přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nový WordPress, MEGAsync, betaverze Ubuntu 14.10 a vývoj LibreOffice pro Android

Nový WordPress, MEGAsync, betaverze Ubuntu 14.10 a vývoj LibreOffice pro Android

dvatydny.gif

Vyšla nová verze WordPressu. Pro Linux je oficiálně dostupný synchronizační nástroj MEGAsync. Můžete si vyzkoušet betaverzi odnoží Ubuntu. A pokud máte firmu vyvíjející pro Android, můžete se zkusit přihlásit do veřejné soutěže a vyvinout LibreOffice pro Android.


Vyšel WordPress 4.0 „Benny“

Čtvrtého září vyšla nová verze populárního CMS WordPress.Verze 4.0 je pojmenována „Benny“ na počest jazzového hudebníka Bennyho Goodmana. Mezi novinky v této verzi patří například zjednodušené vyhledávání a instalace nových zásuvných modulů, vylepšení editoru obsahu a snazší vkládání „externího“ obsahu do stránky – nově stačí například jen vložit do editoru odkaz na YouTube a WordPress z něj již sám udělá vložené video bez potřeby dalších úprav.

Pro neanglicky mluvící uživatele je zajímavou novinkou výběr jazyka již v prvním kroku instalace (pokud tedy neinstalujete přímo lokalizovanou verzi). Kompletní přehled novinek včetně těch pro vývojáře naleznete na wordpress.org.

MEGAsync je oficiálně dostupné pro Linux

MEGAsync, nástroj pro synchronizaci souborů mezi počítači využívající úložiště MEGA, je oficiálně dostupný pro Linux. Instalační balíčky jsou k dispozici pro Fedoru, Debian, Ubuntu a openSUSE v 32bit i 64bit verzi. Kromě samotné aplikace si můžete stáhnout i doplněk, který přidá podporu MEGA do Správce souborů Nautilus.

MEGAsync ve Fedoře 20 MEGAsync ve Fedoře 20

Oproti ostatním podobným službám je zajímavostí, že na servery MEGA se vaše data posílají již zašifrovaná – šifrování i rozšifrovávání se děje lokálně na vašem počítači a nemusíte tedy mít obavu, že by provozovatel mohl vaše data prohlížet. K dispozici ovšem nejsou zdrojové kódy klienta (ale měly by později být zveřejněny), tak se není možné přesvědčit, zda je šifrování skutečně bezpečné, což nemusí všem vyhovovat. Zajímavé je také, že v bezplatné verzi je k dispozici štědrých 50 GB prostoru pro data.

Vyšly betaverze odnoží Ubuntu

Pokud se nemůžete dočkat říjnového vydání Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, můžete si zkrátit čas testování právě vydaných prvních betaverzí jeho odnoží. Obrazy s vydání „Beta 1“ jsou k dispozici hned pro šest verzí Ubuntu – Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu Kylin, Ubuntu GNOME a Ubuntu Cloud.

Kubuntu vlastně vychází hned ve dvou verzích – ta „běžná“ přináší nejnovější KDE 4.14 a pokud si chcete vyzkoušet připravované KDE Plasma 5, máte také možnost, protože k dispozici je speciální obraz s touto verzí. Pokud se chcete pustit do testování, tak nezapomeňte, že se stále nejedná o finální vydání a zvolte raději virtualizaci. Finální Ubuntu 14.10, včetně výše zmíněných odnoží, vyjde 23. října.

Document Foundation poptává vývoj LibreOffice pro Android

Poněkud neobvyklou formou ve světě opensource se rozhodla Document Foundation (nadace stojící za vývojem balíku LibreOffice) vyřešit vývoj frameworku pro základní editační funkce LibreOffice pro platformu Android. Na dané řešení totiž vyhlásila veřejnou soutěž. Firmy, které mají zájem se zúčastnit, mohou podávat nabídky do 6. října Florianu Effenbergerovi. Případný vítěz by měl svou práci dokončit nejpozději do února roku 2015.

Vývoj LibreOffice pro Android neprobíhá vůbec bezproblémově – původně vyvíjená verze byla zamítnuta a nedávno začaly práce nanovo a k dispozici je zatím pouze prohlížeč. Právě na jeho základě bude vítěz tendru pokračovat ve vývoji.

Jednou větou

  • Vydání Fedory 21 se opět o týden posouvá. Aktuální datum pro vydání finální verze je tedy 25. listopad.
  • Pokud máte nějaké zajímavé téma, které byste chtěli odprezentovat na letošní konferenci OpenAlt (1. a 2. listopadu v Brně), máte možnost se přihlásit ještě do 16. září.
  • Mozille se skutečně nedaří v oblasti zabezpečení hesel – tři měsíce byla na webu dostupná uživatelská jména a hesla (hashe) skoro sta tisíce uživatelů, kteří se zapojili do testování nové verze Bugzilly. Stalo se tak ani ne měsíc poté, co podobně unikly emailové adresy a hesla vývojářů.
  • Nadace pro svobodný software (Free Software Foundation, zkráceně FSF) přidala na svůj seznam „skutečně“ svobodných linuxových distribucí libreCMC, distribuci určenou pro použití na routerech.
  • Soutěž o komunitní pozadí plochy pro Ubuntu 14.10 skončila. Z více jak čtyř set návrhů jich bylo v hlasování vybráno osm.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog