přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Opera Mini 4 - kruh se uzavírá?

Opera Mini 4 - kruh se uzavírá?

Opera Mini je prohlížeč pro mobilní zařízení, jeho verze 4 však přináší překvapivou změnu pohledu.


Když před pár lety společnost Opera představila prohlížeč Opera Mini, nikde nás něpřesvěčovaly plakáty s výřikem wow. A přece by si to právě tento prohlížeč zasloužil. Proč? Protože se jedná o první opravdu použitelný webový prohlížeč pro mobilní zařízení. Původní idea, že webové servery budou poskytovat obsah ve speciálním formátu pro mobilní zařízení byla obecně nepoužitelná. Zobrazení celé stránky na zařízení také není efektivní, protože dochází ke zbytečným datovým přenosům.

Jak se s tím tedy vypořádala opera? Mezi klienta a server je vložen proxy server, který zajistí úpravu stránky, tedy především zmenšení obrázků, vypuštění části obsahu, rozdělení obsahu na menší části apod. Mezi proxy serverem a koncovým zařízením se potom přenáší pouze to co, je skutečně potřeba.

Druhá revoluční změna byla technologie SSR (Small Screen Rendering). Stránka se nezobrazuje tak jak v běžném prohlížeči, ale je rozložena do uzkého dlouhého pruhu. Typicky se levý, prostřední a pravý sloupec řadí za sebe. Díky tomu je i na malém zobrazovacím zařízení web čitelný (bez nutnosti posouvání horizontálním posuvníkem).

Třetí pilíř je použití kaskádových stylů určených pro mobilní zařízení. Zde je možné ze strany webdesignera definovat jiné formátování než pro  běžné prohlížeče.

S uvedením verze 4 však opera přichází s překvapivou změnou. Jako výchozí nastavení je nyní zobrazení celé stránky, tedy bez použití SSR a bez použití kaskádových stylů pro mobilní zařízení. Hlavním důvodem prý je to, že mobilní zařízení nyní mají větší rozlišení a není důvod už zobrazovat stránku jinak. Zobrazení pomocí SSR je možné zapnout v nastavení prohlížeče.

Osobně mi tento krok připadá nepochopitelný, jako krok zpátky před SSR. Webová stránka sice vypadá téměř jako v prohlížeči, ale pokud si chcete přečíst článek, pak na normálním mobilním telefonu musíte neustále posouvat horizontálním posuvníkem (řadek je delší než šířka displaye). Jednoznačně pozitivní změnou ve verzi 4 je pak možnost otočit stránku na šířku, rozšíří se tím řádek a web se lépe čte.

Tak co, už jste zkoušeli Operu Mini? A jak se vám v ní čte LinuxEXPRES?

Nahoru

Odkazy

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jirka Vrba

Jirka Vrba

Někdy v minulém století vystudoval stavební fakultu, kde i posléze působil a oblíbil si UNIX. Dále se několit let živil jako programátor, posléze vedoucí vývoje webových aplikací a dnes scrum master v Seznam a.s.


  • Distribuce: Ubuntu, Centos, OpenWRT
  • Grafické prostředí: GNOME KDE

| proč linux | blogPublic Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...