přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jirka Vrba

Jirka Vrba

vrba.jpg

Během svého studia na stavební fakultě jsem začal pracovat na Unixu. Potřeboval jsem řešit rozsáhlé úlohy pomocí metody konečných prvků a měl jsem k dispozici tehdy skvělou čtyřiosmšestku nebo unixový server od HP.


reklama

Volba byla jasná, protože na unixu jsem mohl spustit výpočet na noc a na PC pak jen zpracovat výsledky. Unix jsem si velmi oblíbil, byla to doba, kdy Microsoft měl převratnou novinku - Windows for Workgroups 3.11, ale stále nebylo možné souběžně provozovat některé aplikace. Občas bylo potřeba přepsat config.sys či autoexec.bat. No docela pravěk.

K linuxu jsem se dostal o pár let později díky svému excentrickému diplomantovi. Měl jsem pro něj jen 386 a on, že to nevadí. Dal na něj Slackware a já koukal jak puk. Na takovém křápu mu jely X Windows, které já znal jen z unixového terminálu. Wow.

Tehdy začal vycházet Red Hat na CD (snad verze 5.2) a to byl můj první Linux, který jsem instaloval. Vychytané prostředí fvwm, které bralo 2 MB operační paměti. Používal jsem ho do verze 8.0. Moje nároky na Linux se postupně začaly zvyšovat a já chtěl připojit midi klávesy k PC. Tak jsem přešel na Mandrake 10.0. To byla první districuce s jádrem 2.6 a tedy s Alsou. V současné době používám Ubuntu a PCLinuxOS

Proč používám Linux? Docela ze stejného důvodu, proč raději fotím na starou Praktiku než na automat. Linux mi umožňuje mít věci pod  kontrolou a dává mi svobodu volby. Pokud mi nevyhovuje distribuce, mohu ji vyměnit. Mezi distribucemi je velmi tvrdá konkurence. Většinu věcí si mohu nastavit a jediné, co mi v tom brání, je pak moje lenost. Ale mám svobodu to udělat. A to mi vyhovuje.

Nahoru

Odkazy

(Jako ve škole)
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016