přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, PClinuxOS

Control

PClinuxOS

V čem spočívá raketový nárůst popularity distribuce PCLinuxOS? Obsahuje něco převratně nového nebo je to módní vlna?


reklama

Když sleduji server distrowatch.com, který se zabývá aktualitami ohledně vydávaných linuxových distribucí, tak mě velmi překvapuje úspěch distribuce PClinuxOS. Distrowatch uvádí přehled návštevnosti článečků věnovaných jednotlivým distribucím a od této statistiky se nějak odvozuje popularita distribucí. Není to úplně objektivní, ale i tak tyto výsledky něco vypovídají. V půlročním průměru distribuce PClinuxOS stoupala několik měsíců stupínek po stupínku až se definitivně usadila na prvním místě před druhým ubuntu.

Distribuce PClinuxOS je odvozena od mandrake, z kterého převzala velkou část, včetně sady nástrojů na konfiguraci. Liší se snad jen opuštěním správy balíčků pomocí urpmi a využitím programu synaptic. Ostatní změny jsou především kosmetické.

Distribuci PClinuxOS používám tak půl roku a to proto, že moje ubohá integrovaná grafická karta už nezvládla nové verze mandrivy a žena moje milovaná  a nepočítačová chtěla, aby to vypadalo stejně jak to měla v mandrivě. Nějak se jí to ubuntu nelíbilo. Po pár měsích bych tedy řekl, že je to vlastně mandriva, která funguje i na mém počítači a je trochu hezčí. Žádná revoluce, nic nového pod sluncem.

PClinuxOS podle mého představuje další módní vlnu, která nemá přesvědčivý důvod, ale prostě existuje. Není to poprvé a není to naposledy a není to špatná volba.

Nahoru

Příspěvky

PClinuxOS
luboš 2. 10. 2007, 21:03:02
Odpovědět  Odkaz 
ahoj, já mámPClinuxOS nainstalován taky nějakou dobu a jsem s ním plně spokojen.Nějaký čas jsem používal jeho odnož(SAM) a i ten zaslouží absolutorium-Obě distra jsou pro mne číslo -1 tečka. PS-mandriva co se týká rychlosti tak oproti PClinuxOS je znatelně pozadu.(jinak je to taky skvělé distro a já ho mám nainstalované na druhém PC)
Jirka Vrba Re: PClinuxOS
baf 2. 10. 2007, 23:16:23
Odpovědět  Odkaz 
S tim souhlasim, nechtel jsem rict, ze je to spatna distribuce (to bych ji nepouzival). Co me zajima je to, jak se vlastne stane, ze distribuce se stane popularni. Ocekaval bych, ze ma neco navic oproti ostatnim. A tady to nevidim. Ubuntu prinasi duraz na jednoduchost. Ale co je tady?
PClinuxOS
luboš 3. 10. 2007, 15:11:38
Odpovědět  Odkaz 
Jak jsem se zmínil-mě se oproti mandrivě líbí na PClinuxOS hlavně jeho rychlost, jinak je dost podobný Mandrivě(uživatelsky) to je pravda, dál jsem někde čet,že snad toto distro vyniká nad ostatnímy vynikající detekcí hardwaru. Je ale pravdou, že pokud komerční firma udělá nějaký soft pro linux tak je dělán pro nejpoužívanější distra(Mandriva,Ubuntu,Debian...)-stalo se mi to se softem nerolinux na mandrivu šel bez problému naistalovat a na PClinuxOS s tím jsou trable a přitom abě distra používají rpm-balíky. Ale pro PClinuxOS hovoří hlavně ta rychlost.
Re:PClinuxOS
Karel 6. 10. 2007, 21:25:07
Odpovědět  Odkaz 
Nero linux mi v PCLOSu sel bez problemu. Instaloval jsem pres kpackage.
PClinuxOS
Standa 3. 10. 2007, 16:30:17
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj. Myslím si, že v budoucnu budou oblíbené takové distribuce které nabídnou vše, na co je uživatel zvyklý z Win a pokud možno i více. Jinými slovy co nejpohodlnější/nejjednodušší správu systému, líbivé grafické zpracování, rychlost, co nejlepší detekci hardwaru a dobrou práci s multimédii + samozřejmě další např. kancelářský software. Musí být určeny primárně uživatelům s minimálními znalosti z oblasti IT. Takových uživatelů je totiž drtivá většina a jen ti mohou masově rozšířit Linux. Takovýmto požadavkům se přiblížila výše uvedená distribuce, i když vycházi v podstatě z Mandrivy. Má líbivé zpracování, dobře se ovládá a hlavně si okamžitě po (krátké) instalaci můžete přehrát film, třeba i s titulky!!! :-) (v jiných distribucích nevídané) Většina uživatelů a já jsem jedním z nich, chce nainstalovat vše na co je zvyklá z Win najednou a další doinstalování balíčků, jejichž popis je snad výhradně v AJ a tudíž málo nebo vůbec srozumitelný, je pro nás komplikací (i když v této distribuci je učiněn opět krok blíže k ideálu). Pokud někdo dokáže vytvořit "dokonalou" esenci má vyhráno a převálcuje ostatní ;-)
Jirka Vrba Re: PClinuxOS
baf 3. 10. 2007, 20:19:45
Odpovědět  Odkaz 
Tak nějak to bude. Je pravda, že třeba digitalní televize mi fungovala po instalaci zatím pouze v PClinuxOS a Mint.
PClinuxOS
S!msonCZ 24. 01. 2008, 15:12:22
Odpovědět  Odkaz 
Jsem student Informacnich technologii, prevazne pracujici pod win. Par mesicu zpatky jsem se zacal zajimat o ruzne distribuce Linuxu, zkousel jsem hlavne LiveCD distribuce.
Strasne me zaujal napad bootovat kdekoli a kdykoli svuj system z CD, DVD, nebo USB klicenky, podle me by slusna distribuce mela byt i LiveCD, protoze je to velke +. Nelibil se mi slax, i kdyz behal rychle. Danix me taky nenadchnul, Suse nevidel me disky v pocitaci, tak jsem ho hned zavrhl. PcLinuxOS Minime 08 je opravdu moc Minime - v zakladu neobsahuje temer nic... Ubuntu me dost nadchlo, hlavne implementaci Synapticu - snadna instalace cehokoli. Postradal jsem ale kodeky a slusne prehravace, taky mi chybel Firefox v zakladu. Pak jsem zkusil PCLinuxOS a uplne me nadchnul. Moje zkusenosti s nim jsou hodne cerstve, ale pro zacatecnika v Linuxu je podle me dokonaly. Oproti Ubuntu mi prijde vic... "profi", dobre zvolena nabidka programu, podpora vetsiny mmx formatu, KDE mam radsi nez Gnome, rychlost... no takrka idealni :) Jenom doufam, ze nekdy Linuxove distribuce dospeji tam, ze clovek bude moct pracovat v Linuxu bez sameho /dev/sdc a podobne - na zacatecnika to pusobi... strasidelne :)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jirka Vrba

Jirka Vrba

Někdy v minulém století vystudoval stavební fakultu, kde i posléze působil a oblíbil si UNIX. Dále se několit let živil jako programátor, posléze vedoucí vývoje webových aplikací a dnes scrum master v Seznam a.s.


  • Distribuce: Ubuntu, Centos, OpenWRT
  • Grafické prostředí: GNOME KDE

| proč linux | blog