přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Mandriva Linux

Veeam

Mandriva Linux

mdv.png

Distribuce Mandriva Linux (starší verze se jmenovaly Mandrakelinux) patří mezi špičku mezi linuxovými distribucemi, což je potvrzeno její trvalou oblibou nejen v České a Slovenské republice, ale i v celé Evropě (potažmo ve světě).


reklama

Charakteristika

Mandriva Linux - plochaMandriva Linux patří mezi moderní operační systémy: je česky/slovensky, má vynikající podporu hardwaru a obsahuje ohromné množství softwaru, které pokryje všechny možné oblasti práce na počítači. Počítač s Mandriva Linuxem lze bez problémů používat jako domácí počítač, v kanceláři či jako grafickou stanici. V repozitářích distribuce je několik tisíc programů, které se instalují pomocí srozumitelného grafického prostředí (Ovládací centrum Mandriva Linuxu). Systém podporuje 3D desktop (také známý jako tzv. akcelerovaný desktop) a jeho efekty. Je založen na KDE, ale není problém používat GNOME nebo jiné grafické prostředí.

Schopnosti

Mandriva Control CenterPřipojený hardware je bez nutných restartů počítače automaticky rozpoznán, připojen a obvykle i správně nastaven. Pozdější nastavení lze provádět v Ovládacím centru Mandriva Linuxu, které slouží ještě dalším činnostem - aktualizaci softwaru a systému, nastavení bezpečnosti, síťové konektivity, spouštění služeb či vzdálené administraci jiných systémů. Právě Ovládací centrum je velkou výhodou, která bourá smyšlené mýty "o linuxové řádce v Linuxu". Nastavení systému je srozumitelné také pro netechnické uživatele, pokud vědí, čeho chtějí dosáhnout. Systém ale není nutné nijak zásadně nastavovat, po instalaci je připraven k práci. Mandriva Linux není ohrožován viry ani žádným jiným škodlivým softwarem.

Výrobce

Výrobcem je francouzská firma Mandriva S.A., v Česku vychází minimálně jednou ročně kniha Ivana Bíbra a kolektivu, která obsahuje velmi podrobné a přístupné vysvětlení principů, na kterých systém funguje. Obsahem knihy je také průvodce po softwarovém vybavení, návody k řešení možných problémů a také mnoho praktických rad a zkušeností autora, který se (Mandriva) Linuxu věnuje více než deset let.

Kniha je k dispozici na stránkách Liberix, o.p.s. a její cena se pohybuje mezi 500 a 1000 korunami. Součástí balení je kompletní operační systém Mandriva Linux s posledními aktualizacemi softwaru a dalším přídavnými programy.

Podpora

Podporu zajišťují stránky www.mandrivalinux.cz (v češtině), www.mandriva.com (v angličtině, francouzštině).

Chcete-li získat Mandriva Linux, ideální je zakoupení knihy českého autora. Podpoříte tím vývoj distribuce a získáte aktuální software na špičkové úrovni.

Shrnutí

Vhodné pro: minimálně začátečník
Jazyk: česky, slovensky, další jazyky
Minimální hardwarové požadavky:
Intel, AMD 1 GHz, 256 MB RAM, 3 GB místa na disku, další informace (anglicky)
Použití: domácí počítač, kancelářský počítač
Správce balíčků: drakrpm,  urpmi, formát RPM
Tagy na našem portálu: mandriva, video, hudba, kancelář, internet, zábava
Podobné, příbuzné:
PCLinuxOS
Domovská stránka:
www.mandrivalinux.cz

Nahoru

Odkazy

(Jako ve škole)
Průměr: 2,33 | Hodnotilo: 3
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.
IPCOP IP adresa
David 13. 06. 2017, 09:33:30
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, potřebuji zjistit IP adresu mého IPcopu zapomněl jsem ji. Potřebuji přenastavit VPN připojení, ale bohužel se nemohu do IPcopu dostat.

Nějaké rady ?
školení java
Robert 3. 08. 2017, 16:06:08
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Je pravda, že dost firem a poptává nové lidi z IT. Vývojáře, a jiné IT specialisty.
Tails
Lojza 15. 09. 2017, 00:05:34
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím všechny příznivce linuxu a mám dotaz pro odborníky na tento operační systém, jestli existuje nějaká možnost spustit Tails z USB flešky i na tabletech, či smartfonech. Používám jej na stolním PC a NTB, ale hodilo by se, kdyby ...

alt.ja-46it7vg@yopmail.com
ŘEŠENÍ VAŠICH FINANČNÍCH STAROSTÍ
Horinka Maros 18. 09. 2017, 14:27:48
Odpovědět  Odkaz 
nabídka úvěru a financování:
Potřebujete financování pro váš domov, pro vaše podnikání, pro auto koupit, koupit motocykl, pro vytváření své čisté společnosti, pro své osobní potřeby déle na pochybách. Poskytujeme osobní úvěry v rozmezí od 85000 až do 30.000000 KČ s úrokovou sazbou nominální 3% bez ohledu na množství. Upřesněte prosím ve vaší žádosti o úvěr částky, přesné a délku splácení, které byste rádi. Kontakty na vaše žádosti o osobní půjčky v e-mailu: horinka.maros@email.cz

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss