přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, PCLinuxOS

Soutěž - reproduktory Trust

PCLinuxOS

logo.png

Začátky distribuce se datují do roku 2000, kdy začal Texasan s přezdívkou Texstar vytvářet RPM balíčky pro populární Mandrakelinux. Své repozitáře udržoval až do roku 2003, kdy se rozhodl od Mandraku oddělit a vytvořit na jeho verzi 9.2 vlastní distribuci zvanou PCLinuxOS . Od té doby se tato distribuce vyvíjí nezávisle, ač určité části systému s Mandrivou synchronizuje.


reklama

Charakteristika 

desktop.png PCLinuxOS je moderní operační systém založený na Mandriva Linuxu. Jako výchozí grafické prostředí používá oblíbené KDE. k dispozici je na jednom live CD, které vám umožní vyzkoušet si systém bez instalace. Kliknutím na ikonu na ploše pak lze systém během chvilky nainstalovat do počítače. Systém komunikuje česky. Z Mandriva Linuxu si bere základní vzhled a ovládací centrum. Je extrémně vhodný jako domácí či multimediální stanice, na rozdíl od jiných distribucí totiž obsahuje již po instalaci všechny nutné předpoklady pro přehrávání zvukových a video souborů.

Schopnosti

Ovládací centrum PCLinuxOSKvalitní detekci hardwaru získal PCLinuxOS díky svému základu v Mandriva Linuxu, vynikající základnu softwarovou získal díky tomu, že používá balíčkovací systém Debianu. V tom se tedy od Mandriva Linuxu liší a patří taky vlastně do rodiny systémů založených na Debianu.

Ponechává si tak jednoduchost ovládání, přívětivý moderní vzhled a má tímpádem výborný výhled do budoucna - ze dvou skvělých systému používá to nejlepší. Instalace a správa softwaru není součástí Ovládacího centra, nýbrž je řízena programem Synaptic. Zdroj softwaru (repozitář) je jen jeden, což správu softwaru ulehčuje.

Nastavení systému je zcela srozumitelné pro netechnické uživatele, pokud vědí, čeho chtějí dosáhnout. Systém není nutné nijak zásadně nastavovat, po instalaci je připraven k práci. PCLinuxOS není ohrožován viry ani žádným jiným škodlivým softwarem.

Výrobce 

Autorem systému je společnost PCLinuxOS se sídlem v Houstonu (USA). Systém má své lokalizované varianty, česká nechybí.

Na základě PCLinuxOS vznikl operační systém SAM Linux (domovská stránka), který obsahuje prostředí Xfce (namísto původního KDE) a lze jej použít jako live CD. Dále existuje PCLinuxOS MiniME 2008, minimální verze distribuce určená zejména pokročilým uživatelům (oznámení na webu pclinuxos.cz).

Podpora

Podporu zajišťují stránky www.pclinuxos.cz a jejich uživatelské fórum (v češtině), www.pclinuxos.com (v angličtině, s odkazy na další národní varianty).

Shrnutí

Vhodné pro:  minimálně začátečník 
Jazyk:  česky, anglicky, další jazyky 
Minimální hardwarové požadavky:
Intel, AMD 1 GHz, 256 MB RAM, 3 GB místa na disku
Použití:  multimediální stanice, domácí počítač, kancelářský počítač
Správce balíčků:  formát RPM
Tagy na našem portálu:  pclinuxos, multimédia, video, hudba, kancelář, internet, zábava
Podobné, příbuzné:
Mandriva Linux, Ubuntu, Linux Mint
Domovská stránka:
www.pclinuxos.cz

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.
IPCOP IP adresa
David 13. 06. 2017, 09:33:30
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, potřebuji zjistit IP adresu mého IPcopu zapomněl jsem ji. Potřebuji přenastavit VPN připojení, ale bohužel se nemohu do IPcopu dostat.

Nějaké rady ?
školení java
Robert 3. 08. 2017, 16:06:08
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Je pravda, že dost firem a poptává nové lidi z IT. Vývojáře, a jiné IT specialisty.
Tails
Lojza 15. 09. 2017, 00:05:34
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím všechny příznivce linuxu a mám dotaz pro odborníky na tento operační systém, jestli existuje nějaká možnost spustit Tails z USB flešky i na tabletech, či smartfonech. Používám jej na stolním PC a NTB, ale hodilo by se, kdyby ...

alt.ja-46it7vg@yopmail.com
Instalace PCLinuxOS na NTB Acer TravelMate P 277 M
Till 15. 11. 2017, 18:32:32
Odpovědět  Odkaz 
Prosím o radu, pomoc, s instalací PCLinuxOS na výše uvedený NTB. Po instalaci, která skončí bez chyby, nelze nabootovat. Zkoušel jsem update BIOS, provést formát disku, nic nepomáhá. Ubuntu a jeho klony jdou instalovat bez problémů. Poraďte jak obejít "blokaci?", a systém nainstalovat. Procesor je od Intelu. Děkuji.
Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci!
Garcia Sacramento 20. 02. 2018, 14:13:49
Odpovědět  Odkaz 
Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci! Máte problémy nebo máte problémy? Tímto způsobem vám dáváme příležitost rozvíjet nový vývoj. Jako bohatá osoba cítím povinnost pomáhat lidem, kteří se jim snaží dát šanci. Každý si zaslouží druhou šanci, a protože vláda selže, budou muset pocházet od ostatních. Žádná částka není příliš pro nás a splatnost, kterou určíme vzájemnou dohodou. Žádné překvapení, žádné další náklady, ale pouze dohodnuté částky a nic jiného. Nečekejte a nezapomeňte na tento příspěvek. Zadejte částku, kterou chcete požádat, a my vás budeme kontaktovat se všemi možnostmi. kontaktujte nás dnes na garciajsacramento@gmail.com Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci!

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog