přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

VirtualBox: operační systém nanečisto

virtualbox_logo2.png

Spousty lidí rádi experimentují s nejrůznějšími linuxovými a nelinuxovými operačními systémy. Zatímco někteří se neostýchají zneužít svůj počítač, jiní mají nejrůznější obavy o svůj pečlivě vypiplaný systém nebo strach z neznámého systému. Právě pro tu druhou skupinu je tu program VirtualBox, který vás nejen zbaví obav, ale přinese i spoustu dalších užitečných funkcí.


 

Lennart Poettering: Budeme se snažit vyrovnat se dalším IPC systémům

lennart.png

Lennart je v linuxovém světě poměrně známou osobností – vytvořil součásti používané napříč distribucemi, jako je PulseAudio (svobodný multiplatformní zvukový server) a Avahi (svobodná implementace zeroconf). Aktuálně pracuje na init systému systemd (systémový démon), který používají nebo v budoucnu budou používat všechny velké distribuce.


 

Přímo k cíli a zcela zdarma

navfree.png

Navigační systém jako součást mobilního telefonu je dnes již naprostou samozřejmostí, snad ještě lépe vyjádřeno – nezbytností. Ve většině případů si ho totiž přinesete domů v podobě některého výrobcem dodávaného navigačního softwaru. Co ale dělat, když vám předinstalovaná navigační aplikace nevyhovuje? No není nic lepšího než si nainstalovat vlastní oblíbenou a odzkoušenou aplikaci. A že jste ještě nic nezkoušeli? Tak potom je pro vás následující článek jak stvořený.


 

Vyjde česká kniha o LibreOffice, Ubuntu nebude vyhledávat na Amazonu

dvatydny.gif

Služba pro sdílení souborů mezi počítači Ubuntu One končí. Vlastimil Ott připravuje knihu o programu LibreOffice Writer. Ubuntu již nebude vyhledávat na Amazonu, pokud mu to nedovolíte. V indickém Tamilnádu přecházejí na Linux. A vznikl nový projekt s cílem „osvobodit“ staré dokumenty uložené v proprietárních formátech.


 

Novinky ze světa Wine

linvswin.png

V tomto seriálu, který bude vycházet jednou měsíčně se dozvíte, co nového se stalo ve světe Wine. Neočekávejte přepisy changelogů, ale spíše rozebrání různých zajímavých novinek, problémů a připravovaných funkcí tohoto (ne)emulátoru Windows.


 

CrunchBang 11 – výber alternatívnych DE a WM

crunchbang.jpg

Nastal čas pre prostredia, ktoré nám zlepšia, prípadne zničia ľahkosť CrunchBangu. Pozrieme sa na to, ako si do CrunchBangu pridáme niektoré desktopové prostredia a správcov okien.


 

GNOME 3.12: Ve znamení lepší správy softwaru

gnome.png

Ani v posledním půlroce vývojáři desktopového prostředí GNOME nezaháleli a připravili pro uživatele celou řadu novinek. Mezi ty nejzajímavější patří správa softwaru od jeho instalace přes aktualizaci až po jeho třídění. Novinek je ale celá řada jak v samotném prostředí, tak aplikacích. Jen ta podpora Waylandu ještě není 100% dokončena.


 

Svobodné licence – pověry a mýty

open_source_sw.jpg

Okolo svobodných licencí se vyskytuje celá řada pověr, polopravd a mýtů. Jejich šíření pak vyvolává zbytečnou nedůvěru k těmto licencím a k dílům, která jsou pod nimi poskytována. Pojďme se na některé z nich podívat.


 

Softwarové inženýrství - Ian Sommerville

softwarove_inzenyrstvi.png

Pojem softwarové inžinierstvo existuje už 45 rokov. Od jeho vzniku došlo v ňom k značnému pokroku a vývoju. Veľký prehľad ponúka kniha Softwarové inženýrství od Ian Sommervilla, ktorá je 9. prepracované vydanie. Prečítajte si, čo kniha ponúka.


 

Fedora 21 odložena na říjen, Mir v Ubuntu až na rok 2016

dvatydny.gif

Můžeme se těšit na nový svobodný film vytvořený v Blenderu. Fedora 21 vyjde nakonec až v říjnu. Grafický server Mir se do Ubuntu dostane až za dva roky. Telefony s Ubuntu by tu naopak měly být už na podzim s cenou mezi 200 a 400 dolary. A v Polsku se studenti učí základy informačních technologií s Linuxem a svobodným softwarem.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz