přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Radim Horák

Radim Horák

radim_horak.jpg

První věc, co jsem o Linuxu věděl, bylo, že jeho znak je tučňák - nevím, jak jsem se k tomu dostal. Na dlouhou dobu byl pro mě Linux jen tučňák. Krásný malý tučňáček, co je logem nějaké firmy. Tento stav mi vydržel až do střední školy. Tam jsem se dozvěděl jen nějaké maličkosti. Věděl jsem, že to je konkurence Windows, ale tím to tak končilo. Nikdy jsem ho neviděl, nikdo ho neměl...


reklama

Pořídil jsem si počítač a začal hodně času trávit na internetu. Sem tam jsem zahlédl něco, co se týkalo Linuxu. Začal mě zajímat čím dál více. Tučňák začínal být zajímavější. Když už jsem po nějakém čase byl už zkušeným uživatelem Windows, přestal mi vyhovovat. Stále jsem viděl nějaké nedostatky. Vadilo mi, že musím mít plochu jako ostatní. Pořádnou změnu udělat nejde. Stále vyskakující okna nebrala konce. „Zaregistrujte se; Pomozte nám zdokonalit ...“ Držel jsem se a tiše naříkal.

Jednoho dne, kdy mě Windows něčím opravdu naštval, jsem zadal do vyhledávače „Linux“.

Proklikal jsem se až k možnosti „poslat zdarma“ a odeslal si instalační CD domů (měl jsem pomalý internet, proto jsem nestahoval). Nervózních 14 dní jsem přetrpěl. Linux, konkrétně Ubuntu 7.04 přišlo. Návod jsem znal již nazpaměť a pustil se do instalace. Pln očekávání jsem strávil celý den v Ubuntu. Mohlo to být mým starým PC nebo spíše mnou. Nic mi nefungovalo. Nechápal jsem, co mám dělat, jak klikat. Po týdnu jsem Ubuntu, pln zklamání, smazal. Nastoupil jsem do 4. ročníku na střední škole a trochu si prohloubil znalosti o PC. Windows mě začal opět rozčilovat. Když jsem zjistil, že vyšla nová verze Ubuntu, nechal jsem si CD opět poslat. Tentokrát jsem se lépe připravil. Prostudoval některé příkazy, návody, jak co funguje, četl fórum.

Ubuntu 7.10 dorazilo domů. Celé odpoledne jsem strávil u PC. Tentokrát jsem byl nadšen. Šlo mi to. Sice jsem musel něco zkoumat třeba i půl hodiny, ale pak to fungovalo. Neříkám, že všechno, některé věci dodnes nejdou, ale to už jsou většinou kravinky :-) Po třech dnech jsem nahrál video ze své plochy. Odeslal známým a ti se nestačili divit, co to mám. Byl jsem eso :-D . Nemám Ubuntu nijak dlouho a rozhodně v něm nejsem nějaký odborník, ale líbí se mi. Mohu si ho nastavit, jak potřebuju.

Určitě bych to celé nezvládl bez ohromné ochoty všech, co se točí kolem Linuxu. Obzvláště chci poděkovat Aničce Taliánové. Bez ní bych byl v koncích.

Díky za skvělý operační systém.

Nahoru

Odkazy

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 2
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss