešení jednotlivých aplikací a spuštěných souborů v kartách. Nemusíte tak mít jednotlivé aplikace spuštění samostatně, ale máte je pod jednou ikonou na jednom místě. Pokud je chcete mít vedle sebe – žádný problém. Kliknete na kartu daného dokumentu pravým tlačítkem myši a vyberete Otevřít v novém okně.

Velmi užitečnou funkcí je také Ukázání náhledů, kterou inicializujete tlačítkem hned vpravo od tlačítka Nový. V tu chvíli se všechny spuštěné dokumenty v oněch třech kancelářských aplikacích zobrazí v náhledovém okně jako miniatury, na které lze kliknutím přejít.

Náhledy na spuštěné dokumenty Náhledy na spuštěné dokumenty

Za vyzkoušení stojí, pokud...

Teď si určitě kladete otázku, zda IBM Lotus Symphony vyzkoušet, či nikoliv. Sám mohu po své zkušenosti tento kancelářský balík minimálně k vyzkoušení doporučit všem, které zaujala hlavní výhoda oproti OpenOffice.org respektive LibreOffice a tou je právě pozměněné uživatelské prostředí po vzoru ostatních IBM aplikací jako například populární IBM Lotus Notes. Žádné nové funkce totiž nepřináší. Každopádně se ale jedná o kvalitně postavený kancelářský balík, který si ponechává všechny hlavní výhody OpenOffice.org a je s ním zcela kompatibilní.

Lotus Symphony je vhodný svou uživatelskou přívětivostí nejen pro domácí uživatele a drobné živnostníky, ale také pro střední a velké podniky. Vždyť i samotné IBM jej používá na svých počítačích jako výchozí kancelářský balík a kdo chce používat Microsoft Office, musí své rozhodnutí patřičně zdůvodnit. Navíc pro tento účel byl i Lotus Symphony vytvořen, aby IBM nabízel vlastní kancelářský balík, kterým doplňuje už tak dost širokou nabídku produktů pro firmy.

Nahoru

Příspěvky

Lotus Symphony: Kancelář od IBM nejen pro Linux
Lukáš 1. 07. 2011, 06:40:42
Odpovědět  Odkaz 
Znamená to tedy, že Lotus Symphony má minimálně stejnou veškerou funkcionalitu jako OpenOffice/LibreOffice?
Lotus Symphony: Kancelář od IBM nejen pro Linux
j.p. 1. 07. 2011, 11:50:02
Odpovědět  Odkaz 
Fungujú aj makrá z OO.o, akurát s rozšíreniami sú problémy.
Lotus Symphony: Kancelář od IBM nejen pro Linux
Bunak 1. 07. 2011, 07:36:11
Odpovědět  Odkaz 
Aby nebylo stahování tak "netradiční" stačí na stránce se stahování zvolit záložku Download using http :)
Lotus Symphony: Kancelář od IBM nejen pro Linux
Michal Polák 1. 07. 2011, 08:17:39
Odpovědět  Odkaz 
Pokud se podíváte do hlavního menu, tak zjistíte, že všechny nabídky jsou v podstatě shodné s klasickým OpenOffice.org a ty dokumenty, které jsem použil byly vytvořené v OpenOffice.org. IBM prostě na tom založilo svůj balík, který se liší spíše tím interfacem, než funkcionalitou.

Jinak samozřejmě sice drobnost, ale dole chybí posuvník, které u mne v OpenOfficech klasicky nezmizí ani když není třeba, zatímco tady ano.
Miroslav Hrončok Lotus Symphony: Kancelář od IBM nejen pro Linux
Miro Hrončok 1. 07. 2011, 13:26:17
Odpovědět  Odkaz 
Jak je to s licencí? Neporušuje tenhle přístup nějaké GPL, nebo tak něco?
Lotus Symphony: Kancelář od IBM nejen pro Linux
Štěpán Květoň 2. 07. 2011, 10:42:43
Odpovědět  Odkaz 
Jen bych doplnil, že hlavním přínosem je fakt, že Symphony je postavené na platformě IBM Lotus Expeditor, která je založena na platformě Eclipse. Ano, mám na mysli vývojové prostředí eclipse, konkrétně jeho základ RCP. Pokud tedy chcete psát rozšíření pro symphony, nejsnáze to půjde psaním eclipse pluginů v javě.
Andrej Pavelka Lotus Symphony: Kancelář od IBM nejen pro Linux
Andrej Pavelka 3. 07. 2011, 10:00:38
Odpovědět  Odkaz 
Vyzerá pekne, ale vadí mi na ňom grafická akcelerácia. Animácie v prezentáciach mi trhajú, v OpenOffice tento problém nemám.
Andrej Pavelka Lotus Symphony: Kancelář od IBM nejen pro Linux
Andrej Pavelka 3. 07. 2011, 10:12:50
Odpovědět  Odkaz 
Pardón, ešte som chcel napísať, že som tam nenašiel žiadny program na prácu s databázami.
Lotus Symphony: Kancelář od IBM nejen pro Linux
Roman M 10. 07. 2011, 18:10:37
Odpovědět  Odkaz 
Tak jsem to zkoušel stáhnout, ale zdá se, že je to pouze pro 32-bit systémy. Provozuje někdo Lotus Symphony i na 64-bitovém systému?
Lotus Symphony: Kancelář od IBM nejen pro Linux
Petr Valach 23. 07. 2011, 12:51:56
Odpovědět  Odkaz 
LotusSymphony nikdy nezískal mé sympatie a tento článek jen ukazuje, že se za léta mnoho neudálo. Pravda, našel jsem tam funkcionalitu, která v OOo není, ale to jsou jen absolutní drobnosti. S ohledem na to, jak nenasytný hw bumbrlíček to je, co mu chybí (Math především) a tak dále, je to opravdu program určený jen na to, aby měla firma IBM na čem zkoušet nový interface.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz