přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Opera Mini 4 - kruh se uzavírá?

POINT.X (2018-19)

Opera Mini 4 - kruh se uzavírá?

Opera Mini je prohlížeč pro mobilní zařízení, jeho verze 4 však přináší překvapivou změnu pohledu.


reklama

Když před pár lety společnost Opera představila prohlížeč Opera Mini, nikde nás něpřesvěčovaly plakáty s výřikem wow. A přece by si to právě tento prohlížeč zasloužil. Proč? Protože se jedná o první opravdu použitelný webový prohlížeč pro mobilní zařízení. Původní idea, že webové servery budou poskytovat obsah ve speciálním formátu pro mobilní zařízení byla obecně nepoužitelná. Zobrazení celé stránky na zařízení také není efektivní, protože dochází ke zbytečným datovým přenosům.

Jak se s tím tedy vypořádala opera? Mezi klienta a server je vložen proxy server, který zajistí úpravu stránky, tedy především zmenšení obrázků, vypuštění části obsahu, rozdělení obsahu na menší části apod. Mezi proxy serverem a koncovým zařízením se potom přenáší pouze to co, je skutečně potřeba.

Druhá revoluční změna byla technologie SSR (Small Screen Rendering). Stránka se nezobrazuje tak jak v běžném prohlížeči, ale je rozložena do uzkého dlouhého pruhu. Typicky se levý, prostřední a pravý sloupec řadí za sebe. Díky tomu je i na malém zobrazovacím zařízení web čitelný (bez nutnosti posouvání horizontálním posuvníkem).

Třetí pilíř je použití kaskádových stylů určených pro mobilní zařízení. Zde je možné ze strany webdesignera definovat jiné formátování než pro  běžné prohlížeče.

S uvedením verze 4 však opera přichází s překvapivou změnou. Jako výchozí nastavení je nyní zobrazení celé stránky, tedy bez použití SSR a bez použití kaskádových stylů pro mobilní zařízení. Hlavním důvodem prý je to, že mobilní zařízení nyní mají větší rozlišení a není důvod už zobrazovat stránku jinak. Zobrazení pomocí SSR je možné zapnout v nastavení prohlížeče.

Osobně mi tento krok připadá nepochopitelný, jako krok zpátky před SSR. Webová stránka sice vypadá téměř jako v prohlížeči, ale pokud si chcete přečíst článek, pak na normálním mobilním telefonu musíte neustále posouvat horizontálním posuvníkem (řadek je delší než šířka displaye). Jednoznačně pozitivní změnou ve verzi 4 je pak možnost otočit stránku na šířku, rozšíří se tím řádek a web se lépe čte.

Tak co, už jste zkoušeli Operu Mini? A jak se vám v ní čte LinuxEXPRES?

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Lukáš Zapletal Opera Mini 4 - kruh se uzavírá?
zapletal 18. 11. 2007, 21:24:20
Odpovědět  Odkaz 
Operu 4 pouzivam uz pul roku (beta), vyhovuje mi to. Trojku jsem nikdy nezkousel, ale tohle se mi moc libi.
Jirka Vrba re: Opera Mini 4
baf 23. 12. 2007, 19:34:52
Odpovědět  Odkaz 
na SE T610 je vychozi normalni zobrazeni, ne SSR.
Jirka Vrba Opera Mini 4 - kruh se uzavírá?
baf 18. 11. 2007, 21:30:03
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj Lukasi,

jake mas rozliseni na mobilu?
Jak vypada linuxexpres, da se to cist bez prepnuti do ssr modu?
Jiří Eischmann Opera Mini 4 - kruh se uzavírá?
Jiří Eischmann 18. 11. 2007, 21:34:30
Odpovědět  Odkaz 
Operu už používám od verze 1, musím říct, že je můj velký pomocník. Mám i předplacený paušál Surf+, za nějakých 120Kč měsíčně můžu s Operou Mini surfovat neomezeně. Používám ji na kontrolu akcií, případně na obchody, když jsem v terénu. Kontroluju v ní maily, kalendář v mobilu vedu stylem Opera Mini+Google Calendar. Taky mi spíše vyhovuje SSR, navíc zatím byly u T-Mobilu problémy se čtyřkou při paušálu Surf+, takže zatím stále zůstávám u verze 3. LinuxExpres se v ní zobrazuje velmi pěkně.
Opera Mini 4 - kruh se uzavírá?
Pavel Jaroš 19. 11. 2007, 09:39:05
Odpovědět  Odkaz 
Vyšší rozlišení displeje je nutnou podmínkou pro komfortní prohlížení webu (a textů obecně). Mých 640×200 mi plně postačuje.

http://jaros.ezin.cz/item/opera-mini-4-revolucni-mobilni-prohlizec
http://jaros.ezin.cz/item/komunikator-nokia-9300-je-idealni-telefon-pro-blogera
Nemusíte horizontálně posouvat!
Pepa H 25. 11. 2007, 21:52:20
Odpovědět  Odkaz 
Mýlíte se, v O.M. 4 při čtení textu nemusíte neustále horizontálně posouvat! Opera sice zobrazí stránku v původním layoutu, ale s tím rozdílem, že odstavce textu ve všech oddílech jsou zúženy právě na šířku displeje použitého zařízení. Používám Siemens S45 se slabším rozlišením 176x132 pix a přesto se mi téměř veškeré stránky zobrazují a čtou krásně !!! (problém je jen když je opravdu široká tabulka - ta se někdy nezúží dostatečně, a musím i do stran). Můj obstarožní telefonek najednou vidím v jiném světle - vše jde plynule, neseká se... Oper Mini 4 je GENIÁLNÍ !!!
Re:Nemusíte horizontálně posouvat!
Pepa H 25. 11. 2007, 21:53:59
Odpovědět  Odkaz 
pardon, telefon mám Siemens S75
Jirka Vrba Re:Nemusíte horizontálně posouvat!
baf 25. 11. 2007, 23:01:37
Odpovědět  Odkaz 
no pomalu si na ni zvykam :).

Na starsi verzi se mi libilo, ze jako webdesigner jsem nad nad ni mel vetsi kontrolu. Zrovna na linuxexpresu uvidis ve trojce jen nektre bloky, reklamy vubec neposilam. Ve ctyrce uz je vse. Nyni je trochu tezke odhadnout jak web v opere dopadne.

Co se tyce posouvani, tak pokud byl web dobre napsany, tak ve trojce jel lepe.
Nemuselo se tolik klikat.

Chapu, ze vetsina webu se timto vubec nezabyva a tak nyni dopadne lepe, coz je dobre pro normalniho uzivatele. Je to podobne jak s wapem. Hezka technologie, ale nikdo nechtel delat obsah nekolikrat.

Jinak soperu mini pouzivam z Ericssonu T610 a K510 (oba maji 128 x 160 px). To co nejvice vyuzivam je otoceni na lezato a pak fullscreen. To uz se da cist.
Opera Mini 4 - kruh se uzavírá?
Martin Hassman 23. 12. 2007, 16:28:09
Odpovědět  Odkaz 
SSR stale zustava vychozim zobrazenim pro pristoje s malym displayem.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jirka Vrba

Jirka Vrba

Někdy v minulém století vystudoval stavební fakultu, kde i posléze působil a oblíbil si UNIX. Dále se několit let živil jako programátor, posléze vedoucí vývoje webových aplikací a dnes scrum master v Seznam a.s.


  • Distribuce: Ubuntu, Centos, OpenWRT
  • Grafické prostředí: GNOME KDE

| proč linux | blog