přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Marek Olšavský

Marek Olšavský

Marek Olšavský se narodil v roce 1974 a pracuje jako programátor. Píše články pro linuxový portál Linuxsoft.cz, školí používání softwaru, zejména databází. Vidí se jako moderní člověk informačního věku a pro přístup k informacím používá především nástroje Firefox a Opera, samozřejmě především ve verzích pro operační systém Linux.


Má cesta ke GNU/Linuxu začala, jak jinak, na vysoké škole, kterou jsem sice nedokončil, ale to je vedlejší :-D. V roce 1997 jsem byl postaven před zásadní věc, potřeboval jsem v TeXu začít sázet diplomku a trochu sofistikovaně programovat sběr dat a jejich vyhodnocení z měřicích karet. Tehdy jsem licence nijak moc neřešil a doma jsem měl (ještě stále) MS DOS 6.22 a nad ním MS Windows 3.11, co jsem potřeboval, nějak fungovalo, nicméně zprovoznění TeXu v DOSu bylo dost nepříjemné a nepohodlné. Pro vývoj programu jsem nakonec zůstal u DOSu, použil jsem to, co většina diplomantů a pomvědů kolem mě, Turbo Pascal 6.

Na přelomu let 1997 a 1998 jsem se náhodou dozvěděl o existenci FreeBSD, ale můj tehdejší počítač (Pentium@90MHz, 4MB RAM) na instalaci nestačil, podle dokumentace mi chyběl ještě 1 MB RAM. Zhruba v únoru jsem měl půjčený 14.4 Kbit modem a z jedné BBS postahoval instalační diskety tehdejšího Slackware. Instalace se podařila, byť jsem musel najít jeden 80 MB starý disk, abych uložil data před dělením disku. Dodnes mi není jasné, proč jsem stahoval balík disket přes tak pomalý modem a nestáhl instalační diskety na VŠ.

Příkazový řádek připomínal DOS, který jsem trochu znal, ale veškeré znalosti jsem mohl zapomenout, všechno bylo jinak, nenašel jsem disky, CD-ROM, prostě jsem byl zcela utopený. Postupně jsem se o Unixu něco dozvěděl a naučil se jej používat. O okna se mi staral AfterStep. V roce 1999 jsem v knihkupectví zakoupil Red Hat 6.0, který vydalo vydavatelství CPress a v něm již bylo vcelku použitelné KDE 1. K internetu jsem měl velmi omezený přístup, dá se počítat v rozsahu několika hodin měsíčně, takže účast v jakékoliv mailové konferenci byla v podstatě vyloučena.

V roce 2001 jsem objednal z jedné služby instalační CD Mandrake 8.0, protože v té době přestal Red Hat vydávat volně stažitelnou verzi své distribuce a s Mandrakem/Mandrivou jsem setrval do roku 2006. Od roku 2000 jsem měl denní přístup na internet, takže jsem začal čerpat informace a v roce 2004 jsem se dočkal i připojení domů. Pak už nebyl problém zkusit i jinou distribuci, nebo udržet si tu svou aktuální. V roce 2005 jsem čichl k Ubuntu, protože jsem měl laptop Apple iBook a Anička Bernáthová mě poučila, že rozumnější a aktuálnější distribuci pro PowerPC neseženu. Dnes mám na některých počítačích Ubuntu, na laptopu Mandrivu 2008.0, na desktopu s procesorem Alpha Debiana a v domácím vývojovém serveru mi tepe NetBSD.

Dnes v podstatě tiše závidím novým uživatelům GNU/Linuxu a *BSD, co my jsme museli řešit samostatně, občas to připomínalo šílenou detektivní práci, vyřeší dneska instalátor s dobrou detekcí hardware automaticky. Možná jsou ochuzeni o to oddychnutí "Ufff, konečně to funguje" a na špičkovou úroveň se dostane jen pár z nich, ale GNU/Linux i *BSD jsou konečně to, co má být správný operační systém, neviditelný a maximálně spolehlivý sluha na pozadí.

V roce 2004 jsem se naprostou náhodou přimotal k portálu LinuxSoft.cz, kde od té doby působím jako autor a poslední 2 roky i jako hlavní zprávičkář. Dneska se přiznávám, že v té době jsem byl Linuxem sice postižený dostatečně, snažil jsem se jej propagovat na škole, kde jsem předtím učil, ale málo do hloubky. Pokud se pojmu jako běžný uživatel, tak tvrdím, že jsem mírně znalý, pokud se k problematice postavím z hlediska administrátora, tak vidím mnoho svých neznalostí. Já sám o sobě prohlašuji, že jsem lehce poučený začátečník. Po cca 3 letech psaní pro LinuxSoft.cz mi byla učiněna nabídka, která se těžko odmítala, psát občas nějaké bleskovky a články pro CPress (pro portál Živě.cz a teď už také pro časopis Computer), no našli byste v ČR čtenější portál o IT, který tak představuje dobré místo pro propagaci GNU/Linuxu a *BSD?

Mohl bych teoretizovat, že GNU/Linux a *BSD preferuji proto, že vše je zadarmo, jenže to pravdou není, jsem z těch, kteří jsou si vědomi, že stojí, přestože je legální některé distribuce používat bezplatně. Pokud to jen trochu jde, snažím se přispět přes PayPal na vývoj některých programů, které používám a nemám problém s koupí distribuce, i když vím, že je volně ke stažení, beru to jako dotaci do dalšího vývoje produktů. Pokud vezmu svou práci webaře a pisálka, mám v GNU/Linuxu vše potřebné, ať je to kancelářský balík (OpenOffice.org), příjemné IDE (Bluefish) nebo všechny potřebné servery pro vývoj webu. Seznam používaných nástrojů by byl únavně dlouhý. Občas v diskuzích mentoruji, že GNU je "Free as speech, not Free as beer", ale to pochopí jen někteří diskutující.

V Mandrake konferenci jsem náhodou narazil na člověka, který měl zajímavé otázky a uměl fundovaně poradit, v mailu měl frantatp (tuším), tak jsem jej oslovil a zjistil, že stejně jako já bydlí v Teplicích, zašli jsme na pivo a poznal jsem Frantu Bublíka, který je dnes asi nejznámější postava kolem GNU/Linuxu v Teplicích, no dost možná po Davidovi Watzkem :-D. Já byl v té době občasný účastník Prvních Pivních Linuxových Pátků, které organizoval Franta Hucek z LinuxSoftu a z toho vzešel nápad, který Franta Bublík skvěle dotáhl do konce a kde jsem jen občasným pasažérem, uspořádat pivně-linuxový dýchánek v Teplicích, název nás náhodou napadl Linux Party Teplice (zkratka je stejná jako pro paralelní port tiskárny - LPT). Velmi příjemné bylo střetnutí s několika bývalými studenty, možná jsem přecijen někoho mým povídáním zaujmul :-).

V únoru 2007 jsem zkusil začít blogovat. Blog se točí kolem svobodného software, ale je tam i dost osobních poznámek k dění kolem mě. Možná je to jen další nevýznamný blog, možná někoho "nakopne" k používání svobodného software.

GNU/Linux a *BSD pro mě nepředstavují jen svět propracovaného software, ale také kontakty se spoustou zajímavých lidí, z nichž bych si dovolil vyjmenovat: Franta Hucek, Franta Bublík, Ondřej Čečák, Aleš Hakl, …

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

obnova dat?
jirka 4. 06. 2018, 05:51:35
Odpovědět  Odkaz 
Stačilo najet na jejich web a zahlédnout čtyři hnusné čtverečky. Ti mastilové umí jen s windousy (se mi zdála podezřelá už fotka krabicové verze) a omylem to portovali i na Appla.

Navíc ve free verzi je omezení 500MB a při povolené sdílení 2GB.
Linux Mint 18.3.Sonya x64 vs Mint 19 TARA - beta x64
Vladimír Bibza Ing. 11. 06. 2018, 09:04:01
Odpovědět  Odkaz 
Stroj EP45 DDR3/1600 Q9400 na 3,2Ghz

1. Sonya inštalácia z USB bez problémov virtual Windows 7x64 Pro bez problémov
2. Sonya 3 zariadenia nerozpoznala WEB kameru,príd. Ser/paralel dosku, prid. sieť, kartu.
3. Sonya skvelá rýchla na SSD DATA 128, OK aktualizácie, Vizuál, Office 5 výborný
4. Rozpoznava tlačiarne HP LaserJet6P, nutno vyskúšať rôzne ovl.tlačí teraz OK
5. Negat. pri akejkoľvek zmene čohokoľvek pýta heslo správcu dá sa pochopiť prečo
6. Celkové hodnotenie veľmi dobré - budem testovať sieťové služby cez Sambu.
7. Tara beta x64 inštalácia z USB OK, vizuál OK, office 5 OK, ostatné s problémami beta verzia mi pripadá ako keby nemala spustené podporné programi, ovládače, proste beta. Rozdiel v rýchlosti som extra nezaznamenal.

PS: U mňa zatiaľ Sonya vyhráva.
vbibza@centrum.sk
Steam na Linuxu
d3ad3ditzz 24. 06. 2018, 14:20:37
Odpovědět  Odkaz 
Po každém spuštění přes teminál se stane tohle:

d3ad3ditzz@kali:~$ steam
Repairing installation, linking /home/d3ad3ditzz/.steam/steam to /home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam
Running Steam on kali kali-rolling 64-bit
STEAM_RUNTIME is enabled automatically
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(0)
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam: symbol lookup error: /usr/lib/i386-linux-gnu/libxcb-dri3.so.0: undefined symbol: xcb_send_request_with_fds
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/steam.sh: řádek 444: žádná shoda: ssfn*
d3ad3ditzz@kali:~$


U linuxu jsem relativně nováček takže s mnoha komandy jsem seznámen ale s tímhle si nevím rady. OS je založen na Debian 9.
linux
dub 25. 06. 2018, 13:05:31
Odpovědět  Odkaz 
Ano-protože linux...naprostá šitovina.
RadioTray
D.M. 2. 12. 2018, 11:25:52
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,
zdravím všechny spokojené uživatele prográmku RadioTray_ http://radiotray.sourceforge.net .
Níže přikládám odkaz ke stažení aktualizovaného seznamu stanic.
Po stažení se seznam zkopíruje do skryté složky: user/.local/share/radiotray a původní "bookmarks.xml" se přepíše.
Tak ať Vám seznam slouží k Vaší spokojenosti, D.M.

https://uloz.to/!9IgRI8pkDzWx/bookmarks-xml
Vektorove vypocty umoznuje i R
xerostomus 13. 02. 2019, 21:50:57
Odpovědět  Odkaz 
Vektorove vypocty umoznuje i statisticky program R. V tom se dela docela dobre, ale je to prevazne prikazova radka a programovani. Coz mne osobne nevadi, ale nekdo prska.
OTASKA
STANDA RACEK 20. 03. 2019, 12:41:31
Odpovědět  Odkaz 
DOBRI DEN CHCI SE ZEPTAT JESTLI TADY JDE I VIDEO HRA MINECRAFT BUDU OPRAVDU RAT ZA OTPOVED BRZI PROSIMAHOJ.
ZDRAVI STANDA RACEK
otazka
Jirka kral 20. 03. 2019, 12:43:47
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den,
chci se zeptat jestli zde budu moct i streamovat GTA 5,byl jsem totiz YOUTUBER a chtel bych opet zacit vite?? budu rad za otazku dik

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog