přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Marek Olšavský

Soutěž - reproduktory Trust

Marek Olšavský

Marek Olšavský se narodil v roce 1974 a pracuje jako programátor. Píše články pro linuxový portál Linuxsoft.cz, školí používání softwaru, zejména databází. Vidí se jako moderní člověk informačního věku a pro přístup k informacím používá především nástroje Firefox a Opera, samozřejmě především ve verzích pro operační systém Linux.


reklama

Má cesta ke GNU/Linuxu začala, jak jinak, na vysoké škole, kterou jsem sice nedokončil, ale to je vedlejší :-D. V roce 1997 jsem byl postaven před zásadní věc, potřeboval jsem v TeXu začít sázet diplomku a trochu sofistikovaně programovat sběr dat a jejich vyhodnocení z měřicích karet. Tehdy jsem licence nijak moc neřešil a doma jsem měl (ještě stále) MS DOS 6.22 a nad ním MS Windows 3.11, co jsem potřeboval, nějak fungovalo, nicméně zprovoznění TeXu v DOSu bylo dost nepříjemné a nepohodlné. Pro vývoj programu jsem nakonec zůstal u DOSu, použil jsem to, co většina diplomantů a pomvědů kolem mě, Turbo Pascal 6.

Na přelomu let 1997 a 1998 jsem se náhodou dozvěděl o existenci FreeBSD, ale můj tehdejší počítač (Pentium@90MHz, 4MB RAM) na instalaci nestačil, podle dokumentace mi chyběl ještě 1 MB RAM. Zhruba v únoru jsem měl půjčený 14.4 Kbit modem a z jedné BBS postahoval instalační diskety tehdejšího Slackware. Instalace se podařila, byť jsem musel najít jeden 80 MB starý disk, abych uložil data před dělením disku. Dodnes mi není jasné, proč jsem stahoval balík disket přes tak pomalý modem a nestáhl instalační diskety na VŠ.

Příkazový řádek připomínal DOS, který jsem trochu znal, ale veškeré znalosti jsem mohl zapomenout, všechno bylo jinak, nenašel jsem disky, CD-ROM, prostě jsem byl zcela utopený. Postupně jsem se o Unixu něco dozvěděl a naučil se jej používat. O okna se mi staral AfterStep. V roce 1999 jsem v knihkupectví zakoupil Red Hat 6.0, který vydalo vydavatelství CPress a v něm již bylo vcelku použitelné KDE 1. K internetu jsem měl velmi omezený přístup, dá se počítat v rozsahu několika hodin měsíčně, takže účast v jakékoliv mailové konferenci byla v podstatě vyloučena.

V roce 2001 jsem objednal z jedné služby instalační CD Mandrake 8.0, protože v té době přestal Red Hat vydávat volně stažitelnou verzi své distribuce a s Mandrakem/Mandrivou jsem setrval do roku 2006. Od roku 2000 jsem měl denní přístup na internet, takže jsem začal čerpat informace a v roce 2004 jsem se dočkal i připojení domů. Pak už nebyl problém zkusit i jinou distribuci, nebo udržet si tu svou aktuální. V roce 2005 jsem čichl k Ubuntu, protože jsem měl laptop Apple iBook a Anička Bernáthová mě poučila, že rozumnější a aktuálnější distribuci pro PowerPC neseženu. Dnes mám na některých počítačích Ubuntu, na laptopu Mandrivu 2008.0, na desktopu s procesorem Alpha Debiana a v domácím vývojovém serveru mi tepe NetBSD.

Dnes v podstatě tiše závidím novým uživatelům GNU/Linuxu a *BSD, co my jsme museli řešit samostatně, občas to připomínalo šílenou detektivní práci, vyřeší dneska instalátor s dobrou detekcí hardware automaticky. Možná jsou ochuzeni o to oddychnutí "Ufff, konečně to funguje" a na špičkovou úroveň se dostane jen pár z nich, ale GNU/Linux i *BSD jsou konečně to, co má být správný operační systém, neviditelný a maximálně spolehlivý sluha na pozadí.

V roce 2004 jsem se naprostou náhodou přimotal k portálu LinuxSoft.cz, kde od té doby působím jako autor a poslední 2 roky i jako hlavní zprávičkář. Dneska se přiznávám, že v té době jsem byl Linuxem sice postižený dostatečně, snažil jsem se jej propagovat na škole, kde jsem předtím učil, ale málo do hloubky. Pokud se pojmu jako běžný uživatel, tak tvrdím, že jsem mírně znalý, pokud se k problematice postavím z hlediska administrátora, tak vidím mnoho svých neznalostí. Já sám o sobě prohlašuji, že jsem lehce poučený začátečník. Po cca 3 letech psaní pro LinuxSoft.cz mi byla učiněna nabídka, která se těžko odmítala, psát občas nějaké bleskovky a články pro CPress (pro portál Živě.cz a teď už také pro časopis Computer), no našli byste v ČR čtenější portál o IT, který tak představuje dobré místo pro propagaci GNU/Linuxu a *BSD?

Mohl bych teoretizovat, že GNU/Linux a *BSD preferuji proto, že vše je zadarmo, jenže to pravdou není, jsem z těch, kteří jsou si vědomi, že stojí, přestože je legální některé distribuce používat bezplatně. Pokud to jen trochu jde, snažím se přispět přes PayPal na vývoj některých programů, které používám a nemám problém s koupí distribuce, i když vím, že je volně ke stažení, beru to jako dotaci do dalšího vývoje produktů. Pokud vezmu svou práci webaře a pisálka, mám v GNU/Linuxu vše potřebné, ať je to kancelářský balík (OpenOffice.org), příjemné IDE (Bluefish) nebo všechny potřebné servery pro vývoj webu. Seznam používaných nástrojů by byl únavně dlouhý. Občas v diskuzích mentoruji, že GNU je "Free as speech, not Free as beer", ale to pochopí jen někteří diskutující.

V Mandrake konferenci jsem náhodou narazil na člověka, který měl zajímavé otázky a uměl fundovaně poradit, v mailu měl frantatp (tuším), tak jsem jej oslovil a zjistil, že stejně jako já bydlí v Teplicích, zašli jsme na pivo a poznal jsem Frantu Bublíka, který je dnes asi nejznámější postava kolem GNU/Linuxu v Teplicích, no dost možná po Davidovi Watzkem :-D. Já byl v té době občasný účastník Prvních Pivních Linuxových Pátků, které organizoval Franta Hucek z LinuxSoftu a z toho vzešel nápad, který Franta Bublík skvěle dotáhl do konce a kde jsem jen občasným pasažérem, uspořádat pivně-linuxový dýchánek v Teplicích, název nás náhodou napadl Linux Party Teplice (zkratka je stejná jako pro paralelní port tiskárny - LPT). Velmi příjemné bylo střetnutí s několika bývalými studenty, možná jsem přecijen někoho mým povídáním zaujmul :-).

V únoru 2007 jsem zkusil začít blogovat. Blog se točí kolem svobodného software, ale je tam i dost osobních poznámek k dění kolem mě. Možná je to jen další nevýznamný blog, možná někoho "nakopne" k používání svobodného software.

GNU/Linux a *BSD pro mě nepředstavují jen svět propracovaného software, ale také kontakty se spoustou zajímavých lidí, z nichž bych si dovolil vyjmenovat: Franta Hucek, Franta Bublík, Ondřej Čečák, Aleš Hakl, …

Nahoru

Odkazy

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.
IPCOP IP adresa
David 13. 06. 2017, 09:33:30
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, potřebuji zjistit IP adresu mého IPcopu zapomněl jsem ji. Potřebuji přenastavit VPN připojení, ale bohužel se nemohu do IPcopu dostat.

Nějaké rady ?
školení java
Robert 3. 08. 2017, 16:06:08
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Je pravda, že dost firem a poptává nové lidi z IT. Vývojáře, a jiné IT specialisty.
Tails
Lojza 15. 09. 2017, 00:05:34
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím všechny příznivce linuxu a mám dotaz pro odborníky na tento operační systém, jestli existuje nějaká možnost spustit Tails z USB flešky i na tabletech, či smartfonech. Používám jej na stolním PC a NTB, ale hodilo by se, kdyby ...

alt.ja-46it7vg@yopmail.com
Instalace PCLinuxOS na NTB Acer TravelMate P 277 M
Till 15. 11. 2017, 18:32:32
Odpovědět  Odkaz 
Prosím o radu, pomoc, s instalací PCLinuxOS na výše uvedený NTB. Po instalaci, která skončí bez chyby, nelze nabootovat. Zkoušel jsem update BIOS, provést formát disku, nic nepomáhá. Ubuntu a jeho klony jdou instalovat bez problémů. Poraďte jak obejít "blokaci?", a systém nainstalovat. Procesor je od Intelu. Děkuji.
Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci!
Garcia Sacramento 20. 02. 2018, 14:13:49
Odpovědět  Odkaz 
Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci! Máte problémy nebo máte problémy? Tímto způsobem vám dáváme příležitost rozvíjet nový vývoj. Jako bohatá osoba cítím povinnost pomáhat lidem, kteří se jim snaží dát šanci. Každý si zaslouží druhou šanci, a protože vláda selže, budou muset pocházet od ostatních. Žádná částka není příliš pro nás a splatnost, kterou určíme vzájemnou dohodou. Žádné překvapení, žádné další náklady, ale pouze dohodnuté částky a nic jiného. Nečekejte a nezapomeňte na tento příspěvek. Zadejte částku, kterou chcete požádat, a my vás budeme kontaktovat se všemi možnostmi. kontaktujte nás dnes na garciajsacramento@gmail.com Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci!

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog