přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, OpenOffice.org útočí potřetí

OpenOffice.org útočí potřetí

ooo.png

Přesně osm let poté, co firma Sun uvolnila zdrojové kódy balíku StarOffice a vznikl OpenOffice.org, se zároveň objevila jeho nejnovější verze 3.0. Stalo se tak 13. října a pokud chcete vědět, co se vlastně změnilo, začtěte se do následujícího článku.


OpenOffice.org je kancelářský balík, který je svobodnou alternativou (nikoliv kopií) k všeobecně rozšířenému balíku Microsoft Office. Chtěl bych zdůraznit slova o alternativě. Pracuji jako IT manager u jedné nadnárodní společnosti, která samozřejmě produkty Microsoftu používá. Má vůbec OpenOffice.org šanci, aby se mohl prosadit?

ooo.pngJeden z častých dotazů zní, proč se ten produkt jmenuje tak „blbě", když to zní jako domovská stránka? V době, kdy se hledalo jméno produktu a uvažovalo se nad jménem OpenOffice, se poměrně záhy ukázalo, že zamýšlené jméno má v Německu někdo zaregistrované a nehodlá se ochranné známky vzdát. Po dlouhých debatách se zvolila varianta jména tak, jak ji známe dnes a musíte si uvědomit, že v psaném projevu nemůžete při označování tohoto produktu používat žádné jiné jméno.

Produkt je sice vyvíjen komunitou vývojářů a je možné jej získat a používat zdarma, stojí za ním však velké a vlivné firmy, jako Je Sun či Novell. Obchodní model je postaven tak, že kód, vyvinutý vývojáři v komunitě, je používán i pro vylepšování komerční verze (a za peníze prodávané) produktu StarOffice. Na oplátku samozřejmě vývojáři Sunu do komunitní verze přispívají také. Vzájemná spolupráce funguje a produkt OpenOffice.org se stále vylepšuje, ale hned na úvod je nutno přiznat, že v přímém srovnání s Microsoft Office je stále ještě dost oblastí, kde si konkurence stojí lépe. Ovšem v mnoha oblastech to určitě neplatí. Ať recenzent chce nebo nechce, srovnávat s Microsoft Office však musí, protože jen málokterý programový balík je mezi uživateli tak oblíben a používán.

Často se setkávám s názorem, proč používat OpenOffice.org doma, když Microsoft nabízí speciální levnou verzi pro domácí použití. Pokud si projdete obsah tohoto balíčku, zjistíte, že neobsahuje Microsoft Outlook, a tak je hlavní výhoda pryč. Navíc je zde několik licenčních omezení, které OpenOffice.org nemá (např. striktní nekomerční používání - OpenOffice.org můžete používat kde chcete a na kolika počítačích chcete).

OpenOffice.org můžete provozovat na operačním systému Microsoft Windows, Linux, Mac OS X nebo Solaris. Portfolio verzí je určitě bohatší. Velikost instalačního balíku se dle systému pohybuje od 140 do 190 MB, což je jistě méně než srovnatelná verze u konkurence. K dispozici je skoro 30 jazykových verzí včetně češtiny.

V balíku najdete program na úpravu textu nazvaný OpenOffice.org Writer, tabulkový procesor OpenOffice.org Calc, prezentace vytvoříte v modulu OpenOffice.org Impress a s databázemi si poradí program OpenOffice.org Base. Znáte-li produkt Microsoftu, asi vás překvapí program OpenOffice.org Draw, který nemá u konkurence obdobu. Je to program na tvorbu jednoduché vektorové grafiky (též nazývané obchodní grafiky), který vám pomůže třeba s tvorbou organizačních schémat, náčrtů nebo při tvorbě letáků či pozvánek. Marně byste však v balíku hledali obdobu poštovního a plánovacího klienta Microsoft Outlook. Vývojáři OpenOffice.org nic takového nepřidávají a doporučují program Mozilla Thunderbird.

Jako jeden z mála open source produktů disponuje OpenOffice.org kompletním překladem. Přeloženo je nejen uživatelské rozhraní, ale i kompletní nápověda.

Nemusíte se obávat, že by měl OpenOffice.org problémy komunikovat s konkurencí. Jako jeden z prvních produktů podporoval nový formát pro digitální výměnu dokumentů nazvaný Open Document Format (česky otevřený formát dokumentů, zkráceně ODF), který byl přijat za standard již v roce 2006.

Po své formální standardizaci byl tento formát přijat mnoha organizacemi jako standard (včetně orgánů Evropské unie). V souvislosti s tím by se vám nemělo stát, že by vás na úřadech v Česku měli s dokumenty v tomto formátu odmítnout. Pokud však používáte řešení od Microsoftu, určitě vás zajímá, jak je na tom OpenOffice.org s načítáním všudypřítomných souborů DOC či XLS. Podpora těchto dokumentů existuje, ale není úplně stoprocentní. Standardní verze OpenOffice.org si třeba nedokáže poradit s makry, vloženými v dokumentech. OpenOffice.org samozřejmě makro jazyk podporuje a umožňuje používat, nejedná se však o VBA používaný Microsoftem. To paradoxně nejvíce způsobuje problémy a nechuť pokročilých uživatelů pokusit se OpenOffice.org začít používat.

Stále více vládních úřadů a institucí na celém světě po svých úřednících požaduje, aby pro svou práci používali OpenOffice.org či alespoň formát ODF. Podle posledních zpráv se podpora tohoto formátu objeví i Microsoft Office verze 2007 v rámci aktualizace Service Pack.

Příkladem použití OpenOffice.org mohou být vlády jihoamerických států, jako je např. Argentina nebo Brazílie, v Evropě např. Belgie, francouzská ministerstva či město Berlín. V Asii se zmiňme o Malajsii či Singapuru.

Pokud jste používali OpenOffice.org ve starší verzi řady 2.x, můžete být překvapeni tím, jaké změny přináší nová „trojková" řada. Zlí jazykové tvrdí, že změny nebyly natolik masivní, aby se číslo verze muselo změnit na trojku. Můžete to posoudit sami. Asi nejvýznamnější změnou, které si povšimnete, je tzv. úvodní centrum, kde si můžete jedním klepnutím vybrat, co začnete s OpenOffice.org dělat. Tohle je změna spíše kosmetická.

Startovací centrum OpenOffice.org 3Startovací centrum OpenOffice.org 3

Další drobnost zaznamenáte na spodní liště programu, kde se nachází lupa s možností plynulého nastavení náhledu na daný dokument (od 20 do 600 %). Jinak se na vzhledu aplikace moc nezměnilo, což části uživateli přijde jako rozumný kompromis, jiná část zase hlasitě žádá redesign, neboť argumentují, že OpenOffice.org má rozhraní staré deset let. Pokud znáte starší verze Microsoft Office (před verzí 2007 s novinkou známou jako Ribbon), budete v OpenOffice.org jako doma.

Další významnou změnu hledejte v práci s rozšířeními. Funkčnost OpenOffice.org je možno pozměnit právě s použitím rozšíření, nově je jako rozšíření nutno doinstalovat slovníky pro kontrolu pravopisu. Již se to neprovádí pomocí tzv. průvodce, Správce rozšíření je dle mne dobrá a logická volba. Informace k instalaci naleznete v článku na portálu OpenOffice.cz určeném pro české a slovenské uživatele.

Licence, pod kterou je šířen český slovník pro kontrolu pravopisu, bohužel neumožňuje šířit jej zároveň s českým balíkem OpenOffice.org a uživatel jej musí doinstalovat sám. Může to způsobit jisté komplikace ve firemním prostředí, když je zapotřebí nainstalovat větší množství stanic. Nutno však říci, že se český tým snaží najít východisko z celé situace především změnou licence slovníku tak, aby jej bylo možno šířit zároveň s OpenOffice.org. Je to však v tuto chvíli hudba budoucnosti s nejistým výsledkem.

Správce rozšíření a český slovníkSprávce rozšíření a český slovník

Zásadním způsobem byla také vylepšena podpora otevírání či ukládání dokumentů nejnovějšího balíku firmy Microsoft. OpenOffice.org ve verzi 3.0 totiž umí otevírat formát OpenXML, který je výchozím formátem Microsoft Office. Již dlouho umí OpenOffice.org pracovat s formátem PDF na výstupu (tj. jakýkoliv dokument otevřený v OpenOffice.org lze uložit jako PDF), nově umí otevřít jakékoliv PDF k úpravám. Stačí si jen stáhnout rozšíření zdarma a otevřít PDF soubor stejným způsobem jako každý jiný. Jeho úpravy pak probíhají v modulu Draw. Samozřejmě, že to nefunguje vždy na 100% (někdy jsou problémy s diakritikou), v mnoha případech je to však velmi užitečná funkce, po které uživatelé dlouho volali.

Importovaný PDF soubor, otevře se v DrawImportovaný PDF soubor, otevře se v Draw

S OpenXML bych chtěl upozornit na jednu vlastnost nového OpenOffice.org. Formát lze načíst a uložit, není však možno vytvořit úplně nový dokument a uložit jej jako OpenXML. Když vám někdo pošle formát DOCX, načtete jej, provedete změny a uložíte je. Kdybyste však chtěli vytvořit nový dokument a uložit jej jako DOCX, nepodaří se vám to.

V rámci nové třetí větve programu se objevila i částeční podpora práce s makry ve VBA, bude se však na ní nadále pracovat. Neměl jsem k dispozici dostatečné množství dokumentů s VBA makry, abych mohl zodpovědně říci, jak si s nimi OpenOffice.org 3.0 poradí. Nicméně tvůrci deklarují možnost VBA makra načíst a spustit.

Co se týká funkcí jednotlivých modulů, i zde bylo provedeno několik změn. Jednou z nich je novinka v podobě možnosti zobrazit více stránek dokumentu na obrazovce (týká se Writeru). Přepracována byla i podpora poznámek, které se nyní objevují na okraji dokumentu. Pokud je píše více uživatelů, jsou barevně odlišeny.

Dlouho si uživatelé OpenOffice.org Calcu přáli funkci Řešitel. Té se ve verzi 3.0 dočkali. Řešitel vám totiž při provádění různých analýz může pomoci, neboť dokáže pomocí vztahu několika buněk ovlivnit výslednou hodnotu buňky tak, jak potřebujete. Můžete si to představit tak, že znáte výsledek, který potřebujete dostat, ale nevíte jak upravit několik dalších buněk, které výslednou hodnotu ovlivňují. Řešitel to zvládne sám a za vás. V OpenOffice.org je to funkce nová, konkurence jí disponuje již delší čas.

Řešitel v CalcuŘešitel v Calcu


Již u poznámek jsem naznačil - byla vylepšena i funkce, která má na starosti správu dokumentu, na kterém pracuje více uživatelů naráz. Tyto změny je možno sledovat a určit, zda se aplikují či nikoliv (kdo bude mít přednost). Další drobností je možnost použít v názvech listů téměř jakýkoliv znak či mít v tabulce až 1024 sloupce.

Poslední buňka v Calcu 3Poslední buňka v Calcu 3

Ten, kdo pracuje často s prezentacemi, určitě ocení, že OpenOffice.org konečně nabízí možnost ořezu obrázků a tvorby tabulek, které již není zapotřebí vkládat jako objekty z např. OpenOffice.org Calcu. Jako novinka se objevila i podpora více monitorů (na jednom prezentace, na druhém např. poznámky k ní).

Připomínky lze také mít k instalačnímu programu Windows verze, který neumožní uživateli, aby si zvolil instalační složku, nastaví ji sám a natvrdo. Ještě předtím vám však na ploše vytvoří složku, do které nakopíruje rozbalené soubory instalace, které následně po instalaci nesmaže. Uživatel se pak logicky ptá, zda může složku z plochy smazat bez toho, aby mu přestal OpenOffice.org fungovat.

OpenOffice.org 3 WriterOpenOffice.org 3 Writer


Již od verze 2.0 je OpenOffice.org skutečnou alternativou k balíku Microsoft Office a ve verzi 3.0 se to určitě nezměnilo. Je totiž stále dost oblastí, kde jej není možno balíkem OpenOffice.org plně nahradit (pokud používáte rozsáhlá makra nebo jste závislí na dokumentech ze starší verze Microsoft Office, jejichž podpora není v OpenOffice.org bezproblémová). Občas by se mohlo zdát, že OpenOffice.org jako novinky uvádí vlastnosti, které konkurence již delší dobu má. Jak jsem totiž několikrát zmínil, jedná se o alternativní program, nikoliv kopii, která bude disponovat vším, co má předobraz. Na domácí použití se OpenOffice.org hodí zdaleka nejlépe, ale najde využití i na většině firemních stanic. Můžete ušetřit za licence Microsoftu, neboť uživatelů, kteří jsou závislí na zpětné kompatibilitě s Microsoft Office, postupně ubývá. OpenOffice.org není a nikdy nebude „ofisem" zdarma a právě tohle jej dělá zajímavým.

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Connect.
Aktuální články a novinky ke kancelářskému balíku vycházejí na portálu OpenOffice.cz, kde naleznete také uživatelská fóra a wiki.

Nahoru

Příspěvky

OpenOffice.org útočí potřetí
Milan 4. 12. 2008, 09:34:20
Odpovědět  Odkaz 
No, já tu věc používám od nějaké verze StarOffice. To je už dost dlouho. Vypracovala se pěkně. Taky působím v nadnárodní firmě, která stojí na MS. MS neprovozuji a žiji v naprostém klidu - 6 let? Jednou až dvakrát za rok mám problém s nějakým dokumentem a to je tak asi všechno. Myslím, že Otlak stejně jako např. Gajim nebo Skype do takového balíku nepatří.
Vlastimil Ott Re:OpenOffice.org útočí potřetí
Vlastimil Ott 4. 12. 2008, 10:50:08
Odpovědět  Odkaz 
Hehe, spousta lidí má jiný názor...

http://wiki.services.openoffice.org/wiki/OpenOffice.org_Dashboard_Concept
OpenOffice.org útočí potřetí
Asto 5. 12. 2008, 17:07:41
Odpovědět  Odkaz 
Mám s trojkou jednu zlú skúsenosť. Použil som náš vzorový hlavičkový papier vo formáte .rtf a keď som si list upravil a uložil, zmizlo mi logo. Obrázok neuložil. Nerobí to stále a pravdepodobne iba s tým vzorovým súborom. OO 2 mi nikdy nič také nevyviedla.

Niežeby mi to trhalo žily, OO používam naďalej, ale odvtedy si už netrúfam odporúčať OO ako náhradu MS Office.

Stalo sa niečo také aj niekomu inému?
Martin Šín Re:OpenOffice.org útočí potřetí
Martin Šín 5. 12. 2008, 19:18:53
Odpovědět  Odkaz 
No, v podstatě podobnou zkušenost mohu potvrdit, i když se nejedná o Writer, ale třeba Draw či Impress. Některým studentům se stává, že se vložené obrázky neuloží do prezentace, kresby, atd... Vzhledem k tomu, že je nastavení výchozí, mohu myslím chybu uživatele vyloučit, ale kde je zakopaný pes nevím. Přesto musím říct, že jsem tuto věc (na Linuxu) nepozoroval... :-/
OpenOffice.org útočí potřetí
rover 6. 12. 2008, 14:46:38
Odpovědět  Odkaz 
Co mě chybí obecně ve světe OO, obecně ve světě svobodného sw, je náhrada za MS Outlook, vím že existuje Thunderbird a také jej používám, ale chybí mi možnost synchronizace kontaktů, úkolů a kalendáře s mobilními zařízeními. Velmi mě mrzí přístup Nokie s Nokia PC Suit vůči Thunderbirdu. Náhradou je použít externí server což pouze náhradní řešení. Teď se myslím na plně funkční řešení v celém zmiňovaném rozsahu s podporou češtiny. Podle diskuzí na webu nejsem jediný. Doufám že s tím někdo zahýbe a to jak ve Win tak na Linuxu.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Svatopluk Vít

Svatopluk Vít

Narodil se v Karviné, momentálně je však trvale usazen v Praze. Pracuje na pozici technologického konzultanta pro firmu zabývající se elektronickou komunikací obchodních partnerů. V rámci svých pracovních povinností je často nucen navrhovat rozličná řešení založená na firemních produktech a spolupracující s všemožnými komerčními i opensource nástroji. Je hrdým uživatelem Linuxu a rád prosazuje alternativní řešení do praxe. Ve volném čase poslouchá dobrou hudbu nebo pomáhá kamarádům s provozem webových stránek. A kloubí svůj život s manželkou a dvěma již školou povinnými dcerami.


  • Distribuce: Zorin OS
  • Grafické prostředí: GNOME