přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Anna Taliánová

Anna Taliánová

Anna Taliánová je absolventkou Západočeské univerzity v Plzni (fakulty právnické) a je také dlouholetou uživatelkou operačního systému MS Windows (1999 – jaro 2007). Pracuje na laptopu IBM ThinkPad T30 již několik let starém, ale funkčním.


Linux jako takový jsem poprvé viděla u správce internetové sítě na laptopu, který používal ke konfiguraci a zprovoznění sítě v panelovém domě, kde bydlím. Šlo o linuxovou distribuci Ubuntu. Graficky se mi hned zalíbila a zaujala mě. Říkala jsem si: Hm, to je zajímavé... Zeptala jsem se tedy na název Linuxu, a prozatím nic nového nepodnikala.

Co mě však trochu déle trápilo, byly finanční důvody. Nešlo o to, že bych potřebovala přímo specializované programy pro grafiky jako Photoshop a podobné, avšak programy, co jsem potřebovala, v součtu tvořily docela slušnou sumu – několik tisíc: samozřejmě v první řadě antivirus, v mém případě AVG 7, dále Nero na vypalování CD, Total Commander, PhotoFiltre Studio, WinRAR. O samotných Windows nemluvě.

Potom jsem se nesměle začala dívat po informacích na internetu: Možná bych zkusila ten Linux? Jeden jsem už viděla... Velmi mi pomohly internetové stránky Proč linux (hlavně tabulka ekvivalentních aplikací) a web Root.cz. Velmi děkuji tvůrcům těchto webů za pomoc potřebnými informacemi. Samozřejmě jsem našla i webové stránky linuxové distribuce Ubuntu a tamější fórum pro začínající uživatele Ubuntu. Svým vzhledem mě nejvíce zaujalo Ubuntu a je potřeba uvést rovněž, že mi velmi pomohl on-line tipovač na výběr linuxové distribuce (teď si však nevzpomenu internetovou adresu). Poradil mi Ubuntu a Fedoru nebo Mandrivu. Celkem spolehlivě a reálně.

Následovala má registrace na českém fóru Ubuntu.cz a můj první začátečnický dotaz ze dne 14.03.2007 ohledně podpory systému souborů NTFS (zápis a čtení) a náhradu za mnou používané menší programy pro (operační systém) Windows plus několik maličkých utilit – čím je nahradit v Linuxu. Dotaz byl na fóru ochotně a rychle zodpovězen, což mě jen podpořilo v myšlence skutečně přejít na Linux – distribuci Ubuntu a utvrdilo v tom, že to není nereálné. Měla jsem radost z takové rychlé a vstřícné, laskavé odpovědi, a přitom věcné. Tedy je zcela namístě velice poděkovat všem, kdo radí a pomáhají na uvedeném českém fóru, jak administrátorům tak moderátorům i všem ostatním rádcům...

Cesta k přechodu na operační systém Ubuntu Linux se již chýlila ke svému cíli. Distribuci jsem si vybrala, stroj – tedy laptop IBM - mám, ráda bych jen one-boot systém (na laptopu jen Linux), linuxové aplikace, co se mi budou hodit jako náhrada za windowsové programy také už mám po kupě... Tak jdeme na to! Zazálohovala jsem si na CD i na USB flash disk všechny potřebné dokumenty a poprosila jednoho studenta IT oboru pracujícího u oné firmy, která zprovozňovala internetovou síť, o instalaci linuxové distribuce Ubuntu. CD (přesněji řečeno DVD, kam se vejde více aplikací) pro instalaci jsem sehnala prostřednictvím internetu (jistá firma) za cenu média a poštovného. Ubuntu 6.10 „Edgy Eft“ vydané v říjnu 2006 bylo úspěšně nainstalováno na můj stroj.

Pokud jde o řešení dotazů anebo problémů, obracela jsem se (a stále se obracím) na české Ubuntu fórum. Velkou většinu mých dotazů zodpověděli na [vyřešeno]. :-)

A nyní ještě zbývá zodpovědět otázku, co se mi na Linuxu líbí a co nikoliv.

Jednoznačné plus pro Linux je nepotřebnost antivirového programu i firewallu (zatím jsem zastáncem tohoto názoru), odpadá též defragmentace disku, na kterou jsou zvyklí uživatelé Windows, neexistují zde registry známé ve Windows, protože systém souborů na disku i adresářová struktura se naprosto liší od Windows, nicméně adresářová struktura Linuxu je každopádně logičtější a přehlednější (jde jen o zvyk) a též systém souborů Linuxu nepotřebuje žádnou defragmentaci, protože data zapisuje na disk úplně jinak než systém souborů používaný ve Windows.

Pro úplnost je třeba dodat, že otázka virů pro Linux je sporná – část linuxových uživatelů tvrdí, že viry nikdy Linux neohrozí, a druhá část se domnívá, že viry pro Linux už jsou, a je jen otázkou času jejich masové rozšíření. Pokud je o firewall v Linuxu – taktéž existují dva naprosto rozdílné názory, kdy část uživatelů Linuxu firewall pokládá za zbytečnost a zbylá část má za to, že firewall je nezbytný pro eliminaci útoků na počítač.

Dalšími klady je spousta open-source softwaru, tedy volně šiřitelných aplikací pro Linux, kdy stačí jen být připojen k internetu a již můžete vybírat doslova z tisíce nejrůznějších programů! :-) ...to je skutečně něco, co jsem ve Windows nikdy neviděla (znám samozřejmě české download servery jako Stahuj.cz, Slunečnice.cz a Studna.cz a něco jsem se již programů pro Windows za ty léta nahledala ;-)). Cena Linuxu, kdy platí zásada, že Linux jako takový je a bude z principu vždy úplně zdarma (zaplatíte jen cenu konkrétního média, tedy CD/DVD s Linuxem (případně náklady s tím spojené jako poštovné)), ovšem to nevylučuje možnost, zakoupit si „krabicovou verzi“ Linuxu (linuxové distribuce), kde máte zaručenou plnou technickou podporu, samozřejmě médium s konkrétní distribucí a manuál k linuxové distribuci.

A co mě nejprve hodně odstrašilo při volbě Linuxu – tedy první dojem nebyl zrovna úžasný – byla příkazová řádka neboli terminál, shell či konzole. Když jsem v kapesním přehledu linuxových příkazů viděla tu syntaxi, tak se mi příkazy zdály odporné s tím, že něco takového se nikdy nemohu naučit. A nakonec mě ta příkazová řádka „dostala“ svým neodolatelným kouzlem... :-) a není potřeba se jí panicky bát nebo z ní mít fóbii.

Je faktem, že v běžném provozu a při běžné činnosti by začínající uživatel neměl vůbec potřebovat terminál, nicméně alespoň v distribuci Ubuntu je některé věci potřeba udělat právě v terminálu, zkušenost s jinými distribucemi zatím nemám, tak nemohu posoudit, jak na tom ohledně terminálu jsou.

V Linuxu se začínající uživatel musí být ochoten něco nového naučit, ale jedni to vidí jako nevýhodu a druzí jako výhodu. Osobně se přikláním k druhému názoru, vidím to jako výhodu, neboť množství znalostí je v jistém (slova) smyslu neomezené...

Nevýhody Linuxu – literatura to není, té je v současnosti již dostatek (i ohledně linuxových distribucí, těch největších určitě), možná bych uvedla předsudky a malou informovanost o Linuxu mezi uživateli obecně, což se ale dá postupně měnit k lepšímu a předsudky efektivně likvidovat :-) plus také malou informovanost o Linuxu na školách (od základních po vysoké), která Linuxu příliš neprospívá. Ovšem i to se dá pomalu měnit poskytováním informací, případně CD anebo DVD s Linuxem... :-)

Nahoru

Příspěvky

obnova dat?
jirka 4. 06. 2018, 05:51:35
Odpovědět  Odkaz 
Stačilo najet na jejich web a zahlédnout čtyři hnusné čtverečky. Ti mastilové umí jen s windousy (se mi zdála podezřelá už fotka krabicové verze) a omylem to portovali i na Appla.

Navíc ve free verzi je omezení 500MB a při povolené sdílení 2GB.
Linux Mint 18.3.Sonya x64 vs Mint 19 TARA - beta x64
Vladimír Bibza Ing. 11. 06. 2018, 09:04:01
Odpovědět  Odkaz 
Stroj EP45 DDR3/1600 Q9400 na 3,2Ghz

1. Sonya inštalácia z USB bez problémov virtual Windows 7x64 Pro bez problémov
2. Sonya 3 zariadenia nerozpoznala WEB kameru,príd. Ser/paralel dosku, prid. sieť, kartu.
3. Sonya skvelá rýchla na SSD DATA 128, OK aktualizácie, Vizuál, Office 5 výborný
4. Rozpoznava tlačiarne HP LaserJet6P, nutno vyskúšať rôzne ovl.tlačí teraz OK
5. Negat. pri akejkoľvek zmene čohokoľvek pýta heslo správcu dá sa pochopiť prečo
6. Celkové hodnotenie veľmi dobré - budem testovať sieťové služby cez Sambu.
7. Tara beta x64 inštalácia z USB OK, vizuál OK, office 5 OK, ostatné s problémami beta verzia mi pripadá ako keby nemala spustené podporné programi, ovládače, proste beta. Rozdiel v rýchlosti som extra nezaznamenal.

PS: U mňa zatiaľ Sonya vyhráva.
vbibza@centrum.sk
Steam na Linuxu
d3ad3ditzz 24. 06. 2018, 14:20:37
Odpovědět  Odkaz 
Po každém spuštění přes teminál se stane tohle:

d3ad3ditzz@kali:~$ steam
Repairing installation, linking /home/d3ad3ditzz/.steam/steam to /home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam
Running Steam on kali kali-rolling 64-bit
STEAM_RUNTIME is enabled automatically
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(0)
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam: symbol lookup error: /usr/lib/i386-linux-gnu/libxcb-dri3.so.0: undefined symbol: xcb_send_request_with_fds
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/steam.sh: řádek 444: žádná shoda: ssfn*
d3ad3ditzz@kali:~$


U linuxu jsem relativně nováček takže s mnoha komandy jsem seznámen ale s tímhle si nevím rady. OS je založen na Debian 9.
linux
dub 25. 06. 2018, 13:05:31
Odpovědět  Odkaz 
Ano-protože linux...naprostá šitovina.
RadioTray
D.M. 2. 12. 2018, 11:25:52
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,
zdravím všechny spokojené uživatele prográmku RadioTray_ http://radiotray.sourceforge.net .
Níže přikládám odkaz ke stažení aktualizovaného seznamu stanic.
Po stažení se seznam zkopíruje do skryté složky: user/.local/share/radiotray a původní "bookmarks.xml" se přepíše.
Tak ať Vám seznam slouží k Vaší spokojenosti, D.M.

https://uloz.to/!9IgRI8pkDzWx/bookmarks-xml
Vektorove vypocty umoznuje i R
xerostomus 13. 02. 2019, 21:50:57
Odpovědět  Odkaz 
Vektorove vypocty umoznuje i statisticky program R. V tom se dela docela dobre, ale je to prevazne prikazova radka a programovani. Coz mne osobne nevadi, ale nekdo prska.
OTASKA
STANDA RACEK 20. 03. 2019, 12:41:31
Odpovědět  Odkaz 
DOBRI DEN CHCI SE ZEPTAT JESTLI TADY JDE I VIDEO HRA MINECRAFT BUDU OPRAVDU RAT ZA OTPOVED BRZI PROSIMAHOJ.
ZDRAVI STANDA RACEK
otazka
Jirka kral 20. 03. 2019, 12:43:47
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den,
chci se zeptat jestli zde budu moct i streamovat GTA 5,byl jsem totiz YOUTUBER a chtel bych opet zacit vite?? budu rad za otazku dik
Práce v IT
Kubisek 13. 11. 2019, 16:35:22
Odpovědět  Odkaz 
Zdarec hledám novou práci v oboru IT v Praze, hodně toho umím, a co neumím se naučím, poradíte mi prosím, kde se dá slušně vydělávat?
Freerapid nejde na LUBUNTU 18.04
Zdeněk 19. 11. 2019, 15:50:52
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím,

nejde mi freerapid v 0.9u4, skončí to chybovými hláškami.
Ve spoutěcím scriptu je hláška:
FRD requires Sun Java 6, NO Shity GCJ, NO buggy OpenJDK, but Sun Java 6!

Chybové hlásky:
./frd.sh: 19: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 21: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 25: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 27: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 31: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 33: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 37: [: openjdk: unexpected operator
WARNING: An illegal reflective access operation has occurred
WARNING: Illegal reflective access by com.jtattoo.plaf.DecorationHelper (file:/home/virhundo/aplikace/freerapid/lookandfeel/JTattoo.jar) to method sun.awt.X11.XToolkit.isFrameStateSupported(int)
WARNING: Please consider reporting this to the maintainers of com.jtattoo.plaf.DecorationHelper
WARNING: Use --illegal-access=warn to enable warnings of further illegal reflective access operations
WARNING: All illegal access operations will be denied in a future release

Já mám:
openjdk version "11.0.4" 2019-07-16
OpenJDK Runtime Environment (build 11.0.4+11-post-Ubuntu-1ubuntu218.04.3)
OpenJDK 64-Bit Server VM (build 11.0.4+11-post-Ubuntu-1ubuntu218.04.3, mixed mode, sharing)

Takže mám smůlu?
Lukáš Novák Dotaz: USB Bluetooth 4.0 adaptér - Linux kompatibilní - Prosím o radu výběru
Lukáš Novák 2. 02. 2020, 10:11:01
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,

mohl bych se zeptat prosím, jaký byste mohli doporučit Linux kompatibilní USB Bluetooth 4.0 adaptér.

Dostupný na našem on-line trhu (nerad objednávám z Číny).

Jádro / Distribuce: 4.19.0-6-amd64 / Debian GNU/Linux 10 Buster

Děkuji za případnou radu a přeji pěkný den.

lukaz
Advertising opportunity for WEBSITE
Danil Gurin 4. 02. 2020, 11:48:45
Odpovědět  Odkaz 
Hi,My name is Danil and I am a media buyer/planner represent AdBrainer. I found your website among others to have the traffic and audience we are currently looking for to advertise and promote a set of high paying and premium display campaigns.If this strikes as something you might be interested in, please don't hesitate to drop me a line.
Debian 10
Richard 24. 02. 2020, 01:22:34
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,

Prosím o vysvětlení. Nainstaloval jsem Debian 10.3 server a při zakládání skupiny, bash nezna příkaz addgroup, jen když jsem v adresaři /usr/sbin# a dám příkaz ./addgroup [skupina] tak to provede. Jsem začátečník v Linuxu a trochu jsem z toho zmatený, v Ubuntu tento příkaz normálně funguje.

Děkuji za odpověď
Richard
Salih Agenter commission based business
Salih Agenter 13. 03. 2020, 10:21:42
Odpovědět  Odkaz 
Agenter is the best place for anyone who wants to earn more money online. Here you can make money in the form of commission by working for the business offers or referring them to the right individuals. You can also help others to make money online by referring to the leads. For more information commission based business
RasovskyM.cz - Nabízím programování webových aplikací, webových stránek - Brno a okolí
Martin Rašovský 3. 08. 2020, 13:18:59
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den - chci využít tohoto fóra a prezentovat své služby:

V Brně a celé České republice poskytuji služby vývoje webových stránek na míru dle Vašich požadavků. Garantuji rychlé a kvalitní řešení za rozumnou cenu. Realizuji jak menší úpravy na webových stránkách, tak i kompletní webové aplikace.

Telefon: +420 605 219 155

Email: rasovsky.mar@gmail.com

Web: https://www.rasovskym.cz/

Ceník: Prezentační web statický do 3500,- . Prezentační web se správou obsahu do 10 000,- . Kompletní webové aplikace (např. e-shop, inzertní portál...) vždy dohodou po zaslání podrobného zadání na email.

Podrobné informace naleznete na mých webových stránkách. Jsem k dispozici po-pá 9-17h na telefonu či email, osobní konzultace možná v Brně.
Jaký linux pro Intel NUC
Slávek 19. 10. 2020, 11:18:36
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
mám prosbu dotaz. Jsem laický uživatel linuxu už pár let. Mám mini PC Intel NUC7CJYH, 4GB ram a počítač mám 2 roky, užívám jej pouze na surfování po internetu. Po koupi jsem do něj na instaloval Linux Mint (tuším verzi 17) a vše makalo svižně přes rok zcela bez problému, dokonce jsem v něm měl playonlinux kvůli práci s MS Word Excel atd.. Osudový moment přišel když si k PC sedla mamka a během práce ho dala uspat, bohužel ho uspala úplně a já musel kupovat nový HDD. Od té doby jsem linux nainstaloval asi 3x,teď mám verzi Tricia 19.3, a vyskytuje se nový stejný problém. Po pár týdnech PC začne pomalu nabíhat a trvá velmi dlouho a také se mi často stává , že vytuhne při otevření více oken ve firefoxu,navíc jsem si všiml,že často nemůže najít připojení k internetu(i přes kabel) přestože na normálním tabletu ze stejného připojení ve stejnou chvíli internet jede normálně. Koukal jsem na doporučení Intelu tam doporučuje Ubuntu 16.02 LTS nebo Clear Linux. Jde mi opravdu jen o bezpečné surfování, a možnost playonlinux,prostředí mint mi vyhovovalo. Jakou byste mi doporučili verzi?Klidně bych si nainstaloval starou,ale nevím zda je to bezpečné a zda to nepřidusí nové aktualizace.. Nebo nějaká lite verze? Chci dokoupit ram aby byla 8B.Děkuji za jakýkoli nápad a radu
Monitorování sítě, chyb a služeb na VPS
Michal 8. 03. 2021, 17:28:09
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

máte nějaký tip, na sw k monitorování sítě a chyb na cca 8 serverech v jedné síti.
Něco jako ntopng.
Pro představu na routeru běží pfSense, za ním je reverse prozxy (nginx) která obstarává předávání http požadavků na
jednotlivé VPS + řeší certifikaci (LetsEncrypt) V síti běží obvykle Debiany a 1x Ubuntu server.

Děkuji.
assignment help
Jose anthony 4. 09. 2021, 11:52:34
Odpovědět  Odkaz 
Looking for online writing assignments? We provide assignment help service for students. We have been catering to the brand alliance needs of the students. I recommend you to visit our website to get the best help for your best assignment service.
Dotaz - přenositelnost
Franta 19. 10. 2021, 19:01:59
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat: je tato licence přenostitelná?
Ve staré virtuálce odinstaluji a na nové znovu aktivuji?
Pokud ne, tak chápu dobře, že je doživotní pouze po dobu "života" HW (vHW) na kterém byla aktivována?
Díky za odovědi.

Franta

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blogPublic Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »